Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από ταλαιπωρία ενός περίπου μήνα για να παραγγείλω από sportsdirect, πήρα την κάρτα ενός φίλου από Ρουμανία (κάρτα τράπεζας ALPHA BANK Ρουμανίας) και πήγα να κάνω απ' ευθείας την αγορά, πλην όμως (για λόγο που πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ), δεν τη δέχτηκε και μου έβγαλε το εξής μήνυμα:

 

There was a problem processing your payment, please try again or try a different payment method.  "

 

Έστειλα e-mail στο sportsdirect αλλά δεν μπορούσαν να βοηθήσουν, ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δοκιμασε με τον τροπο requst money. Υπαρχει σε αλλο θεμα ο τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμασε με τον τροπο requst money. Υπαρχει σε αλλο θεμα ο τροπος.

Οπότε φίλε μου λες να το δοκιμάσω μέσω paypal? Και να στείλω λεφτά από την κάρτα μου (την Ελληνική) στου φίλου μου (του Ρουμάνου) ? Αν είναι έτσι πρέπει να φτιάξει και λογαριασμό paypal προφανώς, γιατί δεν έχει..εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πότε θ ανοίξει ξανά το Paypal? Επίσης κάποια prepaid international για αγορές με paypal υπάρχει?

 

moneysafe αλλά κοστίζει :) 

και revolut  , δεν μερικές σελίδες πιο πίσω για πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε φίλε μου λες να το δοκιμάσω μέσω paypal? Και να στείλω λεφτά από την κάρτα μου (την Ελληνική) στου φίλου μου (του Ρουμάνου) ? Αν είναι έτσι πρέπει να φτιάξει και λογαριασμό paypal προφανώς, γιατί δεν έχει..εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο!

Με την δικια σου καρτα, μεσω paypal, με τον τροπο request money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστειλα mail στην paypal να τους αναφέρω οτι δεν μπορώ να προσθέσω λογαριασμό στο topup>add money και μου απάντησαν με το παρακάτω μήνυμα:

 

Mr.****os, unfortunately due to the banking situation in Greece there is now errors with a lot of payments through PayPal. This includes your bank as we have seen errors with our customers trying to add them. 

Please if you would follow the steps below to upload your bank statement and photo ID (Passport or Driver’s License) so we can try and add it for you.

On the bank statement please be sure to include:

  • Your name

 

Το Bank statement που το βρίσκω? Στην winbank e-statements δίνει μόνο αν έχεις πιστωτική κάρτα, εγώ έχω ,μόνο Prepaid και την κάρτα ανάληψης του λογαριασμού μισθοδοσίας.

 

Να στείλω δίπλωμα η ταυτότητα είναι το ίδιο?

Επεξ/σία από ronnie79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την δικια σου καρτα, μεσω paypal, με τον τροπο request money.

Πραγματικά θέλω να κλάψω :P Απ' ότι διάβασα (αυτό το τόπικ το παρακολουθώ εδώ και ~1 μήνα, αυτό που μου έστειλες τώρα το είδα), πολλοί έχουν προβλήματα και με το top up & με το request money , αλλιώς δεν θα είχε 500+ σελίδες το τόπικ που γράφουμε τώρα! 

 

Φοβάμαι ότι αν κάνω οτιδήποτε άλλο "φακιρικό" μπορεί να μου δεσμευτούν κάποια χρήματα και χωρίς λόγο μάλιστα...γι'αυτο και κατέφυγα στη λύση της κάρτας άλλης χώρας, αλλά πραγματικά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ! να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να τη δεχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4 μέρες έκανα αγορα απο Αmazon.de 250 eur με χρεωστική κάρτα της Alpha american expresse και η αγορά έγινε κανονικα.Σήμερα προσπαθω απο ebay.co.uk αγορα απο Αγγλία με 3 διαφορετικες κάρτες και σε ολες βγαζει προβλημα.
Το αστείο ξέρετε ποιο είναι......οτι τα 250 ευρω δεν εχουν αφαιρεθεί ουτε δεσμευση εχει γινει ακόμα στον λογαριασμό μου ενω η amazon εχει στείλει το προιον εδω και 4 μερες.
Είμαι περ'ιεργος τι θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κολπο με το request παρολο που σου τρωει αξιοσεβαστο ποσο ειναι καποια λυση.Απο την πρωτη φορα δεν ειχα ποτε προβλημα και εμπαιναν οσα χρηματα ηθελα με την μια.Πριν μερικες ωρες προσπαθησα να βαλω παλι (απο χρεωστικη παντα) και μου εβγαλε μνμ οτι δεν μπορει να τραβηξει απο αυτη την καρτα.Ειναι η ιδια που εχω στον λογαριασμο μου στο Paypal

Εχω την εντυπωση οτι την πρωτη φωρα σημερα που προσπαθησα πηγε κανονικα μεχρι το τελευταιο βημα αλλα το εκλεισα γιατι ηθελα να αλλαξω το ποσο,Στον ανχος μου μεσα δεν θυμαμαι αν μπηκα την επομενη φορα σαν log in αντι για pay with creadit card.

 

Δοκιμασα αυτη τη φορα με 5 ευρο και ηρθαν κανονικα αλλα οταν προσπαθω με μεγαλυτερο τρωω ακυρο,την καρτα την φορτισα σημερα το πρωι..Την προηγουμενη φορα ειχε γυρο στα 2 ευρο.Καμια ιδεα κανεις?

Τα λεφτα παιζει να "χαθηκαν"?!!?

 

Χρησιμοπουουσα το παλιο σιτε της Κυπρου και δεν εχω winbank.Το κακο ειναι οτι ειναι αυριο κλειστες οι τραπεζες.

Καμια ιδεα για το τι να κανω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω αν ξέρει καποιος σε μεταφορά στο πευπαλ εμβάσματα μέσω άλφα Γουέμπ μπανκινκ τι αιτιολογία βάζουμε στο εμβάσματα στο τέλος της συναλλαγής δλδ. Κατάθεση ταχυδρομικές υπηρεσίες κλπ. Εγώ έβαλα δοκιμαστικά 5€ με αιτιολόγηση ταχυδρομικά έξοδα και πέρασαν. Για σίγουρα όμως σε μεγαλύτερα ποσά τι βάζουμε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε κοντά στο τέλος του μήνα, μήπως οι τράπεζες ξεπέρασαν το μηνιαίο όριο που έχουν για να στέλνουν χρήματα στο εξωτερικό και για αυτό πολλοί έχουν πρόβλημα?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω αγορά απο steam με χρεωστική εθνικής περίπου 2 εβδομάδες.Έχω προσπαθήσει να κάνω τη συναλλαγή σε διαφορετικές ώρες της ημέρας μιάς και απο επικοινωνία με το 181818 διαπίστωσαν οτι το πρόβλημα είναι το ημερήσιο οριο της τράπεζας για τα χρήματα προς εξωτέρικο.Σε σημερινή επικοινωνία το συμπέρασμα ήταν οτι ισχύουν ακόμα τα capital control μόνο για την τράπεζα της εθνικής,μιάς και με ταυτόχρονη προσπάθεια αγοράς του ίδιου προιόντος απο steam,φίλος μου ολοκλήρωσε την αγορά και μάλιστα 2 φορές με χρεωστική alphabank.Περίεργα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρασκευη καταφερα εκανα αγορα απ το ebay με paypal ενα μικροποσο 0.86 ευρω κατι που ηθελα !! μετα δεν ξαναμπορεσα να αγορασω δεν μου δεχεται την καρτα..... το  προιον σημερ αμ ηρθε μειλ για dispatched ... υποθετω οτι απλα σταθηκα τυχερη ε;;; δεν ειχα λεφτα μεσα στο πειπαλ απλα μου τραβηξε απ τηνκαρτα .... επισης απο sports direct καταφερε καποιος να κανει αγορα τωρα τελευταια χωρις πρόβλημα;;;

Εγώ έχω κάνει από sportsdirect αυτό το μήνα 2 παραγγελίες κανονικά.Με τον τρόπο send money από paypal.Βασικά έτσι κάνω ότι αγορά θέλω πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...