Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

i3, pentium κλπ ειναι σκουπιδια. απλα η ιντελ γεμιζει με σαβουρα τα ραφια γιατι σου λεει: απο το να μη πουλαω τιποτα καλυτερα να πουλαω επεξεργαστες των 40 ευρω. παει το κοροιδο στον πωλητη - που μπορει να προωθει ανετα μια εταιρεια, γινεται και στις τηλεορασεις αυτο - και αντι να παρει τον fx 6300/6350 με 6 πυρηνες, παει και παιρνει τον σαπιο. μετα ανοιγει 5-6 προγραμματα μαζι, ο επεξεργαστης δε παει μια και μετα τον πουλαει. lol γιατι το real computing διαφερει απο τα μπενς των περιοδικων, φορουμς κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

i3, pentium κλπ ειναι σκουπιδια. απλα η ιντελ γεμιζει με σαβουρα τα ραφια γιατι σου λεει: απο το να μη πουλαω τιποτα καλυτερα να πουλαω επεξεργαστες των 40 ευρω. παει το κοροιδο στον πωλητη - που μπορει να προωθει ανετα μια εταιρεια, γινεται και στις τηλεορασεις αυτο - και αντι να παρει τον fx 6300/6350 με 6 πυρηνες, παει και παιρνει τον σαπιο. μετα ανοιγει 5-6 προγραμματα μαζι, ο επεξεργαστης δε παει μια και μετα τον πουλαει. lol γιατι το real computing διαφερει απο τα μπενς των περιοδικων, φορουμς κλπ.

μηπως εισαι λιγο υπερβολικος;
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i3 τα είπαμε, πέρνα από τις αγγελίες να δεις πόσα i3 6xxx έχει έτσι γιατί δεν είχαν τι να κάνουν. Απλά όταν ρώτησαν κάποιοι "σχετικοί" τους είπαν να ορμήσουν.

Κρίμα στα παιδιά.

Off topic καλώς ήρθες elf στο θέμα :)

Ναι τους πουλάνε μετά από 1,5 χρόνια χρήσης 20-30€ φτηνότερα από όσο έχουν σήμερα,δηλαδή μετά από 1,5 χρόνια φτιάχνουν το σύστημα που θέλαν να φτιάξουν από την αρχή αλλά δεν τους έφταναν τα λεφτά σε δύο δώσεις για να μαζέψουν λεφτά με μόλις 20-30€ χασούρα, που δεν είναι χασούρα μιας και τον δούλευαν και 1,5 χρόνο.

Φοβερό μειονέκτημα μιλάμε να υπάρχουν επεξεργαστές για αναβάθμιση χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις όλη την πλατφόρμα. 

/s

Είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που πουλάνε τώρα τους i3 πάνε για i7-7700k

/s

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ θέμα είναι υπάρχει κάτι εναλλακτικό?  εδω και πολλά χρονια απο το  socket  775  και μετα είμαι αμιγως σε intel  cpu... παλαιοτερα ήμουν αποκλεισιτκά σε AMD.... βεβαια και τωρα που έχω  intel cpu,  μη φανταστείται ότι εχω τρελλαθεί κιόλας να τα ακουμπαώ, από το 775 πήγα πριν 4 χρονια σε 1155 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΑΥΤΟ.., με εξαιρεση 1-2 μηχανηματα σε Χ79/2011  KAI αυτα με μεταχειρισμενα κομματια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σκεφτομουν για 7700κ... Αλλα μαλλον θα ειναι καλυτερα να παρουμε τον 7800k που θα βγει αργοτερα. Η Zen αν επαλαηθευτουν οι φημες και εχουν επιδοσεις 6800κ-5960χ αλλα σε αρκετα χαμηλοτερες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε fallen, ξέρεις καλύτερα απο το να δημιουργήσεις war τώρα...

 

Πάντως σας το έχω πει, μην περιμένετε τα μεγάλα άλματα που είχαμε παλιά, τώρα και streched είναι, και high-k και 3d, ακόμα δεν έχουν υλοποιήσει κάποιο άλλο βήμα.

 

Refresh είναι πρακτικά οι 7άριδες. Πιο ώριμο silicon για καλύτερο oc potential, θα το δούμε με τον καιρό. Προτιμάτε δηλαδή να βγαίνει νέα γενιά κάθε 5 χρόνια, όπως ahem, άλλες εταιρίες? Δεν σας αναγκάζει κανείς να κάνετε αναβάθμιση αλλά όποιος κάνει νέο σύστημα θα μπορεί να παίρνει το τελευταίο και πιο καινούριο, μικρό έστω, βήμα της τεχνολογίας.

 

 

Αυτά απο μένα, όπως βλέπετε ακόμα καβουρδιστήρι έχω, δεν έχω μετοχές Ιντελ κτλ...  :ph34r:

 

Εντωμεταξύ το 

the i7-7700K was actually 0.86% slower in single-threaded and 0.02% slower in multi-threaded tests.

το λες και στατιστικό λάθος... 0.02% ειλικρινά. Μεγαλύτερη διακύμανση έχει στο ίδιο τσιπ απο run σε run.

 

 

Κάθε χρόνο βγαίνουν νέοι επεξεργαστές και φαντάζομαι απευθύνονται σε αυτούς που στήνουν τώρα νέο σύστημα. Όπως και κάθε χρόνο βγαίνουν νέα μοντέλα τηλεοράσεων κτλ. Δεν βλέπω κάτι παράλογο

 

Αν κάποιος έχει το μικρόβιο της αναβάθμισης και θέλει συνέχεια να έχει το τελευταίο μοντέλο που κυκλοφορεί είναι άλλη ιστορία αυτό.

 

 

Έλα πλάκα κάνετε ρε παιδιά τώρα έτσι? Σε νέο μοντέλο ίδιας κατηγορίας όλοι περιμένουν μία έστω και υποτυπώδη βελτίωση... Κανείς δεν έχει πρόβλημα με τον καθε αυτό επεξεργαστή. Το πρόβλημα είναι ότι τον πλασάρεις ως αντικαστάτη ενός άλλου. Αν ο 7700Κ π.χ. πουλιόταν ως αντικατάστατης του 6600Κ σε ανάλογη τιμή και τον ονομάζαν 7600Κ, κανείς δε θα γκρίνιαζε...

 

Με τέτοια σκεπτικά θα παίζαμε ακόμη με επιδόσεις επιπέδου Pentium 4... Κάθε χρόνο θα κάνανε rebrand σε Pentium 5,6,7 και πάει ο θεός δίνοντας ένα +0.1% σε απόδοση και καλύτερο o/c potential. Είπαμε μακριά οι πόλεμοι και ο φανμποισμός αλλά μην το ξεφτυλίσουμε και το θέμα... Rebranding βλέπεις παντού, ιδίως στις gpu, αλλά πάντα το rebranded προϊόν έρχεται να καλύψει μια κατηγορία πιό κάτω από το Original στην νέα γενιά. (ναι το ξέρω ότι το rebrand αφορά στο μή σχεδιασμό ενός νέου πυρήνα αλλά χρησιμοποιείται εδώ ως σχήμα λόγου-αναλογικά αντίστοιχο παράδειγμα μιάς και μιλάμε για ίδια απόδοση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πλάκα κάνετε ρε παιδιά τώρα έτσι? Σε νέο μοντέλο ίδιας κατηγορίας όλοι περιμένουν μία έστω και υποτυπώδη βελτίωση... Κανείς δεν έχει πρόβλημα με τον καθε αυτό επεξεργαστή. Το πρόβλημα είναι ότι τον πλασάρεις ως αντικαστάτη ενός άλλου. Αν ο 7700Κ π.χ. πουλιόταν ως αντικατάστατης του 6600Κ σε ανάλογη τιμή και τον ονομάζαν 7600Κ, κανείς δε θα γκρίνιαζε...

 

Με τέτοια σκεπτικά θα παίζαμε ακόμη με επιδόσεις επιπέδου Pentium 4... Κάθε χρόνο θα κάνανε rebrand σε Pentium 5,6,7 και πάει ο θεός δίνοντας ένα +0.1% σε απόδοση και καλύτερο o/c potential. Είπαμε μακριά οι πόλεμοι και ο φανμποισμός αλλά μην το ξεφτυλίσουμε και το θέμα... Rebranding βλέπεις παντού, ιδίως στις gpu, αλλά πάντα το rebranded προϊόν έρχεται να καλύψει μια κατηγορία πιό κάτω από το Original στην νέα γενιά. (ναι το ξέρω ότι το rebrand αφορά στο μή σχεδιασμό ενός νέου πυρήνα αλλά χρησιμοποιείται εδώ ως σχήμα λόγου-αναλογικά αντίστοιχο παράδειγμα μιάς και μιλάμε για ίδια απόδοση)

Και με μέγιστη σοβαρότητα, αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα κάνεις καλύτερα, έλα να μας δείξεις.

 

Πριν λίγες μέρες είχαμε video conference με άτομα απο την Ιντελ στο Oregon, αν θες θα κανονίσω να μιλήσεις και εσύ την επόμενη φορά.

 

Τον αντικαθιστά γιατί είναι στην ίδια τιμή λίγο καλύτερη απόδοση, τι άλλο θες?

Θα φτάσουμε και τα 2 Ångström να 'ούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το rebranding που εχει γινει πλεον καθεστος εχει δικιο  παντος.Και για την τιμη κατσε γιατι πισω εχει η αχλαδα την ουρα.....Κατσε να δουμε τι δινει και τη ζηταει για αυτο στη πράξη και τα ξαναλεμε.Λίγη υπομονη.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με μέγιστη σοβαρότητα, αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα κάνεις καλύτερα, έλα να μας δείξεις.

 

Πριν λίγες μέρες είχαμε video conference με άτομα απο την Ιντελ στο Oregon, αν θες θα κανονίσω να μιλήσεις και εσύ την επόμενη φορά.

 

Τον αντικαθιστά γιατί είναι στην ίδια τιμή λίγο καλύτερη απόδοση, τι άλλο θες?

Θα φτάσουμε και τα 2 Ångström να 'ούμε.

 

Μπερδεύεις το τεχνικό κομμάτι με το εμπορικό όμως... Δεν μίλησα για το πως θα βελτιωθεί η αρχιτεκτονική/απόδοση του επεξεργαστή... Ούτε γνωρίζω κάτι τέτοιο, ούτε και με νοιάζει. Μίλησα για την θέση του στην αγορά και την τιμή του. Εγώ διαβάζω για χειρότερη απόδοση ή αμελητέα αύξηση αυτής, όχι για λίγο καλύτερη απόδοση στην ίδια τιμή. Επίσης δεν με νοιάζει τί κάνει η ιντελ και δεν με ενδιαφέρει κανένα conference, η ιντελ και κάθε ιντελ, Amd, whoever αν μπορούσε θα σου πουλούσε τεχνολογία 15ετίας στα 1000 ευρώ. Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι αποδέχεστε ως φυσιολογικές τέτοιες τακτικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις το τεχνικό κομμάτι με το εμπορικό όμως... Δεν μίλησα για το πως θα βελτιωθεί η αρχιτεκτονική/απόδοση του επεξεργαστή... Ούτε γνωρίζω κάτι τέτοιο, ούτε και με νοιάζει. Μίλησα για την θέση του στην αγορά και την τιμή του. Εγώ διαβάζω για χειρότερη απόδοση ή αμελητέα αύξηση αυτής, όχι για λίγο καλύτερη απόδοση στην ίδια τιμή. Επίσης δεν με νοιάζει τί κάνει η ιντελ και δεν με ενδιαφέρει κανένα conference, η ιντελ και κάθε ιντελ, Amd, whoever αν μπορούσε θα σου πουλούσε τεχνολογία 15ετίας στα 1000 ευρώ. Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι αποδέχεστε ως φυσιολογικές τέτοιες τακτικές...

Άρα θες νέα γενιά κάθε 5 χρόνια? Δεν σε αναγκάζει να αναβαθμίζεις σε κάθε γενιά πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θες νέα γενιά κάθε 5 χρόνια? Δεν σε αναγκάζει να αναβαθμίζεις σε κάθε γενιά πάντως.

 

Αναφέρθηκα πουθενά εγώ στο πότε κάνω αναβάθμιση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκα πουθενά εγώ στο πότε κάνω αναβάθμιση?

 

Μπερδεύεις το τεχνικό κομμάτι με το εμπορικό όμως... Δεν μίλησα για το πως θα βελτιωθεί η αρχιτεκτονική/απόδοση του επεξεργαστή... Ούτε γνωρίζω κάτι τέτοιο, ούτε και με νοιάζει. Μίλησα για την θέση του στην αγορά και την τιμή του. Εγώ διαβάζω για χειρότερη απόδοση ή αμελητέα αύξηση αυτής, όχι για λίγο καλύτερη απόδοση στην ίδια τιμή. Επίσης δεν με νοιάζει τί κάνει η ιντελ και δεν με ενδιαφέρει κανένα conference, η ιντελ και κάθε ιντελ, Amd, whoever αν μπορούσε θα σου πουλούσε τεχνολογία 15ετίας στα 1000 ευρώ. Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι αποδέχεστε ως φυσιολογικές τέτοιες τακτικές...

Εδώ δεν υπονοείς ότι είναι η ίδια παλιά τεχνολογία στην ίδια υψηλή τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις το τεχνικό κομμάτι με το εμπορικό όμως... Δεν μίλησα για το πως θα βελτιωθεί η αρχιτεκτονική/απόδοση του επεξεργαστή... Ούτε γνωρίζω κάτι τέτοιο, ούτε και με νοιάζει. Μίλησα για την θέση του στην αγορά και την τιμή του. Εγώ διαβάζω για χειρότερη απόδοση ή αμελητέα αύξηση αυτής, όχι για λίγο καλύτερη απόδοση στην ίδια τιμή. Επίσης δεν με νοιάζει τί κάνει η ιντελ και δεν με ενδιαφέρει κανένα conference, η ιντελ και κάθε ιντελ, Amd, whoever αν μπορούσε θα σου πουλούσε τεχνολογία 15ετίας στα 1000 ευρώ. Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι αποδέχεστε ως φυσιολογικές τέτοιες τακτικές...

Αν διαβασεις το link στο πρωτο ποστ θα δεις οτι στα ιδια mhz ειναι ιδιες οι εποδοσεις. Δεν τρεχουν ομως στα ιδια mhz. Στις εργοστασιακες τους συχνοτητες λοιπον βλεπω οτι ειναι 8.88% κατα μεσο ορο πιο γρηγορος. Τι περιμενατε να δειτε σε ενα χρονο? Θαυματα δεν γινονται.

 

Και ας περιμενουμε να κυκλοφορησει ο επεξεργαστης να δουμε και απο αλλου μετρησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν υπονοείς ότι είναι η ίδια παλιά τεχνολογία στην ίδια υψηλή τιμή?

 

Δεν νομίζω ότι έχουν πολλά διαφορετικά νοήματα αυτά που λέω. Η κάθε πρόταση είναι αυτούσια, για αυτό χωρίζονται με τελεία, η δε τελευταία απευθύνεται στον λόγο που σχολιάζω.

 

Σαν καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει η τεχνολογία. Με ενδιαφέρει η απόδοση/τιμή. Στην προκειμένη μου φέρνουν μία "νέα" γενιά με την ίδια απόδοση. Δεν με αναγκάζει κανείς να αγοράσω και γ' αυτό άλλωστε δεν θα το κάνω. Δεν πρόκειται όμως να επικροτήσω κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον να το θεωρήσω σαν κάτι φυσιολογικό και επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...