Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καφε κανει??? απλα η εταιρια αναφερει λεπτομερως τι περιεχει ο ηλιακος της αλλα και απο τι ειναι φτιαγμενος. σαν μαρκα δεν ειναι και οτι καλυτερο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τις επιλογές που έχω κάνει εγώ τις θεωρείτε σωστές; Λέω για τα λίτρα, το είδος του boiler, κλπ.

 

 

 

Τι σχέση έχει η οικονομική κρίση με την οικονομική κατάσταση του καθενός; Οκ, δε λέω, κρίση. Αλλά εφόσον έχω την άνεση να διαθέσω έως 4.000€ για κάποιο προϊόν γιατί να μη το κάνω; Επειδή... "έχουμε κρίση";

Καλά βρε Haldol μην βαρας σχολειο καναμε.... αλλωστε κ 10000 ευρω να δωσεις εγω παλι τα ιδια θα εχω στην τσεπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις επιλογές που έχω κάνει εγώ τις θεωρείτε σωστές; Λέω για τα λίτρα, το είδος του boiler, κλπ.

κατά τη γνώμη μου, αφού και το οικονομικό δεν είναι θέμα, θεωρώ σκόπιμο να πας στα 200 λίτρα για να έχεις άνεση.

το "γυαλί" (υπάρχει λόγος που το βάζω σε εισαγωγικά μια που το glass στον χώρο των ηλιακών και ηλεκτρικών θερμοσιφώνων πολυ απλά είναι στην πράξη το γνωστό εμαγιέ) δεν είναι η καλύτερη λύση όσο αφορά την μακροβιώτητα. προσωπικά θα πρότεινα ανοξείδωτο, υπάρχει και η λύση του χαλκού αλλά έχω τις αντιρρήσεις μου που τις έχω αναπτύξει αρκετά στο παρελθόν (να μην γεμίζουμε το νήμα με επαναλήψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω διαβάσει αρκετά το νήμα. Θεώρησα καλύτερη επιλογή το glass επειδή απ' ότι είδα προσφέρει την καλύτερη ποιότητα νερού. Μήπως τελικά δεν έχει τόση διαφορά σε σχέση με το inox;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι ευγενικά και προβληματισμένα που το θέτεις με οδηγείς να το ξαναπώ

1) τα glass δεν είναι...glass. για την ακρίβεια δεν είναι γυαλί. έχει επικρατήσει να λεγονται έτσι γιατί είναι "πιασάρικη" ονομασία αλλά γυαλί όπως το ξέρουμε δεν υπάρχει εδώ και χρόνια στην αγορά. όλοι θα σου μιλήσουν για "επιυάλωση", "υαλώδη επίστρωση" κλπ προσπαθώντας να αποφύγουν να σου πουν αυτό που πραγματικά είναι. μια προστατευτική επίστρωση (βαφή) που έχει σαν αποτέλεσμα το γνωστό σε όλους μας...εμαγιέ.

2) η ποιότητα του νερού γενικά (όσο είναι σε καλή κατάσταση) θεωρώ ότι είναι παρεμφερής. σε ανοξείδωτο, χαλκό, εμαγιέ τρώμε και πινουμε συνέχεια. σίγουρα όταν κάποιο φτάνει στο όριο της ζωής τους και αρχίζει να αναπτύσει σκουριές τότε όλα είναι εξίσου "κακά". απλά, ανάλογα με τον τύπο, θα σου κρατήσει διαφορετικό χρόνο

3) δεν έχω προσωπική άποψη από την εταιρία που ανέφερες αλλά δες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/140510-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/page__st__1490 σε ποσταρίσματα πριν κάνα εξάμηνο κάποιες παρατηρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Ψαχνομαι για ηλιακο θερμοσιφωνα.

 

Οσον αφορα τις προδιαγραφες, θα το ψαξω τις προσεχεις μερες.

Αυτο που θα ηθελα, ειναι μια μικρη βοηθεια οσον αφορα τις εταιριες.

Μπορειτε να μου πειτε 2-3 εταιριες που ειναι ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ αρκετα καλες.

Το βασικο μου κριτηριο ειναι η σχεση τιμης/ποιοτητας.

 

Δε με απασχολει να πληρωσω μια περισουσια και να παρω την κορυφαια μαρκα, ουτε να παρω οτι φθηνοτερο υπαρχει και να κλαιω τα λεφτα μου !

 

Τονισα το "ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ" γιατι υπαρχει μια ταση, οτι εχει αγορασει ο καθενας να νομιζει οτι ειναι κορυφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω service στον ηλιακό μου και είδα τις φωτο του LOULATRANS στην σελίδα 155 και τρόμαξα. Είδα και αυτό το βιντεάκι στο youtube και ήταν πολύ καλό. Δεν θα το κάνω μόνος μου γιατί είναι calpak και έχει μια περίεργη αντίσταση οβάλ με φορετή φλάτζα και στον αντιπρόσωπο που πήγα να πάρω φλάτζα και ανόδιο και μου την έδειξε , μου είπε ότι θέλει κόλπο και εμπειρία για να μπει.

Θα πάρω και αυτούς στο βίντεο , έχετε όμως και κάποια πρόταση για κανένα καλό συνεργείο με λογική τιμή?

www.youtube.com/watch?v=gAPjGDWFrUE&feature=relmfu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Ψαχνομαι για ηλιακο θερμοσιφωνα.

 

Οσον αφορα τις προδιαγραφες, θα το ψαξω τις προσεχεις μερες.

Αυτο που θα ηθελα, ειναι μια μικρη βοηθεια οσον αφορα τις εταιριες.

Μπορειτε να μου πειτε 2-3 εταιριες που ειναι ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ αρκετα καλες.

Το βασικο μου κριτηριο ειναι η σχεση τιμης/ποιοτητας.

 

Δε με απασχολει να πληρωσω μια περισουσια και να παρω την κορυφαια μαρκα, ουτε να παρω οτι φθηνοτερο υπαρχει και να κλαιω τα λεφτα μου !

 

Τονισα το "ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ" γιατι υπαρχει μια ταση, οτι εχει αγορασει ο καθενας να νομιζει οτι ειναι κορυφη.

Όπως το λες ακριβώς, επειδή για να γράφει κάποιος εδώ σημαίνει ότι το έψαξε, θα υποστηρίξει και την επιλογή του. Φυσικά και καμία επιλογή δεν είναι μονόδρομος, διαφορετικά θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρείες εκτός από την καλύτερη που θα πουλούσε μόνη της.

 

Αφού θες μάρκες, κοίτα: Νobel, sonne, ηλιοακμή, μαλτέζος.

Στα έβαλα και αλβαβητικά.

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι εφάμιλλοι, αλλά ζήτησες 2-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια της προηγουμενες μερες ασχοληθηκα με το service του ηλιακου μου.

 

Αλλαξα αντισταση,ανοδιο και θερμοστατη.Μεσα ειχε πολλα αλατα,το στομιο ηταν μικρο και δεν χωραγε το χερι μου για να τα βγαλει ολα.αφου λοιπον τα αλλαξα ολα καινουργια και απομονοσα και το εναν συλλεκτη γιατι ειχε τρυπηση,χανω νερα απο εκει που ειναι η αντισταση.

 

Και ρωτο?Υπαρχει περιπτωσει να εχει τρυπησει ο ηλιακος?Εαν ειναι τρυπιος μπορω να αλλαξω μονο το μποιλερ και να κρατησω τα πανελ(συλλεκτες).

 

Το τρυπυμενο πανελ θα το κολησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια της προηγουμενες μερες ασχοληθηκα με το service του ηλιακου μου.

 

Αλλαξα αντισταση' date='ανοδιο και θερμοστατη.Μεσα ειχε πολλα αλατα,το στομιο ηταν μικρο και δεν χωραγε το χερι μου για να τα βγαλει ολα.αφου λοιπον τα αλλαξα ολα καινουργια και απομονοσα και το εναν συλλεκτη γιατι ειχε τρυπηση,χανω νερα απο εκει που ειναι η αντισταση.

 

Και ρωτο?Υπαρχει περιπτωσει να εχει τρυπησει ο ηλιακος?Εαν ειναι τρυπιος μπορω να αλλαξω μονο το μποιλερ και να κρατησω τα πανελ(συλλεκτες).

 

Το τρυπυμενο πανελ θα το κολησω.[/quote']

 

Απίθανο να σου έχει τρυπήσει εκεί, σφίξε καλύτερα τις βίδες και αν συνεχίσει άλλαξε τη φλάντζα.

Επίσης, έχε υπόψη ότι για να πατήσει καλά η φλάντζα πρέπει οι επιφάνειες να είναι καθαρές και τις βίδες τις σφίγγουμε σταυρωτά, δηλαδή ώρα 9, μετά ώρα 3, μετά ώρα 12, 6, 2, 8 κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη δεν θελουν πολυ σφιξιμο οι βιδες γιατι με αυτο τον τροπο χαλαει η φλατζα. ισως να θελει αλλαγη παλι. ενα ικανοποιητικο σφιξιμο χωρις τα τερματισει. θα το καταλαβεις οταν η φλατζα αρχιζει να βγαινει γυρω γυρω. επισης μπορεις να αλλαξεις μονο το μποιλερ ή μονο τον συλλεκτη αν θες. ολα γινονται. διαφωνω με το κολλημα του τρυπιου συλλεκτη. καντο να σου βγαλει το καλοκαιρι αλλα πιστευω πως ηρθε η ωρα να αλλαξεις τον ηλιακο σου φιλε καπετανακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίθανο να σου έχει τρυπήσει εκεί, σφίξε καλύτερα τις βίδες και αν συνεχίσει άλλαξε τη φλάντζα.

Επίσης, έχε υπόψη ότι για να πατήσει καλά η φλάντζα πρέπει οι επιφάνειες να είναι καθαρές και τις βίδες τις σφίγγουμε σταυρωτά, δηλαδή ώρα 9, μετά ώρα 3, μετά ώρα 12, 6, 2, 8 κοκ

0

αυτο μου το ειπανε πριν 3 μερες,ακριβως τα ιδια.μαλλον αυτο θα κανω.Ξερεις τι εχω παρατηρησει?οταν κοβω το νερο (εχει βανα ο θερμοσιφωνας που παει νερο) σταματαει η διαροη.Σταματαει δηλαδη να χανει νερο.

 

προσοχη δεν θελουν πολυ σφιξιμο οι βιδες γιατι με αυτο τον τροπο χαλαει η φλατζα. ισως να θελει αλλαγη παλι. ενα ικανοποιητικο σφιξιμο χωρις τα τερματισει. θα το καταλαβεις οταν η φλατζα αρχιζει να βγαινει γυρω γυρω. επισης μπορεις να αλλαξεις μονο το μποιλερ ή μονο τον συλλεκτη αν θες. ολα γινονται. διαφωνω με το κολλημα του τρυπιου συλλεκτη. καντο να σου βγαλει το καλοκαιρι αλλα πιστευω πως ηρθε η ωρα να αλλαξεις τον ηλιακο σου φιλε καπετανακο.

 

10 χρονακια τον εχω.Γιατι να το αλλαξω?Ασε που λεφτα δεν υπαρχουν για νεο.

Δεν ηξερα οτι θελει καθε δυο χρονια ενα σχετικο σερβις τωρα το εμαθα που μου παρουσιασε το προβλημα δυστηχως,αμα δεν παθεις δεν θα μαθεις......

 

επισης θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να προμηθευτο φτηνο παραφλου και μια καλη επενδυση στις σωληνες του ηλιακου,μου ειπαν για αρμαφλεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....δεν θα μαθεις......

 

επισης θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να προμηθευτο φτηνο παραφλου και μια καλη επενδυση στις σωληνες του ηλιακου,μου ειπαν για αρμαφλεξ.

φοβάμαι ότι ακόμα δεν έχεις μάθει (καλοπροαίρετα το λέω) αν κρίνω από την τελευταία σου ερώτηση. αυτό που θα έπρεπε να ρωτήσεις είναι που θα βρεις ΚΑΛΟ παραφλού. αυτά που κυκλοφορούν κατά κόρον είναι (σε αρκετές περιπτώσεις) βαμμένο νεράκι. άσε που όσο και να προσπαθήσεις δεν υπάρχει ακριβό παραφλού (εκτός αν εννοείς ακριβό αυτό που ΔΕΝ κάνει 4 ευρώ το 4λιτρο)

 

0

αυτο μου το ειπανε πριν 3 μερες,ακριβως τα ιδια.μαλλον αυτο θα κανω.Ξερεις τι εχω παρατηρησει?οταν κοβω το νερο (εχει βανα ο θερμοσιφωνας που παει νερο) σταματαει η διαροη.Σταματαει δηλαδη να χανει νερο.

λογικό είναι αυτό. όσο έχει την πίεση του δικτύου "τρέχει". όταν το κόψεις σταματάει. βάσει των αρχών της φυσικής θα μπορούσε να τρέχει μόνο τότε. αν έχεις κλειστή την παροχή ο μόνος τρόπος για να ξαναρχίσει να "τρέχει" είναι να έχει τρύπα σε κάποιο σημείο και να μπαίνει αέρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...