Προς το περιεχόμενο

AMD Zen, AM4 socket


tmjuju

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Also αρχιζει και φαινεται πως σε CPU heavy games* ο ryzen βγάζει πολυ καλύτερα minimum FPS γιατι δεν κάνει throtle την game engine, κι ας μη μπορει να βγάλει τα highest FPS.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5xgqa5/for_honor_sure_runs_well_on_ryzen_inner_bar_is/

*Καθαρα game specific, με ενδείξεις για battlefield, overwatch, GTA V προς το παρόν που ειναι γνωστές ρουφήχτρες στο CPU.

ΕΕΕΕ τι είναι αυτά τα lows που πας ρε με τον ryzen θα σκοτώσεις κανεναν.....να ενα game που πρεπει να δοκιμαστεί στα 720p με ryzen 1800x... κρίνοντας απο τα lows .

 

Hn5r_4e8v9a-FziVxwTMUm_0Tmqz_J6HMhKct8Br

Επεξ/σία από Psaris
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδοχη ηττας απο το λιζακι. Πανω απο 720p -1080p ειναι gpu bound μην πεφτετε μεσα σε προπαγανδα. Οι ryzen δεν μπορουν να κοντραρουν τους intel στο segment. Για τους επαγγελματιες τι lanes δινουν , τι μνημες και memory controller , επανω gpu θα δωσουν , τι stability εχουν. Ποιος θα γραψει κωδικα για τους amd αφου μεχρι τωρα εχουν προβληματα αποδοση και crasharoun. Γιατι δεν εχουν avx2 που εχει μερα με την μερα μεγαλυτερη αποδοχη. Αυτα θα σκεφτουν οι επαγγελατιες.

Q16: We've all seen the details of how desktop PC sales are down, but PC gaming revenue is increasing. There is no doubt that Ryzen will be marketed as a chip for gamers; how do you see consumers reacting to Ryzen?

LS: I think PC gaming is doing quite well, which is one of the hot markets. We are addressing as a gamers as a very important segment, but they are one of many important segments of users for us. We think Ryzen is a great gaming CPU, and you’ll test that for yourself – we’re not going to win every head-to-head, but if you think about gaming do you want theoretical performance or do you want the CPU to be good enough to showcase your GPU? I think what Ryzen allows is those folks to do something more than just gaming. So your gaming CPU might only uses four cores, but if you are doing video editing or streaming it will do a lot more. So I think what we’re trying to address is maybe the forward thinking users, not just the today gamer.

http://www.anandtech.com/show/11177/making-amd-tick-a-very-zen-interview-with-dr-lisa-su-ceo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για κανενα επαγγελματια μιλησα για εμενα ,και σου εγραψα και την χρηση ακριβως. Θελω να παω σε i7 4/8 η 6/12 η 8/16 σαν πλατφορμα,δλδ θα αναβαθμισω μνημες μητρικη και cpu. Θα μου ελεγες παρε i7 η θα μου ελεγες κοιτα και τους ryzen?

το να πας σε x99 τωρα δεν ειναι κ τοσο εξυπνο  γιατι σε λιγο θα βγει ο διαδοχος,

αν δε μπορεις να περιμενεις λιγο ακομα και κοιτας να τη βγαλεις κ πιο φτηνα,κοιτας σε ryzen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 γελάω εγώ που ασχολείσαι εσύ με εμένα.

 

Μια φορά να το δουν οι άλλοι και μετά λίστα αγνόησης. Αφού το moderating γενικά πετάει χαρταετό σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει άλλος τρόπος. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

ειναι λιγο ξεφτυλα να λες οτι κατεβαινεις για workstation και να μην τρεχεις avx2 ,

 

post-185414-0-43144700-1488638657_thumb.png

 

Αλλά η αλήθεια είναι, ναι, ότι δεν το τρέχει τόσο γρήγορα όσο η intel και αυτό το είχε δηλώσει κιόλας νομίζω η amd ότι ήταν επιλογή τους να θέλουν 2 κύκλους για 1 εντολή avx2 για να μειώσουν τον χώρο στο die νομίζω.

 

_____________________

 

btw, τώρα ξαφνικά τα avx2 προγράμματα θα γίνουν το νέο hit του καλοκαιριού που όλοι τα χρησιμοποιούν ασταμάτητα καθημερινά και είναι από τα πιο αναγκαία, μιας και δεν τα πάει τόσο καλά η amd.

 

(avx2 υπάρχουν από τους haswell, 2013, και είδαμε πόση χρήση έχει γίνει...)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για κανενα επαγγελματια μιλησα για εμενα ,και σου εγραψα και την χρηση ακριβως. Θελω να παω σε i7 4/8 η 6/12 η 8/16 σαν πλατφορμα,δλδ θα αναβαθμισω μνημες μητρικη και cpu. Θα μου ελεγες παρε i7 η θα μου ελεγες κοιτα και τους ryzen?

Αυτό που λέω εγώ είναι πως είναι θέμα budget και πως θές να το μοιράσεις, το photoshop νομίζω πως είναι ποιο gpu intensive https://forums.adobe.com/message/4289204, το άν θα πας σε r1700 ή σε 7700Κ έιναι δική σου επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αμα δεν εχουν σκασει ακομα vrm σε MSI am4 μητρικες καλα παει η πλατφορμα....

χαχαχα το σκεφτόμουν να παρω την msi απο plaisio... αλλά περιμενω ακομα την gigabyte B350...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιλάω κατά πλειοψηφία και λέω την άποψη μου,εσύ μιλάς προσωπικά για εσένα και μερικούς άλλους που ξέρεις μάλλον,

 

Τώρα για το μίσος θα μπορουσε να το δει μόνο ένας οπαδός της AMD ετσι,πόσο μάλλον αν εχω γράψει ήδη 5 φορές τουλάχιστον,

οτι θέλω να πετύχει και να πάρω και ένα σετακι να δω τι ψάρια πιάνει μιας και μ'ενδιαφερουν τα πολυνηματικα,

 

περιμένω όμως και τις αντίστοιχες παρατηρήσεις σου σε αυτούς που ξανά και ξανά και ξανά κοινώς σπαμαρουν κάθε screenshot και κάθε

σχόλιο που ευνοεί την AMD αλλιώς το σχόλιο μου περί οπαδού θα είναι απόλυτα δικαιολογημένο.

 

Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι ήδη πήρε 2 λιμενοβραχίονες μαζί και έβγαλε ένα ανέτοιμο η μη σωστά υποστηριγμένο προϊών,οπως θελεις πες το,

κάτι που μας παραπέμπει στο άσχημο παρελθόν της,μετά από αυτό όλοι αρχίσατε τα ευχολόγια και τα φλυτζάνια του αύριο,όπως και πριν τα bench πάλι ξέρατε το αύριο και διαψευστήκατε.. με λίγα λόγια τα "όταν" και τα "θα" ..

 

καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το πρόβλημα δεν είμαι εγώ,εγώ γράψω δεν γράψω σχολιάσω δεν σχολιάσω το πρόβλημα μέχρι στιγμής υπάρχει και προσπαθούν να το λύσουν..

 

Τώρα όσοι πριν έλεγαν στους άλλους να μην δίνουν 300 για επεξεργαστή και σήμερα λένε δώσε 550 και θα είσαι future proof ας

τους κρίνει η ιστορία του φόρουμ,δόξα τον θεό σε ηλικία αλτσχαιμερ δεν είναι ακόμα κανένας μας. ;)

Δηλαδή δεν έχω γράψει για τους κόκκινους χούλιγκαν;

Η πλάκα είναι ότι η μπλέ με λένε κόκκινο και η κόκκινη μπλε....

Και όλο αυτό γιατί λειτουργώ αμερόληπτα, προφανώς φαίνεται περίεργο σε μία χώρα σαν την δική μας.

My bad.

 

Ποιός πρότεινε 550€ επεξεργαστή για παιχνίδια; Εάν το είπαν οι γνωστοί άγνωστοι δεν με ενδιαφέρει αυτοί που γράφουν συχνά πυκνά δεν πετάνε τετοια μαργαριτάρια αλλά δεν προτείνουν ούτε i3 στα 200€ έως το ultimate CPU made for gaming

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

___________________

 

btw, τώρα ξαφνικά τα avx2 προγράμματα θα γίνουν το νέο hit του καλοκαιριού που όλοι τα χρησιμοποιούν ασταμάτητα καθημερινά και είναι από τα πιο αναγκαία, μιας και δεν τα πάει τόσο καλά η amd.

 

(avx2 υπάρχουν από τους haswell, 2013, και είδαμε πόση χρήση έχει γίνει...)

 

Ε ενταξει,ποσα το υποστηριζουν...λιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει,ποσα το υποστηριζουν...λιγα.

Περισσότερο για επεξεργασία βίντεο δεν είναι αυτό;

 

 

Το είχε και το grid σαν επιλογή δεύτερου exe.....

Δεν είχα δει κάποια διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νεα γενια καλη φαινεται για αυτους που εχουν am3 ή για καποιους που στηνουν εξαρχης συστημα

 

παρολα αυτα θα τη θεωρουσα εξαιρετικη κ οτι πραγματικα αξιζει,

εαν μας αναγκαζε να πεταξουμε τα ιντελ οπως καναμε το 2003 απο 478 σε 939...

Αχ μου θυμησες το 478 PC που εφτιαξα τα Χριστουγεννα :P .

 

Στο θεμα μας τωρα... Προσωπικα πιστευω, οτι να περιμεναμε πιο πολλα απο μια AMD που το μονο που την κρατα ακομα στα ποδια της ειναι οι κονσολες και τα GPU, ηταν μη ρεαλιστικο!

 

Σε αντιθεση με την Intel, δεν ειχε ουτε τους πορους, ουτε το ανθρωπινο δυναμικο (αν και ο Keller εκανε μαναδες), για να δημιουργησει μια νεα αριτεκτονικη στα 14nm που να συναγωνιζεται τα High-End CPU της Intel.

 

Και παλι ομως, τα καταφερε και μαλιστα σεπολυ καλες τιμες :D , με σημαντικα λιγοτερο power consumption και καλυτερο multithreading. Τωρα το μονο που την κραταει στο performance ειναι το optimization και οι παιδικες ασθενειες που οπως εχουμε δει, τις περναει αρκετα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...