Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Next week πάω μια εβδομάδα Παρίσι και από εκεί μια εβδομάδα καραϊβική (St Martens, St Barths, Anguilla). Οποιαδήποτε πρόταση η συμβουλή ευπρόσδεκτη δεν έχω πάει ξανά σε αυτά τα μέρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα :-)

 

 

Σκέφτομαι μέσα Ιουνίου να πάω ένα τριήμερο κοντά στην Αττική.

Με ενδιαφέρει να έχει θάλασσα, να έχει 2-3 μαγαζιά για φαγητό και 2-3 επιλογές για ποτό.

Σκέφτομαι για Εύβοια αλλά δεν ξέρω που ακριβώς.

Νότια ή βόρεια; Κάρυστο π.χ ή κάπου αλλού;

Ή μήπως να κοιτάξω για Καλαμάτα;

Έχει κάποιος την καλωσύνη να προτείνει κάποιο μέρος; Το μπάτζετ είναι σε νορμάλ επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο κοντά είναι η Καλαμάτα βέβαια είναι σχετικό... :Ρ Αν φτάσεις μέχρι εκεί κάτω, ίσως θα ήταν καλύτερα να μείνεις σε καμιά Κορώνη/Μεθώνη/Φοινικούντα ή σε κανα Γύθειο, που είναι και πιο μικρά/ήσυχα/όμορφα μέρη.

Αλλιώς αν θες να έχει παραπάνω κόσμο, ίσως σε καμιά από τις 2 πόλεις που αρχίζουν από "Ναυπ". Αυτά από Πελοπόννησο και Στερεά Ελλάδα, για Εύβοια δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα :-)

 

 

Σκέφτομαι μέσα Ιουνίου να πάω ένα τριήμερο κοντά στην Αττική.

Με ενδιαφέρει να έχει θάλασσα, να έχει 2-3 μαγαζιά για φαγητό και 2-3 επιλογές για ποτό.

Σκέφτομαι για Εύβοια αλλά δεν ξέρω που ακριβώς.

Νότια ή βόρεια; Κάρυστο π.χ ή κάπου αλλού;

Ή μήπως να κοιτάξω για Καλαμάτα;

Έχει κάποιος την καλωσύνη να προτείνει κάποιο μέρος; Το μπάτζετ είναι σε νορμάλ επίπεδα.

Η Καλαματα εχει να προσφερει ολα αυτα που θες. Η αποσταση ειναι περιπου 2:15 με φυσιολογικη οδηγηση. Επιλογες σε θαλασσες πολλες, σε φαγητο και ποτο επισης. Το μονο που ειναι ενα θεμα ειναι το δωματιο καθως εχω ακουσει οτι χτυπανε το καλοκαιρι. Δεν εισαι πανω σε φουλ σαιζον, αλλα και παλι. Αν βρεις δωματιο με λογικη τιμη, τα υπολοιπα ειναι ευκολα. Δεν πληρωνεις πουθενα ξαπλωστρες/παρκινγκ, μονο τον καφε σου στο μπιτς μπαρ.Βενζινες και διοδια υπολογισε ενα 100αρικο πηγαινε-ελα με οικονομικη οδηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Next week πάω μια εβδομάδα Παρίσι και από εκεί μια εβδομάδα καραϊβική (St Martens, St Barths, Anguilla). Οποιαδήποτε πρόταση η συμβουλή ευπρόσδεκτη δεν έχω πάει ξανά σε αυτά τα μέρη. 

 

Θα σου πω πού να μήν πας στο Παρίσι. Αν δεν είσαι λάτρης της μοντέρνας τέχνης και της βλαχοκουλτούρας, ΜΗΝ τυχόν πας στο Πομπιντού. Από το Δεκέμβριο ακόμα το βρίζω και ήταν και πιο ακριβό από το Λούβρο. Κατά τα άλλα, το Παρίσι είναι πανέμορφο. Να πάτε νύχτα στο Τροκαντερό και να δείτε τον Άιφελ φωτισμένο. Ο συνδυασμός του φωτισμένου πύργου και των συντριβανιών του Τροκαντερό είναι πολύ εντυπωσιακός. Αν είσαι λάτρης των Doors, στο Παρίσι είναι ο τάφος του Jim Morrison.

 

 

καλοκαιρι με τη γυναικα κα φετος.

λογικα 5-6 μερες σε νησι. που λετε?

οικονομικες διακοπες θα ειναι.

σκεφτομαι λευκαδα η αμμουλιανη

 

Φίλε, προσωπικά θεωρώ τη Λευκάδα το χειρότερο νησί που έχω επισκευθεί ποτέ μου και το μοναδικό μέρος στο οποίο δεν ευχαριστήθηκα διακοπές. Μεγάλες αποστάσεις, πολύ βουνό και χάλια θάλασσες, ειδικά στην ανατολική πλευρά του νησιού. Μπάνιο ευχαριστήθηκα σε δύο παραλίες όλες κι όλες: στους εγκρεμνούς, όπου κατεβαίνεις 300+ σκαλιά για να πας και το νερό ήταν ψιλοκρύο (τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου) και στο πόρτο κατσίκι, όπου κατεβαίνεις 100+ σκαλιά. Η πόλη της Λευκάδας δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο και το περιβόητο Νιδρί είναι μια μαλακία και μισή. Με λίγα λόγια, πολύς ντόρος για το τίποτα.

Στην Αμμουλιανή 5-6 μέρες θα βαρεθείτε τη ζωή σας. Ωραίες θάλασσες και ήσυχο μέρος με μικρές αποστάσεις. Κυριολεκτικά, γυρίζεις όλο το νησί με ποδήλατο ή ακόμα και με τα πόδια. Είναι το ιδανικό νησί για να ξεκουραστείς και να ηρεμήσεις. Νυχτερινή ζωή δεν υπάρχει και για φαγητό-μπίρα-ποτό περιορισμένα πράγματα.

Για 5-6 μέρες οικονομικά και σε νησί, θα σου πρότεινα Θάσο. Αν εξαιρέσεις το καράβι που τσούζει λίγο (το αμάξι θέλει 60 ευρώ για να πάει και να έρθει), είναι οικονομικό νησί, έχει πάρα πολλές όμορφες παραλίες και έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνεις. Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοκαιρι με τη γυναικα κα φετος.

λογικα 5-6 μερες σε νησι. που λετε?

οικονομικες διακοπες θα ειναι.

σκεφτομαι λευκαδα η αμμουλιανη

Σε αντίθεση με αυτά που λέει ο φίλος kalogeros θα έλεγα ότι η Λευκάδα είναι καλή επιλογή! Είναι φτηνά να πας (δεν θέλει καράβι), φτηνά να φας και να μείνεις και έχει κάποιες από τις καλύτερες παραλίες της Ελλάδας! Για μένα είναι σούπερ μέρος!

 

(την Αμμουλιανή δεν την ξέρω για να συγκρίνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θασο εχω παει. δε ξερω αν θελω να ξαναπαω φετος.

 

με μπερδεψατε για την λευκαδα τωρα.

 

αμμουλιανη θελω να παω γιατι ειναι ησυχα. δε θελω φασαρια, μπιτς μπαρ, κοσμο κλπ.

ψαθα, ομπρελα, μπυρες στο ψυγειακι και ηλιοθεραπεια!!! απλα δεν εχω παει και δε ξερω αν χρειαζεται να κλεισω απο πριν, να παρω αμαξι, μερη/παραλιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Next week πάω μια εβδομάδα Παρίσι και από εκεί μια εβδομάδα καραϊβική (St Martens, St Barths, Anguilla). Οποιαδήποτε πρόταση η συμβουλή ευπρόσδεκτη δεν έχω πάει ξανά σε αυτά τα μέρη. 

 

Για Παρίσι: Πήγαινε μεσημέρι στην Μονμάρτρη και βράδυ στη Βαστίλη.

Για Caribbean περιμένω review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θασο εχω παει. δε ξερω αν θελω να ξαναπαω φετος.

 

με μπερδεψατε για την λευκαδα τωρα.

 

αμμουλιανη θελω να παω γιατι ειναι ησυχα. δε θελω φασαρια, μπιτς μπαρ, κοσμο κλπ.

ψαθα, ομπρελα, μπυρες στο ψυγειακι και ηλιοθεραπεια!!! απλα δεν εχω παει και δε ξερω αν χρειαζεται να κλεισω απο πριν, να παρω αμαξι, μερη/παραλιες...

Δες και προς Σύβοτα Θεσπρωτίας ή Πάργα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θασο εχω παει. δε ξερω αν θελω να ξαναπαω φετος.

 

με μπερδεψατε για την λευκαδα τωρα.

 

αμμουλιανη θελω να παω γιατι ειναι ησυχα. δε θελω φασαρια, μπιτς μπαρ, κοσμο κλπ.

ψαθα, ομπρελα, μπυρες στο ψυγειακι και ηλιοθεραπεια!!! απλα δεν εχω παει και δε ξερω αν χρειαζεται να κλεισω απο πριν, να παρω αμαξι, μερη/παραλιες...

 

Φίλε, η Λευκάδα είναι ένα μέρος που ή θα την αγαπήσεις ή θα τη μισήσεις. Μέση κατάσταση δεν υπάρχει. Προσωπικά τη μίσησα και σου εξήγησα το λόγο. Ρώτα κι άλλους, ψάξε στο νετ και βγάλε συμπέρασμα μόνος σου.

Η Αμμουλιανή έχει τρεις παραλίες όλες κι όλες με άμεση πρόσβαση. Τα καραγάτσια, τις αλυκές και μία ακόμα προς τα νοτιοανατολικά που δεν θυμάμαι πώς λέγεται. Μπάνιο ευχαριστήθηκα και στις τρεις και είμαι της ίδιας φάσης με εσένα: ομπρέλα, ψάθα και παγωμένες μπίρες στο ψυγειάκι. Αυτοκίνητο θα χρειαστείς για να μεταφέρεις τα τσιμπράγκαλα. Είπαμε οι αποστάσεις είναι μικρές, αλλά αν κουβαλάς όλα αυτά, θες αμάξι οπωσδήποτε γιατί παίζει και πολύ χωματόδρομος. Το κόστος για να περάσεις το αυτοκίνητο στο νησί είναι 10 ευρώ και άλλα τόσα για να το ξαναπεράσεις μετά απέναντι (τιμές 2013). Σύνολο, δηλαδή, 20 ευρώ. Για ταξί ούτε λόγος. Αν δεν κάνω λάθος, όλο το νησί έχει 1 ή 2 ταξί, τα οποία πρέπει να τα πάρεις τηλέφωνο ή να κλείσεις ραντεβού. Γενικά, να ξέρεις, αν εξαιρέσεις 1-2 ταβέρνες, το νησί ειναι αρκετά φθηνό.

Μία από τις δυνατότηες που έχεις στην Αμμουλιανή είναι ότι μπορείς να νοικιάσεις βάρκα και να πας σε παραλίες που δεν υπάρχει άλλος τρόπος πρόσβασης και στα γαϊδουρονήσια. Τα γαϊδουρονήσια είναι ένα σύμπλεγμα πολύ μικρών νησιών στα νοτιοανατολικά του νησιού. Το κόστος για τη βάρκα, αν θυμάμαι καλά, είναι 50-60 ευρώ για μια ολόκληρη μέρα. Αν τελικά αποφασίσεις να πας στην Αμμουλιανή, θα δεις πολύ κόσμο να κόβει βόλτες με αυτές τις βάρκες.

 

Έντιτ: Αν αποφασίσεις να πας Αμμουλιανή, κλείσε απο πριν. Το νησί είναι μικρό και για αυτό το λόγο τα καταλύματα είναι περιορισμένα.

 

 

Δες και προς Σύβοτα Θεσπρωτίας ή Πάργα

 

Σωστός. Σκέφτηκα και εγώ να τα προτείνω αυτά τα δύο μέρη, αλλά δεν το έκανα γιατί είπε νησί. Ονειρεμένη Πάργα, κλάσεις ομορφότερη από τη Λευκάδα.

Επίσης, δες και για βόρειες Σποράδες, αν και νομίζω ότι πλέον μιλάμε για άλλα κόστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω πού να μήν πας στο Παρίσι. Αν δεν είσαι λάτρης της μοντέρνας τέχνης και της βλαχοκουλτούρας, ΜΗΝ τυχόν πας στο Πομπιντού. Από το Δεκέμβριο ακόμα το βρίζω και ήταν και πιο ακριβό από το Λούβρο. Κατά τα άλλα, το Παρίσι είναι πανέμορφο. Να πάτε νύχτα στο Τροκαντερό και να δείτε τον Άιφελ φωτισμένο. Ο συνδυασμός του φωτισμένου πύργου και των συντριβανιών του Τροκαντερό είναι πολύ εντυπωσιακός. Αν είσαι λάτρης των Doors, στο Παρίσι είναι ο τάφος του Jim Morrison.

 

 

thanks , από παιδί άκουγα doors. 

 

 

Για Παρίσι: Πήγαινε μεσημέρι στην Μονμάρτρη και βράδυ στη Βαστίλη.

Για Caribbean περιμένω review.

 

thanks , will do

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Next week πάω μια εβδομάδα Παρίσι και από εκεί μια εβδομάδα καραϊβική (St Martens, St Barths, Anguilla). Οποιαδήποτε πρόταση η συμβουλή ευπρόσδεκτη δεν έχω πάει ξανά σε αυτά τα μέρη. 

Λοιπον απο παρισι δεν θα σου πω κατι!! Αλλα μολις πας Καραιβικη να πας για καταδυση και μολις δεις καρχαρια αστον να σε φαει! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θασο εχω παει. δε ξερω αν θελω να ξαναπαω φετος.

 

με μπερδεψατε για την λευκαδα τωρα.

 

αμμουλιανη θελω να παω γιατι ειναι ησυχα. δε θελω φασαρια, μπιτς μπαρ, κοσμο κλπ.

ψαθα, ομπρελα, μπυρες στο ψυγειακι και ηλιοθεραπεια!!! απλα δεν εχω παει και δε ξερω αν χρειαζεται να κλεισω απο πριν, να παρω αμαξι, μερη/παραλιες...

 

 

Λοιπον, Λευκαδα εκανα τις καλυτερες και πιο φθηνες διακοπες πριν 2 χρονια... Ιδιαιετερα φθηνο το νησι σε σχεση με αλλα, ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ παραλιες και αρκετα ησυχο για μια εξοδο το βραδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...