Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όντως αυτό το thread δεν έχει προηγούμενο, άτομα που έδειναν απαντήσεις τακτικά δεν ξαναφάνηκαν, προφανώς γιατί τα περισσότερα ερωτήματα έχουν απαντηθεί...

μια διαγώνια ματιά μπορείς να τα περάσεις όλα ή ακόμη να κάνεις αναζήτηση σε ότι σε ενδιαφέρει...

 

που να ξερε ο CptBill που ξεκίνησε το θέμα ότι θα είχε τόσο ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............μια χαρα ζεσταινει...

ενδεχομένως να είναι έτσι (και ούτε θέλω να κριτικάρω την επιλογή σου).

επειδή όμως το νήμα το διαβάζουν και άνθρωποι που ψάχνουν αυτή τη στιγμή για ηλιακό, καλό θα ήταν να μας έλεγες κάποια πράγματα παραπάνω (τελικό κόστος, για πόσα άτομα το πήρες, κλπ)

τώρα για το "ζεσταίνει μια χαρά" καλό θα ήταν να το αποφανθείς σε κάνα 6μηνο. γιατί όπως και να το κάνουμε, με αυτή τη ζέστη και τον ήλιο που έχουμε τώρα πρέπει να προσπαθήσει πολύ ένα σύστημα για να μην τα καταφέρει. σημασία έχει τι θα γίνει όταν "πέσει" λίγο ο ήλιος σαν ένταση και ώρες ηλιοφάνειεας.

όπως και να 'χει, καλορίζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγορασα εναν 120 λιτρα νομιζω ειναι αρκετά, πριν 15 μερες, από τους οικονομικότερους που βρηκα, μια χαρα ζεσταινει...

http://www.bestgr.gr/32-hliakoi-thermosifones-caldo

 

Τι είπες τώρα ρε φίλε; Υπάρχουν ακόμα αυτοί οι ηλιακοί; Αυτός είναι που περιέγραψα πιο πάνω, ότι μου κράτησε 20 χρόνια!

Ακόμα βλέπω τους φτιάχνουν από γαλβανιζέ λαμαρίνα όμως και με τους απλούς μαύρους συλλέκτες, σα να μην πέρασε μια μέρα τεχνολογικά! :mrgreen:

Με γεια και να μην αμελείς να του αλλάζεις το ανόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για 3-4 ατομα τον πηρα 120 λιτρα 498 ευρω απο τις καλυτερες τιμες που βρηκα, χορτασα ζεστο νερο, αν ηθελα για παραπανω θα επερνα τον 160αρι λιτρα ειναι θεμα επιλογης, αλλα ηταν πολυ οικονομικος σε σχεση με κατι αλλους.

Πριν τον παρω ρωτησα καποιον που τον ειχε, μου ειπε οτι κ αυτος τον ειχε επιλέξει τοτε για το χαμηλο της τιμης του, εχω ξεχασει μου ειπε ποτε τον πηρα, πανω απο 15 χρονια κ δεν με ενοχλησε ποτε, κ ζεσταινει με πολυ λιγο ηλιο.

http://www.bestgr.gr/hliakoi-thermosifones-caldo/367-hliakoi-thermosifones-caldo.html

 

Κ ο 160αρις λιτρα 577 ευρω εχει, πολυ καλη τιμη πιστευω αν θες μεγαλυτερο.

http://www.bestgr.gr/hliakoi-thermosifones-caldo/370-hliakoi-thermosifones-caldo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα θα χρειαστουν περισσοτερες διεκρυνησεις για το ηλιακο αυτο οπως αναφερει ενας φιλος πιο πριν. προσωπικα θα ηθελα να μαθω κατι παρα πανω περι υλικων κατασκευης. η τιμη ειναι πολυ χαμηλη πιστευω για ενα ηλιακο γενικα. το οτι χορτασες ζεστο νερο φιλε kondi το πιστευω. αν δοκιμαζες ομως κατι αλλο στην διπλασια τιμη περιπου που ειναι οι περισσοτεροι ηλιακοι σημερα νομιζω πως θα εκανες τουμπες! αξιζει βεβαια να ριξουμε μια ματια. αν μπορεις πες μου λιγα πραγματα για το ηλιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για 3-4 ατομα τον πηρα 120 λιτρα 498 ευρω απο τις καλυτερες τιμες που βρηκα, χορτασα ζεστο νερο, αν ηθελα για παραπανω θα επερνα τον 160αρι λιτρα ειναι θεμα επιλογης, αλλα ηταν πολυ οικονομικος σε σχεση με κατι αλλους.

Πριν τον παρω ρωτησα καποιον που τον ειχε, μου ειπε οτι κ αυτος τον ειχε επιλέξει τοτε για το χαμηλο της τιμης του, εχω ξεχασει μου ειπε ποτε τον πηρα, πανω απο 15 χρονια κ δεν με ενοχλησε ποτε, κ ζεσταινει με πολυ λιγο ηλιο.

http://www.bestgr.gr/hliakoi-thermosifones-caldo/367-hliakoi-thermosifones-caldo.html

 

Κ ο 160αρις λιτρα 577 ευρω εχει, πολυ καλη τιμη πιστευω αν θες μεγαλυτερο.

http://www.bestgr.gr/hliakoi-thermosifones-caldo/370-hliakoi-thermosifones-caldo.html

 

Σήμερα που έβγαλε λίγο ήλιο (στην Αθήνα), είχες ζεστό νερό;

 

Αν είχες, ώστε να κάνουν μπάνιο δύο άτομα είναι σούπερ, για τα λεφτά του.

Πάντως, γαλβανιζέ δοχείο και με απλό χαλυβδοέλασμα συλλέκτη είναι αρκετά παρωχημένο πλέον.

Τεχνολογικά, αν ήταν αυτοκίνητο αυτός ο ηλιακός θα ήταν κάτι τέτοιο:

ponynew.jpg

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό το συζητούσαμε, τώρα όμως ήρθε η ώρα να βάλουμε και εμείς (στο πατρικό μου) ηλιακό θερμοσίφωνα.

 

Δεδομένα:

 

Θα τοποθετηθεί σε επικλινή σκεπή που "βλέπει" ΝΑ. Στη σκεπή θα μπουν μόνο τα panels, το boiler θα μπει στο χώρο του λεβητοστασίου που βρίσκεται δύο ορόφους πιο κάτω.

 

Θέλουμε:

 

Άριστο και υπερ-αξιόπιστο ηλιακό θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας, ικανό να εξυπηρετήσει τριμελή οικογένεια με αρκετά μεγάλες ανάγκες σε ζεστό νερό, ακόμα και όταν δεν υπάρχει έντονη ηλιοφάνεια.

 

Budget:

 

Έως 4.000€.

 

Σκέφτομαι:

 

Boiler τριπλής ενέργειας στα 160-200 lt, με επένδυση γυαλιού, επιλεκτικοί συλλέκτες "διπλοί" (όχι ένας μόνος του). Για εταιρεία έχω διαβάσει στο thread πάρα πολύ καλά λόγια για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ, ενώ από διάφορους ακούω εξίσου θετικά σχόλια. Οπότε είναι #1 υποψήφια.

 

Άλλες προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που έβγαλε λίγο ήλιο (στην Αθήνα), είχες ζεστό νερό;

 

Αν είχες, ώστε να κάνουν μπάνιο δύο άτομα είναι σούπερ, για τα λεφτά του.

Πάντως, γαλβανιζέ δοχείο και με απλό χαλυβδοέλασμα συλλέκτη είναι αρκετά παρωχημένο πλέον.

Τεχνολογικά, αν ήταν αυτοκίνητο αυτός ο ηλιακός θα ήταν κάτι τέτοιο:

ponynew.jpg

 

:-D

Παρωχημένο γιατι? Παιδια ο ηλιακος τα σπαει για μενα, ζεσταινει για πλακα.

Για μενα αυτο που ψαχνει κανεις σε εναν ηλιακο ειναι να αντεχει στο χρονο, να ζεσταινει, κ να τον αποκτησω οσο το δυνατον με λιγοτερα χρηματα, η εμφανιση δεν με ενδιαφερει αν ειναι καλογιαλισμενος η οχι.

 

Αλωστε η τιμη δεν καθοριζει παντα την ποιοτητα....ισως το ηλεκτρονικο καταστημα αυτο πουλαει σε πολυ χαμηλες τιμες γιατι συγκρινα τις τιμες που εχει στους κυκλοφορητες WILO http://www.bestgr.gr/14-kykloforites και ειναι τζαμπα πολυ χαμηλότερες απο ολους οσους ειδα να πουλάνε wilo, εκει νομιζω οτι παιζετε το χαμηλο της τιμης του ηλιακου, κ οχι οτι ειναι χαμηλότερης ποιοτητος, ριξτε μια ματια στους wilo να δειτε...

http://www.bestgr.gr/kykloforites/162-kikloforites.html

 

Φιλε Haldol ημαρτον ρε παιδια εως 4000 ευρω για εναν ηλιακο με τετοια κριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Haldol ημαρτον ρε παιδια εως 4000 ευρω για εναν ηλιακο με τετοια κριση...

καλό είναι να γνωρίζουμε πριν μιλήσουμε.

αυτό που θέλει ο Haldol δεν είναι απλός ηλιακός αλλά λέγεται "κεντρικό σύστημα"

ίσως τα 4 χιλιάρικα να είναι πολλά αλλά γενικά θα του στοιχίσει αρκετά

θα χρειαστεί μεγαλύτερη συλλεκτική επιφάνεια σε σχέση με κλασσικό ηλιακό (λόγω απωλειών εξαιτίας της απόστασης συλλεκτών-θερμοδοχείου), κυκλοφορητή, διαφορικό θερμοστάτη, αισθητήρια, κλπ.

και γενικά φίλε kondi που δείχνεις να "ξαμολήθηκες" σαν οδοστρωτήρας, θα ξαναμιλήσουμε το χειμώνα.

ότι ηλιακό και να 'χεις (ακόμα και αν στο σχεδίασε η...ΝΑΣΑ) η χωρητικότητα των 120 λίτρων δεν είναι σε καμιά περίπτωση επαρκής για 3-4 άτομα. πολύ απλά, δεν βγαίνουν τα νούμερα. εκτός πια αν, σε στατιστικό επίπεδο, η οικογένειά σου είναι τελείως διαφορετική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι να γνωρίζουμε πριν μιλήσουμε.

αυτό που θέλει ο Haldol δεν είναι απλός ηλιακός αλλά λέγεται "κεντρικό σύστημα"

ίσως τα 4 χιλιάρικα να είναι πολλά αλλά γενικά θα του στοιχίσει αρκετά

θα χρειαστεί μεγαλύτερη συλλεκτική επιφάνεια σε σχέση με κλασσικό ηλιακό (λόγω απωλειών εξαιτίας της απόστασης συλλεκτών-θερμοδοχείου), κυκλοφορητή, διαφορικό θερμοστάτη, αισθητήρια, κλπ.

και γενικά φίλε kondi που δείχνεις να "ξαμολήθηκες" σαν οδοστρωτήρας, θα ξαναμιλήσουμε το χειμώνα.

ότι ηλιακό και να 'χεις (ακόμα και αν στο σχεδίασε η...ΝΑΣΑ) η χωρητικότητα των 120 λίτρων δεν είναι σε καμιά περίπτωση επαρκής για 3-4 άτομα. πολύ απλά, δεν βγαίνουν τα νούμερα. εκτός πια αν, σε στατιστικό επίπεδο, η οικογένειά σου είναι τελείως διαφορετική

Φίλε χαρη δεν ξαμοληθηκα εγω, συνομιλητες ποιο πανω μου ζητησαν να πω περισσοτερα για αυτη την αγορα κ εγω ειπα τις σκεψεις μου...

Οσο για την οικογενεια μου αν ειναι διαφορετικη, θα σου ελεγα οτι δεν μπαινουμε κ στη σειρα καθε βραδυ για μπανιο... εκτος αν στη δική σου καθε βραδυ παιρνετε το μπανιο σας πριν κοιμηθειτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν στη δική σου καθε βραδυ παιρνετε το μπανιο σας πριν κοιμηθειτε...

το θέμα δεν είναι αν κάποιος κάνει κάθε βράδυ μπάνιο ή όχι.

το θέμα είναι πως η επιλογή ηλιακού πρέπει να είναι τέτοια που ΑΝ ΘΕΛΕΙ να κάνει να μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις επιλογές που έχω κάνει εγώ τις θεωρείτε σωστές; Λέω για τα λίτρα, το είδος του boiler, κλπ.

 

Φιλε Haldol ημαρτον ρε παιδια εως 4000 ευρω για εναν ηλιακο με τετοια κριση...

 

Τι σχέση έχει η οικονομική κρίση με την οικονομική κατάσταση του καθενός; Οκ, δε λέω, κρίση. Αλλά εφόσον έχω την άνεση να διαθέσω έως 4.000€ για κάποιο προϊόν γιατί να μη το κάνω; Επειδή... "έχουμε κρίση";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριος και εγώ εδώ. Ψάχνω και εγώ ηλιακό (τι παράξενο), μιας και πρέπει να μείωσω την κατανάλωση του ρεύματος, έτσι ώστε να επωφεληθώ του κοινωνικού τιμολογίου της ΔΕΗ. Έχω διαβάσει περί τις 20 σελίδες του thread, αλλά άκρη δεν έχω βγάλει. Να διαβάσω και τις 175, λίγο δύσκολο. Πήρα προσφορά από Μαλτέζο για 200lt, για 1100€ τον glass και 1500 τον ανοξείδωτο (τιμές μετρητοίς, αλλιώς +150€). Χώρια που θέλουν άλλα 250€ για όλα τα υπόλοιπα....

Στο skroutz βρήκα τον παρακάτω στα €983, όπου γλυτώνω και τα έξτρα μεταφορικά των 90€ που ζητάνε από μαλτέζο, συνολικά δλδ €210 κέρδος:

 

ELCO

ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ELCO 200 SOL-TECH/3,6

 

Manual Προϊόντος

ΜΕ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ

• Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας, κλειστού κυκλώματος

• Μοντέλο κατάλληλο για 3-5 άτομα

• Χαλύβδινος λέβητας ειδικών προδιαγραφών δοκιμασμένος στα 16 bar

• Εσωτερική προστασία του λέβητα με ειδική επίστρωση υάλωσης DURO GLASS

• Χιτώνιο από χάλυβα

• Καθοδική προστασία του λέβητα με δύο εξαιρετικά μεγάλες ράβδους μαγνησίου παραγωγής ELCO

• Ανοξείδωτη αντίσταση χαμηλής φόρτισης 316L

• Θερμοστάτης ασφαλείας με ενσωματωμένη θερμοηλεκτρική ασφάλεια

• Βαλβίδα ασφαλείας με μεμβράνη και αποχέτευση (8 bar)

• Δοχείο διαστολής ενσωματωμένο εσωτερικά στο λέβητα

• Μόνωση από διογκωμένη οικολογική πολυουρεθάνη κλειστών κυψελών πάχους τουλάχιστον 40mm και πυκνότητας 42kg/m3

• Εξωτερικό περίβλημα από χάλυβα βαμμένο με πολυεστερική ηλεκτροστατική βαφή πούδρας για αρχιτεκτονικές εφαρμογές και ανοξείδωτα κουμπωτά καλύμματα

• Συλλεκτική Επιφάνεια: 2x1,82mm2

• Υαλοπίνακας ασφαλείας (100% άθραυστος) χαμηλής περιεκτικότητας σε σίδηρο (Mistlite Tempered-Security Low Iron Glass) και υψηλής διαπερατότητας τ=92%

• Επιλεκτικός απορροφητής BLUE TITANIUM κατασκευασμένος από χάλκινα φύλλα συγκολλημένα με τεχνολογία υπερήχων για απόλυτη επαφή με τον υδροσκελετό. Συντελεστής απορροφητικότητας α=95% (+-2%), Συντελεστής εκπομπής ε=4% (+-2%)

• Υδροσκελετός από χάλκινους σωλήνες βαρέως τύπου

• Μόνωση από ορυκτοβάμβακα 40mm χαμηλής θερμικής αγωγιμότητας

• Πλαίσιο από αλουμίνιο ηλεκτροστατικά βαμμένο χωρίς πλαστικές συνδέσεις και ραφές

• Πλάτη συλλέκτη από λαμαρίνα γαλβανιζέ που συνδέεται με το πλαίσιο με στεγανοποιητικά EPDM για απόλυτη στεγανότητα

• Ειδικό θερμικό υγρό που προφυλάσσει απόλυτα από τον παγετό, την υπερθέρμανση, τα άλατα και τις οξειδώσεις

• Φυσική κυκλοφορία θερμικού υγρού

• Νέες ειδικά σχεδιασμένες γαλβανισμένες εν θερμώ βάσεις για επίπεδη & επικλινή τοποθέτηση (κεραμοσκεπή) (Μοντέλα RF) που εξασφαλίζουν ασφαλή και εύκολη τοποθέτηση.

• 5 χρόνια εγγύηση

 

Τα χαρακτηριστικά του αξίζουν; Το ότι θα έρθει κάποιος άσχετος με την εταιρία να τον εγκαταστήσει, αποτελεί κίνδυνο;

ειναι κορυφηη ..παρτον .. απτα specs κ μονο , φενεται αριστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...