Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα μου ήρθε μια φλασιά και είπα να το αναφέρω.

Ξέρω ότι υπάρχουν αντιστάσεις που έχουν πάνω και μια σερμπαντίνα για σύνδεση με το λέβητα. Δεν ξέρω αν η δική σου είναι τέτοια (αφού η φωτογραφία δεν είναι της δικής σου) αλλά αν είναι σίγουρα κοστίζει παραπάνω (πόσο δεν ξέρω, ίσως μας διαφωτήσει κάποιος άλλος συνφρουμίτης).

Αν και προσωπικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση την Calpak πλέον (παλιά ήταν φοβερή) δε νομίζω ότι θα χρέωνε τόσα πολλά μόνο "για την μάρκα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα μου ήρθε μια φλασιά και είπα να το αναφέρω.

Ξέρω ότι υπάρχουν αντιστάσεις που έχουν πάνω και μια σερμπαντίνα για σύνδεση με το λέβητα. Δεν ξέρω αν η δική σου είναι τέτοια (αφού η φωτογραφία δεν είναι της δικής σου) αλλά αν είναι σίγουρα κοστίζει παραπάνω (πόσο δεν ξέρω, ίσως μας διαφωτήσει κάποιος άλλος συνφρουμίτης).

Αν και προσωπικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση την Calpak πλέον (παλιά ήταν φοβερή) δε νομίζω ότι θα χρέωνε τόσα πολλά μόνο "για την μάρκα"

και εγω δεν θα εδινα τοσα λεφτα μονο και μονο επειδη ειναι calpak η μαλτεζος η καποια αλλη ακριβη μαρκα αλλα μερικοι εχουν αλλοι αποψη... ο καθενας με τις προτιμησεις του ;) τσεκαρε τα μηνυματα σου.εχεις τιμες να δεις ποσο εχουν στο περιπου τα ανταλλακτικα για calpak...ενδεικτικα μονο το ανοδιο εχει 20 ευρω!! γιατι στο calpak δεν μπαινει αλλο.κανει μονο το γνησιο το δικο του...και δες και τα υπολοιπα ανταλλακτικα ποσο εχουν στο περιπου...γι αυτο οταν κανουμε service ρωταμε τι μαρκα ειναι..γιατι μερικα εχουν αποκλειστικα μονο τα δικα τους ανταλλακτικα.δεν κανουν οποια να ναι...

 

και για του λογου το αληθες....

http://solarking.com.gr/store#!/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/c/5818505/inview=product24885658&offset=0&sort=normal

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι να τους αποφευγεις κακα τα ψεμματα ειναι απο τους κορυφαιους απλα το θεμα ειναι τα ακριβα ανταλλακτικα και το ακριβο κοστος αγορας.αν βεβαια εχει καποιος τα χρηματα τοτε πιστευω ειναι μονοδρομος η αγορα του.τωρα καποιος που θελει απλα εναν ηλιακο να κανει την δουλεια του για 10-12 χρονια χωρις προβληματα αγοραζει εναν με 600-700-800 ευρω απο τους πολλους που υπαρχουν στην αγορα.δεν χρειαζεται να δωσει παραπανω χρηματα.

ειναι οπως ολα τα πραγματα.οτι πληρωσεις...παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι να τους αποφευγεις κακα τα ψεμματα ειναι απο τους κορυφαιους απλα το θεμα ειναι τα ακριβα ανταλλακτικα και το ακριβο κοστος αγορας.αν βεβαια εχει καποιος τα χρηματα τοτε πιστευω ειναι μονοδρομος η αγορα του.τωρα καποιος που θελει απλα εναν ηλιακο να κανει την δουλεια του για 10-12 χρονια χωρις προβληματα αγοραζει εναν με 600-700-800 ευρω απο τους πολλους που υπαρχουν στην αγορα.δεν χρειαζεται να δωσει παραπανω χρηματα.

ειναι οπως ολα τα πραγματα.οτι πληρωσεις...παιρνεις.

 

Επειδή δεν τους ξέρω, τι είναι αυτό που κατά τη γνώμη σου τους κατατάσσει ανάμεσα στους κορυφαίους και αξίζει να το πληρώσεις;

 

Για το ανόδιο συγκεκριμένα, φαντάζομαι ότι δε θα μπαίνει άλλο από της calpak γιατί έχουν κάνει ειδικό το σπείρωμα της βάσης του. 

Το ανόδιο όμως σαν υλικό, δε μπορεί να είναι διαφορετικό, πρόκειται για ένα κομμάτι μαγνησίου.

Δεν δέιχνει κακή πρακτική εταιρείας αυτό που θέλει να εκμεταλλέυεται τον πελάτη;

Για ποιο λόγο να ανέχομαι να πληρώνω 3πλάσια την τιμή του ανοδίου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω στα ερωτηματα σου.

 

κατα την γνωμη μου τους κατατασσει μες τους κορυφαιους ο λογως οτι η ποιοτητα κατασκευης ειναι ανωτερη απο εναν αλλον οποιονδηποτε ηλιακο φθηνοτερο και στην κατασκευη του boiler και στην κατασκευη του συλλεκτη,αν δεις εναν απλο και φθηνο ηλιακο και μετα δεις σε ενα μαγαζι εναν calpak η εναν μαλτεζο θα καταλαβεις την διαφορα.οι συλλεκτες της calpak για παραδειγμα ειναι τιτανιου και εχουν 15-25% καλυτερη αποδοση. (τωρα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει γιατι δεν εχω calpak αλλα λογικα ετσι θα ειναι για να το αναφερουν οι περισσοτεροι που τα πουλανε)

στο θεμα της ποιοτητας σου αναφερω επεισης οτι το boiler της calpak ειναι ανοξειδωτο και ειναι οτι καλυτερο απο υλικο για boiler. (υπαρχουν τα πλαστικα που ειναι χαλια και βρωμαει το νερο,τα glass που ειναι τα περισσοτερα γιατι εχουν το καλυτερο VFM και τα ανοξειδωτα που ειναι πολυ ακριβα)

το ανοδιο το ιδιο ειναι σε ολα σαν υλικο ειναι ενα κομματι μαγνησιο απλα στα calpak διαφερει σαν μεγεθος ειναι ελαφρως τεραστιο για να κραταει και περισσοτερο καιρο.

κοιτα κατα την γνωμη μου δεν το θεωρω κακη πρακτικη γιατι σου λεει απο την στιγμη που θα παρεις το δικο μου που ειναι  απο τις 2 καλυτερες εταιριες στην Ελλαδα θα κανεις και το αναλογο σερβις με τα υλικα που εγω λεω οτι ειναι τα καλυτερα και τα καταλληλα για τον συγκεκριμενο ηλιακο.

πρεπει να ανεχτεις να πληρωσεις 3πλασια την τιμη του ανοδιου γιατι ετσι θελει η εταιρια και πιστευει οτι ειναι το καλυτερο για το ηλιακο της να βαλει το 3πλασιο σε μεγεθος ανοδιο ωστε να εχει περισσοτερη ασφαλεια και σε θεμα αντοχης του χρονου και σε θεμα αξιοπιστιας.(βεβαια καλο θα ηταν να το ξερεις εξαρχης ποσο εχει το σερβις και τα ανταλλακτικα που χρειαζονται για να γινει,το σωστο και το τιμιο ειναι ο αγοραστης να το ξερει εξαρχης)

οταν αγοραζεις ενα προιον με την θεληση σου πρεπει να μαθεις και το αναλογο σερβις που λογικα θα εχει .δεν γινεται να παρεις ferrari και να περιμενεις οτι θα κανουν τα ανταλλακτικα απο το fiat (τυχαια μαρκα) ουτε οτι το σερβις του θα κοστιζει 20 ευρω ;)

το θεμα ομως αγαπητε φιλε δεν ειναι το κοστος τον ανταλλακτικων η το κοστος του σερβις αλλα το οτι σε 10 με 12 χρονια δεν θα χρειαζεσε καινουργιο ηλιακο και εκει πονταρει και η εταιρια στην διαρκεια ζωης του ηλιακου της ;) γιατι εδω και ποσα χρονια ποτε δεν ακουσα οτι ενα calpak το πεταξαν στα 10-12 χρονια αλλα κρατανε πολλα παραπανω χρονια οποτε με τον χρονο κανεις και την αναλογη αποσβεση χρηματων.συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα ελπιζω να μην σε κουρασα και εσενα και τους υπολοιπους συνφορουμιτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα.

Ο κακώς της παρέας που λέγαμε και παλιότερα.

Νομίζω πως γίνετε πολύ φασαρία για το τίποτα.

Είναι ώμος καλό.

Λυπών.

Το ανοδιο δεν το κατασκευάζει καμιά εταιρία κατασκευής ηλιακών.

Τα καλά ανοδια έρχονται από Ιταλία με σπείρωμα  Μ6-Μ8 και σπάνια αν το ζητήσεις σε Μ10.

Τιμές?

Όταν το κάνης μόνος σου εισαγωγή από Ιταλία,

30 εκατοστά 0,82 ευρώ τεμάχιο

40 εκατοστά 0,89 ευρώ

50 εκατοστά  0,96 ευρώ.

Αν το αγοράσεις από τον εισαγωγέα εδώ στην Ελλάδα.

30 εκατοστά 1,20  κτλ.

Για της αντιστάσεις .

Είναι 4 βιοτεχνίες που κατασκευάζουν αντιστάσεις οβάλ και στρογγυλές με 8 η 10 τρύπες σε  Φ12 και Φ14.

Η διαφορές μεταξύ τους παίζουν σε μερικά λεπτά. 0,20-0,35

Η τιμή μιας αντίστασης 4 Kw είναι 6,70 ευρώ

Το λάστιχο 0,50 ευρώ

Ο θερμοστάτης ιταλικός  κουμπωτός 6,30 ευρώ

Κάτι λεπτά διαφορά μεταξύ τους η θερμοστάτες, μακριά από τους μπλε θερμοστάτες (γαλλικούς) μεγάλο πρόβλημα.

Τώρα για τον μύθο το πόσα χρόνια κρατάει ο ηλιακός.

Παλιά που δουλεύανε συλλέκτες σιδερένιους, όπως σίδηρο σωλήνα, η σάντουιτς.

Υπάρχουν  ακόμα καζάνια που είναι πάνω από 25 χρόνια.

Εκεί ώμος κάποια στιγμή πετάς και τους συλλέκτες.

Τώρα που η περισσότεροι κατασκευάζουν χάλκινους συλλέκτες, δεν τους πετάμε ποτέ.

Το καζάνι ότι και να είναι αυτό Glass – ανοξείδωτο η ότι άλλο, πόσα χρόνια θα κρατήσει? (Ηλεκτροχημικές συγγένειες μετάλλων που λέγαμε παλιότερα).

Εκτός το χάλκινο καζάνι, που εκεί έχουμε μια άλλη πονεμένη ιστορία.

Μην με ρωτήσετε πια.

Τώρα όσον αφορά της μεγαλύτερες απόδοσης και όλες της φανφάρες που λένε ορισμένη για να πουλήσουν, όπως επίστρωση τιτανίου κτλ.

Αυτό είναι δεδομένο όση κατασκευάζουν πραγματικά επιλεκτικούς συλλέκτες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά εχω διαβάσει πολλές απο τις απαντήσεις σας μιας και είμαι σε φαση αγορά ηλιακού.
Ο ηλιακός θα μπεί στην μονοκατοικία που κατασκευάζω αυτό τον καιρό και έχω αφησει αναμονές για 2πλής και όχι τριπλής ενεργίας..  το κακό έγινε και δεν αλλαζει ,το ερώτημα μου είναι τι κάνουμε τώρα λοιπόν

α) Αν κατάλαβα καλά το τριπλής εχει 3 αναμονες αρα μήπως εχω την δυνατότητα να αγοράσω τριπλής ενεργίας ηλιακό και να χρησιμοποιήσω την δευτερη σωλήνα- αναμονη στην τρίτη ενέργια του ηλιακού (για εχω ζεστα νερα  με τον καυστηρα) και ουσιαστικά να καταργήσω την ηλεκτρική αντίσταση γίνεται αυτό;

β) Αν αγοράσω καυστηρα - λέβητα με εναλλάκτη θα έχω με κάποιο τρόπο ζεστό νερό οταν λειτουργεί ο καυστήρας;

 

Επίσεις φίλε Kid θα ήθελα να μου πεις αν θες σε πμ με ποιο εργοστάσιο συνεργάζεσαι και να μου προτίνεις καποιο αξιοπιστο ηλιακό

με glass ή ανοξίδωτο και με τους καλους συλλέκτες μπλε τιτανίου.

 

Επίσεις κατοικώ στην Βόρειο Ελλάδα (Κομοτηνη) και το σπίτι εχει καλή ηλιοφάνια , προ λίγων μηνών στην Δεθ είχα μιλήσει με ανθρωπο του Μαλτέζου και με διαβεβαίωνε οτι δεν θα εχω πρόβλημα όλο τον χειμώνα γιαυτό και σκέφτομαι να επενδύσω σε ενα πολύ καλο ποιοτικό διπλής αν δεν βρώ λύση .

Η τιμή που μου έδωσε μεχρι και 31 δεκεμβρίου είναι ο 160-άρης  2 τμ2 καθρεφτη απο 1435 στα 1295 και ο 125άρης απο 1160 στα 1060 , να σημειώσω οτι αυτην την στιγμή κλείνω προς τον 125αρη γιατί είμαι και ελευθερο παλικάρι αλλα στο μέλλον μήπως θα εχω πρόβλημα με 3-4 μελή οικογένια οπότε σκέφτομαι και για τον 160άρη.

τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά εχω διαβάσει πολλές απο τις απαντήσεις σας μιας και είμαι σε φαση αγορά ηλιακού.

Ο ηλιακός θα μπεί στην μονοκατοικία που κατασκευάζω αυτό τον καιρό και έχω αφησει αναμονές για 2πλής και όχι τριπλής ενεργίας..  το κακό έγινε και δεν αλλαζει ,το ερώτημα μου είναι τι κάνουμε τώρα λοιπόν

α) Αν κατάλαβα καλά το τριπλής εχει 3 αναμονες αρα μήπως εχω την δυνατότητα να αγοράσω τριπλής ενεργίας ηλιακό και να χρησιμοποιήσω την δευτερη σωλήνα- αναμονη στην τρίτη ενέργια του ηλιακού (για εχω ζεστα νερα  με τον καυστηρα) και ουσιαστικά να καταργήσω την ηλεκτρική αντίσταση γίνεται αυτό;

β) Αν αγοράσω καυστηρα - λέβητα με εναλλάκτη θα έχω με κάποιο τρόπο ζεστό νερό οταν λειτουργεί ο καυστήρας;

 

 

Κάπου έχεις μπερδευτεί και μπερδεύτηκα και εγώ. Πάμε να τα ξεκαθαρίσουμε:

 

Τριπλής ενέργειας σημαίνει αναμονές στην ταράτσα από το κύκλωμα του καλοριφέρ. Σα να έβαζες ένα έξτρα σώμα καλοριφέρ εκεί. 

Αν δεν πρόβλεψες (βασικά είναι υποχρεωτικό στα καινούργια σπίτια, οπότε μάλλον είτε ο μηχανικός είτε ο υδραυλικός δεν έκανε σωστά τη δουλειά του) υπάρχει η λύση να τραβήξεις εξωτερικές σωληνώσεις.

 

"Καυστήρας με εναλλάκτη" δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Αν εννοείς ότι στο σύστημα του καλοριφέρ θα βάλεις και μπόιλερ, μπορείς να το κάνεις αλλά θα πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά από πού θα παίρνεις το ζεστό νερό. Το μπόιλερ είναι στην ουσία ένας εσωτερικός θερμοσίφωνας.

 

 

Επίσεις φίλε Kid θα ήθελα να μου πεις αν θες σε πμ με ποιο εργοστάσιο συνεργάζεσαι και να μου προτίνεις καποιο αξιοπιστο ηλιακό

με glass ή ανοξίδωτο και με τους καλους συλλέκτες μπλε τιτανίου.

Κάτι μου λέει ότι έφτασες μέχρι ένα μέρος του thread μόνο :P

Δικαιολογημένα, είναι τεράστιο.

 

 

 

Επίσεις κατοικώ στην Βόρειο Ελλάδα (Κομοτηνη) και το σπίτι εχει καλή ηλιοφάνια , προ λίγων μηνών στην Δεθ είχα μιλήσει με ανθρωπο του Μαλτέζου και με διαβεβαίωνε οτι δεν θα εχω πρόβλημα όλο τον χειμώνα γιαυτό και σκέφτομαι να επενδύσω σε ενα πολύ καλο ποιοτικό διπλής αν δεν βρώ λύση .

Ο πωλητής τι περίμενες να σου πει, ότι θα έχεις πρόβλημα;

Θα ανάβεις την αντιστασούλα και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα :P

 

Η τιμή που μου έδωσε μεχρι και 31 δεκεμβρίου είναι ο 160-άρης  2 τμ2 καθρεφτη απο 1435 στα 1295 και ο 125άρης απο 1160 στα 1060 , να σημειώσω οτι αυτην την στιγμή κλείνω προς τον 125αρη γιατί είμαι και ελευθερο παλικάρι αλλα στο μέλλον μήπως θα εχω πρόβλημα με 3-4 μελή οικογένια οπότε σκέφτομαι και για τον 160άρη.

τα φώτα σας!

 

Η τιμή είναι νορμάλ για Μαλτέζο, υψηλή γενικώς. Μη σε αγχώνει η περίοδος ισχύος της, δεν είναι καμιά ιδιαίτερη προσφορά.

 

Αφού πρόκειται για μεγάλο σπίτι, πας τουλάχιστον σε 160 λίτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς σ'ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης, το να τραβήξω σωλήνα σε καινούργιο σπίτι δεν το θελω θα φαίνετε πολύ ασχημο, αυτό που ισως μπορώ να κάνω είναι να βάλω το φοτοβολταικό στην ταράτσα και το καζάνι στο υπόγειο οπου και θα γίνει η σύνδεση τρίτης ενέργιας και να τρέξω τα υγρά με καποιο κυκλοφορητή ίσως (μπορεί να λέω και βλακίες). Οσο αφορά τον εναλλάκτη απο οτι ακουσα απο ενα φιλο ηλεκτρολογο είναι ενα σύστημα που εχεις ζεστά νερά άμεσα με το που ανοίγεις το λέβητα/καυστήρα (οχι δεν εννοώ το boiler στο boiler θα πρέπει να χρησιμοποιώ λογικά κάποια βάνα/ηλεκτροβάνα) ξαναλέω  μπορεί να λέω βλακίες αλλα αυτά άκουσα γιαυτο δεν έβαλα και τριπλής..  προφανός και την πάτησα μάλλον απο αλλον εναν ξερόλα.

 

υ.π δηλαδή αποκλείεται να εχω ζεστά νερά όλο το χειμώνα με ένα καλό ηλιακό λες ?  :confused:

 

Το θέμα είναι οτι με ενδιαφέρει πολύ το καθαρό νερό το χειμώνα  πχ θα προτιμούσα να μην μου έρχεται απο κάποιο boiler αλλα απο καποιο καλό καζάνι τύπου glass ή καλό ανοξείδωτο οπως ελεγε εκείνο το παλικάρι ο kid, αλλήθια τι απέγεινε;

 

υπ.2 η δευτερη ενέργια αν κατάλαβα καλά ουσιαστικά είναι ενα θερμοσιφωνο που καλείτε να ζεστάνει 160 λίτρα? ούτε καν..   πόση ώρα χρειάζεται και πόσα kw αντίσταση έχει μήπως γνωρίζεις; 

 

υπ.3 Το θεμα με τον κυκλοφοριτή ομως είναι οτι θα πρέπει να δουλευει συνέχεια ακόμα και το καλοκαίρι οποτε αν ειναι να καταναλώνουμε ρευμα τότε κανουμε μια τρύπα στο νερό..

 

Συγνώμη αλλα απο θερμανση δεν εχω ιδέα , εγώ ψυκτικός σπούδασα P:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς σ'ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης, το να τραβήξω σωλήνα σε καινούργιο σπίτι δεν το θελω θα φαίνετε πολύ ασχημο, αυτό που ισως μπορώ να κάνω είναι να βάλω το φοτοβολταικό στην ταράτσα και το καζάνι στο υπόγειο και να τρέξω τα υγρά με καποιο κυκλοφορητή ίσως (μπορεί να λέω και βλακίες). Οσο αφορά τον εναλλάκτη απο οτι ακουσα είναι ενα σύστημα που εχεις ζεστά νερά άμεσα με το που ανοίγεις το λέβητα/καυστήρα (οχι δεν εννοώ το boiler).  ξαναλέω  μπορεί να λέω βλακίες αλλα αυτά άκουσα γιαυτο δεν έβαλα και τριπλής..  όσο αφορά τον kid ναι δεν κατάφερα να διαβάσω ολα τα ποστ τι παίχτηκε;

 

υ.π δηλαδή αποκλείεται να εχω ζεστά νερά όλο το χειμώνα με ένα καλό ηλιακό λες ?  :confused:

Μπορείς να κάνεις αυτό που λες με τη βεβιασμένη κυκλοφορία. Όμως είτε πας το υγρό του συλλέκτη κάτω, είτε πας το νερό του καλοριφέρ επάνω, δύο σωλήνες χρειάζεσαι.

 

Αυτό που λες για τον εναλλάκτη δεν το έχω υποψιν μου.

 

Ο kid έχει κανα 2 χρόνια να γράψει στο θρεντ.

 

Όταν έχει συννεφιά 2 μέρες συνεχόμενα, ζεστό νερό τζάμπα γιοκ. Και αυτό συμβαίνει αρκετά συχνά το χειμώνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την πάτησα την πάτησα..  ξέχνα τον εναλλάκτη , αναμονές για διπλής αφησα διότι οταν τον είπα για τριπλής που με είπε ο υδραυλικός να αφήσουμε  ο τύπος κατάλαβε το μποιλερ τριπλής ενεργίας και οχι το ηλιακό τριπλής!! και εγώ επιδεί τον εμπιστευόμουνα εβαλα διπλής, προφανός δεν γνώριζε οτι υπάρχουν τριπλής ενεργίας ηλιακά .. μακάρι να βρώ κανενα τρόπο να κατεβάσω στο μηχανοστάσιο μια αναμονή ακόμα αντε πάλι μερεμέτια και μεροκάματα ..

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι από μένα
Ευτυχώς ή δυστυχώς τα τελευταία δυο χρόνια δε γράφω (καθώς ήμουν για δουλειές με ηλιακούς πάντα στο εξωτερικό) αλλά σας διαβάζω και χαίρομαι που αυτό το θέμα έχει βοηθήσει τόσο κόσμο. Πολλές φορές ήθελα να γράψω αλλά δεν είχε ελληνικά ο υπολογιστής που βρισκόμουν..και τα greeklish δε τα αντέχω.
 

Φίλε ZELDA όπως σωστά στα λέει ο φίλος naive ...για το σπίτι σου μη πέσεις κάτω από 160lt (είναι επένδυση για 20 χρόνια)..και δυστυχώς μόνο εξωτερικές σωληνώσεις για το τριπλής αν τελικά το επιλέξεις (εφόσον προφανώς δεν έκανε σωστά τη δουλειά του όποιος ήταν υπεύθυνος για αυτές). Γενικά όμως μη σε πιάνει πανικός με την έλλειψη τριπλής ενέργειας... η επιλογή ενός σωστού ηλιακού (προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου) και η ύπαρξη ηλεκτρικής αντίστασης για τις δύσκολες μέρες θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο βαθμό . Πολύ πιθανόν μάλιστα να σου βγει φτηνότερα το ρεύμα από το να τραβήξεις εξωτερικές παροχές (αρχικό κόστος παροχών + μόνιμες απώλειες από την απόσταση πόσο δε μάλλον όταν δεν έχουν  ιδανική μόνωση + τιμές πετρελαίου στα ύψη).

Όπως επίσης σωστά λέει ο naive (και σε αντίθεση με ότι ακούσεις από πωλητές) κανένας ηλιακός δε ζεσταίνει χωρίς ήλιο όσο καλός και δυνατός να είναι ο επιλεκτικός συλλέκτης του. Το μόνο που μπορεί να κάνει ένας υποψήφιος πελάτης είναι να επιλέξει έναν συλλέκτη βάσει του βαθμού απόδοσης που έχει και της μόνωσης που φέρει...και ίσως και τα τετραγωνικά εφόσον είσαι στη Β. Ελλάδα. 
Για ότι άλλο μιλάμε. Καλή έρευνα αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι από μένα

Ευτυχώς ή δυστυχώς τα τελευταία δυο χρόνια δε γράφω (καθώς ήμουν για δουλειές με ηλιακούς πάντα στο εξωτερικό) αλλά σας διαβάζω και χαίρομαι που αυτό το θέμα έχει βοηθήσει τόσο κόσμο. Πολλές φορές ήθελα να γράψω αλλά δεν είχε ελληνικά ο υπολογιστής που βρισκόμουν..και τα greeklish δε τα αντέχω.

 

Φίλε ZELDA όπως σωστά στα λέει ο φίλος naive ...για το σπίτι σου μη πέσεις κάτω από 160lt (είναι επένδυση για 20 χρόνια)..και δυστυχώς μόνο εξωτερικές σωληνώσεις για το τριπλής αν τελικά το επιλέξεις (εφόσον προφανώς δεν έκανε σωστά τη δουλειά του όποιος ήταν υπεύθυνος για αυτές). Γενικά όμως μη σε πιάνει πανικός με την έλλειψη τριπλής ενέργειας... η επιλογή ενός σωστού ηλιακού (προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου) και η ύπαρξη ηλεκτρικής αντίστασης για τις δύσκολες μέρες θα σε καλύψει σε πολύ μεγάλο βαθμό . Πολύ πιθανόν μάλιστα να σου βγει φτηνότερα το ρεύμα από το να τραβήξεις εξωτερικές παροχές (αρχικό κόστος παροχών + μόνιμες απώλειες από την απόσταση πόσο δε μάλλον όταν δεν έχουν  ιδανική μόνωση + τιμές πετρελαίου στα ύψη).

Όπως επίσης σωστά λέει ο naive (και σε αντίθεση με ότι ακούσεις από πωλητές) κανένας ηλιακός δε ζεσταίνει χωρίς ήλιο όσο καλός και δυνατός να είναι ο επιλεκτικός συλλέκτης του. Το μόνο που μπορεί να κάνει ένας υποψήφιος πελάτης είναι να επιλέξει έναν συλλέκτη βάσει του βαθμού απόδοσης που έχει και της μόνωσης που φέρει...και ίσως και τα τετραγωνικά εφόσον είσαι στη Β. Ελλάδα. 

Για ότι άλλο μιλάμε. Καλή έρευνα αγοράς

φ

 

Φιλε kid αυτο με τον βαθμό απόδοσης του συλλέκτη ολοι το περνάνε στο ντούκου και μερικοί μάλιστα το ακούνε και βερεσέ

καλα ειναι να μην το ξανά αναφέρεις γιατι αν μάθουν οι πελάτες τι είναι και ρωτάνε τουσ εμπόρους ,μάλλον ζημιά θα τουσ κανείς

Ασεμασ ήσυχους στην ελλαδισα μασ  μασ  να πουλάμε  επιλεκτικό 95%  και ολα μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...