Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε συζήτηση με το φιλαράκι λοιπόν μου εξήγισε για ποιο λόγο δεν με προέτρεψε να βάλω τριπλής ηλιακό για το λόγο οτι το σπίτι είναι τόσο καλά μονομένο και αρα ο καυστήρας θα δουλευει ελάχιστα 15-20  λεπτά και θα σβήνει οποτε θα είναι πολύ δύσκολο να ζεστάνει νερό απο τα καλοριφέρ και οτι το τριπλής είναι πεταμένα λεφτά στην περίπτωση μου και οτι στη τελική θα εχω και το μποιλερ στον καυστήρα και λιγο ζεστο νερό αν και εφόσον δουλευει το καλοριφέρ , ενδιαφέρον σκέψη τι λέτε και εσείς;

Αν παίξει καμια καλη προσφορά παρακαλώ να με ενημερώσετε σε πμ ή και στο φορουμ για κανενα καλό μηχανημα στην περίπτωση μου, κατα προτίμιση Ελληνικό και δοκιμασμένο ανοξίδοτο ή ακομα καλυτερα glass με φθηνά ανταλακτικα  και νορμαλ εγγυηση χωρίς ψηλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε συζήτηση με το φιλαράκι λοιπόν μου εξήγισε για ποιο λόγο δεν με προέτρεψε να βάλω τριπλής ηλιακό για το λόγο οτι το σπίτι είναι τόσο καλά μονομένο και αρα ο καυστήρας θα δουλευει ελάχιστα 15-20  λεπτά και θα σβήνει οποτε θα είναι πολύ δύσκολο να ζεστάνει νερό απο τα καλοριφέρ και οτι το τριπλής είναι πεταμένα λεφτά στην περίπτωση μου και οτι στη τελική θα εχω και το μποιλερ στον καυστήρα και λιγο ζεστο νερό αν και εφόσον δουλευει το καλοριφέρ , ενδιαφέρον σκέψη τι λέτε και εσείς;

 

Με τι ασχολείται/ τι έχει σπουδάσει το φιλαράκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ηλεκτρολόγος , δεν εχει σπουδάσει κάτι ,είναι πολλά χρόνια στο χώρο αυτά.

Είναι πιο ασφαλές να βασίζεσαι στη γνώμη ειδικών και όχι αυτών που νομίζουν πως είναι τέτοιοι.

Ένα κριτήριο για να τους ξεχωρίσεις είναι το μορφωτικό και επαγγελματικό υποβαθρο.

Για παράδειγμα, είμαι σίγουρος ότι δε θα εμπιστευόσουν μια ιατρική γνωμάτευση ενός τραυματιοφορέα, επειδή είναι για χρόνια στο χώρο των νοσοκομείων και ακόμα και αν είναι εξαιρετικός τραυματιοφορέας και κόβει το μυαλό του.

 

Αυτό που σου είπε ο φίλος σου λοιπόν είναι αυθαίρετο και είμαι σίγουρος και ότι έγινε χωρίς λεπτομερή εξέταση των παραμέτρων.

Αντίθετα, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο μηχανικός που έκανε τη μελέτη του σπιτιού σου, γνωρίζοντας τις παραμέτρους του σπιτιού (και τη μόνωση) έβαλε αναμονές για σύνδεση του ηλιακού στο κύκλωμα του καλοριφέρ στα σχέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πιο ασφαλές να βασίζεσαι στη γνώμη ειδικών και όχι αυτών που νομίζουν πως είναι τέτοιοι.

Ένα κριτήριο για να τους ξεχωρίσεις είναι το μορφωτικό και επαγγελματικό υποβαθρο.

Για παράδειγμα, είμαι σίγουρος ότι δε θα εμπιστευόσουν μια ιατρική γνωμάτευση ενός τραυματιοφορέα, επειδή είναι για χρόνια στο χώρο των νοσοκομείων και ακόμα και αν είναι εξαιρετικός τραυματιοφορέας και κόβει το μυαλό του.

 

Αυτό που σου είπε ο φίλος σου λοιπόν είναι αυθαίρετο και είμαι σίγουρος και ότι έγινε χωρίς λεπτομερή εξέταση των παραμέτρων.

Αντίθετα, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο μηχανικός που έκανε τη μελέτη του σπιτιού σου, γνωρίζοντας τις παραμέτρους του σπιτιού (και τη μόνωση) έβαλε αναμονές για σύνδεση του ηλιακού στο κύκλωμα του καλοριφέρ στα σχέδια.

προφανως και δεν είναι πτυχιούχος μηχανικος ούτε εχει μορφωτικό επίπεδου πανεπιστημιου και τα λεγόμενα του βγήκαν απο το στόμα του χωρίς λεπτομερή εξέταση των παραμέτρων οπως λές, αν ήθελα λεπτομερή εξεταση θα πηγαινα σε μηχανολόγο οχι σε ηλεκτρολόγο..(αρκετα λεφτα εφυγαν σε πρασινες μελέτες)  ενας καλός ηλεκτρολόγος ειναι ο ανθρωπος που ζήτησα την συμβουλή του λόγο της μεγάλης πείρας που έχεισε θεματα οικοδομής και εχει μπει σε πολλά σπίτια,  πάντως επαγγελματικό υπόβαθρο μπορώ να πώ με σιγουριά οτι εχει αρκετό εδώ και πολλά πολλά μάλιστα, ο ανθρωπος δεν είναι τυχαίος εχει γνώσεις αλλα εντάξει δεν ειναι και πυρινικός επιστήμονας ετσι;

Απο την αλλη να σου πώ οτι στα σχεδια του μηχανικού όντως όλα αυτά υπάρχουν ασχετα αν υπάρχουν για να υπάρχουν αφου είναι κονσέρβα ολες οι μελέτες και υπογεγραμένα απο το τσιράκι του τα οποία θα ξέρεις καλά οτι σε ενα σπίτι γίνοντε απειρες αλλαγές απο οτι λένε τα σχέδια αυτό είναι στην κρίση του ιδιοκτίτη + οτι κανένας μάστορας δεν λαμβάνει υπόψην αυτές τις μελέτες δυστηχώς ή ευτύχως, ο καθένας λεει τα δικά του και εσύ πρέπει να κρίνεις ποιος λεει βλακείες και ποιος λογικά πραγματα τα οποία πολλές φορές θα σε γλυτώσουν ενα κάρο λεφτά.

Εγώ αυτή την εμπειρία αποκόμησα δυστηχώς μέχρι στιγμής και ας μην μιλήσουμε για τον μηχανικό μου που και πτυχια εχει και ονομα οπως και κάποια απο τα μαστόρια μου που είναι να μην πώ τι..  Αμα σου δείξω δουλειές τους θα τραβάς τα μαλλια σου αν έχεις ..  και μιλάμε τωρα για μαστόρια με όνομα στην πιάτσα  και πτυχία όχι τυχαίους . τα καλύτερα μαστόρια πάντως δεν ειναι οι πτυχιουχοι αυτο κατάλαβα.

 

Επίσεις οτι μου είπε ο μηχανικός μου το τηρισα σε θεμα μονοσης ,προσδιορισμος του σπιτιου, ενεργιακα τζάμια ,pvc τι να την κάνω την εξτρα μελέτη για να δω αν εχω απώλειες σε καινουργιο σπίτι? η για να εχουν δουλειά η μηχανολόγοι?  νωμίζω οτι τους πλήρωσα αρκετά , απλά για να εχουν δουλεια η μηχανολόγοι και οι νεοι μηχανικοι το κράτος σε υποχρεωνει να πληρώνεις αδέσποτα 150αρια και 200αρια σε μελέτες του κώλου με το συμπαθειο αντε μετά να αλλαξει νοοτροπία ο ανθρωπος και να πάει να παρει γνωμη απο μηχανολογο ούτε καν..   αυτή είναι η πραγματικότητα παιδιά γιαυτό και γίνοντε λάθη, αυτό είναι προσωπική μου άποψη.

Είναι πιο ασφαλές να βασίζεσαι στη γνώμη ειδικών και όχι αυτών που νομίζουν πως είναι τέτοιοι.

 

Δεν αντιλέγω αλλα το μεγαλύτερο ποσοστό που χτίζει κοιτάει να κάνει οικονομία και οχι να σκορπάει τα λεφτά του σε μελέτες αν είχα γκαφρά και ημουν ανετος θα εκανα οχι μια μελέτες 10  αλλα δεν υπάρχουν τα ρημάδια..

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, δυο κουβέντες ακόμα:

 

1. Ο καλός μάστορας είναι αυτός που θα μπορέσει να φτιάξει αυτά που λένε τα σχέδια του μηχανικού. Όταν πάει να υποκαταστήσει το μηχανικό, είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα, γιατί δεν έχει τις γνώσεις να το κάνει, ακόμα και αν έχει την αυτοπεποίθηση να σε πείσει για το αντίθετο. 

2.Μία κατασκευή όσο πιο κοντά στα σχέδια είναι, τόσο πιο ποιοτική είναι. Οι ελάχιστες προδιαγραφές έχουν προκύψει από εργασία και εμπειρία επιστημόνων και ο μηχανικός που αναλαμβάνει το έργο απλά τις ακολουθεί. Το να προσπαθείς να κόψεις το κόστος σημαίνει και αντίστοιχη έκπτωση στην ποιότητα. Τίποτα δεν είναι περιττό ή τζάμπα από τα υποχρεωτικά μιας μελέτης. Από εκεί και πέρα, αν το παρακάνει κανείς μπορεί να περάσει από την έκπτωση στην ποιότητα, ακόμα και στην έκπτωση στην ασφάλεια.

3. Δε χρειάζονταν να πληρώσεις κάποια έξτρα μελέτη για το συγκεκριμένο θέμα, απλά να λάμβανες υπόψη τη βασική μελέτη κατασκευής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, δυο κουβέντες ακόμα:

 

1. Ο καλός μάστορας είναι αυτός που θα μπορέσει να φτιάξει αυτά που λένε τα σχέδια του μηχανικού. Όταν πάει να υποκαταστήσει το μηχανικό, είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα, γιατί δεν έχει τις γνώσεις να το κάνει, ακόμα και αν έχει την αυτοπεποίθηση να σε πείσει για το αντίθετο. 

2.Μία κατασκευή όσο πιο κοντά στα σχέδια είναι, τόσο πιο ποιοτική είναι. Οι ελάχιστες προδιαγραφές έχουν προκύψει από εργασία και εμπειρία επιστημόνων και ο μηχανικός που αναλαμβάνει το έργο απλά τις ακολουθεί. Το να προσπαθείς να κόψεις το κόστος σημαίνει και αντίστοιχη έκπτωση στην ποιότητα. Τίποτα δεν είναι περιττό ή τζάμπα από τα υποχρεωτικά μιας μελέτης. Από εκεί και πέρα, αν το παρακάνει κανείς μπορεί να περάσει από την έκπτωση στην ποιότητα, ακόμα και στην έκπτωση στην ασφάλεια.

3. Δε χρειάζονταν να πληρώσεις κάποια έξτρα μελέτη για το συγκεκριμένο θέμα, απλά να λάμβανες υπόψη τη βασική μελέτη κατασκευής. 

Να προσθέσω και γω με την σειρά μου ένα κλασσικό παράδειγμα που μπερδεύονται οι ρόλοι του εφαρμοστή και του μελετητή.

 

Εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης:

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό κεντρικών θερμάνσεων σε κατοικίες στην Ελλάδα είναι υπερδιαστασιολογημένες δίχως αντισταθμίσεις. Αυτό για όσους δεν καταλαβαίνουν σημαίνει ότι η κεντρική θέρμανση καταναλώνει καύσιμο περισσότερο απο όσο θα χρειαζόταν για να ζεσταθεί ένα σπίτι (και μιλάμε για σημαντικές καταναλώσεις χωρίς λόγο)

Γιατί αυτό;

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η δουλειά του μηχανολόγου είναι να σχεδιάσει την κεντρική θέρμανση σε ένα χώρο πάντα με γνώμονα την μέγιστη δυνατή απόδοση του συστήματος (οικονομία πετρελαίου κτλ) και το μικρότερο δυνατό κόστος κτίσης.

Στην Ελλάδα έχουν μπερδευτεί οι ρόλοι. Σοβαρά τώρα. Πόσοι άραγε όταν θέλουν να βάλουν κεντρική θέρμανση πάνε σε μηχανολόγο για να γίνει η μελέτη και σε υδραυλικό για να εφαρμόσει την μελέτη του μηχανολόγου; Σχεδόν κανένας κατα την δικια μου εμπειρία. Όλοι απευθύνονται στον υδραυλικο που του ζητάνε να βάλει κεντρική θέρμανση. Ο υδραυλικός (ειδικά ο υδραυλικός της παλιάς σχολής που δεν έχει ουδεμία ιδέα σχεδιασμού κεντρικής θέρμανσης) δεν μπορεί να σχεδιάσει μια κεντρική θέρμανση. Οι υδραυλικοί αυτοσχεδιάζουν. Δουλεύουν εμπειρικά και επιλέγουν εμπειρικά καυστήρα λέβητα κυκλοφορητή κτλ και για να είναι σίγουροι ότι θα ζεσταίνεσαι στα κρύα επιλέγουν μεγαλύτερης απόδοσης συστήματα απο αυτό που θα έπρεπε να βάλεις στην οικία σου (γιατί απλά δεν ξέρουν με πιο σύστημα θα ζεσταίνεσαι οικονομικά)

 

Εν ολίγης. Ο κόσμος δεν καταλαβάινει ότι . Γλιτώνοντας τα 600 ευρώ (νομίζω τόσο είναι) για μια μελέτη μηχανολογική και βάζοντας τον υδραυλικό μπακαλίστικα και εμπειρικά να σχεδιάσει το σύστημα χάνουν περισσότερα λεφτά τόσο σε περιττά συστήματα θέρμανσης για την οικία όσο και σε βάθος σύντομου χρόνου σε κατανάλωση πετρελαίου. 

Αυτά είναι τα σημαντικά. Υπάρχουν και άλλες κακοτεχνίες που παρατηρούνται σε κεντρικές θερμανσεις από υδραυλικούς που το παίζουν μηχανολόγοι (όπως π.χ θορυβος στην κεντρική στήλη λόγο υψηλής ταχύτητας του νερού σε αυτές και αυτό οφείλεται σε λάθος σχεδιασμό της εγκατάστασης).

 

Επίσης παρατηρείται και το φαινόμενο όπου ενώ υπάρχει μηχανολογική μελέτη ο υδραυλικός δεν δέχεται να ακολουθήσει κατα γράμμα το σχέδιο του μηχανολόγου όπως επίσης κάποιοι υδραυλικοί (ιδιαίτερα της παλιάς σχολής) θεωρούναι περιττή την μελέτη μηχανολόγου δεν την εφαρμόζουν και λένε στον πελάτη να μην πετάξει "τσάμπα" χρήματα σε μηχανολόγους..

 

 

Υ.Γ Κρατώ μια μικρή επιφύλαξη για μια πολύ μικρή μερίδα υδραυλικών της καινουριας σχολής που ίσως να γνωρίζουν απο σχεδιασμό μηχανολογικό αλλα και να τον εφαρμόζουν και να μην δουλεύουν και αυτοί εμπειρικά  απλά για να γλιτώσουν κόπο και χρόνο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επέκταση των παραπάνω που σχετίζεται με το θέμα, είναι ότι σε κάποιες εγκαταστάσεις βάζουν να γίνεται λανθασμένα η αποθέρμανση του κυκλώματος του καλοριφέρ στο θερμοσίφωνα, με αποτέλεσμα να κρυώνει το νερό αντί να το ζεσταίνει σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι ups πρέπει να βάλω ώστε να λειτουργεί ο κυκλοφορητής του ηλιακού? Ξέρω ότι πρέπει να είναι καθαρού ημιτόνου, αλλά ποια είναι μια καλή και σχετικά φθηνή λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ups πρέπει να βάλω ώστε να λειτουργεί ο κυκλοφορητής του ηλιακού? Ξέρω ότι πρέπει να είναι καθαρού ημιτόνου, αλλά ποια είναι μια καλή και σχετικά φθηνή λύση?

APC και τίποτα άλλο . Τώρα πόσα VA δεν ξέρω. Αλήθεια γιατί θες να βάλεις ups ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

APC και τίποτα άλλο . Τώρα πόσα VA δεν ξέρω. Αλήθεια γιατί θες να βάλεις ups ?

Για τις διακοπές ρεύματος το καλοκαίρι. Χωρίς ρεύμα ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες και δεν μου στοίχισε και λίγα η εγκατάσταση. Βέβαια υπάρχουν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας αλλά αν λειτουργεί ο κυκλοφορητής θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου. Apc για υπολογιστές δεν είναι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι παίδες...αν συνδέσω τον καυστήρα να ζεσταίνει κ το νερό του ηλιακού θα τρώει περισσότερο πετρέλαιο?

Φυσικά, τίποτα δεν είναι τζάμπα σε αυτό το σύμπαν.

 

Υπολόγισε πολύ χοντρικά ότι για να ζεστάνεις 160 λίτρα νερού από τους 20 στους 60 βαθμούς, θα σου στοιχίσει ένα λίτρο πετρέλαιο.

Επειδή η επόμενη ερώτηση που έρχεται στο μυαλό είναι αν συμφέρει το πετρέλαιο ή η αντίσταση, την ίδια δουλειά την κάνεις με περίπου 8 κιλοβατώρες ρεύμα.

Επειδή οι τιμές του πετρελαίου και του ηλ. ρεύματος μεταβάλλονται συνέχεια, κάνε τον υπολογισμό κάθε φορά να δεις ποιο σε συμφέρει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση:

 

έχω 10 τμ συλλέκτες επιλεκτικούς ,για ηλιακή θέρμανση. με αυτό έχω μια συνεχή θερμοκρασία στην έξοδο 42 βαθμούς με είσοδο περίπου 20 δλδ δτ 22 βαθμούς

 

αν προσθέσω ακόμα στην ταράτσα άλλα 6 τ.μετρα συλλεκτών τυπου μαίανδρο,  πόσο περισσότερη δτ θα πετύχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ, όλα τα μέλη του forum. Καθώς βρίσκομαι σε περίοδο ανακαίνισης της οικίας μου, σκέφτομαι την αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα και ομολογώ πως διαβάζοντας ολόκληρο το forum έμαθα αρκετά χρήσιμα πράγματα. Όμως ο κ. D.PAT στην σελίδα 213 είπε κάτι που με έβαλε σε σκέψεις. Θεωρούσα ότι το καλύτερο από θέμα ποιότητας θερμοδοχείο είναι το χάλκινο όμως ο κ. D.PAT προφανώς γνωρίζει κάτι παραπάνω και είπε: "Εκτός το χάλκινο καζάνι, που εκεί έχουμε μια άλλη πονεμένη ιστορία. Μην με ρωτήσετε πια". Σας παρακαλώ, θα μπορούσε να διευκρινιστεί πιο είναι το ελάττωμα του χάλκινου θερμοδοχείου;

Σκεφτόμουν σοβαρά την αγορά του http://www.sonne.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=37&Itemid=100&lang=el
Ποια η γνώμη σας για αυτό; Ευχαριστώ, Γιώργος.  :-)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...