Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φαινεται να εχεις αποφασισει να αγορασεις απο την εταιρια που διαφημιζεις.....τι ζητας?να επιβεβαιωσουμε την σωστη επιλογη σου?την επιβεβαιωνουμε.....παμε παρακατω................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω κατασταλλάξει... σίγουρα είμαι λόγω πιο ακρυά από το να αγοράσω brounik λόγω μικρής αντίστασης και χειρότερης μόνωσης από τα άλλα 2.

Η ερώτησή μου αφορά solar plus ή sonne ?

Το να μου λέει κάποιος δεν ξέρω αν βγαίνουν τιτανίου οπότε πάω στα σίγουρα, άρα glass, δε με βοηθάει επί της ουσίας να αποφασίσω.

Σε προηγούμενα post έβλεπα κόσμο να δίνει βάση στο μέγεθος της αντίστασης για παράδειγμα και ένα σορό άλλα νούμερα για αποδόσεις και λοιπά.

Στη δική μου περίπτωση μόνο και μόνο επειδή πρόκειτε για boiler τιτανίου και μόνο ένας άνθρωπος έχει ασχολήθει να γράψει την κακή του εμπειρία, τα νούμερα δε μετράνε?

Ψειρίζω τα πάντα... ίσως γιατί περιμένω παιδί και θέλω το καλύτερο δυνατό. Διαφορετικά δε νομίζω να ασχολιόμουν τόσο πολύ.

Τώρα έχω έναν calpak του 80' που άντεξε πιο πολύ από κάθε προσδοκία! Σίγουρα δεν περιμένω ποιότητα και αντοχή του τότε αλλά δε θέλω να κάνω μια επιλογή χωρίς να έχω κάνει μια έρευνα αγοράς.

 

Έστω ότι έχω μέχρι 950 (ούτε cent παραπάνω) για ηλιακό και τοποθέτηση (εκτός σωληνώσεων) και θέλω 160 λίτρα με επιλεκτικό συλλέκτη και καλή μόνωση, τι μου προτείνετε εσείς?

Δώστε μου νουμεράκια :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3ον το νερό το ζεσταίνει η αντίσταση που δεν έχει σχέση με το boiler, σωστά?

λάθος. το νερό το ζεσταίνει η αντίσταση όταν βρέχει. τον υπόλοιπο χρόνο ζεσταίνεται από τον συλλέκτη είτε μέσω χιτωνίου είτε μεσω σερπμαντίνας. που σημαίνει έχει φοβερή σχέση αν το καζάνι είναι από υλικό (ή επικαλυμμένο με υλικό) το οποίο δεν έχει καλό ρυθμό μεταφοράς της θερμότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος. το νερό το ζεσταίνει η αντίσταση όταν βρέχει. τον υπόλοιπο χρόνο ζεσταίνεται από τον συλλέκτη είτε μέσω χιτωνίου είτε μεσω σερπμαντίνας. που σημαίνει έχει φοβερή σχέση αν το καζάνι είναι από υλικό (ή επικαλυμμένο με υλικό) το οποίο δεν έχει καλό ρυθμό μεταφοράς της θερμότητας

 

Άρα απορρίπτονται inox και τιτανίου μιας και έχουν χαμηλή αγωγιμότητα θερμότητας.

Ουσιαστικά η μόνη επιλογή είναι οι glass.

Καλά κατάλαβα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κατάλαβα???

όχι. γιατί αυτά που τόνισα περί χαμηλής αγωγιμότητας στην θερμοκρασία είναι από το link που παρέθεσες και το οποίο αφορά το τιτάνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. γιατί αυτά που τόνισα περί χαμηλής αγωγιμότητας στην θερμοκρασία είναι από το link που παρέθεσες και το οποίο αφορά το τιτάνιο

 

Έψαξα και για inox και πάλι για χαμηλή αγωγιμότητα στη θερμότητα έλεγε.... τι να υποθέσω?

Από τη στιγμή που το τί υλικό είναι το boiler έχει σημασία όχι μόνο για την αντοχή αλλά και για την απόδοσή του... προφανώ λόγω του 2ου πάμε στο εμαγιέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο απλός χάλυβας (steel) έχει χαμηλή αγωγιμότητα στον ηλεκτρισμό (χαμηλότερη από το χαλκό δηλαδή) αλλά όχι στην θερμοκρασία. ο ανοξείδωτος χάλυβας (stainless steel ή inox) έχει τις ιδιότητες του απλού χάλυβα στις οποίες προστίθεται μια μεγαλύτερη αντοχή στην οξείδωση (και φυσικά η λέξη "ανοξείδωτο" παραπληροφορεί μια που τελικά και αυτό θα οξειδωθεί αλλά αργότερα. και η ακριβής μετάφραση της αγγλικής ορολογία "stainless steel" είναι "χάλυβας που δεν λεκιάζει")

και τελικά σκέψου, αν όντως το ανοξείδωτο έχει χαμηλή αγωγιμότητα στη θερμότητα, τότε πως καταφέρνουμε να φάμε ζεστό φαγάκι (μια που οι περισσότερες κατσαρόλες είναι πια ανοξείδωτες???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειληκρινά μπερδεύηκα τώρα....

Μπορούμε να βάζουμε επικάλυψη τιτανίου στους συλλέκτες αλλά τιτάνιο στο boiler όχι...

Δε την παλεύω...

 

Οκ ωραία και καλά όλα αυτά αλλά με 800-950 160λίτρα και επιλεκτικούς συλλέκτες τελικά τι μπορώ να πάρω?

πφφφφφφφ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιτανιο βαζουν στα αεροπλανα και στα διαστημοπλοια, και εκει με το μετρο. Ειναι δυσκολο στην κατεργασια μεταλλο και δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις μποιλερ τιτανιου, εκτος αν ειναι η δεξαμενη του ISS.....Αυτο που κανουν ειναι να βαλουν στον συλλεκτη ενα φυλο με επικαλυψη τιτανιου για καλυτερη αποροφηση της ακτινοβολιας.

Αφου με τον calpak ησουν ικανοποιημενος γιατι δεν πας να παρεις εναν calpak παλι, νεοτερο μοντελο που ειναι και δοκιμασμενοι στις ελληνικες συνθηκες? Η εναλακτικα ΕΒΗΛ-Ξαφης κτλ. ελληνικα προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιτανιο βαζουν στα αεροπλανα και στα διαστημοπλοια, και εκει με το μετρο. Ειναι δυσκολο στην κατεργασια μεταλλο και δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις μποιλερ τιτανιου, εκτος αν ειναι η δεξαμενη του ISS.....Αυτο που κανουν ειναι να βαλουν στον συλλεκτη ενα φυλο με επικαλυψη τιτανιου για καλυτερη αποροφηση της ακτινοβολιας.

Αφου με τον calpak ησουν ικανοποιημενος γιατι δεν πας να παρεις εναν calpak παλι, νεοτερο μοντελο που ειναι και δοκιμασμενοι στις ελληνικες συνθηκες? Η εναλακτικα ΕΒΗΛ-Ξαφης κτλ. ελληνικα προιοντα.

 

Αν έβρισκα calpak 160lt με επιλεκτικό συλλέκτη στα 900 ναί θα ήταν μια από τις επιλογές μου.

Δυστυχώς έχω πολύ περιορισμένο budget...

 

Όσο για το τιτάνιο, συνήθως χρησιμοποιούνται επικαλύψεις του μετάλλου, όπως για παράδειγμα στα αλουμινένα σκεύη μαγειρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγοτερα απο 900 βαλαμε εμεις ΕΒΗΛ με επιλεκτικο και πολυ καλη αποδοση αλλα μονης ενεργειας, ψαξου λιγο και σε αυτες τις εταιριες που σου ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό έχω να μπω σε αυτό το thread. Βλέπω ότι η συζήτηση έχει μπει σε εξαντλητική λεπτομέρεια! Χαλαρά κάνεις διπλωματική διατριβή στους θερμοσίφωνες με τις πληροφορίες από εδώ πέρα.

 

Πάντως, η δική μου άποψη είναι ότι σε μια χώρα με τον ήλιο της Ελλάδας, η απόδοση του ηλιακού δεν πρόκειται να προβληματίσει. Η αξιοπιστία και η διάρκεια ζωής είναι το ζητούμενο.

Έτσι, αγοράζεις μια συσκευή που οι κατασκευαστικές της παράμετροι να είναι τέτοιες που να μειώνουν την πιθανότητα να αστοχήσει από τους συνηθισμένους κινδύνους, οι οποίοι είναι:

Ηλεκτρολυτική διάβρωση - οξείδωση, κυρίως στις περιοχές των συγκολλήσεων

Ατέλειες στις συγκολλήσεις που μετατρέπονται σε ρωγμές με την κόπωση στην οποία υποβάλλεται ο θερμοσίφωνας κατά τη λειτουργία του. Οι συγκολλήσεις είναι το σημείο από όπου ξεκινούν οι περισσότερες αστοχίες στις μηχανολογικές κατασκευές.

 

Για το πρώτο, είναι θέμα υλικών και συντήρησης. Από το καλύτερο υλικό στο χειρότερο, είναι: χαλκός>Ανοξείδωτο> glass.

Στο ανοξείδωτο και το glass, είναι βασική η συντήρηση, δηλαδή η αντικατάσταση του ανοδίου όποτε τρώγεται.

 

Για το δεύτερο, ψάχνεις έναν κατασκευαστή που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη ότι θα κάνει σωστά τη συγκόλληση και ένα θερμοσίφωνα με όσο το δυνατόν λιγότερες συγκολλήσεις. Επίσης, καλό είναι το καλοκαίρι, όταν δεν χρησιμοποιείται ο θερμοσίφωνας, να σκεπάζεται ώστε να μην ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία του και άρα η πίεση στο εσωτερικό του, που δοκιμάζει τις συγκολλήσεις. Για αυτό επίσης, κοιτάτε στις προδιαγραφές του τη μέγιστη πίεση στην οποία έχει δοκιμαστεί.

 

Βέβαια, πέρα από όλα αυτά φέτος άλλαξα στο εξοχικό μου ένα ηλιακό, ο οποίος ήταν άγνωστη μάρκα, δεν ήταν καν από glass αλλά από γαλβανισμένη λαμαρίνα και δεν του είχα αλλάξει ποτέ ανόδιο. Είχε διαρροή από το σημείο που μπαίνει η σωλήνα του συλλέκτη μέσα. Είχε κάνει ρωγμή στο σημείο της συγκόλλησης, αλλά ήταν τόσο διαβρωμένη η λαμαρίνα, που δε μπορούσε να συγκολληθεί. Άντεξε όμως 20 χρόνια! Και πιστεύω ότι αν ασχολούμουν να του αλλάζω το ανόδιο κάθε 2 χρόνια, θα άντεχε τουλάχιστον άλλα 10. Οπότε, κάντε τους υπολογισμούς σας και ως προς την παράμετρο value for money του μηχανήματος που θα αγοράσετε.

 

Να συμπληρώσω επίσης, επειδή είδα ότι έχουν αρχίσει να προωθούνται και οι συλλέκτες με τους σωλήνες κενού (γερμανικής τεχνολογίας, αλλά κινέζικης κατασκευή συνήθως):

Επαναλαμβάνω ότι η απόδοση δεν πρόκειται να σας προβληματίσει. Ακόμα και αν δεχθούμε ότι αυτά έχουν καλύτερη απόδοση από έναν επιλεκτικό (αμφίβολο), η διαφορά είναι της τάξης ότι το νερό θα ζεματάει στις 12:00 αντί στις 11:30.

Είναι κρίμα όμως σε έναν από τους ελάχιστους τομείς που είμαστε καλά από τεχνογνωσία και ποιότητα, να προτιμούμε εισαγόμενα προϊόντα. Έχουμε κάνει τους εισαγωγείς πλούσιους και έχουμε μαραζώσει τον παραγωγικό μας τομέα. Όπου υπάρχει εφάμιλλη ποιότητα, ας προτιμούμε και τίποτα ελληνικό, μεγάλο μέρος από τα χρήματά μας επιστρέφουν σε εμάς με πολλούς τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριος και εγώ εδώ. Ψάχνω και εγώ ηλιακό (τι παράξενο), μιας και πρέπει να μείωσω την κατανάλωση του ρεύματος, έτσι ώστε να επωφεληθώ του κοινωνικού τιμολογίου της ΔΕΗ. Έχω διαβάσει περί τις 20 σελίδες του thread, αλλά άκρη δεν έχω βγάλει. Να διαβάσω και τις 175, λίγο δύσκολο. Πήρα προσφορά από Μαλτέζο για 200lt, για 1100€ τον glass και 1500 τον ανοξείδωτο (τιμές μετρητοίς, αλλιώς +150€). Χώρια που θέλουν άλλα 250€ για όλα τα υπόλοιπα....

Στο skroutz βρήκα τον παρακάτω στα €983, όπου γλυτώνω και τα έξτρα μεταφορικά των 90€ που ζητάνε από μαλτέζο, συνολικά δλδ €210 κέρδος:

 

ELCO

ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ELCO 200 SOL-TECH/3,6

 

Manual Προϊόντος

ΜΕ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ

• Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας, κλειστού κυκλώματος

• Μοντέλο κατάλληλο για 3-5 άτομα

• Χαλύβδινος λέβητας ειδικών προδιαγραφών δοκιμασμένος στα 16 bar

• Εσωτερική προστασία του λέβητα με ειδική επίστρωση υάλωσης DURO GLASS

• Χιτώνιο από χάλυβα

• Καθοδική προστασία του λέβητα με δύο εξαιρετικά μεγάλες ράβδους μαγνησίου παραγωγής ELCO

• Ανοξείδωτη αντίσταση χαμηλής φόρτισης 316L

• Θερμοστάτης ασφαλείας με ενσωματωμένη θερμοηλεκτρική ασφάλεια

• Βαλβίδα ασφαλείας με μεμβράνη και αποχέτευση (8 bar)

• Δοχείο διαστολής ενσωματωμένο εσωτερικά στο λέβητα

• Μόνωση από διογκωμένη οικολογική πολυουρεθάνη κλειστών κυψελών πάχους τουλάχιστον 40mm και πυκνότητας 42kg/m3

• Εξωτερικό περίβλημα από χάλυβα βαμμένο με πολυεστερική ηλεκτροστατική βαφή πούδρας για αρχιτεκτονικές εφαρμογές και ανοξείδωτα κουμπωτά καλύμματα

• Συλλεκτική Επιφάνεια: 2x1,82mm2

• Υαλοπίνακας ασφαλείας (100% άθραυστος) χαμηλής περιεκτικότητας σε σίδηρο (Mistlite Tempered-Security Low Iron Glass) και υψηλής διαπερατότητας τ=92%

• Επιλεκτικός απορροφητής BLUE TITANIUM κατασκευασμένος από χάλκινα φύλλα συγκολλημένα με τεχνολογία υπερήχων για απόλυτη επαφή με τον υδροσκελετό. Συντελεστής απορροφητικότητας α=95% (+-2%), Συντελεστής εκπομπής ε=4% (+-2%)

• Υδροσκελετός από χάλκινους σωλήνες βαρέως τύπου

• Μόνωση από ορυκτοβάμβακα 40mm χαμηλής θερμικής αγωγιμότητας

• Πλαίσιο από αλουμίνιο ηλεκτροστατικά βαμμένο χωρίς πλαστικές συνδέσεις και ραφές

• Πλάτη συλλέκτη από λαμαρίνα γαλβανιζέ που συνδέεται με το πλαίσιο με στεγανοποιητικά EPDM για απόλυτη στεγανότητα

• Ειδικό θερμικό υγρό που προφυλάσσει απόλυτα από τον παγετό, την υπερθέρμανση, τα άλατα και τις οξειδώσεις

• Φυσική κυκλοφορία θερμικού υγρού

• Νέες ειδικά σχεδιασμένες γαλβανισμένες εν θερμώ βάσεις για επίπεδη & επικλινή τοποθέτηση (κεραμοσκεπή) (Μοντέλα RF) που εξασφαλίζουν ασφαλή και εύκολη τοποθέτηση.

• 5 χρόνια εγγύηση

 

Τα χαρακτηριστικά του αξίζουν; Το ότι θα έρθει κάποιος άσχετος με την εταιρία να τον εγκαταστήσει, αποτελεί κίνδυνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...