Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα κι από εμένα, φανταστικό νήμα, έχω διαβάσει τις τελευταίες 80 περίπου σελίδες και μπορώ να πώ ότι έχω μάθει πολλά για την αναζήτηση μου για έναν ηλιακό που θέλω να βάλω τις επόμενες ημέρες.

 

Μένω στην περιοχή της Πάτρας και πέρα από τους γνωστούς "επώνυμους" που έχω βρει διαβάζοντας εδώ και γενικότερα στο ίντερνετ, έχω κάνει και μια μικρή αναζήτηση στην τοπική αγορά.

 

Εδώ θα ήθελα την βοήθεια των experts του νήματος γιαυτό άλλωστε σας γράφω. :)

 

Μιλώντας λοιπόν με έναν κολλήτο ενός φίλου, ο τύπος υδραυλικός και κάνει και τοποθετήσεις ηλιακών. Αυτός λοιπόν μου μίλησε για αυτόν εδώ τον ηλιακό: http://www.santo-patra.gr/solar.html

χωρίς λοιπόν να του πώ εγώ ότι το έχω ψάξει λεπτομερώς κλπ μου είπε ότι είναι glass και ότι επισμαλτώνεται στην γνωστή σμαλταριά που πανε όλοι (μου είπε το όνομα αλλα μου διαφευγει το έχω διαβασει και εδωμέσα). Επιλεκτικό συλλέκτη με ενιαίο φύλλο και lazer συγκολήσεις και ολα τα κομφορ :-D . Μου είπε για 5 και 10 χρόνια εγγύηση στο καζάνι και στον συλλεκτη αντίστοιχα και η τιμή ήταν εξωφρενικά χαμηλή! 600 ευρώ 160ΛΤ με τον επιλεκτικό συλλέκτη. Η τιμή αυτή όπως μου είπε είναι γιατι το πέρνει κατευθείαν από το εργοστάσιο, χωρίς μεσάζοντες και αυτός κερδίζει μόνο την τοποθέτηση. Στο μαγαζί μου είπε θα στον πουλήσουν 800 κάπου εκεί.

 

Ολα αυτα ωραία και η τιμή σχεδόν τσάμπα, αλλά μπαίνοντας στην σελίδα που έδωσα παραπάνω, είδα την φωτογραφία του μποιλερ κ μέσα πράσινο χρώμα... αυτό δεν σημαίνει ηλεκτροστατική βαφή και όχι glass? δεν θα έπρεπε το glass να είναι σκούρο? και αν είναι όντως ηλεκτροστατική βαφή θα το είχε έτσι φάτσα φόρα στο site και δίπλα να λεει glass που ψήνεται στους 900C???

 

Παρακαλώ την βοήθεια των ειδικών που έχουν δει και ξέρουν να ξεχωρίζουν τα καζάνια από το χρώμα να ρίξουν λίγο φως στην υπόθεση.

 

Λέτε να μείνω μακρύα απ'αυτούς? Η εξωφρενική τιμή μου κρατάει το ενδιαφέρον και αν δεν ήταν γνωστός αυτός να εγγυάται οτι είναι πολύ καλός δεν θα ασχολιόμουν καθόλου γιατι θα το θεωρούσα πολυ καλο για να ειναι αληθινό... :rolleyes:

 

Απλά δεν θέλω να πετάξω 600 κ μετά από κανα 3-5 χρόνια να ξαναδώσω 1000 για να πάρω έναν καλό... B)

 

καποιος γνωστης να μου πει 2 λογια...??

 

Από όσα έχω διαβάσει εδωμέσα και χώρις να είμαι ειδικός, λένε ότι οι σωλήνες κενού είναι too much για το κλίμα της ελλάδας και το καλοκαίρι ανεβαίνουν επικύνδυνα οι πιέσεις στο κύκλωμα λόγω υψηλών θερμοκρασιών και να έχει μειωμένη διάρκεια ζωής. Επείσης κάποιος έχει πέι ότι κερδίζεις σαν απόδοση γύρω στο 20% σε σχέση με έναν επιλεκτικό συλλέκτη, πραγμα το οποίο από μόνο του δεν δικαιολογεί τις τιμές αυτές.

 

Ξέρω είναι τεράστιο το νήμα, αλλά τα περισσότερα έχουν απαντηθεί ήδη και μπορείς να βρεις αυτό που ψάχνεις με την αναζήτηση. Προσωπικά, έμαθα ΠΑΡΑ πολλά έτσι και δεν χρειάστηκε να ρωτήσω κάτι που έχει απαντηθεί. :)

Τέλος μην βιαστείς να διαλέξεις γιατί η αγορά είναι τεράστια και περιλαμβάνει από άριστους επαγγελματίες μέχρι λαμόγια που κοιτανε να τα αρπάξουν και να γινουν καπνος... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

calpak..??

 

diana..??

 

h green solar vacum??

 

για Β.Ελλαδα τη προτεινετε θελω εναν απο 160 λιτρα εως 200..επιλεκτικο συλλεκτη εννοειται..!!

 

στα υπολοιπα βοηθηστε με εσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diana χωρίς σκέψη ALXIOA. ο ηλιακός απλά τα σπάει.

 

θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες.?τι εννοεις με το τα σπαει?με συννεφια εχει ζεστο νερο.?τον εχεις εσυ?η εντυπωσεις σου?

 

μοντελα τιμες και τα σχετικα που θα βρω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη Παρασκευη που περασε εβαλα (Δραμα)τον sunimex που ανεφερα λιγες σελιδες πριν με 1180 (80 για το γερανο) και απο τη Κυριακη ξεσκιζει καυτο νερο που δεν αντεχεται,ο μεικτης κατω απο τη μεση προς το κρυο για να πλυθω.

 

http://www.aeriodynamiki.gr/hliakos-thermosifwnas.html

οταν φυγει το καλοκαιρι θα ενημερωσω για την αποδοση του το χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες.?τι εννοεις με το τα σπαει?με συννεφια εχει ζεστο νερο.?τον εχεις εσυ?η εντυπωσεις σου?

 

μοντελα τιμες και τα σχετικα που θα βρω??

 

με το τα σπαει αναφερομαι στην αποδοση του. δεν καταλαβαινει απο συννεφια. δουλευει παρα πολυ καλα και το νερακι ειναι καυτο. εχω 160 λιτρα με 2,5μ2 επιλεκτικο συλεκτη που εξυπηραιτουνται 4 ατομα. και εγω ειχα ρωτησει εδω σε αυτο το φορουμ και μου ειπαν την diana. το εψαξα λιγο, η τιμη ηταν καλη και πιστευω πως εκανα καλα που ακουσα καποιους φιλους εδω. μπορεις να βρεις πληροφοριες εδω www.diana-solar.gr. αν τους κανεις ενα τηλεφωνημα πιστευω θα βοηθηθεις περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω την τιμη πολυ ελκιστυκη..!!

σε σχέση με τί;

δεν ξέρω αν φταίω εγώ αλλά στο link που έδωσες δεν βρήκα κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά.

εκτός πια αν μας αρέσει το νούμερο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτον εδω τον εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις..?βλεπω την τιμη πολυ ελκιστυκη..!!

 

http://www.stiebeleltron-solar.gr/

 

Δεν έχει να κάνει με την αντίστοιχη Γερμανική εταιρεία.

Είναι ένας ο οποίο παίρνει ηλιακά δεξιά - αριστερά και κολλάει φίρμες εταιρειών που έχουν κλείσει.

Μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτον εδω τον εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις..?βλεπω την τιμη πολυ ελκιστυκη..!!

 

http://www.stiebeleltron-solar.gr/

Δεν κατηγόρησα ποτέ κανέναν αλά αυτός είναι το πρώτο λαμώγιο της αγοράς.

Ότι μάρκα θέλεις βάζει.

Και το ιστορικό του το ξέρω πολλή ΚΑΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατηγόρησα ποτέ κανέναν αλά αυτός είναι το πρώτο λαμώγιο της αγοράς.

Ότι μάρκα θέλεις βάζει.

Και το ιστορικό του το ξέρω πολλή ΚΑΛΑ

 

Συμφωνώ. Τις αγορές του τις κάνει μόνο μετρητά γιατί κανείς δεν τον εμπιστεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Τις αγορές του τις κάνει μόνο μετρητά γιατί κανείς δεν τον εμπιστεύεται.

 

Δεν κατηγόρησα ποτέ κανέναν αλά αυτός είναι το πρώτο λαμώγιο της αγοράς.

Ότι μάρκα θέλεις βάζει.

Και το ιστορικό του το ξέρω πολλή ΚΑΛΑ

 

ευχαριστω πολυ παιδια...με σωσατε..τι να πω..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια. νεος ενδιαφερομενος για ηλιακο και απο οτι βλεπω αυτο το φορουμ εχει ξεφυγει κατα πολυ. νομιζα πως δεν θα εβρισκα κατι που να με βοηθουσε στο θεμα ηλιακος αλλα να! στο θεμα μας. απο οτι διαβασα κατι λιγο βλεπω τον diana να παιζει πολυ. ειναι πραγματικα καλος? καποια προταση για ηλιακο στα κεραμιδια επειδη το ρευμα εχει ξεφυγει και αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο diana ειναι πολυ καλος. τουλαχιστον στην ταρατσα αποδιδει παρα πολυ καλα. τωρα με την αποδοση αυτη (της ταρατσας) δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα αν τον βαλεις στα κεραμιδια αρκει να ειναι επιλεκτικος απ'οτι ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...