Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεδομένου ότι είναι υπερατλαντικό το ταξίδι, μια μέρα θα τη φάτε για να πάτε και μία για να γυρίσετε (ειδικά από Καραϊβική λογικά δε θα υπάρχει απευθείας πτήση), οπότε μήπως σε 10 μέρες δεν τα προλαβαίνετε όλα;

 

Η Νέα Υόρκη έχει άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις, αλλά 5 μέρες νομίζω ότι είναι καλές για να δεις τα βασικά. Στην τελική, κάνεις και τις επιλογές σου. Εγώ όταν πήγα, επειδή δεν είχα πολλές μέρες, δεν πήγα στο άγαλμα της Ελευθερίας, γιατί είχε κάτι τεράστιες ουρές και θα έτρωγα μισή μέρα, που προτίμησα να την φάω σε ένα μουσείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'τη μια σε ζηλεύω... Απ'την άλλη, άντε τώρα να αποφασίσεις πως θα τις μοιράσεις...

 

Καλά καραιβική έχετε πολλές μαγικές επιλογές οπότε βλέπετε τι σας αρέσει και πάτε

 

Νέα υόρκη προσωπικά έμεινα 7 βράδια. Τα βασικά ναι μεν τα είδα αλλά... αν και δεν είμαι από τους ανθρώπους που τρελαινόντουσαν να πάνε, δεν μου έφτασε. Αν όντως αρκείσαι να πας για τα βασικά, νομίζω στα 4-5 βράδια είσαι καλά.

 

Θα πω μια γνώμη, αντιλαμβανόμενος τις οικονομικές ή επαγγελματικές δυσκολίες που υπάρχουν.

Έχω πει στον εαυτό μου ότι εαν ξαναπάω θα είναι τουλάχιστον για δέκα μέρες. Πόσο μάλλον για δυο προορισμούς..

Είναι τόσο μακρινό και πολυέξοδο ταξίδι που πολύ δύσκολα αποφασίζεις να το κάνεις. Και είναι κρίμα να το κάνεις και να μετανιώσεις που δεν αφιέρωσες 2-3 μέρες παραπάνω, ΑΝ υπάρχει η δυνατότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και να μην το δεις το αγαλμα της ελευθεριας παρε το καραβακι που σε παει γυρω γυρω. Ναι 4 μερες σε φτανουν και για να δεις brodway και για να δεις τα βασικα. Παντα θα υπαρχει κατι που δεν θα εχεις δει αλλα ειναι μεγαλη η Νεα Υορκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε οικογένεια 4ατόμων και τα παιδάκια μας είναι 6,5 και 5 ετών.

Με την εμπειρία 4-5 ετών με παιδιά σε παραλίες οι αγαπημένες μας είναι ο Αρίλλας στην Πάργα, δίπλα (ανατολικά) απο την Γαλάζια ακτή Καλυβίων Θορικού Αττικής (στην Λεωφόρο Αθηνών-Σουνίου κάτω απο την οδό Κύπρου) και οι Νέοι Πόροι Κατερίνης.

Στις παραπάνω παραλίες το διασκέδασαν με την ψυχή τους!!!!

Φέτος θα ήθελα κάτι κοντά στην Αθήνα για 4-5ημέρες να το συνδιάζαμε και για ψώνια εκεί.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

 

 

υ.γ.Όταν ανακαλύψαμε την παραλία των Καλυβίων φιλοξενούμασταν Αθήνα και την βρήκαμε τυχαία τώρα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς τα βλέπουμε όλα λίγο στριμωγμένα να γίνουν σε 10 ημέρες, θα πρέπει όμως να ειμαστε λίγο προσεκτικοί στο οικονομικό κομμάτι.

Μάλλον το κόβω για 4+6 τελικά αλλά θα το δούμε σίγουρα αυτές τις μέρες. Μας έχουν πει για τις μεγάλες ουρές στο άγαλμα τις ελευθερίας αλλά άντε να πας και να μην το δείς. :-D

Ευχαριστω για τις συμβουλές πάντως θα ενημερώσω εδώ τελικά για τον συνδιασμό που θα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω πέντε μέρες στην Κύπρο και συγκεκριμένα κατεβαίνω Πάφο....Ερώτηση: Nα μείνω 3 μέρες Πάφο και 2 Λεμεσό ή να επισκεφτώ Λεμεσό αυθημερόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Αχ ζηλεύω! Λατρεύω Πάφο. Πολύ όμορφη πόλη για περπάτημα.

 

Αν είσαι fan της νυχτερινής διασκέδασης και των τουριστριών τότε κάτσε 2 βράδια Λεμεσό. Αν σ'αφήνουν αδιάφορο αυτά, τότε μια αυθημερόν εκδρομούλα είναι αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στα οπλα του insomnia.Φετος σκεφτομαι με την κοπελα μου να παω την πολυ διαφημισμενη Σαντορινη αρχες αυγουστου..αυτο που φοβαμαι ειναι οτι δεν εχω ακουσει κατι ιδιαιτερο για τις παραλιες..επισης οτι υπαχει δυσκολη προσβαση το βραδυ σε οποιοδηποτε σημειο στην Σαντορινη με το αυτοκινητο λογω  κοσμου parking κλπ...κι επειδη θελω να παω για ξεκουραση πιο πολυ κι οχι να παλευω καθε μερα με το που θα παρκαρω,να βρω καμια καλη παραλια κλπ...αξιζει να παω εκει?γενικα αν εχει παει καποιος αποδω μεσα η καποιος φιλος-φιλη σας που να εχετε καποια αποψη ας με κατατοπισει λιγο γενικα τι φαση ειναι εκει...εψαξα και στο ιντερνετ αλλα νομιζω καλυτερη γνωμη ειναι να εχω απο καποιον που εχει παει...περισυ πηγα στην επισης πολυδιαφημισμενη Λευκαδα αλλα εκτος απ τις παραλιες τπτ το ιδιαιτερο δεν ειχε!!!γι αυτο λεω μηπως οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι??? ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις κολυμπησεις στα καταγαλανα νερα της Λευκαδας, αντε μετα να κολυμπησεις στις 'μαυρες' παραλιες της Σαντορινης...

Νομιζω δεν ειναι το δυνατο σημειο της Σαντορινης οι παραλιες. Ενταξει για μια βουτια καλα ειναι, αλλα οχι και καμια απολαυση...

Ασε που δεν εχει δεντρακι ουτε για δειγμα...μεγαλες καψες λεμε.

Βεβαια, ειναι μοναδικο νησι η Σαντορινη, σε ολο τον κοσμο. Αυτα ειναι γνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στα οπλα του insomnia.Φετος σκεφτομαι με την κοπελα μου να παω την πολυ διαφημισμενη Σαντορινη αρχες αυγουστου..αυτο που φοβαμαι ειναι οτι δεν εχω ακουσει κατι ιδιαιτερο για τις παραλιες..επισης οτι υπαχει δυσκολη προσβαση το βραδυ σε οποιοδηποτε σημειο στην Σαντορινη με το αυτοκινητο λογω  κοσμου parking κλπ...κι επειδη θελω να παω για ξεκουραση πιο πολυ κι οχι να παλευω καθε μερα με το που θα παρκαρω,να βρω καμια καλη παραλια κλπ...αξιζει να παω εκει?γενικα αν εχει παει καποιος αποδω μεσα η καποιος φιλος-φιλη σας που να εχετε καποια αποψη ας με κατατοπισει λιγο γενικα τι φαση ειναι εκει...εψαξα και στο ιντερνετ αλλα νομιζω καλυτερη γνωμη ειναι να εχω απο καποιον που εχει παει...περισυ πηγα στην επισης πολυδιαφημισμενη Λευκαδα αλλα εκτος απ τις παραλιες τπτ το ιδιαιτερο δεν ειχε!!!γι αυτο λεω μηπως οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι??? ;-)

 

Εγώ έκλεισα για μέσα Ιουλίου Σαντορίνη

Αν θέλεις παραλίες και άραγμα φάση καλύτερα να κοιτάξεις αλλού, αν και για ζευγάρι υποτίθεται είναι ο top προορισμός

Θα σου πρότεινα Σκιάθο που έχει και γαμάτες παραλίες, φουλ πράσινο και πολύ κόσμο αλλά είναι ψιλοακριβό νησί γι' αυτά που προσφέρει

Σκόπελος μια από τα ίδια, λιγότερο κόσμο βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα κανω συντομα την πρωτη μου κρατηση μεσω booking, μου λεει καποιος σε απλα βηματα τη διαδικασια;

Χρεωστικη καρτα, στελνουν mail, realitime βλεπω τιμη/διαθεσιμοτητα, ειμαι καλυμενος για τυχον απατη, τυπωνω κατι, θελει registration κλπ

Δεν θελω να αντιμετωπισω κατι απροοπτο και να ψαχνομαι, οσο και αν στους περισσοτερους ακουγεται χαζο αν το χρησιμοποιουν χρονια και το ξερουν απεξω κι ανακατωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα κανω συντομα την πρωτη μου κρατηση μεσω booking, μου λεει καποιος σε απλα βηματα τη διαδικασια;

Χρεωστικη καρτα, στελνουν mail, realitime βλεπω τιμη/διαθεσιμοτητα, ειμαι καλυμενος για τυχον απατη, τυπωνω κατι, θελει registration κλπ

Δεν θελω να αντιμετωπισω κατι απροοπτο και να ψαχνομαι, οσο και αν στους περισσοτερους ακουγεται χαζο αν το χρησιμοποιουν χρονια και το ξερουν απεξω κι ανακατωτα.

 

Θέλει κάρτα ναι, χωρίς απαραίτητα να χρεωθεί, το γράφει στους όρους τι ισχύει για κάθε ξενοδοχείο ξεχωριστά, όπως και τι παίζει με ακύρωση, προκαταβολή κ.λπ

Στέλνουν email, realtime ναι αλλά πολλές φορές ανεβαίνουν-κατεβαίνουν οι τιμές

Απάτη δεν παίζει, τυπώνεις αν θες την κράτηση που θα σου στείλουν στο email να την έχεις μαζί σου

Νομίζω κλείνεις και χωρίς registration, καλό θα ήταν βέβαια να έχεις λογαριασμό στο site για καλύτερη διαχείριση της κράτησής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...