Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.dsogaming.com/news/intels-upcoming-i7-7700k-appears-to-be-running-slower-than-the-i7-6700k-in-clock-to-clock-scenarios/

 

Εμπρός προς το πίσω φάση.

Θα πέσουν να με φάνε οι οπαδοί τώρα αλλά δεν άντεξα :(

Τώρα το μόνο που μένει να δούμε είναι το απίστευτο oc potential που θα έχει το νέο τσιπ, το βλέπω να φτάνει τα 4700-4800, θα γελασουν και οι πέτρες.

Επίσης όπως έχω δει είναι θερμότερο από τον 6700Κ.

Α ρε AMD που είσαι να μας σώσεις από τον καρκίνο!!!

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το έχω δει και στο review του tom's πως στα σχόλια επικρατεί και εκεί το κλίμα της ελαφράς απογοήτευσης, πως γίνεται κάτι τέτοιο δηλαδή.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/intel-kaby-lake-core-i7-7700k-overclocking-performance-review,4836-2.html#3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε fallen, ξέρεις καλύτερα απο το να δημιουργήσεις war τώρα...

 

Πάντως σας το έχω πει, μην περιμένετε τα μεγάλα άλματα που είχαμε παλιά, τώρα και streched είναι, και high-k και 3d, ακόμα δεν έχουν υλοποιήσει κάποιο άλλο βήμα.

 

Refresh είναι πρακτικά οι 7άριδες. Πιο ώριμο silicon για καλύτερο oc potential, θα το δούμε με τον καιρό. Προτιμάτε δηλαδή να βγαίνει νέα γενιά κάθε 5 χρόνια, όπως ahem, άλλες εταιρίες? Δεν σας αναγκάζει κανείς να κάνετε αναβάθμιση αλλά όποιος κάνει νέο σύστημα θα μπορεί να παίρνει το τελευταίο και πιο καινούριο, μικρό έστω, βήμα της τεχνολογίας.

 

 

Αυτά απο μένα, όπως βλέπετε ακόμα καβουρδιστήρι έχω, δεν έχω μετοχές Ιντελ κτλ...  :ph34r:

 

Εντωμεταξύ το 

the i7-7700K was actually 0.86% slower in single-threaded and 0.02% slower in multi-threaded tests.

το λες και στατιστικό λάθος... 0.02% ειλικρινά. Μεγαλύτερη διακύμανση έχει στο ίδιο τσιπ απο run σε run.

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αποκλειστικά συζήτηση θέλω να γίνει στο εν λόγω thread και όχι war, μιας και από ότι βλέπω σχετικό θέμα για intel cpu δεν υπάρχει, οπότε θαρρώ πως είναι μια καλή αρχή :).  Μακάρι με bios updates να στρώσει αυτό και να φανεί έστω και αυτή η ελάχιστη βελτίωση, ειδάλλως θα είναι άσχημα τα πράγματα, αλλά όπως και να έχει είναι νωρίς οπότε αναμένουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μητρικες των 150-170 ευρω ολα αυτα. το θεμα ειναι να κανεις την δουλεια σου με μια μητρικη των 100 ευρω. οπως και στο 775 που επαιρνες το μεσαιο τσιπ(p35) με 85 φραγκα. τα νεα τσιπακια ειναι γκριλιερες. μαλλον στο μελλον θα γινει κανενα ρεμπραντ αλλα χασγουελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε fallen, ξέρεις καλύτερα απο το να δημιουργήσεις war τώρα...

 

Πάντως σας το έχω πει, μην περιμένετε τα μεγάλα άλματα που είχαμε παλιά, τώρα και streched είναι, και high-k και 3d, ακόμα δεν έχουν υλοποιήσει κάποιο άλλο βήμα.

 

Refresh είναι πρακτικά οι 7άριδες. Πιο ώριμο silicon για καλύτερο oc potential, θα το δούμε με τον καιρό. Προτιμάτε δηλαδή να βγαίνει νέα γενιά κάθε 5 χρόνια, όπως ahem, άλλες εταιρίες? Δεν σας αναγκάζει κανείς να κάνετε αναβάθμιση αλλά όποιος κάνει νέο σύστημα θα μπορεί να παίρνει το τελευταίο και πιο καινούριο, μικρό έστω, βήμα της τεχνολογίας.

 

 

Αυτά απο μένα, όπως βλέπετε ακόμα καβουρδιστήρι έχω, δεν έχω μετοχές Ιντελ κτλ... :ph34r:

 

Εντωμεταξύ το

the i7-7700K was actually 0.86% slower in single-threaded and 0.02% slower in multi-threaded tests.

το λες και στατιστικό λάθος... 0.02% ειλικρινά. Μεγαλύτερη διακύμανση έχει στο ίδιο τσιπ απο run σε run.

Δεν το άνοιξα για vs το άνοιξα μπας και ανοίξουν τα μάτια τους μερικοί που τρέχουν λες και τα δίνουν τζάμπα και μετά βλέπουμε να προτείνουν i3 στο φόρουμ.

Βέβαια οι αγγελίες γέμισαν με i3 αλλά δεν πειράζει.

Τέτοιο refresh να το βρασω φιλαράκι στον Tom βαρουσε 100C για πλάκα, τώρα το OC μιας και είχα όλα τα socket εκτός από 1155 θα με συγχωρέσεις αλλά το OC potential είναι κάθε πέρσι και καλύτερα μην λέμε ότι θέλουμε.

 

Όσο για το vs, πέραν της ευχής που έκανα για ανταγωνισμό δεν έκανα αναφορά πουθενά αλλού για την κόκκινη. Τα μπλε με ενδιαφέρουν εδώ και κυρίως να μην τρέξει όλος ο κόσμος με τα μούτρα!!!!

Μακάρι βέβαια να μπορούσε να γίνει, εκεί θα βλέπαμε πραγματική αύξηση.

Τώρα για το καθε πότε πρέπει να βγαίνει CPU.... Τι να σου πω, αν το βλέπεις σωστό κάθε χρόνο να πετάει λεφτά ο κόσμος για το hype γούστα είναι αυτά. Το άλλο με την κόκκινη ήταν πολύ τραβηγμένο σε αυτό δεν διαφωνεί κανείς αλλά εμένα εσενα κτλπ σαν χρήστη δεν σε χάλασε.

Δεν θα ξεχάσω την Ζ87 που πήρα ένα σκασμο λεφτά και μετά από 6; 8; μήνες μου έλεγαν "αααα το παλιό έχεις;"

Έλεος, βέβαια όπως εσύ πολύ καλά είπες δεν το έχεις ζήσει στην τσέπη σου και μιλάς εκ του ασφαλούς ;) Κακό δεν έκανες κάθε άλλο αλλά εάν θέλεις να είσαι αντικειμενικός θα πρέπει να βλέπουμε το σύνολο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το vs, πέραν της ευχής που έκανα για ανταγωνισμό δεν έκανα αναφορά πουθενά αλλού για την κόκκινη. Τα μπλε με ενδιαφέρουν εδώ και κυρίως να μην τρέξει όλος ο κόσμος με τα μούτρα!!!!

Μακάρι βέβαια να μπορούσε να γίνει, εκεί θα βλέπαμε πραγματική αύξηση.

Τώρα για το καθε πότε πρέπει να βγαίνει CPU.... Τι να σου πω, αν το βλέπεις σωστό κάθε χρόνο να πετάει λεφτά ο κόσμος για το hype γούστα είναι αυτά. Το άλλο με την κόκκινη ήταν πολύ τραβηγμένο σε αυτό δεν διαφωνεί κανείς αλλά εμένα εσενα κτλπ σαν χρήστη δεν σε χάλασε.

Δεν θα ξεχάσω την Ζ87 που πήρα ένα σκασμο λεφτά και μετά από 6; 8; μήνες μου έλεγαν "αααα το παλιό έχεις;"

 

Σε αυτό φταίει ο κόσμος που περιμένει με κάθε ανανέωση να δει το φως το αληθινό. Πλέον αναγκαστικά πάμε βήμα βήμα λόγο ορίων του υλικού και της τεχνολογίας.

 

Όσοι περιμένουν φανταστικές επιδόσεις κάθε έξι μήνες, καλό 2000. Μόνο τότε γινότανε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις που λέμε το ίδιο πράγμα;

Και για πες μου εσύ τώρα ΓΙΑΤΙ να βγει αυτός; Υπάρχει κανένας λόγος πέραν του αρμεγματος; Αν είχες πάρει 6700Κ πριν 1-2 μήνες θα ενοιωθες μακακας;

Θα μπορούσαν εφόσον είναι τόσο refined να βγει ένας 6750 ή κάτι τέλος πάντων με την ίδια συχνότητα και να μην συμπεριφέρονται στον πελάτη σαν αγελάδα και πρόβατο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο βγαίνουν νέοι επεξεργαστές και φαντάζομαι απευθύνονται σε αυτούς που στήνουν τώρα νέο σύστημα. Όπως και κάθε χρόνο βγαίνουν νέα μοντέλα τηλεοράσεων κτλ. Δεν βλέπω κάτι παράλογο

 

Αν κάποιος έχει το μικρόβιο της αναβάθμισης και θέλει συνέχεια να έχει το τελευταίο μοντέλο που κυκλοφορεί είναι άλλη ιστορία αυτό.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο βγαίνουν νέοι επεξεργαστές και φαντάζομαι απευθύνονται σε αυτούς που στήνουν τώρα νέο σύστημα. Όπως και κάθε χρόνο βγαίνουν νέα μοντέλα τηλεοράσεων κτλ. Δεν βλέπω κάτι παράλογο

 

Αν κάποιος έχει το μικρόβιο της αναβάθμισης και θέλει συνέχεια να έχει το τελευταίο μοντέλο που κυκλοφορεί είναι άλλη ιστορία αυτό.

Ακριβώς αυτό. Δίνουν την αναβάθμιση βήμα βήμα στο κοινό αντί να την βγάζουν κάθε 5 χρόνια. Καλύτερο είναι απο κάθε άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

robin hood φαση και ετσι... να σωθει ο κοσμακης απο τη κακια ιντελ που ερχετε και μας πιανει τα βυζια και μας αρμεγει με το ζορι...

αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια... περιμενωντας τους ζεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιασαμε και τις τηλεοράσεις τώρα; Άντε να κάνουμε σύγκριση και αυτοκίνητα να το ισοπεδωσουμε το θέμα.

Robin who; Τσέπη πονάει γάλα τέλος μάλλον παρά οτιδήποτε άλλο.

Στο μεταξύ ο Sheo είναι με 775 και πολύ καλά κάνει εφόσον τον καλύπτει αλλά είναι υπέρ του σταγονόμετρου, κάτι δεν μου κάθεται εδώ....

Δηλαδή σοβαρά τώρα δε σε χαλάει εσένα;

Έμεινες ότι μπορεί να είναι στατιστικό λάθος και σου λέω εγώ ότι ναι είναι, ποιά είναι ή αναβάθμιση μπορείς να μου πεις;

Πέραν της απαξίωσης και του κέρδους για εμάς τους καταναλωτές που είναι το κέρδος;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό δεν έκανες κάθε άλλο αλλά εάν θέλεις να είσαι αντικειμενικός θα πρέπει να βλέπουμε το σύνολο.

 

Έμεινες ότι μπορεί να είναι στατιστικό λάθος και σου λέω εγώ ότι ναι είναι, ποιά είναι ή αναβάθμιση μπορείς να μου πεις;

Πέραν της απαξίωσης και του κέρδους για εμάς τους καταναλωτές που είναι το κέρδος;

 

Αν θες να δεις το σύνολο δεν κάνει να το βλέπεις το θέμα μόνο από την πλευρά του «λεφτά» του high-end overclocker,οι συντριπτική πλειοψηφία αυτών που αγοράζουν K επεξεργαστή είναι παντελώς άσχετοι που τους αγοράζουν καθαρά για της ψηλότερες stock συχνότητες,σαφώς και κανένας από αυτούς έχοντας τον 6700K δεν θα πάρει τον 7700k αφού τρέχουν παιχνίδια και βλέπουν 40-50% χρήση...

Ο πραγματικός O/C θα έχει πάρει μια μητρική των ~100€ ή hyper ή μια z που παίρνει παλιά bios θα έχει πάρει έναν κλειδωμένο skylake του γούστου του και θα τον έχει στα ~4,5 και θα είναι πανευτυχής για τα επόμενα 3-4 χρόνια.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχει ~8% κέρδος σε συχνότητα για μικρούς και για μεγάλους για κλειδωμένους και ξεκλείδωτους εκεί είναι το κέρδος για τον καταναλωτή.

 

Και όταν ανεβάζεις ένα άρθρο και υπάρχει και η πυγή προφανώς συμφωνείς με όλα όσα λέει,οπότε γιατί παραλήπτες αυτό το μέρος;

Πέφτει κατηγορία τιμής το HT πέφτει κατηγορία τιμής ο quad πέφτει κατηγορία τιμής το επίσημο oc. (δεν το λέει εδώ αλλά όλοι είδαμε το θέμα με τον i3 k)

Όλα αυτά για ποιον λόγο δεν είναι κέρδος;Επειδή εσύ ζεις σε έναν κόσμο όπου το ελάχιστο που θα δώσει κανείς για επεξεργαστή είναι ~350€; Πας καλά;Στους φτηνούς επεξεργαστές θα υπάρχει τεράστιο κέρδος. 

http://www.expreview.com/51056-6.html

 

However, the seventh generation Core Duo processor in the low-end product changes will be more obvious, later we will see the dual-core four-threaded Pentium processor and even quad-core Core i3, and high-end Core i5 / i7 is only prompted frequency Compared with the system, the low-end product changes will be more interesting.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i3 τα είπαμε, πέρνα από τις αγγελίες να δεις πόσα i3 6xxx έχει έτσι γιατί δεν είχαν τι να κάνουν. Απλά όταν ρώτησαν κάποιοι "σχετικοί" τους είπαν να ορμήσουν.

Κρίμα στα παιδιά.

Off topic καλώς ήρθες elf στο θέμα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...