Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω γράψει και παλιότερα για την εκτίμηση που τρέφω στις απόψεις των χρηστών. Χωρίς να αμφισβητώ την εμπειρία σου-άν και έχω θετική εμπειρία άλλον ηλιακό θερμοσίφωνα-πιστεύω οτι δεν πρέπει απορρίπτουμε συλλήβδην μιά εταιρεία. Παρόλα αυτά σεβαστή η γνώμη σου, αλλα θα πρέπει να ακούμε και άλλες απόψεις.

 

 

τι ακριβως εννοεις? για κανε το λιανα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το λέω αυτό, γιατί πιστεύω ότι η Ηλιοακμή είναι μια από τις κορυφαίες εταιρείες στην Ελλάδα.

Είναι μια εταιρεία με παγκόσμιο κύρος, πράγμα που επιβεβαιώνεται από τις εξαγωγές της.

 

να ξερεις πως οι εταιριες που κανουν πολλες εξαγωγες δεν ειναι επειδη ειναι καλες και αξιοπιστες αλλα οσο πιο φθηνες γινεται για να μπορουν να πουλησουν. για το οσο πιο φθηνες καταλαβαινεις απο πως ριχνει την τιμη του. αυτο ζητουν οι περισσοτεροι ξενοι αγοραστες. λεφτα να εχεις να κανεις ταξιδια για να περνεις δουλειες. για να δωσεις ηλιακο στο εξωτερικο σου ζητουν το solar keymark και το iso αν θυμαμαι καλα που δεν ειναι δυσκολο να το παρεις δειχνοντας ενα καλο ηλιακο και μετα πουλας οτι θες ποιος θα σε ελενξει. (αυτο ας το δει ο φιλος που λεει για την nobel με τα πιστοποιητικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

user789 πηρα τον diana τελικα. πιστευω εκανα καλη επιλογη. σημερα τον τοποθετησα και ευτυχως δεν φαινεται σαν αγγουρι πανω στα κεραμιδια αλλα αρκετα ομορφο μπορω να πω.

ευχαριστω για την βοηθεια!

 

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για έναν αντίστοιχο Diana 160lt. Με ενδιαφέρει φυσικά και η απόδοση κάτω από συννεφιά.

 

- Ο συλλέκτης είναι τιτανίου;

- Είναι κλειστού κυκλώματος;

- Έχεις τεχνικά χαρακτηριστικά;

 

να ξερεις πως οι εταιριες που κανουν πολλες εξαγωγες δεν ειναι επειδη ειναι καλες και αξιοπιστες αλλα οσο πιο φθηνες γινεται για να μπορουν να πουλησουν. για το οσο πιο φθηνες καταλαβαινεις απο πως ριχνει την τιμη του. αυτο ζητουν οι περισσοτεροι ξενοι αγοραστες. λεφτα να εχεις να κανεις ταξιδια για να περνεις δουλειες. για να δωσεις ηλιακο στο εξωτερικο σου ζητουν το solar keymark και το iso αν θυμαμαι καλα που δεν ειναι δυσκολο να το παρεις δειχνοντας ενα καλο ηλιακο και μετα πουλας οτι θες ποιος θα σε ελενξει. (αυτο ας το δει ο φιλος που λεει για την nobel με τα πιστοποιητικα).

 

Έχεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά των Diana;

Ποιός είναι ο dealer; Στο skroutz.gr δεν υφίσταται αυτό το όνομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι και εγώ για έναν αντίστοιχο Diana 160lt. Με ενδιαφέρει φυσικά και η απόδοση κάτω από συννεφιά.

 

- Ο συλλέκτης είναι τιτανίου;

- Είναι κλειστού κυκλώματος;

- Έχεις τεχνικά χαρακτηριστικά;

 

 

 

Έχεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά των Diana;

Ποιός είναι ο dealer; Στο skroutz.gr δεν υφίσταται αυτό το όνομα!

 

γεια σου. ο καθε ηλιακος βγαινει οπως τον θελει ο καθενας. καθε εταιρια εχει πολλα διαφορετικα συστηματα. αν θες ο συλλεκτης να ειναι τιτανιου τον ζητας. αν θες κλειστου κυκλωματος το ιδιο. μπορεις να ανατρεξεις στον παρακατω συνδεσμο. θα βρεις ολα αυτα που θες.

http://www.diana-solar.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=64

αυτο που γνωριζω ειναι οτι δουλευουν κλειστο κυκλωμα. τα 160 λιτρα που θες βγαινουν με 2,5μ μονο επιλλεκτικο συλλεκτη και 3μ2 ειτε επιλλεκτικο ειτε χαλκινο απλο. ωραια και γερη γαλβανισμένη βαση με λαμαρίνα πάχους 2mm που δινει ωραιο στυλ στον ηλιακο αλλα και ασφαλεια.

στον ιστοτοπο τους εχει και τηλεφωνα παρε εκει και θα σε βοηθησουν. μπορεις να κανεις απευθειας αγορα με παραδοση στο σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις πως οι εταιριες που κανουν πολλες εξαγωγες δεν ειναι επειδη ειναι καλες και αξιοπιστες αλλα οσο πιο φθηνες γινεται για να μπορουν να πουλησουν. για το οσο πιο φθηνες καταλαβαινεις απο πως ριχνει την τιμη του. αυτο ζητουν οι περισσοτεροι ξενοι αγοραστες. λεφτα να εχεις να κανεις ταξιδια για να περνεις δουλειες. για να δωσεις ηλιακο στο εξωτερικο σου ζητουν το solar keymark και το iso αν θυμαμαι καλα που δεν ειναι δυσκολο να το παρεις δειχνοντας ενα καλο ηλιακο και μετα πουλας οτι θες ποιος θα σε ελενξει. (αυτο ας το δει ο φιλος που λεει για την nobel με τα πιστοποιητικα).

 

Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει εξαγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό ενδιαφέρονται περισσότερο για την ποιότητα του παρεχόμενου προϊόντος και λιγότερο για την τιμή.

Για να είμαι περισσότερο ακριβής, ενδιαφέρονται για την τιμή πάντα σε συνάρτηση του προϊόντος που παίρνουν.

Τους ενδιαφέρουν τα πιστοποιητικά τα οποία ανάλογα του εργαστηρίου που μετράει, μπορεί να έχουμε αποκλίσεις στις μετρήσεις.

Αλλά αυτό που κυρίως θέλουν είναι συνέπεια και αξιοπιστία στις παραδόσεις και να είσαι δίπλα τους όταν προκύψει κάποιο ποιοτικό πρόβλημα. Στο τελευταίο πολλές ελληνικές εταιρείες έχουν ένα θέμα, πράγμα το οποίο οδηγεί σε υποβάθμιση του Made in Greece. Τελευταία οι Τούρκοι, οι οποίοι έχουν βελτιωθεί πολύ σε θέματα ποιότητας, έχουν πάρτει πολλές δουλειές από τους έλληνες κατασκευαστές.

Από τους έλληνες κατασκευαστές, η συνεχής υποβάθμιση της ποιότητας, οδήγησε σε μείωση των εξαγωγών. Αύτο είναι σε αντίθεση με αυτό που λες ότι τα φθηνιάρικα προϊόντα έχουν πέραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γράψει και παλιότερα για την εκτίμηση που τρέφω στις απόψεις των χρηστών. Χωρίς να αμφισβητώ την εμπειρία σου-άν και έχω θετική εμπειρία άλλον ηλιακό θερμοσίφωνα-πιστεύω οτι δεν πρέπει απορρίπτουμε συλλήβδην μιά εταιρεία. Παρόλα αυτά σεβαστή η γνώμη σου, αλλα θα πρέπει να ακούμε και άλλες απόψεις.

 

 

κοιτα να δεις φιλε μου στην πολυκατοικία που μενω υπαρχουν 4 ηλιακοι ο δικος μου και αλλοι 3 το καλοκαιρη μόνο στο δικό μου ηλιακο μυριζε το νερο στους αλλους 3 οχι αυτό τη λεει? οτι ο δικός ειναι χάλια.

τωρα όταν ειδοποίησα την ετερεία μέσω του μαγαζιού που τον αγόρασα είρθαν άλλαξαν το "καζανι" όταν τους ενημέρωσα εγώ και οχι το μαγαζι οτι και στο καινουριο υπάρχει μυρωδιά ήρθε ο μηχανικός τους και η απάντηση του ήταν η εξής " το νερό έχει μια μικρη μυρωδια αλλά δεν μυρίζει" μετά ηπιε και νερό για να αποδείξει ότι ολα ειναι οκ πηρε νερό για ανάλυση όπως είπε και ακόμα μετά από 6 μήνες περιμένω να μου στείλει την ανάλυση όποτε περνω τηλεφωνο μου λεει μισο να την βρω και σας ενημερώνω και το κλέινει. εάν αυτή είναι καλή ετερεία ποιες ειναι οι κακες?

 

τώρα για τους NOBEL έχει βάλει φίλος και είναι υπερευχαριστημένος και σε απόδοση και ποιοτητα

 

στο χωριό εχω calpac και είναι ότι καλήτερο πιστευω με το που βγαίνει ο ηλιος το νερό καιει μεσα σε 30 λεπτα και δεν ειναι και επιλεκτικός.

 

οπότε το συμπέρασμα μου είναι ένα ή παίρνεις φθηνό και παίζεις λαχείο (ΗΛΙΟΑΚΜΗ, ΝΟΒΕΛ) ή τα χώνεις και παίρνεις για μένα τον καλύτερο calpac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χωριό εχω calpac και είναι ότι καλήτερο πιστευω με το που βγαίνει ο ηλιος το νερό καιει μεσα σε 30 λεπτα και δεν ειναι και επιλεκτικός.

 

οπότε το συμπέρασμα μου είναι ένα ή παίρνεις φθηνό και παίζεις λαχείο (ΗΛΙΟΑΚΜΗ, ΝΟΒΕΛ) ή τα χώνεις και παίρνεις για μένα τον καλύτερο calpac

 

Πως είναι με τη συννεφιά ο Calpak; Δηλαδή σήμερα που έχει συννεφιά, θα μπορούσα να κάνω μπάνιο; (εννοείται χωρις ηλεκτρικό)

 

 

Λίγο πολυ όλοι οι ηλιακοί επιλεκτικοί ή μη με τον ήλιο παίζουν καλά. Το θέμα είναι με τη συννεφιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι με τη συννεφιά ο Calpak; Δηλαδή σήμερα που έχει συννεφιά, θα μπορούσα να κάνω μπάνιο; (εννοείται χωρις ηλεκτρικό)

 

 

Λίγο πολυ όλοι οι ηλιακοί επιλεκτικοί ή μη με τον ήλιο παίζουν καλά. Το θέμα είναι με τη συννεφιά.

 

Πάρε Calpak.

Πάντως αν δεν μείνεις ικανοποιημένος στην συννεφιά από τον Calpak, θα σου κάνω δώρο έναν Sammler 200 λτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε Calpak.

Πάντως αν δεν μείνεις ικανοποιημένος στην συννεφιά από τον Calpak, θα σου κάνω δώρο έναν Sammler 200 λτ.

 

Επιλεκτικός (Mark 3 selective) ή Vacuum tube ;

Μένω Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι με τη συννεφιά ο Calpak; Δηλαδή σήμερα που έχει συννεφιά, θα μπορούσα να κάνω μπάνιο; (εννοείται χωρις ηλεκτρικό)

 

 

Λίγο πολυ όλοι οι ηλιακοί επιλεκτικοί ή μη με τον ήλιο παίζουν καλά. Το θέμα είναι με τη συννεφιά.

 

 

με τον calpac σου μένει νερο να πλήνεις και το αμάξι με ζεστο................. :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό ενδιαφέρονται περισσότερο για την ποιότητα του παρεχόμενου προϊόντος και λιγότερο για την τιμή.

Για να είμαι περισσότερο ακριβής, ενδιαφέρονται για την τιμή πάντα σε συνάρτηση του προϊόντος που παίρνουν.

Τους ενδιαφέρουν τα πιστοποιητικά τα οποία ανάλογα του εργαστηρίου που μετράει, μπορεί να έχουμε αποκλίσεις στις μετρήσεις.

Αλλά αυτό που κυρίως θέλουν είναι συνέπεια και αξιοπιστία στις παραδόσεις και να είσαι δίπλα τους όταν προκύψει κάποιο ποιοτικό πρόβλημα. Στο τελευταίο πολλές ελληνικές εταιρείες έχουν ένα θέμα, πράγμα το οποίο οδηγεί σε υποβάθμιση του Made in Greece. Τελευταία οι Τούρκοι, οι οποίοι έχουν βελτιωθεί πολύ σε θέματα ποιότητας, έχουν πάρτει πολλές δουλειές από τους έλληνες κατασκευαστές.

Από τους έλληνες κατασκευαστές, η συνεχής υποβάθμιση της ποιότητας, οδήγησε σε μείωση των εξαγωγών. Αύτο είναι σε αντίθεση με αυτό που λες ότι τα φθηνιάρικα προϊόντα έχουν πέραση.

 

εγω δεν ειπα ποτε οτι τα φθηνιαρικα προιοντα εχουν περαση. ελεγες την εταιρια αυτη καλη και αξιοπιστη και μετα συμπληρωνες οτι αυτο φαινεται στις εξαγωγες της. δες ξανα τι απαντησα εγω.

συνεπεια και αξιοπιστια σιγουρα ειναι απο τα κυριοτερα και το ζητα ο καθενας. δες μερικες χωρες που εξαγει αυτη η εταιρια (ολες ειναι απο το σαιτ της) Ομάν, Μπαχρέιν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ινδία, Ταϊλάνδη, Μαλαισία, Ινδονησία, Φιλιππίνες,Νικαράγουα,Μαρόκο, Τυνησία, Αίγυπτος, Λιβύη, Αλγερία, Σενεγάλη, Γκάνα, Νότιος Αφρική, Κένυα, Μποτσουάνα, Ναμίμπια, Ζιμπάμπουε, Τανζανία, Ζάμπια, Άγιος Μαυρίκιος, Ρεούνιον, Μαδαγασκάρη. πιστευεις οτι οι αγοραστες για τις χωρες αυτες ενδιαφερονται για καλο ηλιακο????? πιστευεις πως ο μποτσουανος ή ο νικαραγουος ξερει τι σημαινει ηλιακος θερμοσιφωνας? μην τρελαθουμε τελειως. εκει και ανοιχτο κυκλωμα θα στελνει με συλλεκτη ολο απο αλουμινενιο και μια τιμη μικροτερη των 400 ευρω ολοκληρου του συστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειπα ποτε οτι τα φθηνιαρικα προιοντα εχουν περαση. ελεγες την εταιρια αυτη καλη και αξιοπιστη και μετα συμπληρωνες οτι αυτο φαινεται στις εξαγωγες της. δες ξανα τι απαντησα εγω.

συνεπεια και αξιοπιστια σιγουρα ειναι απο τα κυριοτερα και το ζητα ο καθενας. δες μερικες χωρες που εξαγει αυτη η εταιρια (ολες ειναι απο το σαιτ της) Ομάν, Μπαχρέιν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ινδία, Ταϊλάνδη, Μαλαισία, Ινδονησία, Φιλιππίνες,Νικαράγουα,Μαρόκο, Τυνησία, Αίγυπτος, Λιβύη, Αλγερία, Σενεγάλη, Γκάνα, Νότιος Αφρική, Κένυα, Μποτσουάνα, Ναμίμπια, Ζιμπάμπουε, Τανζανία, Ζάμπια, Άγιος Μαυρίκιος, Ρεούνιον, Μαδαγασκάρη. πιστευεις οτι οι αγοραστες για τις χωρες αυτες ενδιαφερονται για καλο ηλιακο????? πιστευεις πως ο μποτσουανος ή ο νικαραγουος ξερει τι σημαινει ηλιακος θερμοσιφωνας? μην τρελαθουμε τελειως. εκει και ανοιχτο κυκλωμα θα στελνει με συλλεκτη ολο απο αλουμινενιο και μια τιμη μικροτερη των 400 ευρω ολοκληρου του συστηματος.

 

Η εταιρεία που προτείνεις εσύ σε ποιες από τις χώρες που αναφέρεις πουλάει;

Ξέρει τι είναι τα τεστ που κάνουν στη Νότια Αφρική και στην Μποτσουάνα;

Μάθε πρώτα και μετά πούλα πνεύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω σε ποιες χωρες πουλαει και δεν με ενδιαφερει να σου πω την αληθεια. δεν θα ερθω σε κοντρα με κανεναν για ενα τετοιο θεμα. αν λες οτι οι εξαγωγες κανουν καλη και αξιοπιστη μια εταιρια να συνεχισεις να το λες. επισης αν γνωριζεις τοοοσα πραγματα με τοοσες λεπτομεριες και δεν εχεις καμια σχεση με την συγκεκριμενη εταιρια ειναι υπερ σου και μπραβο για τις γνωσεις σου. να ξερεις ομως γιατι ισως δεν καταλαβες δεν ειπα κακα λογια για την εταιρια αυτη αλλα για την δικη σου τεκμηριωση. οτι οι εξαγωγες (οσες κι αν ειναι αυτες) δεν λενε κατι κι αν το καλοσκεφτεις ισως συμφωνησεις μαζι μου εστω λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...