Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν διαβασεις το link στο πρωτο ποστ θα δεις οτι στα ιδια mhz ειναι ιδιες οι εποδοσεις. Δεν τρεχουν ομως στα ιδια mhz. Στις εργοστασιακες τους συχνοτητες λοιπον βλεπω οτι ειναι 8.88% κατα μεσο ορο πιο γρηγορος. Τι περιμενατε να δειτε σε ενα χρονο? Θαυματα δεν γινονται.

Πες τα μωρέ. Πιο "mature silicon" με μεγαλύτερη συχνότητα στην ίδια κατανάλωση. 

Δεν νομίζω ότι έχουν πολλά διαφορετικά νοήματα αυτά που λέω. Η κάθε πρόταση είναι αυτούσια, για αυτό χωρίζονται με τελεία, η δε τελευταία απευθύνεται στον λόγο που σχολιάζω.

 

Σαν καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει η τεχνολογία. Με ενδιαφέρει η απόδοση/τιμή. Στην προκειμένη μου φέρνουν μία "νέα" γενιά με την ίδια απόδοση. Δεν με αναγκάζει κανείς να αγοράσω και γ' αυτό άλλωστε δεν θα το κάνω. Δεν πρόκειται όμως να επικροτήσω κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να το θεωρήσω σαν κάτι φυσιολογικό και επόμενο.

Αυξήσανε λίγο την συχνότητα (κατα ~8%) στην ίδια κατανάλωση και λογικά ίδια τιμή. Δεν είναι καλό για ~1 χρόνο?

 

Τέλοσπάντων, σταματάω γιατί στο τέλος θα με παρεξηγήσετε που είμαι η φωνή της λογικής.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το λογικα ιδια τιμη δεν υπαρχει στην ιντελ ......χρονια τωρα...

Η αναλογια  αύξησης  επιδόσεων/τιμης ειναι  καπου 5/20 % περιπου , αυτο λεει η μέχρι τωρα εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικα ιδια τιμη δεν υπαρχει στην ιντελ ......χρονια τωρα...

Πάνω κάτω ίδια τιμή έχουν τον πρώτο καιρό κυκλοφορίας και πέφτει κανα 40άρι μέχρι να βγει ο επόμενος. Όχι?

 

Τώρα να αλλάξει κάτι με τον 7700Κ δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις το link στο πρωτο ποστ θα δεις οτι στα ιδια mhz ειναι ιδιες οι εποδοσεις. Δεν τρεχουν ομως στα ιδια mhz. Στις εργοστασιακες τους συχνοτητες λοιπον βλεπω οτι ειναι 8.88% κατα μεσο ορο πιο γρηγορος. Τι περιμενατε να δειτε σε ενα χρονο? Θαυματα δεν γινονται.

 

Και ας περιμενουμε να κυκλοφορησει ο επεξεργαστης να δουμε και απο αλλου μετρησεις

 

Τόση ώρα σχολιάζω την άποψη που ειπώθηκε ότι η Χ αμελητέα/μικρή αύξηση στην απόδοση σε νεότερη γενιά είναι κάτι φυσιολογικό και αποδεκτό, ειδικά εφόσων δεν με αναγκάζει κανείς να αγοράσω. Με αυτό διαφωνώ εξ αρχής. Δεν είπα ότι ο 7700Κ είναι κακός επεξεργαστής ή ότι κακώς κυκλοφόρησε, ή ότι έχει παλαιά τεχνολογία ή αναφέρθηκα στο review.

 

 

Αυξήσανε λίγο την συχνότητα (κατα ~8%) στην ίδια κατανάλωση και λογικά ίδια τιμή. Δεν είναι καλό για ~1 χρόνο?

 

Τέλοσπάντων, σταματάω γιατί στο τέλος θα με παρεξηγήσετε που είμαι η φωνή της λογικής.

 

Δε σε παρεξηγεί κανείς, κουβέντα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση ώρα σχολιάζω την άποψη που ειπώθηκε ότι η Χ αμελητέα/μικρή αύξηση στην απόδοση σε νεότερη γενιά είναι κάτι φυσιολογικό και αποδεκτό, ειδικά εφόσων δεν με αναγκάζει κανείς να αγοράσω. Με αυτό διαφωνώ εξ αρχής. Δεν είπα ότι ο 7700Κ είναι κακός επεξεργαστής ή ότι κακώς κυκλοφόρησε, ή ότι έχει παλαιά τεχνολογία ή αναφέρθηκα στο review.

Ναι το κατάλαβα, αλλά θα προτιμούσες να κάνει το μεγάλο βήμα ανα 5 χρόνια? Ειλικρινά ρωτάω.

 

Και ρίσκο για την εταιρία έχει, και αν κάνεις νέο pc στο ενδιάμεσο παίρνεις ληγμένη τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κατάλαβα, αλλά θα προτιμούσες να κάνει το μεγάλο βήμα ανα 5 χρόνια? Ειλικρινά ρωτάω.

 

Και ρίσκο για την εταιρία έχει, και αν κάνεις νέο pc στο ενδιάμεσο παίρνεις ληγμένη τεχνολογία.

 

Κοίτα, το 5 χρόνια προφανώς το πετάς για την AMD. Όχι δεν θέλω αναβάθμιση κάθε 5 χρόνια, αλλά όχι και αυτή την "κοροϊδία". Παίρνεις τις 2 ακραίες καταστάσεις και των 2 εταιριών. Από την μία η AMD είναι στο χειρότερο slump στην ιστορία της και από την άλλη έχεις ένα πολυετές σχεδόν μονοπώλιο.

 

Για να υπάρξει νέα γενιά, πρέπει να υπάρχει και κάποιο χαρακτηριστικό/βελτίωση που τη δικαιολογεί. Δες ας πούμε την πολύ πιο υγειή αγορά των gpu. Μικρές πλην όμως ουσιώδεις αυξήσεις στην απόδοση μεταξύ κάθε αλλαγής και προσθήκη/βελτίωση υπάρχοντων χαρακτηριστικών σε ένα εύλογο διάστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω ίδια τιμή έχουν τον πρώτο καιρό κυκλοφορίας και πέφτει κανα 40άρι μέχρι να βγει ο επόμενος. Όχι?

 

Τώρα να αλλάξει κάτι με τον 7700Κ δεν νομίζω.

Ειναι σιγουρα πανω και ποτε κατω.Και το θεμα δεν εινα μονο τι τιμές δινει η ιντελ αλλα και ποσο τον βαραει η αγορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ο μονος που βλεπει ενα περιεργο καλο στους  caby lake?

Ο Mid tier pentium G4600-G4620 (ναι καλα διαβασατε) στα 87/98 usd εχει 2 πυρηνες+ Hyperthreading, σαν i3 6098P/6100 στα 3.6/3.7 ghz αντιστοιχα, που εστω και ετσι, γινονται σιγα σιγα βηματα απαγκιστρωσης απο τους απλους dual core επιτελους και απο την Intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ο μονος που βλεπει ενα περιεργο καλο στους  caby lake?

Ο Mid tier pentium G4600-G4620 (ναι καλα διαβασατε) στα 87/98 usd εχει 2 πυρηνες+ Hyperthreading, σαν i3 6098P/6100 στα 3.6/3.7 ghz αντιστοιχα, που εστω και ετσι, γινονται σιγα σιγα βηματα απαγκιστρωσης απο τους απλους dual core επιτελους και απο την Intel.

Πέφτει κατηγορία τιμής το HT πέφτει κατηγορία τιμής ο quad πέφτει κατηγορία τιμής το επίσημο oc. (δεν το λέει εδώ αλλά όλοι είδαμε το θέμα με τον i3 k)

http://www.expreview.com/51056-6.html

However, the seventh generation Core Duo processor in the low-end product changes will be more obvious, later we will see the dual-core four-threaded Pentium processor and even quad-core Core i3, and high-end Core i5 / i7 is only prompted frequency Compared with the system, the low-end product changes will be more interesting.

 

Λογικά από τα 60-70€ θα αρχίζουν αφού και ο μικρότερος από όλους τους pentium θα έχει ht,και αν μπουν και στους celeron ακόμα καλύτερα.

Intel Pentium G4560 @ 3.50 GHz

1 processor, 2 cores, 4 threads

https://browser.primatelabs.com/v4/cpu/1112633

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ίδιο τσιπάκι πλασάρεται (6700Κ-700Κ) με καλύτερα stock clockia .....για τα υπόλοιπα (overclocking potential/temps) όταν βγεί κανονικά θα δούμε τι ψάρια θα πιάνει!Αλλά γενικά ξαναζεσταμένο φαγητό και τίποτα παραπάνω.....Απευθύνεται σε κάποιον που στήνει νέο rig και όχι αναβάθμιση από κάποιον με i7 2600Κ και πάνω.....Απλά η intel πιέζει τα ρολόγια να φέρει  τον 7700Κ κοντά στο limit oc potential(δεν νομίζω να έχει πάνω από max 4.7-4,8ghz σε φυσιολογικά vcore daily για 24/7, διότι αυτό που έχει αποδείξει η intel είναι κάθε προηγούμενη γενιά και καλύτερο oc)...θα πλασάρει και το z270 για να παλαιώσει και το z170 και να τσιμπήσει και τον οποιoδήποτε δεν τα γνωρίζει καλά τα δεδομένα για τους επεξεργαστές από τους προηγούμενους γενιάς cpu!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι... Πες τα ρε Babi γιατί δεν το καταλαβαίνουν μερικοί.

Όσο για τα ρολόγια και το 8% τα πιάνει στοκ και ο 6700Κ ευχαριστώ πολύ.

Δύο κλικ ακριβώς είναι 3 με το save Bios :D

Τώρα μένει να δούμε γιατί βαρουσε και 100C, μπορεί να φταίει το mature silicon.

Τους βγήκε πολύ mature και θα θέλει κρέμα νύχτας.

 

PS trolαρω και εγώ εφόσον το κάνουν και οι άλλοι.

 

Sheo ή αντικειμενικότητα χάνεται προφανώς όταν εργάζεσαι στην Intel, και δεν είπε κανείς για 5 χρόνια μην το πας αλλού βλέπεις δεν έγινε vs το θέμα.

Το περίφημο tick-tock που είναι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το περίφημο tick-tock που είναι;

 

It looks like the Kaby Lake processor isn't a one-off. Intel ... discloses that the two-phase "tick-tock" development model that the company has been using since 2007 is being replaced with a three-phase model: Process, Architecture, Optimization.

 

tick-tock-pao-640x189.png
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πάει σε 4 στάδια, να έχει και την ωρίμανση. Ή κάνει δουλειά ή δεν κάνει ;) Σαν τον παλιό κρασί ένα πράγμα!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικη η κατασταεη με την intel. Αντι να βγαζει νεους επεξεργαστες με τουλαχιστιον 100% καλυτερη αποδοση απο αυτους της προηγουμενης γενιας οπως κανει η nvidia με τις καρτες γραφικων με το ζορι φτανει 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικη η κατασταεη με την intel. Αντι να βγαζει νεους επεξεργαστες με τουλαχιστιον 100% καλυτερη αποδοση απο αυτους της προηγουμενης γενιας οπως κανει η nvidia με τις καρτες γραφικων με το ζορι φτανει 10%.

 

Το ότι είναι στα 14nm ήδη τα cpu της intel σου λέει κάτι ; Μάλλον τρολλάρεις δεν εξηγείται αλλιώς :).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...