Προς το περιεχόμενο

PS3 vs XBOX 360


*D@Rk P-yChO*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κρίνουμε από τις προηγούμενες γενιές*, θα πρέπει να είναι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο της σχεδίασης. Οι devs λογικά θα πρέπει να έχουν αποφασίσει μέσες άκρες για τα βασικά specs και τα SDKs της κονσόλας. Δεν φαίνεται όμως να έχει διαρρεύσει κάτι.

 

*Όσοι ξέρουν την ιστορία του 360, θα θυμούνται ότι η κονσόλα είχε σχεδιαστεί σε μεγάλο βαθμό ενώ το Xbox One δεν είχε προλάβει καλά καλά να παλιώσει και σίγουρα πολύ πριν φανεί ότι δεν θα τα πάει όσο καλά περίμενε η MS. Τότε βέβαια υπήρχε και η παράμετρος ότι η MS βιαζόταν να ρίξει πριν τη Sony την κονσόλα στην αγορά. Κι όμως όλα αυτά τα χρόνια δεν είχε ακουστεί κιχ παραέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

kinect πάει στο βρόντο απότι φαίνεται, http://www.destructoid.com/hands-on-child-of-eden-with-kinect-controls-184815.phtml .... 1 hardcore παιχνίδι περιμέναν όλοι να παίξουν στην πλατφόρμα και αυτό δεν δουλέυει σωστά...δεκέμβριος 2011 νέο xbox,με περισσότερα νέα στην ε3 2011?μάλλον ναί.

 

αγορασα τελικά το move. δοκίμασα και τα 9 demo games,απο τα οποία τα 5 ήταν εντελώς απαίσια(ειδικά το tv stars είναι φτιαγμένο για τον νεο dante...)

4 παιχνίδια τράβιξαν την προσοχή μου. το sport champions/το tumble/το echochrome2 /και το start the party.

 

τα tubmble/echochrome 2 είναι φοβερά puzzle games,αλλα πιστέυω οτι το move controller δεν τα βοηθάει καθόλου,μεγαλύτερη ακρίβεια θα είχα με το άναλογκ και στα 2 παιχνίδια και επειδή είναι Puzzle και η ακρίβεια μετράει δεν με πολυ τράβηξε ο Move χειρησμός ,αλλα είναι πολύ καλά παιχνίδια.

 

το start the party. είναι το καλύτερο party game που έχω παίξει μετά το smooth moves,δεν έχει φυσικά την τρέλα του wario αλλα κάνει πολύ καλή δουλειά,το μόνο πραγματικά 1:1 παιχνίδι του move που έπαιξα(και το tumble λίγο αλλα καμία σχέση).πολύ γέλιο έριξα με παρέα που δεν νιώθει και πολύ απο games.και παίξαμε μόνο το demo με τα ζουζούνια...στην αρχή είχα depth πρόβλημα αλλα μετά το ρύθμισα μια χαρά

 

και τέλος το sport champions,καθώς πρωην κάτοχος wii ήθελα να δω πως θα είναι αυτός ο τίτλος για να τον συγκρίνω με το wii sports ,2 παιχνίδια έχει μέσα το demo,το disc throwing που είναι σαν golf,και το ping pong,το disc throwing έχει αρκετά απαίσιο χειρησμό που λογικά αν τον συνηθίσεις πας καλά (αλλα who cares στην τελική για golfalike game)moving on το ping pong είναι απίστευτο,1:1 κουνάς την ρακέτα αλλα τα χτυπήματα είναι με κινήσεις και όχι με real physics,παίζεις τα 2 πρώτα επίπεδα (γελεία....),αλλα έχει πολύ βάθος το gameplay.μαζί με τα μπαλάκια(ποδοσφαιράκι) το Ping pong είναι απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια(και το bowling,το οποίο στο wii το είχα λιώσει και κρίμα που δεν ήταν στο demo...)και είναι παιχνίδι που θα λιώσω άποιρες ώρες στην final version.

 

άυριο θα τα έχω σε full version και θα τα λιώνω και τα 2 παραπάνω παιχνίδια,casual games 2 στα 10 παιχνίδια για μένα απο τα πρώτα του Move),καμία εξέλιξη του gaming,δεν πρόκειται να παίξω με move killzone3/lbp2/heavy rain κτλπ,απλά δεν ταιριάζει ο χειρισμός σε τέτοια παιχνίδια,σαν το dualshock 3 τπτ,αλλα τα λεφτά του θα τα βγάλει το εξάρτημα αυτό είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kinect πάει στο βρόντο απότι φαίνεται, http://www.destructoid.com/hands-on-child-of-eden-with-kinect-controls-184815.phtml .... 1 hardcore παιχνίδι περιμέναν όλοι να παίξουν στην πλατφόρμα και αυτό δεν δουλέυει σωστά...δεκέμβριος 2011 νέο xbox,με περισσότερα νέα στην ε3 2011?μάλλον ναί.

 

αγορασα τελικά το move. δοκίμασα και τα 9 demo games,απο τα οποία τα 5 ήταν εντελώς απαίσια(ειδικά το tv stars είναι φτιαγμένο για τον νεο dante...)

4 παιχνίδια τράβιξαν την προσοχή μου. το sport champions/το tumble/το echochrome2 /και το start the party.

 

τα tubmble/echochrome 2 είναι φοβερά puzzle games,αλλα πιστέυω οτι το move controller δεν τα βοηθάει καθόλου,μεγαλύτερη ακρίβεια θα είχα με το άναλογκ και στα 2 παιχνίδια και επειδή είναι Puzzle και η ακρίβεια μετράει δεν με πολυ τράβηξε ο Move χειρησμός ,αλλα είναι πολύ καλά παιχνίδια.

 

το start the party. είναι το καλύτερο party game που έχω παίξει μετά το smooth moves,δεν έχει φυσικά την τρέλα του wario αλλα κάνει πολύ καλή δουλειά,το μόνο πραγματικά 1:1 παιχνίδι του move που έπαιξα(και το tumble λίγο αλλα καμία σχέση).πολύ γέλιο έριξα με παρέα που δεν νιώθει και πολύ απο games.και παίξαμε μόνο το demo με τα ζουζούνια...στην αρχή είχα depth πρόβλημα αλλα μετά το ρύθμισα μια χαρά

 

και τέλος το sport champions,καθώς πρωην κάτοχος wii ήθελα να δω πως θα είναι αυτός ο τίτλος για να τον συγκρίνω με το wii sports ,2 παιχνίδια έχει μέσα το demo,το disc throwing που είναι σαν golf,και το ping pong,το disc throwing έχει αρκετά απαίσιο χειρησμό που λογικά αν τον συνηθίσεις πας καλά (αλλα who cares στην τελική για golfalike game)moving on το ping pong είναι απίστευτο,1:1 κουνάς την ρακέτα αλλα τα χτυπήματα είναι με κινήσεις και όχι με real physics,παίζεις τα 2 πρώτα επίπεδα (γελεία....),αλλα έχει πολύ βάθος το gameplay.μαζί με τα μπαλάκια(ποδοσφαιράκι) το Ping pong είναι απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια(και το bowling,το οποίο στο wii το είχα λιώσει και κρίμα που δεν ήταν στο demo...)και είναι παιχνίδι που θα λιώσω άποιρες ώρες στην final version.

 

άυριο θα τα έχω σε full version και θα τα λιώνω και τα 2 παραπάνω παιχνίδια,casual games 2 στα 10 παιχνίδια για μένα απο τα πρώτα του Move),καμία εξέλιξη του gaming,δεν πρόκειται να παίξω με move killzone3/lbp2/heavy rain κτλπ,απλά δεν ταιριάζει ο χειρισμός σε τέτοια παιχνίδια,σαν το dualshock 3 τπτ,αλλα τα λεφτά του θα τα βγάλει το εξάρτημα αυτό είναι σίγουρο.

 

To echocrome παιζετε με move? ποιο το νοημα? Το ping pong ακουγοταν οτι θα ναι πολυ καλο με Move, Και εγω θελω να το παιξω. Στο wii Που το δοκιμασα δεν με ενθουσιασε?

 

Heavy Rain, ισως να μην ειναι και ασχημο, θα θελα να το δοκιμασω. Απο βιντεακι μου αρεσε μονο, ενα με ξυλο σε στυλ fight club.

 

Το μεγαλο project του kinnect ειναι το project eden? Εγω παντως ενα βιντεακι που ειχα δει με forza motorsport με ειχε ενθουσιασει. Αν και την αισθηση μιας καλης τιμονιερας δεν νομιζω πως την ξεπερναει, αλλα ετσι απλα για τον χαβαλε λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα, αν καποιος πηρε την κονσολα με το που βγηκε με σκοπο να παιξει παιχνιδια οπως το god of war και το gran turismo τι εκανε δηλαδη?

Επισης, χοχοσι μεγα υποστιρικτη των originals να μαντεψω δεν θα κανεις jailbreak την κονσολα σου ε?

 

Το jailbreak δεν το ξερω αν και βγηκε firmware που το καταργει , παντως τσιπακι η αντιγραφο ταινιας δεν θα βαλω ποτε στο ps3 για να φτασω να χαιρομαι την κονσολα πολλα χρονια ακομα χωρις service η αλλαγη

 

Οι περισσοτεροι κατοχοι ps3 που εχουν στειλει τα μηχανημα τους για επισκευη ξερεις γιατι ?

Χαλασμενο ματακι στο lazer οταν παιζεις αντιγραφες σε μονιμη βαση ουτε τα πιο αξιοπιστα Recorders στο pc (plextor) δεν αντεχουν παραπανω απο 2 χρονια , ποσο μαλλον ενα blu ray player οπως το ps3

Απλα η κακη ποιοτητα εγγραφης ( αναπαραγωγη ταινιων ) - υλικων δισκου μειωνει σημαντικα την διαρκεια ζωης του , δεν εχει καμια σχεση με την εργοστασιακη ποιοτητα των original σε ολα τα επιπεδα

 

Αυτο το ξερω εμπειρικα γιατι ασχολιουμουνα με καθε ειδος αντιγραφης και την ειχα παθει πολλες φορες με τους επιτραπεζιους player ποτε χαλαγανε ποτε ειχαν ασυμβοτοτητες η σπασιματα στην αναπαραγωγη , ωσπου επαιρνα Original dvd και βρηκα την υγεια μου ουδεποτε μου ξαναχαλασε player

 

Δεν βλεπεις τι γινεται ακομα και με τις απλες αντιγραφες cd η mp3 δισκακια που εχουμε στο αμαξι η στο pc , δεν αντεχουν παραπνω απο 3-4 χρονια οταν τα original δεν πεθαινουν απολυτως το παραμικρο

Ας σημειωθει οτι εχω πανω 500 original cd -dvd δεν μου εχει χαλασει κανενα σε σχεση με τις αντιγραφες που τα περισσοτερα τα ξαναγραφω :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, χοχοσι μεγα υποστιρικτη των originals να μαντεψω δεν θα κανεις jailbreak την κονσολα σου ε?

 

Ώπα, αρχίσαμε πάλι; Τι σχέση έχει το jailbreak με τις κόπιες; Το jailbreak φτιάχτηκε για να μπορούν να τρέξουν homebrew εφαρμογές στο PS3. Το backup manager του έβγαλαν φτιάχτηκε με σκοπό να μην χρησιμοποιείς τα BD σου για να φορτώσεις το παιχνίδι και να μη χαλάνε.

 

Δεν φταίνε τα όπλα για τον πόλεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............

 

.............................................................................................

 

.......δεν πρόκειται να παίξω με move killzone3/lbp2/heavy rain κτλπ,απλά δεν ταιριάζει ο χειρισμός σε τέτοια παιχνίδια,σαν το dualshock 3 τπτ,αλλα τα λεφτά του θα τα βγάλει το εξάρτημα αυτό είναι σίγουρο.

 

Γιατι εμενα, μου φαινεται ενδιαφερον το Heavy Rain με move? Κατεβασε το demo

οταν εχεις τον χρονο, να μας πεις τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εμενα, μου φαινεται ενδιαφερον το Heavy Rain με move? Κατεβασε το demo

οταν εχεις τον χρονο, να μας πεις τι γινεται...

 

το θέμα είναι κατα πόσο καλά θα είναι implemented οι κινήσεις στο move, παράδειγμα σε ένα παιχνίδι το tv stars που έχει χορό να κουνας το move πέρα δώθε σε διάφορες κινήσεις δεν καταλαβαίνει τπτ,άλλα κάνεις αλλα λέει οτι κάνεις.λογικά στο Heavy rain θα δώσαν μεγαλύτερη προσοχή αλλα πάλι τετοια παιχνίδια τα παίζεις καθιστός με pop corn όχι όρθιος και να κάνεις κινήσεις με τα χέρια, αλλα μιλάμε το Ping pong τα σπάει,το απόγευμα θα λιώσω και το Bowling :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι κατα πόσο καλά θα είναι implemented οι κινήσεις στο move, παράδειγμα σε ένα παιχνίδι το tv stars που έχει χορό να κουνας το move πέρα δώθε σε διάφορες κινήσεις δεν καταλαβαίνει τπτ,άλλα κάνεις αλλα λέει οτι κάνεις.λογικά στο Heavy rain θα δώσαν μεγαλύτερη προσοχή αλλα πάλι τετοια παιχνίδια τα παίζεις καθιστός με pop corn όχι όρθιος και να κάνεις κινήσεις με τα χέρια, αλλα μιλάμε το Ping pong τα σπάει,το απόγευμα θα λιώσω και το Bowling :-D

 

Ενας απο τους λογους που το βλεπω ενδιαφερον, ειναι γιατι εχω την εντυπωση,

πως μπορεις να το παιζεις αραχτος.

Κατα τ αλλα, χαρας το κουραγιο σου να παιξεις ping pong. Ορθιος και με γρηγορες κινησεις... Δυστηχως δεν εχω το κουραγιο-διαθεση να ιδρωνω στο gaming. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν πλακα παντως τοσο η Sony οσο και η MS. Για χρονια ηταν αντιμετωποι για το "ποιος την εχει μεγαλυτερη" για χαρη του κερδους και τωρα και οι 2 προσπαθουν για αλλη μια φορα παρουν κομματι απο την πιτα της επιτυχιας αλλου. Ξερω, ξερω its bussiness as usual αλλα εχει -παντα- πλακα να βλεπεις εταιριες οπως η Sony & MS να φιλανε και να γλυφουνε εκει που φτυνανε και κατουρουσανε. Εκει πεταγετε και το κεφαλι του Mario (κατω δεξια γωνια αλλα Toaaaassstyyyy!!!) να φωναζει "take THAT mother buzzers!".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν πλακα παντως τοσο η Sony οσο και η MS. Για χρονια ηταν αντιμετωποι για το "ποιος την εχει μεγαλυτερη" για χαρη του κερδους και τωρα και οι 2 προσπαθουν για αλλη μια φορα παρουν κομματι απο την πιτα της επιτυχιας αλλου. Ξερω, ξερω its bussiness as usual αλλα εχει -παντα- πλακα να βλεπεις εταιριες οπως η Sony & MS να φιλανε και να γλυφουνε εκει που φτυνανε και κατουρουσανε. Εκει πεταγετε και το κεφαλι του Mario (κατω δεξια γωνια αλλα Toaaaassstyyyy!!!) να φωναζει "take THAT mother buzzers!".

 

:lol::lol: ωραιo postaki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backup manager του έβγαλαν φτιάχτηκε με σκοπό να μην χρησιμοποιείς τα BD σου για να φορτώσεις το παιχνίδι και να μη χαλάνε.

Το ποστ είναι ειρωνικό ή είσαι όντως τόσο χαζός; Kαι σε πμ δέχομαι απάντηση να μην σπαμάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ είναι ειρωνικό ή είσαι όντως τόσο χαζός; Kαι σε πμ δέχομαι απάντηση να μην σπαμάρουμε.

 

Καθόλου ειρωνικό. Το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλλιώς δεν έχει καμία σχέση. Που ξέρεις εσύ αν εγώ που έχω πχ το backup manager ότι παίζω πειρατικά; Ούτε το ξέρεις ούτε μπορείς να το αποδήξεις. Αν κολλάτε σε αυτό, θα μπορούσε η Sony να βγάλει δικό της backup manager, που να κλειδώνει το παιχνίδι που γίνεται backup με το serial της κονσόλας, έστι ώστε να μην μπορεί να παίξει σε άλλη κονσόλα. Το κάνανε; όχι.

 

Λοιπόν αφήστε τις μπούρδες. Ούτε ο Αινστάιν φταίει για τη Χιροσίμα, ούτε τα όπλα για τον πόλεμο, ούτε το jailbreak για την πειρατεία. Το μόνο έγκλημα στο jailbreak είναι ότι σου επιτρέπει να φτιάξεις homebrew εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ είναι ειρωνικό ή είσαι όντως τόσο χαζός; Kαι σε πμ δέχομαι απάντηση να μην σπαμάρουμε.

 

Γιατι ειρωνικο? Αυτος ειναι ο πραγματικος σκοπος των backup, να εχεις αντιγραφα απο τα παιχνιδια τα οποια εχεις αγορασει νομιμα και απλα τα αντιγραφεις για να μην χρησιμοποιεις το αυθετνικο δισκακι και σου καταστραφει στην τελικη.

Τωρα το πως το χρησιμοποιει ο καθενας, ειναι δικο του θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνάνε μερικοι οτι υπάρχουν και άτομα με χαλασμένο ps3 blue ray drive και αυτή η λύση είναι μονόδρομος αν δεν θέλουν να πληρώσουν τα μαμιάτικα για την διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...