Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια απο aliexpress πωσ

 

Πληρωνουμε εχω πειραιωσ προπληρωμενη αλλα δεν?

Προσπάθησα και εγώ φίλε μου να κάνω αγορά απο aliexpress αλλά δέν επιτρέπεται λόγω της ετικέτας του σαν μαγαζί..Δοκίμασε, που όπως είδα και είναι επιτρεπόμενη, να αγοράσεις απο το banggood.com.Είναι πολυ παρόμοιο site,ίδιας ποιότητας προιόντα!

 

καλησπέρα παιδιά,
 
επειδή είναι παρα πολύ κουραστικό να διαβάζω 527 σελίδες μπορεί κάποιος να φιλοτιμηθεί και να μου πει πως μπορώ να αγοράσω από ebay ή alliexpress παρακαλώ?
 
 
 
 
ευχαριστώ πολύ

 

Από alliexpress δεν επιτρέπεται έκτος αν χρησιμοποιήσεις το revolut ,όπως λένε πολλοί παραπάνω! Αγορά απο ebay,είναι θέμα καθαρής τύχης να γίνει αποδεκτή και εξαρτάται απο τον πωλητή και την ετικέτα που έχει βάλει στο ebay και paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά,

πριν τρεις μερες φορτωσα ενα ποσο 10 euro στο balance  paypal με επιτυχια. Απο χθες προσπαθω να βαλω 200 ευρω και δεν το δεχεται με τιποτα....εκανα καινουργιους λογαριασμους e mail, paypal και παλι τιποτα. Έχει ιδεα κανεις τι γίνεται, είναι θεμα τυχης τελικα το κόλπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο παιδιά.

 

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή όχι αλλά πλέον μπορώ να κάνω αγορές ελεύθερα χωρίς προβλήματα.

 

Και ebay και amazon χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμη και στην Αμερική μπορώ. Χρησιμοποιώ την prepaid card της τράπεζας πειραιώς.

 

Η κάρτα που έχω την έχω βγάλει πριν το capital control οπότε μπορεί να παίζει ρόλο αυτό. Επίσης αν τυγχαίνει να υπάρχει πρόβλημα στη συναλλαγή με το paypal τότε χρησιμοποιώ την webuy card και φορτώνω λεφτά από εκεί στο balance βέβαια έχει αρκετά έξοδα προμήθειας.

 

Όντως περίεργο. Θα κάνω κι εγώ κατάθεση ενα 20άρικο σήμερα στην prepaid της πειραιώς που έχω (που κι εγώ την έβγαλα πριν τα capital controls) και θα δοκιμάσω να πάρω κάτι απο ebay.

 

Τις αγορες απο ebay τις εκανες μεσω της καρτας που ειναι linked με το paypal η εκανες top up απο την καρτα στο paypal balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

πριν τρεις μερες φορτωσα ενα ποσο 10 euro στο balance  paypal με επιτυχια. Απο χθες προσπαθω να βαλω 200 ευρω και δεν το δεχεται με τιποτα....εκανα καινουργιους λογαριασμους e mail, paypal και παλι τιποτα. Έχει ιδεα κανεις τι γίνεται, είναι θεμα τυχης τελικα το κόλπο;

Οπως εγραψα και γω εχω το ιδιο θεμα.Δοκιμασα με 5 ευρο και γινεται αλλα με 250 που θελω δεν την δεχεται την καρτα,παρολο που μπορεσα με 55 απο την καρτα της μανας μου :/

Το παραξενο ειναι οτι την πρωτη φορα πηγε μεχρι το τελευταιο βημα αλλα το ακυρωσα για να αυξησω το ποσο...

Καμια ιδεα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εθνική (ΕΤΕ) έστειλα χρήματα στο Paypal, top up

 

επειδή το έχουμε μπλεξει το θεμα με το top up/ μεταφορά/ έμβασμα κλπ προς paypal

 

στις παρακάτω εικόνες εχω αναλυτικά πως γίνεται σε e-banking ETE

 

1-μπαινω στο ebanking και αλλαζω σε αγγλικα

attachicon.gif2015-10-26_19-20-42.jpg

 

2- παω στον λογαριασμό που θα χρησιμοποιήσω στο transfer

attachicon.gif2015-10-26_19-24-23.jpg

 

3-παλι transfer

attachicon.gif2015-10-26_19-25-54.jpg

 

4-log in στο paypal και κλικ στο top up (οχι στην drop down list)

attachicon.gif2015-10-26_19-27-40.jpg

 

5-βλεπω τα στοιχεια του λογαριασμου μου και αντιγραφή στο ΙΒΑΝ

attachicon.gif2015-10-26_19-29-08.jpg

 

6-πισω στο ebanking της ΕΤΕ,

attachicon.gif2015-10-26_19-30-24.jpg

 

7-επικοληση το ΙΒΑΝ αυτοματη ενημέρωση της τραπεζας, γραφω τον beneficiary

attachicon.gif2015-10-26_19-32-55.jpg

 

8-εγω στο REASON εβαλα GOODS,

attachicon.gif2015-10-26_19-35-06.jpg

 

αν το GOODS  είναι λάθος δεν ξέρω

 

παλιοτερα, προ CC, είχε το paypal ενα συγκεκριμενο νουμερο που γραφόταν εκει και χρησίμευε ως TRANSACTION ID

 

την μεταφορά την έκανα την παρασκευή

 

σχεδόν πάντα έκανε 2-3 ίσως και 4 εργάσιμες

 

 

αυτό δούλεψε

 

σε 3 εργασιμες μέρες η μεταφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τελικά ξέρουμε αν το κοντέρ των 500€ μηδενίζει κάθε αρχή ημερολογιακού μήνα;

 

2) Έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει ποσό πάνω από 500€ ή 500 την πρώτη και κάποιο άλλο μια δεύτερη; Θα χρεωνόμασταν κάτι σε μια τέτοια αποτυχημένη δοκιμή (το 1 ευρώ πχ) ή απλά θα τρώγαμε το άκυρο χωρίς επιβάρυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Σήμερα εφτιαξα και εγω ενα account στο revolut αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με το πως να κάνω top up.Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι ακριβως πρεπει να γράψω σε κάθε πεδίο, έχω κάρτα εθνικής, στο site της εθνικής; επίσης υπάρχει κάποια προμήθεια που κρατάει η τράπεζα η to revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τελικά ξέρουμε αν το κοντέρ των 500€ μηδενίζει κάθε αρχή ημερολογιακού μήνα;

 

2) Έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει ποσό πάνω από 500€ ή 500 την πρώτη και κάποιο άλλο μια δεύτερη; Θα χρεωνόμασταν κάτι σε μια τέτοια αποτυχημένη δοκιμή (το 1 ευρώ πχ) ή απλά θα τρώγαμε το άκυρο χωρίς επιβάρυνση;

 

Κάθε ημερολογιακό μήνα.

Θα χάσεις το 1 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τελικά ξέρουμε αν το κοντέρ των 500€ μηδενίζει κάθε αρχή ημερολογιακού μήνα;

 

2) Έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει ποσό πάνω από 500€ ή 500 την πρώτη και κάποιο άλλο μια δεύτερη; Θα χρεωνόμασταν κάτι σε μια τέτοια αποτυχημένη δοκιμή (το 1 ευρώ πχ) ή απλά θα τρώγαμε το άκυρο χωρίς επιβάρυνση;

 

Το όριο είναι ημερολογιακό. Αρα μηδενίζει και ξεκινά από τον επόμενο μήνα, δηλαδή από 1/11 για τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία τελευταία ερώτηση.

 

Το έμβασμα πρέπει να γίνει από το τραπεζικό μου λογαριασμό σε paypal και από κει σε revult;

 

μάλλον δεν διάβασες :) 

 

το έμβασμα γίνεται από τον λογαριασμό σου προς revolut (αν αυτό θες) , αν μπορείς να βάλεις κατευθείαν στο Paypal τι το θες το revolut ; (μιλάμε για site που θέλουν paypal)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση, πέρα από τον μίνι οδηγό του funbreaker στη σελίδα 518 για το Revolut, υπάρχει κάτι πρόσθετο που είναι σε άλλη σελίδα; Θα μας βοηθούσε πάααρα πολύ αν οι συχνοί χρήστες βάζατε τα λινκ στις υπογραφές σας για να μη σας ρωτάμε συνέχεια :)

Άλλη ερώτηση: Θέλω να φτιάξω revolut και να το φορτώσω από τη virtual prepaid mastercard της Εθνικής για να γλιτώσω τα έξοδα ξεφόρτωσης στο λογαριασμό, γίνεται;;; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση, πέρα από τον μίνι οδηγό του funbreaker στη σελίδα 518 για το Revolut, υπάρχει κάτι πρόσθετο που είναι σε άλλη σελίδα; Θα μας βοηθούσε πάααρα πολύ αν οι συχνοί χρήστες βάζατε τα λινκ στις υπογραφές σας για να μη σας ρωτάμε συνέχεια :)

Άλλη ερώτηση: Θέλω να φτιάξω revolut και να το φορτώσω από τη virtual prepaid mastercard της Εθνικής για να γλιτώσω τα έξοδα ξεφόρτωσης στο λογαριασμό, γίνεται;;; 

 

πρόσθετο για το revolut ;

 

επίσης μα αν μπορέσεις να βάλεις από την κάρτα σου κάντο , το έμβασμα το κάνουμε γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε από τις κάρτες μας (λες να θέλουμε να πληρώνουμε όλοι το 1ευρώ και να περιμένουμε 2-3 μέρες να μπουν ;)

 

επίσης τι εννοείς έξοδα ξεφόρτωσης ; έχεις λεφτά στην Prepaid και θες να την αδειάσεις ; (αν όχι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις και για την φόρτιση της Prepaid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια πρωτη φορα γραφω εδω θα ηθελα μια βοηθεια για το winbank . πρωτα πρωτα στο ανοιγμα λεει οτι δεν ειναι δυνατη η αποστολη  μεχρι της τριαντα  του μηνος μετα μαλλον παμε στα εμβασματα και εκει χρειαζεται εξτρα pin ... καλα παω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...