Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα.

Είμαι από Πάτρα και ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω ηλιακό θερμοσίφωνα στο σπίτι μου.

Η οικογένεια μου αποτελείται από 4 μέλη. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι από την αγορά της Πάτρας?

Εννοείται... καλό και οικονομικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Φίλε και εγώ νέο μέλος είμαι στην ομάδα.Σου προτείνω να κοιτάξεις λίγο και την τοπική αγορά.Υπάρχουν ηλιακά που συνδυάζουν ποιότητα και τιμή . Όπως σε όλη την Ελλάδα έτσι και στην Πάτρα έχουν έρθει  ηλιακά από Βουλγαρία ..Σκόπια..κτλ.τα οποία θέλουν προσοχή! Στην Πάτρα υπάρχουν κάποιες επιχειρήσεις που έχουν πολύ καλό προϊόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σε όλους.Να ρωτησω και εγ κατι με την σειρα μ.Εχω εναν ηλιακο θερμοσιφωνα (2 χρονων το πολυ).Περυσι γενικα τον αναψα λιγο.Φετος εχει το εξης.Με ήλιο όλη την μερα (προχθεσ το σκ) ζεστανε το νερο αλλα εκανε μπανιο το απογευμα η γυναικα μου και το μωρο μας και μετα το νερο κρυωσε τελειως. Ειναι 160  λιτρων, επιλλεκτικου συλλεκτη, κλειστου κυκλώματος μαρκας setto n.c.. Περυσι δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο. Ο εμπορος που μου τον ποθλησε λεει να εχω το νερο στο κρυο γιατι αλλιως τραβει ζεστο νερο.Να μην το εχω καν στην μεση. Παλι περυσι δεν το εκανα αυτο.Τα υγρα είναι μια χαρα.Τα γεμισα πριν 1 εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη εταιρία προσωπικά δεν την ξέρω.

Γενικά μιλώντας πάντως, είναι απολύτως λογικό όταν έχεις την βρύση στη μέση να σου σπαταλάει ζεστό νερό. Ακόμα και αν απλά το ανοίξεις για λίγο (πλύσιμο χεριών) και το κλείσεις που ίσως να μην προλάβεις να αισθανθείς το ζεστό νερό να φτάνει σε σένα στην πράξη έχεις "τραβήξει" λίγο ζεστό νερό (είναι μέσα στο σωλήνα) και έχει μπει η ίδια ποσότητα κρύου μέσα στο θερμοσίφωνα (διπλά χαμένος αφού και ενέργεια τράβηξες αλλά και αραιώσες το υπόλοιπο ζεστό με το κρύο που μπήκε).

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι η περιγραφή του τι συμβαίνει. Αν τώρα δεν άλλαξες σε τίποτα την καθημερινότητά σου και τα πράγματα ήταν ίδια και πέρσι δεν θα επρεπε να έχεις κάποια διαφορά.

 

Αν το μωρό στο οποίο αναφέρεσαι (να σου ζήσει) είναι νέο μέλος της οικογένειας να ξέρεις ότι τα δεδομένα κατανάλωσης του σπιτιού έχουν ανέβει κατακόρυφα. Όσο και αν δεν το πιστεύεις οι ανάγκες σε ζεστό νερό ενός μωρού (μπάνια, καθαρίσματα, κλπ) μπορεί να φτάσουν τις αντίστοιχες ίσως και δύο ενηλίκων (αν όχι παραπάνω)


Γεια σε όλους.Να ρωτησω και εγ κατι με την σειρα μ.Εχω εναν ηλιακο θερμοσιφωνα (2 χρονων το πολυ).Περυσι γενικα τον αναψα λιγο.Φετος εχει το εξης.Με ήλιο όλη την μερα (προχθεσ το σκ) ζεστανε το νερο αλλα εκανε μπανιο το απογευμα η γυναικα μου και το μωρο μας και μετα το νερο κρυωσε τελειως. Ειναι 160  λιτρων, επιλλεκτικου συλλεκτη, κλειστου κυκλώματος μαρκας setto n.c.. Περυσι δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο. Ο εμπορος που μου τον ποθλησε λεει να εχω το νερο στο κρυο γιατι αλλιως τραβει ζεστο νερο.Να μην το εχω καν στην μεση. Παλι περυσι δεν το εκανα αυτο.Τα υγρα είναι μια χαρα.Τα γεμισα πριν 1 εβδομαδα.

 

ην συγκεκριμένη εταιρία προσωπικά δεν την ξέρω.

Γενικά μιλώντας πάντως, είναι απολύτως λογικό όταν έχεις την βρύση στη μέση να σου σπαταλάει ζεστό νερό. Ακόμα και αν απλά το ανοίξεις για λίγο (πλύσιμο χεριών) και το κλείσεις που ίσως να μην προλάβεις να αισθανθείς το ζεστό νερό να φτάνει σε σένα στην πράξη έχεις "τραβήξει" λίγο ζεστό νερό (είναι μέσα στο σωλήνα) και έχει μπει η ίδια ποσότητα κρύου μέσα στο θερμοσίφωνα (διπλά χαμένος αφού και ενέργεια τράβηξες αλλά και αραιώσες το υπόλοιπο ζεστό με το κρύο που μπήκε).

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι η περιγραφή του τι συμβαίνει. Αν τώρα δεν άλλαξες σε τίποτα την καθημερινότητά σου και τα πράγματα ήταν ίδια και πέρσι δεν θα επρεπε να έχεις κάποια διαφορά.

 

Αν το μωρό στο οποίο αναφέρεσαι (να σου ζήσει) είναι νέο μέλος της οικογένειας να ξέρεις ότι τα δεδομένα κατανάλωσης του σπιτιού έχουν ανέβει κατακόρυφα. Όσο και αν δεν το πιστεύεις οι ανάγκες σε ζεστό νερό ενός μωρού (μπάνια, καθαρίσματα, κλπ) μπορεί να φτάσουν τις αντίστοιχες ίσως και δύο ενηλίκων (αν όχι παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ Χάρη.Η εταιρεία είναι μια η οποία την βρήκα από την γειτονιά μου και ηταν η μοναδικη σε αυτα ταχρηματα που είχε 10ετη εγγυηση. Την ανέφερα απλα μήπως είχε και καποιος άλλος παρομοιο πρόβλημα.

Θα το παρακολουθήσω και με την βρύση στο κρύο και ελπίζω όντως να μην υπάρχει καποιο θέμα.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.Να ρωτησω και εγ κατι με την σειρα μ.Εχω εναν ηλιακο θερμοσιφωνα (2 χρονων το πολυ).Περυσι γενικα τον αναψα λιγο.Φετος εχει το εξης.Με ήλιο όλη την μερα (προχθεσ το σκ) ζεστανε το νερο αλλα εκανε μπανιο το απογευμα η γυναικα μου και το μωρο μας και μετα το νερο κρυωσε τελειως. Ειναι 160  λιτρων, επιλλεκτικου συλλεκτη, κλειστου κυκλώματος μαρκας setto n.c.. Περυσι δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο. Ο εμπορος που μου τον ποθλησε λεει να εχω το νερο στο κρυο γιατι αλλιως τραβει ζεστο νερο.Να μην το εχω καν στην μεση. Παλι περυσι δεν το εκανα αυτο.Τα υγρα είναι μια χαρα.Τα γεμισα πριν 1 εβδομαδα.

Μη σε προβληματιζει.. σε ολους ετσι ειναι.. Αυτο που σου ειπε ο πωλητης πιστευω οτι για ολους ειναι το αυτονοητο..

Το χειμωνα η μυξη να ειναι 100% στο κρυο για χερια-προσωπο για να εχεις σιγουρα ζεστο για μπανιο-λουσιμο και οταν το νερο του δικτυου ειναι πολυ παγωμενο καλα θα ειναι οταν τελειωσεις το μπανιο σου να μην περασουν πολλες ωρες οταν θα μπει ο επομενος γιατι υπαρχει περιπτωση να βρει σημαντικη διαφορα θερμοκρασιας απο τι εκανες εσυ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εκφράσω και εγώ μια απορία που έχω και θα ήθελα παρακαλώ μια απάντηση από τους κατόχους ηλιακών θερμοσιφώνων.

 

Μετά την τοποθέτηση του ηλιακού είναι απαραίτητο να ξηλώσω και τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα;

 

Θα ήθελα να τον κρατήσω στην εγκατάσταση ως backup σε περίπτωση που υπάρχει κάποια βλάβη στον ηλιακό.

 

Επίσης μια σκέψη που κάνω είναι ότι είναι πιο εύκολο τον χειμώνα να ζεστάνεις τα 80 λίτρα που περιέχει το καζάνι του ηλεκτρικού παρά τα 160 λίτρα του ηλιακού θερμοσίφωνα με χρήση της αντίστασης.

 

Κάθε άποψη δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα τον αφήνεις στη θέση του σε παράλληλη υδραυλική σύνδεση, όχι σε σειρα, διότι  θα περιμένεις να αδειάσουν 80 λίτρα κρύο νερό .ΜΟΝΟ αν εχει κρυώσει το  νερό  του ηλιακου και εχει βαριά συννεφιά ανάβεις τον ηλεκτρικο θερμοσίφωνα 80 λίτρων   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δεδομένο ότι θα υπάρχει παράλληλη υδραυλική σύνδεση γιατί έχω ήδη αφήσει ξεχωριστές αναμονές για τον ηλιακό στην στέγη.

 

Στις δύσκολες καιρικές συνθήκες που ανέφερες δηλαδή είναι ενεργοβόρο να χρησιμοποιούμε την ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού;

 

Από διάφορες δημοσιεύσεις κατάλαβα ότι μόνο λίγες φορές το χρόνο απαιτείται να ανάψουμε την ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα αφού συνήθως θα υπάρχει διαθέσιμο χλιαρό-ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δεδομένο ότι θα υπάρχει παράλληλη υδραυλική σύνδεση γιατί έχω ήδη αφήσει ξεχωριστές αναμονές για τον ηλιακό στην στέγη.

 

Στις δύσκολες καιρικές συνθήκες που ανέφερες δηλαδή είναι ενεργοβόρο να χρησιμοποιούμε την ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού;

 

Από διάφορες δημοσιεύσεις κατάλαβα ότι μόνο λίγες φορές το χρόνο απαιτείται να ανάψουμε την ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα αφού συνήθως θα υπάρχει διαθέσιμο χλιαρό-ζεστό νερό.

Αν δεν είναι 3πλης ενέργειας και δεν ανάβεις το καλοριφέρ, δεν είναι λίγες, είναι αρκετές οι φορές μέσα στο χειμώνα. Για παράδειγμα εγώ αυτές τις μέρες ανάβω κάθε μέρα.

 

Και εγω έχω κρατήσει τον ηλεκτρικό για τον ίδιο λόγο που λες και εσύ, αλλά τελικά δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ.

Ο ηλιακός είναι πιθανό να έχει ήδη χλιαρό νερό, οπότε για το πας στη θερμοκρασία χρήσης χρειάζεται λιγότερο ρεύμα και επίσης, ανάβοντας την αντίσταση, επειδή το ζεστό νερό ανεβαίνει επάνω και από εκεί τραβιέται για τη βρύση, δε χρειάζεται να το ζεστάνεις όλο. Δηλαδή αν ανάψεις 20 λεπτά τον ηλιακό και 20 λεπτά τον ηλεκτρικό (έχουν ίδια αντίσταση συνήθως) το διαθέσιμο ζεστό νερό θα είναι περίπου το ίδιο.

Η διαφορά είναι ότι έξω κρυώνει πιο γρήγορα αν μείνει, οπότε καλύτερα να το ανάβεις πριν την ώρα που θες να το χρησιμοποιήσεις.

 

Αν τον κρατήσεις τον ηλεκτρικό πάντως  σαν εφεδρικό, φρόντισε να μείνει γεμάτος νερό, αλλιώς θα τρυπήσει.

 

Επίσης έχε στο νου σου ότι μερικές φορές είναι συνδεδεμένες οι αναμονές και για τους δυο στην ίδια γραμμή και ασφάλεια, οπότε θα πρέπει να αποσυνδέσεις τον ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ο ηλιακός δεν θα είναι τριπλής ενέργειας.


 


Για ηλεκτρική σύνδεση δεν υπάρχει αναμονή επαρκούς διατομής και θα τραβηχτεί μια νέα.


 


Οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι πολύ σημαντικές και ταυτίζονται με την άποψη που άκουσα από τους περισσότερους έξω που μου λένε ότι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας δεν είναι και πολύ χρήσιμος από την στιγμή που θα μπει ο ηλιακός.


 


Θα σκεφτώ όλα τα δεδομένα και θα πάρω την τελική απόφαση. Ευχαριστώ τους φίλους του φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ο ηλιακός δεν θα είναι τριπλής ενέργειας.

 

Για ηλεκτρική σύνδεση δεν υπάρχει αναμονή επαρκούς διατομής και θα τραβηχτεί μια νέα.

 

Οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι πολύ σημαντικές και ταυτίζονται με την άποψη που άκουσα από τους περισσότερους έξω που μου λένε ότι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας δεν είναι και πολύ χρήσιμος από την στιγμή που θα μπει ο ηλιακός.

 

Θα σκεφτώ όλα τα δεδομένα και θα πάρω την τελική απόφαση. Ευχαριστώ τους φίλους του φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια τους.

απο καποιους εχω ακουσει οτι δεν ισχυει.. καλυτερα να εχεις και τον θερμοσιφωνα. Εγω δεν τον συνδεσα γιατι ηθελε τριοδη και μου ειπε ο υδραυλικος οτι καποια στιγμη θα εχω διαρροες..

 

Στην πραγματικοτητα εχω θεμα οταν το νερο του ηλιακου ειναι κρυο πχ 10 βαθμους. για να το παω στους 45 θελω πανω απο 40 λεπτα! ενω με τον θερμοσιφωνα σε 20 λεπτα εκανα την δουλεια μου.. με ταχυθερμαντηρα δεν ξερω τι παιζει(στην τοποθετηση) γιατι ζεσταινει εκεινη τη στιγμη το νερο που θα κανεις μπανιο ..οποτε 100% ειναι πιο οικονομικο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην διανοηθεις να βγαλεις τον ηλεκτρ.σιφωνα .δεν υπαρχει λογος απεγκαταστασης,αντιθετως ,μονο θετικα υπαρχουν αν τον κρατησεις.η μονη περιπτωση να τον βγαλεις ειναι μονο αν βαλεις συλεκτικο υψηλης αποδοσης, που θα ζεστενει με συνεφια.που ακομη και τοτε,αν χρειαστεις ζεστο νερο αρκετα μετα την δυση του ηλιου,θα πρεπει να ζεστανεις 160 λιτρα.τα οποια το μετα απο λιγες ωρες ,θα κρυωσουν.ο οποιος συλεκτικος,κοστιζει αρκετα.....

 

ο ταχυθερμαντηρας αν δεν ειναι αριστης κατασκευης,που υποθετω θα κοστιζει αρκετα,ανω των 100 ευρω,θα παραδωσει το πνευμα γρηγορα.αν ειναι να δωσεις 150 ευρω,γιατι να μην βαλεις εναν 80αρη?για την συνδεσμολογια και την αποθηκευση?κατεμε δεν αξιζει.το εζησα προσφατα με ταχυθερμαντηρα των 90 ευρω.στον χρονο πανω,τρυπησε.πανε και τα 90,και τωρα θελει να βαλει τον 80αρη ,αλλα 100+ευρω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν να περιπλέκονται τα πράγματα πάλι...

 

@dollyyy19 Όσα γράφεις είναι πολύ κοντά στις αρχικές σκέψεις-ανησυχίες που είχα. Ο ηλιακός δεν ξέρω στην πράξη πόσο υψηλής απόδοσης θα είναι, τείνω να καταλήξω στον ανοξείδωτο 160 λίτρων FL του Μαλτέζου.

 

@gia_nnis Χωρίς να ξέρω τον τρόπο λειτουργίας της τρίοδης βάνας, εικάζω ότι δεν είναι εύκολο να τοποθετηθεί στην εγκατάσταση μου καθώς έχω ξεχωριστές σωληνώσεις για τον ηλεκτρικό και για τον ηλιακό θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@dollyyy19 Όσα γράφεις είναι πολύ κοντά στις αρχικές σκέψεις-ανησυχίες που είχα. Ο ηλιακός δεν ξέρω στην πράξη πόσο υψηλής απόδοσης θα είναι, τείνω να καταλήξω στον ανοξείδωτο 160 λίτρων FL του Μαλτέζου.

 

 

Με συννεφιά, κανένας συλλέκτης δεν κάνει δουλειά,  θα πρέπει να ανάβεις την αντίσταση.

 

Τι σημαίνει FL; Τι διαφορά έχουν από τους άλλους ανοξείδωτους του Μαλτέζου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι διαφορά έχει από τους υπόλοιπους ανοξείδωτους, απλά έτσι τον αναφέρει στον τιμοκατάλογο του ως υποτίθεται μοντέλο προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...