Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω στο single bf1 150 fps εχω. Και ολα τα reviews για το single player ειναι.

 

Μπες ομως σε multi server με 64 ατομα και δες τα 150 να γινονται 50 στην καλυτερη 30 στη χειροτερη με stutters απο i5 και κατω.

Τεσπα, το θεμα ειναι οτι αν ενα τσιπακι οπως το 4690Κ με ενα καλο oc στα 4.5-4.7ghz δε μπορει να τρεξει τιποτα αλλο παραλληλα με καποιους απ τους πιο δημοφιλης ΑΑΑ τιτλους (bf1, gtav ερχονται μυαλο), πολλες φορες ουτε μονο του το game, τοτε τα σημεια των καιρων δειχνουν οτι καλο θα ταν η ιντελ να ξεκινησει να βαζει πανω απο 4 φυσικους πυρηνες sta i5 και τα i7 μιας και τα ρολογια εχουν βρει ταβανι.

 

off topic μιας και δε μιλαμε για AMD εδω, αλλα προσωπικα αν δω ζεν με 6-8 cores σε τιμες i5-i7 και IPC παρομοιο με haswell, δε θα αλλαξω μονο γιατι με συμφερει αλλα γιατι εχει καταντησει αηδια η ιντελ που 4 χρονια πισω επαιρνες cpu με -15% performance απ τον αντιστοιχο 3 γενιες μετα. 

 

ps: προφανως και ολες οι μεγαλοεταιριες ειναι μεσα στη φαση για τα λεφτα και μονο, αλλα ακομα κ τωρα υπο την απειλη ανταγωνισμου μετα απο πολυ καιρο, η ιντελ δε προσπαθει καν να κερδισει μερικους ακομα πιστους πελατες με τον 7700κ αλλα αντιθετως βγαζει το ιδιο τσιπ με αλλη ονομασια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν πειραζει ειναι καλυτερο να κραζουμε την Intel με καθε ευκαιρια τραβαει κοσμο. 

Επισης οντως εμπλεξε και ο αλλος με τον Fulgore  επειδη ο αλλος τον ρωτησε οσον αφορα το gaming(και μαλιστα πηρε αναλογες απαντησεις και με επιχειρηματα και οχι αερολογιες) και επειδη επισης ολως τυχαιως οι περισσοτεροι στο forum που αγοραζουν τους i7 ειναι κυριως για gaming και μετα για oc,παρα για επαγγελματικη χρηση.

 

Οσο για τα περι Optimization και console port,οσοι ασχολουνται με το pc gaming και τα σημερινα παιχνιδια γνωριζουν πολυ καλα την φαση του και τι κοροιδια πεφτει και για το αν εγω γραφω αερολογιες ή οχι.

 

Η πλακα ειναι οτι γραφτηκε κιολας στα πρωτα σχολια


Σε αυτό φταίει ο κόσμος που περιμένει με κάθε ανανέωση να δει το φως το αληθινό. Πλέον αναγκαστικά πάμε βήμα βήμα λόγο ορίων του υλικού και της τεχνολογίας.

 

Όσοι περιμένουν φανταστικές επιδόσεις κάθε έξι μήνες, καλό 2000. Μόνο τότε γινότανε.


Τελος παντων καλη συνεχεια απο μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε επιστήμονα!!!

Τι είπαμε ότι έχεις; 4790 ελπίζω όχι Κ γιατί είσαι κατά του ΟC.

Το ότι τον πήρες πριν 1 χρόνο και τώρα (άσχετα των επιδόσεων) είναι παλιός σου λέει τίποτα; Ή με το να παίζεις console ports δεν σκέφτεσαι σωστά;

Έχει καταλάβει κανείς από όσους γράφουν εδώ μέσα ότι ή Intel δεν είναι του μπαμπά τους; Ούτε καν ομάδα!!! Εταιρεία είναι και εμείς όλοι είμαστε πελάτες.

Σαν καταναλωτές θα έπρεπε να συμπεριφερομαστε και όχι λες και μας εθιξαν.

Μία ερώτηση όμως ρε Fulgore γιατί απορία το έχω!!!!

Είχες πάρει μία 970 κάποτε και μας τα είχες κάνει Τόσα ότι φτάνει και περισσεύει και ή μνήμη έτσι και τα ports αλλιώς και δεν αξίζει δυνατότερη και και.

Πήρες 1070 τώρα για να παίζεις τα ίδια άθλια ports που έπαιζες πριν ενα χρόνο;

Φτάνει ρε παιδιά είπαμε να λέμε καμία βλακεία να περνάει η ώρα αλλά έλεος, αυτό το ότι "αυτό που έχω είναι το καλύτερο" έχει κουράσει.

Καλός και ο 4790 καλός και ο 6700 καλός και ο 7700.

Δεν θα ήταν καλύτερα να έχει ο 4790 τα ρολόγια και την θερμοκρασία του 6700 και από εκεί να πηγαίνεις στον 6700 με χαρακτηριστικά του 7700;

Εάν αυτό το βλέπουμε σαν παράλογο ε τι να πω... Καλά μας κάνουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i7 4770k εχω επειδη τον βρηκα προσφορα απο amazon στα 265ευρω εδω και 3.5χρονια. Τα περι 4790κ που αναφερεις δεν ξερω απο που προκυπτουν, οπως επισης δεν ξερω απο που προκυπτει η κουβεντα για καρτες γραφικων σε θεμα που μιλαμε αποκλειστικα για επεξεργαστες.....

Αλλα και για την καρτα γραφικων που το αναφερεις(και κακως το πας σε προσωπικο αλλα τεσπα),μαλλον θα ξεχασες οτι δεν παιζω σε απλο 1080p monitor οπως επισης οτι την 970 την ειχα 2χρονια.Επισης σκεφτομαι εντος του 2017 να παω σε 1440p ultrawide οθονη και η 970 οπως και να το κανουμε δεν ειναι για αυτη την αναλυση,ακομα και σε optimized παιχνιδια που δοκιμασα. 

 

Επισης δεν θυμαμαι να εγραψα εγω ή κανεις αλλος οτι ''Μπραβο Intel συνεχισε ετσι'',''Intel η καλυτερη για την τσεπη μας'' και παει λεγοντας.Ημου και ειμαι υπερ στο να παρει ο αλλος το καλυτερο δυνατο που μπορει ακριβως για να μην ασχολειται καθε 3 και λιγο με το τι κυκλοφορει απο επεξεργαστες οπως με τις καρτες γραφικων.

 

Βασικα δεν καθομαι καν να ασχολουμαι με το τι κανει η Intel και δεν χρειαζεται κιολας  γιατι (εκτως του οτι με καλυπτει ηδη ο  επεξεργαστης μου για καιρο)καθε χρονο ολο και καποιο παρομοιο θεμα θα ανεβει.Επισης το εχω αναφερει 100φορες αλλα ας τις κανουμε 101.Δεν ειπα οτι ειμαι εναντια στο Oc,αφου στην ουσια ειναι δωρεαν παραπανω επιδοσεις.

 

Ειπα οτι οταν μπαινω και προτεινω σε gaming pc που χωραει μεχρι i5 ξεκλειδωτο,αν δω και δεν χωραει καλη καρτα γραφικων προφανως και θα προτεινω κλειδωμενο i5(μαζι με αναλογη μητρικη και ψυξη)και καλυτερη καρτα γραφικων. Αν αυτο θεωρειται παραλογο και κατα του oc τοτε ναι ειμαι κατα του oc.

 

Τελος ακομα και τον i7 3770k να ειχα,τουλαχιστον μετα απο 5χρονια θα κοιταζα για αναβαθμιση(αν ειχε δηλαδη βγει κατι οντως καλυτερο)στους επεξεργαστες συγκεκριμενα και οσον αφορα τις καρτες γραφικων επισης ειμαι υπερ της αναβαθμισης στα 2+χρονια. 

Για τον ιδιο λογο που ημουν και ειμαι καθετος εν ετη 2016-2017(αλλα και πιο παλια)με τους i3,εκτως αν καποιος εκανε μεταβαση απο pentium 4....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν διαφωνείς σε αυτό που λέω παραπάνω.

Βγάζει σειρές σαν κουφέτα χωρίς ουσία.

Ναι οκ δεν το κάνει για εμάς αλλά ουσιαστικά εάν χρειαστεί για τον Χ ψ λόγο κάποιος να πουλήσει αμέσως το hardware που έχει θεωρείται παλιό.

Εδώ μέσα έγραψε κάποιος με Ζ97 χάλασε ή μητρική και στο κατάστημα του είπαν ότι είναι παλιό socket!!!!

 

Ή σειρά 7 να είχε ένα +10% πάνω να πω τρώγεται, αλλά έτσι; Όχι δεν τρώγεται.

Και όπως είπα πριν πιστεύω θα πάρει λίγο τα πάνω του λόγο του 270 αλλά τι να το κάνω άντε πάλι και μητρικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 6 σελίδες θέμα συζητιούνται τα αυτονόητα για όλους που συζητάμε εδώ και ξέρουμε πέντε πράγματα σχετικά με την εξέλιξη των cpu's, ακόμη δεν καταλαβαίνω το λόγο να χαλάμε τις καρδιές μας για μια εταιρεία που στο κάτω κάτω κάτι τέτοιο είναι ανώφελο. Ξέρουμε πως λειτουργεί η intel από sandy και μετά, ξαναζεσταμένο φαγητό με 5% επιπλέον ipc ανά γενιά, κάτι το οποίο έχει καταντήσει βαρετό και τα oc capabilities και οι θερμοκρασίες είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα, αλλά από την στιγμή που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι όσο και αν το θέλουμε αξίζει απλά να μην ασχοληθούμε περαιτέρω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποτε μου δεν ειχα πει μπραβο στην Intel που βγαζει καθε χρονο οτι βγαζει.Μπραβο ειπα επειδη εμενα(και αρκετους αλλους)μας βολευει για την τσεπη μας αφου κραταμε τον επεξεργαστη παραπανω καιρο και αρα δεν αναβαθμιζουμε συχνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αχ... E6600 και Q6600 , πιθανοτατα οι καλυτεροι επεξεργαστες εβερ...

Τίποτα, έναν Pentium III 733 το 1999, έναν Athlon 64 3000+ το 2003, έναν Core2Duo E6600 το 2006 και έναν i5-2500k το 2011 χρειαζόμασταν. Και έναν 8core zen ή 6core intel το 2017.

Όλα τα ενδιάμεσα απλά γεμίζουν κενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποτε μου δεν ειχα πει μπραβο στην Intel που βγαζει καθε χρονο οτι βγαζει.Μπραβο ειπα επειδη εμενα(και αρκετους αλλους)μας βολευει για την τσεπη μας αφου κραταμε τον επεξεργαστη παραπανω καιρο και αρα δεν αναβαθμιζουμε συχνα.

Μα αυτο ειναι το θεμα? Αν βγει καινουργιο μοντελο του αυτοκινητου σου, το δικο σου θα σταματησει να κανει τη δουλεια του επειδη υπαρχει καλυτερο? Οχι, απλα θα εχεις την επιλογη της ουσιαστικης αναβαθμισης οπως επισης και την επιλογη να μεινεις με το παλιο σου που ειναι μια χαρα στο παρον. Δε καταλαβαινω γιατι να ειπωθει κατι τοσο εγωιστικο στα πλαισια του ελπιζω να μη βγει κατι καλυτερο για τον υπολοιπο κοσμο γιατι εγω δε θελω να νομιζω οτι πρεπει να το παρω και να μπαινω παλι σε εξοδα αναβαθμισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο ο full gore στο οτι με το να εξελισσονται αργα οι επεξεργαστες γλιτωνουμε τις αναβαθμισεις για πολλα χρονια. Απο το καλοκαιρι το 2011 τον εχω και απο τοτε εχω αλλαξει δυο καρτες γραφικων και 2 οθονες αλλα επεξεργαστη μνημη και μητρικη τα εχω κρατησει. Συγκεκριμενα το 2011 πηρα  καρτα γραφικων και οθονη μερικους μηνες μετα τον επεξεργαστη, το 2014 ξανα καρτα γραφιωκν την 970 και πριν 6 μηνες οθονη παλι αλλα τον επεξεργαστη τον κραταω. Ενω μπορει αν εξελισοταν πιο γρηγορα να ειχε χρειαστει να αλλαξω επεξεργαστη και μνημη και μητρικη πιο πριν και ετσι να αναγκαζομουν να παω πιο πισω την αγορα οθονης η καρτας γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...