Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι διαφορά έχει από τους υπόλοιπους ανοξείδωτους, απλά έτσι τον αναφέρει στον τιμοκατάλογο του ως υποτίθεται μοντέλο προσφοράς.

Το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα στο θρεντ. 

Μια διαφορά που φαίνεται είναι ότι έχουν σερμπατίνα αντί για μανδύα για να ζεσταίνει το νερό.

Η απορία που είχε μείνει είναι εάν το υπόλοιπο θερμοδοχείο είναι φτιαγμένο από ανοξείδωτο χάλυβα 316L, όπως η βασική του σειρά ή κάποιο άλλο κράμα.

Για αυτό ήλπιζα μήπως το έχεις ρωτήσει αφού τον ψάχνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποια στοιχεία εδώ ίσως δίνουν την απάντηση στο ερώτημα σου.

Το ερώτημα είναι ποιο είναι το υλικό του θερμοδοχείου. Δηλαδή αν είναι το 316L, όπως είναι γενικά στους ανοξείδωτους του Μαλτέζου, ή κάποιο άλλο. Επειδή δεν το διευκρινίζει όπως κάνει για παράδειγμα στους κλασικούς του, όπως πχ εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................αν βαλεις συλεκτικο υψηλης αποδοσης, που θα ζεστενει με συνεφια........................

 

Χωρίς καμιά διάθεση προσβολής προς τον συνφορουμίτη, συνεχίζω να γελάω με αυτές τις "μαγικές" συσκευές.

Γελάω ακόμα και με τους πωλητές που πουλάνε τέτοια παραμύθια αλλά "κλαίω" για τους καταναλωτές που τα πιστεύουν.

Νομίζω ότι μετά την αγορά ηλιακού (άραγε γιατί να τον λένε έτσι; λες να θέλει ήλιο;; ;)) θερμοσίφωνα που ζεσταίνει με την συννεφιά, το επόμενο βήμα είναι να πάρουμε αυτοκίνητο που να κινείται με την αρχή του αεικίνητου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθεις να φανεις εξυπνος;κανε μεγαλυτερη προσπαθεια.....δωσε στοιχεια.οι καινουριας γενιας συλλεκτικοι,κενου,κλπκλπ,δεν αποδιδουν καλυτερα απο τους συμβατικους;διοτι ο δικος μου συμβατικος,με συνεφια δεν ζεσταινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω να προσπαθεί να φανεί έξυπνος ο Χάρης, το θέμα είναι χιλιοειπωμένο και είναι κουραστικό να βλέπεις να επαναλαμβάνεται αυτή η ατάκα περί λειτουργίας με συννεφιά.
Οι συλλέκτες εξελίσσονται και μπορεί να μπορούν να εκμεταλλεύονται καλύτερα την ακτινοβολία που θα υπάρξει για ένα μικρό διάστημα μέσα στην μέρα, αλλά χωρίς ακτινοβολία, δηλαδή καθαρή ηλιοφάνεια, κανένας δεν πρόκειται να ζεστάνει το νερό.
Υγ. Η απόδειξη ενός ισχυρισμού βαραίνει πρωτίστως αυτόν που τον κάνει, όχι αυτούς που  τον αμφισβητούν.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθεις να φανεις εξυπνος;κανε μεγαλυτερη προσπαθεια.....δωσε στοιχεια.οι καινουριας γενιας συλλεκτικοι,κενου,κλπκλπ,δεν αποδιδουν καλυτερα απο τους συμβατικους;διοτι ο δικος μου συμβατικος,με συνεφια δεν ζεσταινει.

Νομίζω ότι και μόνο το ξεκίνημα του post μου "Χωρίς καμιά διάθεση προσβολής προς τον συνφορουμίτη" δείχνει ότι δεν έχω καμιά διάθεση αντιπαράθεσης μαζί σου ή προσβολής.

Από την άλλη όμως είναι "προσβολή" στην στοιχειώδη νοημοσύνη του καταναλωτή να λέγονται τέτοια από τους πωλητές και να αναπαράγονται από άλλους.

Αν υπάρχει αυτός ο φοβερός ηλιακός που ζεσταίνει με την συννεφιά (αλήθεια γιατί αυτή η εταιρία που τον βγάζει τον λέει ακόμα "ηλιακό" και δεν τον διαχωρίζει από την πλέμπα; ) πολύ ευχαρίστως να έρθω μια συννεφιασμένη μέρα όπου έχει εγκατασταθεί να το δω (είμαι λίγο άπιστος τι να κάνουμε) και μετά να ζητήσω δημόσια και από σένα και από τον κατασκευαστή συγνώμη. Και ίσως να γίνω και διαφημιστής του.

Μέχρι τότε όμως όποτε ακούω για αποδόσεις με συννεφιά ή πανσέληνο θα το σχολιάζω και σε όποιον αρέσει

 

 

υγ. Οι συλλέκτες κενού ναι είναι πιο αποδοτικοί από τους απλούς και σίγουρα θα πετύχουν πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες με λιγότερη ηλιοφάνεια αλλά την χρειάζονται την ρημάδα (την ηλιοφάνεια) έστω και λίγη. Καμιά σοβαρή εταιρία δεν λέει κάτι διαφορετικό.

Και αναφορικά με το να "δώσω στοιχεία", όπως είπε και ο naive, τα στοιχεία τα παραθέτει αυτός που ισχυρίζεται κάτι πέρα από τα συνήθη και γνωστά (πχ ο ηλιακός θέλει ηλιοφάνεια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπήρχε ηλιακός που ζεσταίνει με συννεφιά θα είχα λύσει το πρόβλημα της θέρμανσης του σπιτιού μου μέσω της ηλιοθερμίας.

Σκεφτείται γιατί το αυτοκίνητο δεν ζεσταίνεται με συννεφιά ενώ με ήλιο λαμπαδιάζει,

 

Δεν στέκουν σε καμία περίπτωση τα περί συννεφιάς και ηλιακού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι σαν άσχετος που είμαι σχε σχέση με εσάς;

 

Αν υποθέσουμε ότι το νερό έχει θερμοκρασία 8°C, αποκλείεται με ηλιακό και συννεφιά να πάει έστω και 10°C που λέει ο λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι σαν άσχετος που είμαι σχε σχέση με εσάς;

 

Αν υποθέσουμε ότι το νερό έχει θερμοκρασία 8°C, αποκλείεται με ηλιακό και συννεφιά να πάει έστω και 10°C που λέει ο λόγος;

 

Για να ζεστάνει νερό ηλιακός ή να παράγει ρεύμα φ/β panel, χρειάζεται αχτίδες του ήλιου πάνω του, να το πούμε απλά.

Όσο περισσότερες βλέπει και όσο πιο κάθετα πέφτουν στην επιφάνεια του τόσο περισσότερο θα ζεστάνει το νερό, ή θα παράγει ρεύμα.  

 

Αν απ' τη συνεφιά περνάνε π.χ. 2 αχτίδες για αρκετή ώρα θα ζεστάνει το νερό μισό, 1 βαθμό π.χ.

Αν περάσουν παραπάνω θα το ζεστάνει παραπάνω.

Αν δεν περάσουν αχτίδες, το νερό θα μείνει όπως ήταν.

 

Κάτσε δίπλα στον ηλιακό σου, και κοίτα στη κατεύθυνση που βλέπει το panel του.

Αν βλέπεις ήλιο τον βλέπει και αυτός. Αν όχι...

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι σαν άσχετος που είμαι σχε σχέση με εσάς;

 

Αν υποθέσουμε ότι το νερό έχει θερμοκρασία 8°C, αποκλείεται με ηλιακό και συννεφιά να πάει έστω και 10°C που λέει ο λόγος;

Υπάρχουν διάφορες παράμετροι, όπως το πόσο έντονη είναι η νεφοκάλυψη και  η θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Αν σε μια ηλιόλουστη μέρα  έφταναν στον συλλέκτη πχ 100 μονάδες ηλιακής ενέργειας, σε μια χειμωνιάτικη βροχερή μέρα που δεν έχει βγει καθόλου ήλιος, θα φτάνουν ας πούμε 10-15. Αυτό λοιπόν, δε φτάνει να καλύψει ούτε τις απώλειες του ηλιακού προς το περιβάλλον.

Αν η συννεφιά δεν είναι πολύ πυκνή και δεν κάνει πολύ κρύο, άντε θεωρητικά να σου ανεβάσει το νερό λίγους βαθμούς, αλλά τι να το κάνεις και στους 20 βαθμούς να το πάει, το ρεύμα θα το ανάψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει νομίζω μία σύγχυση (ή και παραπληροφόρηση) ανάμεσα σε ηλιακά πάνελ (για ζεστό νερό) και φωτοβολταϊκά (για παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος).

Και στις δύο περιπτώσεις η καθαρή ηλιοφάνεια παράγει τα μέγιστα αποτελέσματα αλλά σε αντίθεση με το φωτοβολταϊκό που ακόμα και με συνεφιά παράγει (έστω μειωμένη) αλλά χρησιμοποιήσιμη ενέργεια, το ηλιακό δεν παράγει τίποτα που να έχει πρακτικό αποτέλεσμα.

Άλλωστε είναι ξεκάθαρο και από το όνομα του κάθε πάνελ όπου το "φωτοβολταϊκό" υποδηλώνει ξεκάθαρα ότι θέλει "φως" (θα μπορούσε να είναι και ένας προβολέας που φωτίζει το πάνελ) ενώ το "ηλιακό" θέλει ξεκάθαρα "ήλιο".

Άλλωστε αυτό για την απόδοση με την συννεφιά, αν και το αναφέρουν στο μιλητό κάποιοι θρασύτατοι πωλητές, καμιά σοβαρή εταιρία δε το βάζει γραπτώς (σε φυλλάδια, site, διαφημίσεις) αφού κάτι τέτοιο, ως ξεκάθαρη παραπλάνηση του καταναλωτή, θα διωκόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει νομίζω μία σύγχυση (ή και παραπληροφόρηση) ανάμεσα σε ηλιακά πάνελ (για ζεστό νερό) και φωτοβολταϊκά (για παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος).

Και στις δύο περιπτώσεις η καθαρή ηλιοφάνεια παράγει τα μέγιστα αποτελέσματα αλλά σε αντίθεση με το φωτοβολταϊκό που ακόμα και με συνεφιά παράγει (έστω μειωμένη) αλλά χρησιμοποιήσιμη ενέργεια, το ηλιακό δεν παράγει τίποτα που να έχει πρακτικό αποτέλεσμα.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό για εμένα, όντως εγώ απάντησα με βάση τις γνώσεις που έχω για τα φωτοβολταϊκά όσον αφορά το ποσοστό της ωφέλιμης ακτινοβολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως μίλησα γενικά και δεν απάντησα σε σένα (ειδικά τη λέξη "παραπληροφόρηση" σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τη συνδέσω με σένα αφού η μέχρι τώρα πορεία σου στο νήμα "μιλάει" από μόνη της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι ποιο είναι το υλικό του θερμοδοχείου. Δηλαδή αν είναι το 316L, όπως είναι γενικά στους ανοξείδωτους του Μαλτέζου, ή κάποιο άλλο. Επειδή δεν το διευκρινίζει όπως κάνει για παράδειγμα στους κλασικούς του, όπως πχ εδώ 

 

Έχω την αίσθηση ότι αυτοί οι ηλιακοί του Μαλτέζου, θερμαίνουν τον όγκο της δεξαμενής και παίρνεις ζεστό νερό από έναν εναλλάκτη. Το κάνουν πολλές εταιρείες στην Τουρκία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...