Προς το περιεχόμενο

PS3 vs XBOX 360


*D@Rk P-yChO*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Final Fantasy (εκτος του 12)...

 

Κάτσε τώρα με μπέρδεψες, το 12 είναι από τα χειρότερα που έχουν βγει. Εξάλου τα FF δεν είναι συνέχεια του ενός με το άλλο, κάθε FF πρέπει να έχει διαφορετικό story και gameplay, οπότε τι σημασία έχει αν αλλάξει ο δημιούργος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

yup και εγώ θεωρώ το xii το χειρότερο ff που έχει βγει ποτέ(εντάξι μετά το ffx-2...)

 

Ναι και εγω, ουτε καν που το αγγιξα, και παρολα αυτα επαιρνε και μεγαλες βαθμολογιες. Τουλαχιστον στο ff x-2, ειχα παιξει και κανα 20 ωρο. Στο 12 δεν μου ενθουσιαζε απο το πρωτο λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε τώρα με μπέρδεψες, το 12 είναι από τα χειρότερα που έχουν βγει. Εξάλου τα FF δεν είναι συνέχεια του ενός με το άλλο, κάθε FF πρέπει να έχει διαφορετικό story και gameplay, οπότε τι σημασία έχει αν αλλάξει ο δημιούργος;

 

:shock::shock: Θα μαλωσουμε αγρια λεμε!!!!! (πλακα)

 

Καλα ρε συ εισαι σοβαρος? Το 12 το χειροτερο? Το παιχνιδι ειναι επος κανονικο. Ξεκιναει λιγο αργα αλλα μετα απο καμια 5-6 ωρες το παιχνιδι ανοιγει τρελα. Για εμενα μαχετε με το 6 σαν το καλυτερο φυσιολογικο FF ever. Θυμαμαι και εμενα με χαλασε αρκετα και το σταματησα στην αρχη αλλα διαβαζοντας καποια review για το τι δυνατοτητες και ελευθερια σου δινει το παιχνιδι και ολα αυτα μεσα στα γνωστα FF πλαισια ειπα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια και πραγματι δεν απογοητευτηκα. Το αντιθετο μαλιστα.

 

Οι περισσοτεροι απο αυτους που δεν γουσταρουν το FF 12 δεν εχουν παιξει ουτε 5 ωρες απο αυτο (και θελεις 60+ μονο για να δεις το τελος). Οι αλλοι που το τερματισαν και δεν τους αρεσε ειναι απολυτα σεβαστο και γνωστο γιατι δεν τους αρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν είπα ΤΟ χειρότερο είπα από τα χειρότερα. :P Εγώ πάλι το είχα φτάσει ακριβώς πριν το τελικό boss, το οποίο δεν έκανα γιατί ήθελα να μαζέψω πρώτα τα esper, αλλά τελικά έχασα το DvD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αρχή του κακού ήταν το ffxii ,το πρώτο non mmo final fantasy που είχε χειρισμό mmo style και έπαιζε απο μόνο του,είδαμε που καταλήξαμε στο xiii με το atb/autoplay casual style. το μόνο που κάνανε ήταν να αφαιρέσουν το Movement και να σε λένε πάτα l1 και χ. οποιοδήποτε όνομα διαφορετικό να βάλεις στο ffxii του ταιριάζει. χαρακτήρες meh,ιστορία meh,battle system meh,music meh,no world map,no random battles... εχω τερματίσει όλα τα ff μέχρι και το mystic quest και δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια πατάτα ff.όταν έχει κάποιος μπροστά του τα suikoden 5/persona 3 δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με αυτό το ffxii...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock::shock: Θα μαλωσουμε αγρια λεμε!!!!! (πλακα)

 

Καλα ρε συ εισαι σοβαρος? Το 12 το χειροτερο? Το παιχνιδι ειναι επος κανονικο. Ξεκιναει λιγο αργα αλλα μετα απο καμια 5-6 ωρες το παιχνιδι ανοιγει τρελα. Για εμενα μαχετε με το 6 σαν το καλυτερο φυσιολογικο FF ever. Θυμαμαι και εμενα με χαλασε αρκετα και το σταματησα στην αρχη αλλα διαβαζοντας καποια review για το τι δυνατοτητες και ελευθερια σου δινει το παιχνιδι και ολα αυτα μεσα στα γνωστα FF πλαισια ειπα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια και πραγματι δεν απογοητευτηκα. Το αντιθετο μαλιστα.

 

Οι περισσοτεροι απο αυτους που δεν γουσταρουν το FF 12 δεν εχουν παιξει ουτε 5 ωρες απο αυτο (και θελεις 60+ μονο για να δεις το τελος). Οι αλλοι που το τερματισαν και δεν τους αρεσε ειναι απολυτα σεβαστο και γνωστο γιατι δεν τους αρεσε.

 

Για να του δωσουμε και εμεις μια ευκαιρια ακομα, ξερεις πως αλλαζει η περιστροφη στην καμερα? Την εχει σε invert και με τρελαινει. Εχω διαβασει στο ιντερνετ οτι αλλαζει απο μενου, αλλα δεν μπορω να βρω τετοια επιλογη. Μηπως ξερεις εσυ κατι παραπανω?

 

Εντάξει δεν είπα ΤΟ χειρότερο είπα από τα χειρότερα. :P Εγώ πάλι το είχα φτάσει ακριβώς πριν το τελικό boss, το οποίο δεν έκανα γιατί ήθελα να μαζέψω πρώτα τα esper, αλλά τελικά έχασα το DvD...

 

Ε αυτο δεν ειναι τιποτα, παλι καλα που δεν εχασες το save, οπως επαθα εγω στο ffx. Ειχα παιξει 60 ωρες και εκανα συνεχεια side quest. Θυμαθαι πως πριν το τελος ειχα φαει ενα κολλημα με το Omega ruins, που ειχε κατι κασελακια, τα οποια αν καταφερενες να τα ανοιξεις και τα 12, επερνες κατι ιτεμ Που σου ξεκλειδωνω ολα τα Node (κατι τετοιο θυμαμαι) και να μην πολυλογω, εγινε corrupt Ολη η mcard σε ενα σημειο και εχασα τρελα save απο μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
η αρχή του κακού ήταν το ffxii ,το πρώτο non mmo final fantasy που είχε χειρισμό mmo style και έπαιζε απο μόνο του,είδαμε που καταλήξαμε στο xiii με το atb/autoplay casual style. το μόνο που κάνανε ήταν να αφαιρέσουν το Movement και να σε λένε πάτα l1 και χ. οποιοδήποτε όνομα διαφορετικό να βάλεις στο ffxii του ταιριάζει. χαρακτήρες meh,ιστορία meh,battle system meh,music meh,no world map,no random battles... εχω τερματίσει όλα τα ff μέχρι και το mystic quest και δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια πατάτα ff.όταν έχει κάποιος μπροστά του τα suikoden 5/persona 3 δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με αυτό το ffxii...

 

Εισαι σοβαρος? Χαρακτηρες meh? Εκτος απο τον Van k Penelo οι αλλοι ηταν γαματοι. Battle System ηταν επισης αψογο, απολυτα configurable στα γουστα του παικτη. Ουτε να σε καταπιεζει ουτε τιποτα. Music επισης ηταν απο τις καλυτερες που εμφανιστηκαν σε FF μεχρι τωρα μιας και ο δημιουργος ειναι ο ιδιος με το FF tactics και Vagrand Story. No world map??? Εισαι σοβαρος? Περα απο το γεγονος οτι μπορεις να περπατησεις ολοκληρο το χαρτη απο την αρχη μεχρι το τελος εχεις και το σκαφος να πηγαινεις οπου γουσταρεις + τους κοκκινους teleport save κρυσταλους. No random battles, ποιος χεστηκε. Για τον τροπο που ειναι σχεδιασμενο το παιχνιδι οι random battles θα ηταν εντελως fail. Θα σου αφαιρουσαν ολη τη διαθεση για εξερευνηση μιας και οι περιοχες ειναι τοσο μεγαλες και πολλες φορες και πολυπλοκες.

 

Τωρα για Suikoden 5 και Persona 3 δεν λεω πολλα αλλα το FF12 ειναι κορυφαιο απο καθε αποψη. Το στορυ ειναι πραγματικα για "μεγαλους" χωρις emo παιδακια που ξαφνικα ανακαλυπτουν τις δυναμεις τους. Ειναι πολιτικη, ρεαλιστικη (σε FF επιπεδα) με χαρακτηρες που λειτουργουν πανω απο ενα emo επιπεδο. Γενικα ειναι ενα FF tactics σε μορφη "φυσιολογικου" Final Fantasy και μας το χρωστουσαν.

 

Edit: Οσο για το "κακο" που λες οτι ξεκινησε απο το 12 να σου θυμισω οτι το 10 και 10-2 ηταν πρωτα απο ολα linear εντελως με περιοχες φουλ στα προκαθορισμενα ευθυβολα paths και "αμερικανοποιημενους" emo χαρακτηρες. Το 12 αντιθετα πηγε πολλα πραγματα μπροστα. Απαναφορα σε ακομα καλυτερο επιπεδο του φουλ χαρτη για εξερευνηση με κανονικες πολεις και settlements και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις. Καιρικες συνθηκες που αλλαζαν τι εχθροι και τι περιοχες ανοιγαν (ή εκλειναν αναλογα), side quest υπο πολλες μορφες (hunts, guild) και οχι μονο απο αγνωστους στις διαφορες πολεις και περιοχες του παιχνιδιου, εχθροι με αρκετα μεγαλο ρεπερτοριο κινησεων + logbook για καθε εχθρο ξεχωριστα που ελεγε πολλα περισσοτερα απο μια απλη περιγραφη. Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω? Το παιχνιδι ηταν πολλα περισσοτερα απο αυτο που αρχικα περιμενα. Κανε τη χαρη στον εαυτο σου και ξαναπαιξε το με διαφορετικη ματια για να καταλαβεις.

Επεξ/σία από ikaruga24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga μηπως εχεις απαντηση στο ερωτημα μου? Ξερεις αν μπορεις να κανεις την καμερα να μην λειτουργει σε Invert χειρσισμο, ή μονο αν παιξω το παιχνιδι με emulator και κανω Map τα κουμπια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω και απο οσο θυμαμαι δεν υπαρχει τροπος να αλλαξεις το invert της καμερας στο παιχνιδι. Παιζεις αποκλειστικα με το control config που σου δινει το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ζορικα τα πραγματα, γιατι περα απο το οτι οι πρωτες ωρες ειναι αργες, η καμερα με εκνευριζε πολυ που δεν αλλαζε. Μονη ελπιδα να το παιξω σε emu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga το έχω λιώσει το παιχνίδι ,όπως όλα τα final fantasy με όλο το endgame covered,όλα τα hunts finished κτλπ.δεν μαρεσε,το θεωρώ απαίσιο για ff,να το λέγαν vargant story 2 να πω μάλιστα,ff δεν είναι όμως imo. την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα σε άλλο thread,το θεωρώ disgrace της σειράς ενώ εσένα είναι απο τα αγαπημένα σου ,γούστα είναι αυτά... εδώ σου αρέσουν και οι χαρακτήρες που πέρα απο τον balthier οι υπόλοιποι ήταν ότι νανε.τέσπα ξεφύγαμε αρκετά απο το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...