Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνώμη αλλά σαν πρωτάρης έκανα και εγώ μια χαζοmάρα οκ .

ο φίλος γράφει πως με 800-1000 ευρώ μπορώ να βρω έναν καλό ηλιακό το ερώτημα είναι ποιον όμως ????

σας παραθέτω και μια σελίδα δεν είναι διαφήμιση αλλά ένα εργαλιο βοήθειας για τους φίλους που ενδιαφέροντε για αγορά ηλιακού.

www.skroutz.gr/c/970/thermosifones/f/225376/%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82.html

περιμένω γνώμες για 160λ ηλιακό ...εάν είσασταν στην θέση μου ποιον από όλους θα προτιμούσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα κ απο μενα..

λοιπον εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης..

μενω σε οροφοδιαμερισμα ..απο πανω μου ειναι η σκεπη με κεραμιδια..ανεβηκα προχτες κ εψαχνα καμια υποδοχη-αναμονη για ηλιακο..αλλα δεν ειδα κατι...η οικοδομη σχετικα καινουργια..9 ετων..!!

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινετε να βαλω ηλιακο επανω στα κεραμιδια χωρις να εχω ετοιμη υποδοχη..??

εχω κλεισει κ εναν υδραυλικο να ρθει να το δει αλλα απο αυριο σε αυριο με παει..!!!παναθεματον..!!

 

για πειτε γνωμες..γινετε η εγκατασταση η παπαλα.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κ απο μενα..

λοιπον εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης..

μενω σε οροφοδιαμερισμα ..απο πανω μου ειναι η σκεπη με κεραμιδια..ανεβηκα προχτες κ εψαχνα καμια υποδοχη-αναμονη για ηλιακο..αλλα δεν ειδα κατι...η οικοδομη σχετικα καινουργια..9 ετων..!!

 

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινετε να βαλω ηλιακο επανω στα κεραμιδια χωρις να εχω ετοιμη υποδοχη..??

εχω κλεισει κ εναν υδραυλικο να ρθει να το δει αλλα απο αυριο σε αυριο με παει..!!!παναθεματον..!!

 

για πειτε γνωμες..γινετε η εγκατασταση η παπαλα.??

 

γινετε ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χαιρετω την παρεα σας

θα ειθελα να σας ρωτησω αν εχει καποιος ή ξερει το σχεδιο του κλιστου κυκλωματος σε εναν ηλιακο δηλαδη μεσα στο θερμοσυφωνο πως ειναι η διαδρομη αυτη (ειναι κατι σαν σερμπατινα ή καποιο δοχειο, και αν εχει κινητα μερη ή καποια βαλβιδα). Αν καποιος το εχει ή το ξερει θα με βοηθησει.

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και παλι παιδια

εθεσα ενα ερωτημα παραπανωμαλον ακαταλαβιστικο θα ελεγα, να πω και αλλιως.

εχω ενα ηλιακο στιμπελ ελτρον 20 ετων αλλα εδω και ενα περιπου χρονο εχω ενα προβλημα που αρχικα το αντιμετωπιζα ελαφρα συμπληρωνοντας αντιψυκτικο υγρο τελευταια ειδα τρυπα σε σωληνα του κλειστου κυκλωματος (στην μια απο τις 2 που ενωνει συλεκτη με θερμοσυφωνα) τους αλαξα και τους 2 αφου πρωτα αδειασα τα υγρα και καθαρισα με νερο το κυκλωμα οσο γινοταν.τωρα τον εχω κλισει εχω βαλει αντιψυκτικο αλλα και παλι δεν ζεστενει. Φανταζομε οτι κατι εχει φραξει στο κυκλωμα του θερμοσυφωνου γιατι στο συλεκτη ειναι ολα οκ .

1. η θερμοκρασια στην εισαγωγη προς το συλεκτη στο σωληνα ειναι 40° και προς το θερμοσυφωνο 80°

2. κατα διαστηματα ακουω ή νιωθω ακουμπωντας κατι σαν μπουρμπουληθρες.

3. αν ανιξω την ταπα αλλες φορες αρχιζει να ξεχιλιζει αλλα και αλλες οχι.

Γενικα εχω μπερδευτει και δεν ξερω σε τι οφηλοντε αλα αυτα γιαυτο και ρωταγα για σχεδιο του κλυστου κυκλωματος.

ζητω την συνδρομη σας οποιος ξερει κατι ας βοηθησει.

σας ευχαρηστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά σαν πρωτάρης έκανα και εγώ μια χαζοmάρα οκ .

ο φίλος γράφει πως με 800-1000 ευρώ μπορώ να βρω έναν καλό ηλιακό το ερώτημα είναι ποιον όμως ????

σας παραθέτω και μια σελίδα δεν είναι διαφήμιση αλλά ένα εργαλιο βοήθειας για τους φίλους που ενδιαφέροντε για αγορά ηλιακού.

www.skroutz.gr/c/970/thermosifones/f/225376/%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82.html

περιμένω γνώμες για 160λ ηλιακό ...εάν είσασταν στην θέση μου ποιον από όλους θα προτιμούσατε

 

 

Βρήκα αυτό ψάχνοντας για ηλιακό …κάτι για κενό λεεi χωρίς συντήρηση έξι βάλει κανένας φίλος Η φίλος σας είναι καλύτερο τi λέτε τη λένε kai oi ειδικοί ???

http://www.klimagp.gr/p.GREEN-SOLAR-GS-180-Iliakos-thermosifonas-kenou-150lt-10eti-EGGYISI.593323.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό ψάχνοντας για ηλιακό …κάτι για κενό λεεi χωρίς συντήρηση έξι βάλει κανένας φίλος Η φίλος σας είναι καλύτερο τi λέτε τη λένε kai oi ειδικοί ???

http://www.klimagp.gr/p.GREEN-SOLAR-GS-180-Iliakos-thermosifonas-kenou-150lt-10eti-EGGYISI.593323.html

 

αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι κινεζικο, σιγουρα δεν ειναι ελληνικο παντως γτ η συγκεκριμενη εταιρια κανει μονο εισαγωγες. θα σου προτεινα να παρεις κατι πιο σιγουρο γιατι υπαρχουν πολλα στην τιμη των 1000 ευρω που κοιτας. αναφερεις καποιες μαρκες σε προηγουμενο μηνυμα σου, σχεδον ολες ειναι αξιοπιστες. παρε προσφορες και προχωρα στην αγορα καποιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, τον Απρίλιο του 2010 είχα την ατυχία να αγοράσω έναν ηλιακό θερμοσίφωνα 160 λιτρων απο την εταιρεία SOLARPLUS στην Αργυρούπολη. Ο ηλιακός έπαψε να δουλεύει απο το καλοκαίρι και απευθύνθηκα στο κατάστημα. Μου έστειλαν λοιπόν επειτα απο πάρα πολλά τηλεφωνα έναν "τεχνικό" που δεν μιλούσε καν ελληνικά (δεν το θέτω ρατσιστικά) και τελικά το καζάνι ήταν τρύπιο!!!!!!!!!!! Μου είπαν λοιπόν να δώσω 500 ευρώ για να μου αλλάξουν το καζάνι!!!!!!!!!!!

Φυσικά αρνήθηκα και ζήτησα να βρώ το δίκιο μου αλλά μάταια! Κόντεψαν να με δείρουν (κυριολεκτικά) όταν ζήτησα τον υπεύθυνο!

Η SOLARPLUS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΙ (και απ' ότι έμαθα απο τους πρώην γείτονες δεν ήταν και απο τους καλοπληρωτές) Επίσης λέει για πιστοποιημένα συστήματα και τέτοια ενώ το μόνο που έχει είναι ένα ISO καλής λειτουργίας της επιχείρησης. Δηλαδή λέει ότι τα ηλιακά είναι πιστοποιημένα με ISO κ.τ.λ δείτε εδώ: http://www.solarplus.gr/default.php?id=1 ενώ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ!!!!! ΚΑΜΙΑ!!!

Έχω ήδη προχωρήσει νομικά (αν και όπως προανέφερα η εταιρία SOLARPLUS ανοιγοκλείνει αλλάζοντας ιδιοκτήτες) αλλά επειδή βρήκα αυτή τη γωνιά εδώ θεώρησα χρέος μου να το αναφέρω: ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ SOLARPLUS!!!

Τον ηλιακό τον έφτιαξα αντικαθιστόντας το καζάνι με 380 ευρώ + 60 ευρώ τις εργασίες απο άλλη εταιρεία που δεν θέλω να αναφέρω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Πρός το παρόν δουλεύει :rolleyes:

Εννοείται ότι τα 440 ευρώ μου μπορεί να μην καταφέρω να τα πάρω ποτέ διεκδικόντας τα, αλλά τουλάχιστον δεν θα κάτσω με φιμωμένο στόμα!

 

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω ηλιακό solarplus.

Το περίεργο είναι ότι πολλοί έχουν ρωτήσει σχετικά αλλά ελάχιστοι έχουν απαντήσει επί της ουσίας.

 

Όσο για το παραπάνω post δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μιλήσει κανείς με την κατασκευάστρια εταιρεία αν υπάρχει πρόβλημα που ο αντιπρόσωπος δεν θέλει να λύσει?

Η εγγύηση που δόθηκε ποιά ήταν?

 

Ο κατασκευαστής είναι αυτός

Ομολογώ ότι τα specs που διάβασα στην ιστοσελίδα του είναι διαφορετικά από αυτά της solarplus αλλά μπορεί να φτιάχνει ηλιακούς θερμοσίφωνες για διάφορους αντιπροσώπους.

Τα πιστοποιητικά πάντως είναι στο όνομα της thermyk και στις 2 ιστοσελίδες.

Κάνω το δικηγόρο του διαβόλου γιατί δεν έχω πετύχει σε άλλη εταιρεία boiler ανοξείδωτου τιτανίου και επιλεκτικούς συλλέκτες σε τιμή κάτω των 1000. (160 λιτρα)

Ζητώ τα φώτα σας...

 

btw όταν μια εταιρεία έχει iso απλά σημαίνει ότι έχει κάποιες στάνταρ διαδικασίες στη γραμμή παραγωγής.... η ποιότητα αυτών είναι άλλο θέμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις δει ανοξειδωτο τιτανιο σε αλλη εταιρια,γιατι δεν υπαρχει τετοιο κραμα.............αν εχει τμηματα με ανοξειδωτα και τιτανιο,ειναι επιφοβα για διαφορετικες συστολοδιαστολες με αποτελεσμα ραγισματα και διαρροες.......πιο πολυ για μουφα εταιρια μοιαζει παρα για υπερκατασκευη μποιλερ........

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ανοξείδωτου τιτανίου...

χωρίς καμιά διάθεση προσβολής της γράφουσας το συγκεκριμένο ποστ (αντιθέτως παίρνοντας αφορμή από αυτό) θέλω να πω ότι αυτό που έχω μάθει από αυτό το νήμα (αλλά και άλλα με διαφορετικά θέματα) είναι ότι αν κάποτε στη ζωή μου κάνω δική μου επιχείρηση θα βάλω στα διαφημηστικά μου βαρύγδουπες άγνωστες λέξεις (κάποιες μπορεί να τις δημιουργήσω κι εγώ) καθώς ο κόσμος έχει γενικά την τάση να θαμπώνεται με το άγνωστο.

ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι ένα ιδιαίτερα απλό σύστημα σαν κατασκευή και λειτουργία. να είσαστε σίγουροι ότι αυτή την εποχή τουλάχιστον, δεν χρειάζεται αστροναυτική τεχνολογία ούτε και υλικά που έχουν εξορυχθεί από ρομποτικά μηχανήματα στο πλανήτη Q1836. μην μπερδεύεστε. κοινή λογική χρειάζεται. τον χαλκό, το εμαγιέ (glass) και το ανοξείδωτο τα συναντάμε στην καθημερινότητα μας (σωλήνες νερού, σκεύη κουζίνας, κλπ) και έτσι έχουμε κάποια ιδέα. από κει και πέρα, με δεδομένο ότι όποιος ποστάρει εδώ κάνει χρήση του ιντερνετ, ψάξτε τις διάφορες "θαυματουργές" λύσεις πυο προσφέρουν διάφοροι, όχι στα site των εταιριών, αλλά στο ιντερνετ. σε εγκυκλοπαιδικά site. αν για παράδειγμα μια εγκυκλοπαίδεια σαν την wikipedia ή ένα απλό googlάρισμα δεν αναφέρει το "ανοξείδωτο τιτάνιο" πουθενά παρά μόνο στο site της εν λόγω εταιρίας, ε τότε κάτι τρέχει. ή υπάρχει αυτή η συγκεκριμένη εταιρία που έχει κάνει την φοβερή ανακάλυψη αλλά τα συμφέροντα (ντόπια και ξένα) δεν την αφήνουν να φανεί ή μας πουλάει μούσι

όπως είπα και πριν, κοινή λογική. και όταν μιλάτε με τους πωλητές (για ηλιακούς αλλά και άλλα πράγματα) μην αρκεστείτε σε βαρυγδουπες ατάκες του στυλ "έχει τον φοβερό συλλεκτη ΗΚΗΓΩ4616987" ή "έχει ανοξείδωτο 3158 KLR". ωραία ρε μάστορα, τα έχει αυτά που λες. επειδή όμως είμαι άσχετος με το θέμα, πες μου σε απλά ελληνικά γιατί είναι καλύτερο από το άλλο ανοξείδωτο το 3159 KLR?

 

 

Ομολογώ ότι τα specs που διάβασα στην ιστοσελίδα του είναι διαφορετικά από αυτά της solarplus αλλά μπορεί να φτιάχνει ηλιακούς θερμοσίφωνες για διάφορους αντιπροσώπους.

εδω είναι η ουσία του θέματος...φασόν. κάποια εταιρία φτιάχνει ηλιακούς με 10 διαφορετικές φίρμες, αυτές οι "φίρμες" σου πουλάνε τον ηλιακό για δικό τους και όταν κλείσουν το μαγαζάκι (συνήθως κάθε 3-4 χρόνια όταν αρχίζουν και "σκάνε" τα προβλήματα) πάνε παρακάτω και ανοίγουν άλλο στο όνομα του μπατζανάκι τους κι εσύ άντε να βρεις το δίκιο σου

 

 

btw όταν μια εταιρεία έχει iso απλά σημαίνει ότι έχει κάποιες στάνταρ διαδικασίες στη γραμμή παραγωγής.... η ποιότητα αυτών είναι άλλο θέμα!!!

το iso μπορεί να είναι σε πολλούς τομείς. πχ για παραγωγή, για εμπορία, για τοποθέτηση, για υποστήριξη ή και όλα τα παραπάνω. οι περισσότεροι έχουν το iso εμπορίας (το πιο εύκολο να αποκτηθεί καθώς δεν χρειάζεσαι εργοστάσιο παραγωγή και τα ρέστα) και καμια φορά και υποστήριξης (τοποθέτηση, sεrvice, κλπ).

σχετικά με το iso παραγωγής, αυτό δεν σε διασφαλίζει ότι το προϊόν θα είναι ποιοτικό. απλά ότι υπάρχει στάνταρτ διαδικασία παραγωγής που ελέγχεται και συνεπώς το τελευταίο προϊόν που πήρες τώρα είναι ίδιο σαν ποιότητα (καλή ή κακή) με αυτό που πήρε από την ίδια εταιρία ο ξάδερφός σου προ 3ετίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις δει ανοξειδωτο τιτανιο σε αλλη εταιρια,γιατι δεν υπαρχει τετοιο κραμα.............αν εχει τμηματα με ανοξειδωτα και τιτανιο,ειναι επιφοβα για διαφορετικες συστολοδιαστολες με αποτελεσμα ραγισματα και διαρροες.......πιο πολυ για μουφα εταιρια μοιαζει παρα για υπερκατασκευη μποιλερ........

 

Αυτό που γνωρίζω για το τιτάνιο είναι ότι δεν είναι επιβλαβές για την υγεία και χρησιμοποιείται πλέον πολύ και σε οικιακά σκεύη μαγειρικής.

Από εκεί κι έπειτα μου δίνει μεγαλύτερη εγγύηση από τον Glass και γιατί να μη το εκμεταλλευτώ.

Όσο για τις εταιρείες και πόσο θα ζήσουν, εχμμμ έχουμε κρίση και έχουν αρχίσει αν βαράνε κανόνια σε πολλές γνωστές εταιρείες οπότε δεν αμφιβάλλω ότι κατά πάσα πιθανότητα θα πάρει πολύς κόσμος την εγγύηση στο χέρι!

 

Το σκεπτικό μου λοιπόν είναι τουλάχιστον να έχω έναν ηλιακό που είναι καλός στα specs.

Αυτό που με οδηγεί στον solar plus σε σχέση με brounik ή sonne glass με επιλεκτικούς συλλέκτες είναι η απορροφητικότητα των συλλεκτών, η μόνωση σε πάνελ και boiler καθώς και η αντίσταση.

 

Το ιδανικό θα ήταν να έπαιρνα τα κομμάτια, να τα συναρμολογούσα και να τον έχτιαχνα η ίδια... όπως κάνω σε PC αλλά δυστυχώς δεν είναι ο τομέας μου!

 

 

Αντίσταση Μόνωση boiler Απορροφητικότητα συλλέκτη Μέγεθος συλλέκτη

Brounik 3,5 50mm /40kg/m3 0,95 2x1,5

Sonne 3,5 60mm /44kg/m3 * 2

Solar Plus 4 70mm /40kg/m3 0,98 2,5

 

* Διάβασα τα πάντα αλλά δεν το βρήκα.. όποιος το γνωρίζει ας το συμπληρώσει!

 

Μη βλέπετε ονόματα εταιρειών... δείτε μόνο τα νουμεράκια και πείτε μου για 800-950 ευρώ που είναι το εύρος αυτών, ποιό θα αγοράζατε?

 

Και λίγα λόγια για το τιτάνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το τιτάνιο έχω πει αρκετές φορές και σίγουρα δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. θα πω άλλη μία, όχι τόσο για την caramel που δείχνει να είναι κατασταλαγμένη και θα πάρει αυτό που έχει ήδη αποφασίσει, όσο για άλλους που μπορεί να ψάχνονται.

στο link που παρατέθηκε για το τιτάνιο όλα είναι ακριβή. ελαφρύ, ανθεκτικό, μη τοχικό, κλπ. εκτός όμως από αυτά γράφει ότι "It is paramagnetic and has fairly low electrical and thermal conductivity". πείτε με χαζό αλλά νομίζω ότι σε έναν ηλιακό όπου χρησιμοποείται το τιτάνιο (αν χρησιμοποιείται???) δηλαδή συλλέκτες ή/και καζάνι χρειάζεται μεγάλη ικανότητα θερμικής μεταφοράς και αγωγιμοτητας για την μεταφορά της ενέργειας προς το νερό. τι προσθέτει εδώ το "τιτάνιο";

για να μην ξαναπώ ότι όποιος δίνοντας 1000 ευρώ για έναν ηλιακό, πιστεύει ότι θα είναι από τιτάνιο τότε μάλλον δεν ξέρει τι είναι το τιτάνιο και πόσο στοιχίζει.

και τέλος, εδώ και χρόνια εγκαταλέιφθηκε το γυαλί από του θερμοσίφωνες (για ευνόητους λόγους) και συνεχίζει να χρησιμοποείται η ονομασία glass (που όμως πια είναι το εμαγιέ) κι εσείς πιστεύετε ότι στα πλαίσια της οικονομίας και της μείωσης του κόστους θα σας βάλουν τιτάνιο μέσα. ειδικά τη στιγμή που οι περισσότεροι δε γνωρίζουν τι κάνει και με τι μοιάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το τιτάνιο έχω πει αρκετές φορές και σίγουρα δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. θα πω άλλη μία, όχι τόσο για την caramel που δείχνει να είναι κατασταλαγμένη και θα πάρει αυτό που έχει ήδη αποφασίσει, όσο για άλλους που μπορεί να ψάχνονται.

στο link που παρατέθηκε για το τιτάνιο όλα είναι ακριβή. ελαφρύ, ανθεκτικό, μη τοχικό, κλπ. εκτός όμως από αυτά γράφει ότι "It is paramagnetic and has fairly low electrical and thermal conductivity". πείτε με χαζό αλλά νομίζω ότι σε έναν ηλιακό όπου χρησιμοποείται το τιτάνιο (αν χρησιμοποιείται???) δηλαδή συλλέκτες ή/και καζάνι χρειάζεται μεγάλη ικανότητα θερμικής μεταφοράς και αγωγιμοτητας για την μεταφορά της ενέργειας προς το νερό. τι προσθέτει εδώ το "τιτάνιο";

για να μην ξαναπώ ότι όποιος δίνοντας 1000 ευρώ για έναν ηλιακό, πιστεύει ότι θα είναι από τιτάνιο τότε μάλλον δεν ξέρει τι είναι το τιτάνιο και πόσο στοιχίζει.

και τέλος, εδώ και χρόνια εγκαταλέιφθηκε το γυαλί από του θερμοσίφωνες (για ευνόητους λόγους) και συνεχίζει να χρησιμοποείται η ονομασία glass (που όμως πια είναι το εμαγιέ) κι εσείς πιστεύετε ότι στα πλαίσια της οικονομίας και της μείωσης του κόστους θα σας βάλουν τιτάνιο μέσα. ειδικά τη στιγμή που οι περισσότεροι δε γνωρίζουν τι κάνει και με τι μοιάζει;

 

Δεν το αγοράζω επειδή είναι τιτάνιο και όπως βλέπεις οι επιλογές μου είναι κατα βάση glass.

Όσο για το αν χρησιμοποιείται σε boiler είναι σίγουρο.

Όχι στην Ελλάδα αλλά στην Κίνα κατασκευάζονται πολλά και πωλούνται αλλού (μπορώ να παραθέσω site)... και μη λέτε πολλά για την Κίνα γιατί όλα τα κινητά εκεί φτιάχνονται αλλά σκάνε όλοι 400-800 ευρώ για να τα αγοράσουν στην Ελλάδα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι θα διαλέγατε εσείς βλέποντας μόνο τα νούμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το αν χρησιμοποιείται σε boiler είναι σίγουρο.

δεν έχεις όμως απαντήσει σε τι μας χρειάζεται.

για την αντοχή; πολλά υλικά είναι εξίσου ανθεκτικά (και φθηνότερα)

για να είναι ελαφρύ; γιατί αν είναι 30 κιλα βαρύτερο τι μας νοιάζει; δεν το κρατάμε στην πλάτη

για να μην άγει έυκολα τη θερμότητα; μα ακριβώς το αντίθετο δεν είναι που θέλουμε;

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι θα διαλέγατε εσείς βλέποντας μόνο τα νούμερα...

προσωπικά αν κοιτούσα μόνο τα νούμερα (και ειδικά αυτά τα "αντικειμενικά" που αναφέρει η παραγωγός εταιρία) τότε σίγουρα τώρα θα είχα άλλο αυτοκίνητο, άλλη τηλεόραση, άλλο κινητό, άλλο A/C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις όμως απαντήσει σε τι μας χρειάζεται.

για την αντοχή; πολλά υλικά είναι εξίσου ανθεκτικά (και φθηνότερα)

για να είναι ελαφρύ; γιατί αν είναι 30 κιλα βαρύτερο τι μας νοιάζει; δεν το κρατάμε στην πλάτη

για να μην άγει έυκολα τη θερμότητα; μα ακριβώς το αντίθετο δεν είναι που θέλουμε;

 

 

προσωπικά αν κοιτούσα μόνο τα νούμερα (και ειδικά αυτά τα "αντικειμενικά" που αναφέρει η παραγωγός εταιρία) τότε σίγουρα τώρα θα είχα άλλο αυτοκίνητο, άλλη τηλεόραση, άλλο κινητό, άλλο A/C.

 

1ον είναι πιο φτηνός από τους απλούς inox

2ον θεωρείται πιο ανθεκτικός από τους glass

3ον το νερό το ζεσταίνει η αντίσταση που δεν έχει σχέση με το boiler, σωστά?

4ον Η ερώτησή μου είναι απλή, αυτή με τα νούμερα.

5ον ναί σε όλα αυτά που αναφέρεις κοιτάζω τα νούμερα, πχ. στο αυτοκίνητο, άλογα, κατανάλωση, κυβικά (σήμα, ασφάλεια), αστέρια ασφαλείας, διάσταση ζάντας, στην τηλεόραση, inches, κατανάλωση ρεύματος, ανάλυση, αντίθεση κ.α.

Μπορώ να επεκταθώ και περαπέρα αλλά δε νομίζω ότι είναι του παρόντος.

 

Επανέρχομαι λοιπόν στην αρχική μου ερώτηση... με βάση τις προτάσεις που έχω ήδη αναφέρει, άσχετα με μάρκες και είδη Boiler, μπορεί κάποιος να μου πεί τι με συμφέρει να αγοράσω?

 

***Στα specs των εταιρειών πάντως αναφέρουν βάρος και ύψος, γνωρίζω το γιατί αλλά στην προκειμένη περίπτωση δε με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...