Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έκανα μία ερώτηση σε έναν πωλητή για το αν είναι αυθεντικό ένα ρολόι που πουλάει και η απάντηση ήταν θετική αλλά μου συμπλήρωσε αυτό :

 

"We can offer you a 10% discount if you pay us directly for your purchase.
Please confirm by sending us your PayPal email to customerservice@*******.com and we will send you a PayPal invoice."

 

Τι εννοεί ο ποιητής με το "directly" και πως ακριβώς θα εισαχθεί η έκπτωση κατά το checkout?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα είμαι σχετικα νέο μελος στο ebay, εχω κανει καποιες αγορες εκ των οποιων 2 απ`αυτες δεν εφτασαν ποτε στα χερια μου, για την μια ο πωλητης επεστρεψε τα χρηματα μου πισω για την δευτερη δυστυχως δεν εγινε το ιδιο, ο πωλητης μου εστειλε ένα αντιγραφο (σε φωτο) της αποστολης για να μου αποδειξει ότι το ταχυδρομησε κ το ebay αποφασισε υπερ του πωλητη όπως μου ειπαν σε μνμ τους. Με βαση τον 13ψηφιο αριθμο που μου εδωσαν εψαξα στην σελιδα των ΕΛΤΑ αλλα δεν αναγνωριζει το δεμα. Που πρεπει να απευθυνθώ για να μαθω τι γινεται? Τα χρηματα δεν ηταν πολλα ηταν περιπου στα 13-14 ευρω

Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

 

Ποσες μερες εχουν περασει απο τοτε που πληρωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα μία ερώτηση σε έναν πωλητή για το αν είναι αυθεντικό ένα ρολόι που πουλάει και η απάντηση ήταν θετική αλλά μου συμπλήρωσε αυτό :

 

"We can offer you a 10% discount if you pay us directly for your purchase.

Please confirm by sending us your PayPal email to customerservice@*******.com and we will send you a PayPal invoice."

 

Τι εννοεί ο ποιητής με το "directly" και πως ακριβώς θα εισαχθεί η έκπτωση κατά το checkout?

 

Εννοεί να τον πληρώσεις κατευθείαν μέσω paypal και όχι μέσω ebay, οπότε αυτός δεν χρειάζεται να πληρώσει την προμήθεια που τρώει το ebay για επιτυχημένη πώληση αλλά κι εσύ παύεις να προστατεύεσαι από το ebay buyer protection, κάτι που το θεωρώ ρίσκο.

 

Θα σου στείλει ένα invoice στο paypal για πληρωμή ενός ποσού κατά 10% μειωμένου σε σχέση με αυτό που βλέπεις στη σελίδα του στο ebay, κι εσύ μετά πρέπει να τον εμπιστευτείς ότι θα σου το στείλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί να τον πληρώσεις κατευθείαν μέσω paypal και όχι μέσω ebay, οπότε αυτός δεν χρειάζεται να πληρώσει την προμήθεια που τρώει το ebay για επιτυχημένη πώληση αλλά κι εσύ παύεις να προστατεύεσαι από το ebay buyer protection, κάτι που το θεωρώ ρίσκο.

 

Θα σου στείλει ένα invoice στο paypal για πληρωμή ενός ποσού κατά 10% μειωμένου σε σχέση με αυτό που βλέπεις στη σελίδα του στο ebay, κι εσύ μετά πρέπει να τον εμπιστευτείς ότι θα σου το στείλει.

 

A κάνουν και τέτοια τώρα οι Κινέζοι? Πρώτη φορά το ακούω!

Για 14 ευρώ που έχει το ρολόι (κοινώς, 1.40 έκπτωση) δεν αξίζει να ασχοληθώ..

 

Ευχαριστώ πολύ chicken32 για την ενημέρωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΤΑ εξυπηρέτηση πελατών Tηλ. κέντρο: 800-11-82000 & 210 3353777- 210 3353100

 

Πάντως δεν αρκεί κάποιος να αποδειξει μόνο ότι ταχυδρόμησε ένα δέμα, αλλά και ότι το παρέλαβες.

Μήπως έκανες πολύ νωρίς dispute και claim; Γιατί και το paypal θέλει να έχουν περάσει αρκετές μέρες που δεν έχεις παραλάβει για να θεωρήσει ότι το δέμα κάπου χάθηκε και να κλείσει η υπόθεση υπερ σου.

Ποιό είναι το tracking number σου;

magdalhnh καταρχήν σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου. Δεν νομιζω ότι ανοιξα πολύ νωρις την υποθεση στο ebay, το εκανα αφοτου ειχε παρελθει η ημερομηνια που θα επρεπε να ειχε παραδοθεί  το αντικειμενο. μου εστειλε μια φωτο με το number  tracking

στην οποια μου λεει τα εξης

 

"status: delivery attempted

a delivery was attempted for your item reference RO387710137GB in Greece before 08:36 on 10/09/14

if the addressee does not collect it or make an arrangement to have it redelivered, it will be returned to the sender in the UK.

Last update: 10 september 2014  08:36am"

 

Ποσες μερες εχουν περασει απο τοτε που πληρωσες

Νίκο το πληρωσα κατευθείαν την ημερα που εκανα και την παραγγελια 12 Αυγουστου 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

magdalhnh καταρχήν σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου. Δεν νομιζω ότι ανοιξα πολύ νωρις την υποθεση στο ebay, το εκανα αφοτου ειχε παρελθει η ημερομηνια που θα επρεπε να ειχε παραδοθεί  το αντικειμενο. μου εστειλε μια φωτο με το number  tracking

στην οποια μου λεει τα εξης

 

"status: delivery attempted

a delivery was attempted for your item reference RO387710137GB in Greece before 08:36 on 10/09/14

if the addressee does not collect it or make an arrangement to have it redelivered, it will be returned to the sender in the UK.

Last update: 10 september 2014  08:36am"

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το ebay έκρινε υπερ του πωλητή, γιατί όταν βάζω το tracking number σου, παιρνω το εξής status

" A delivery was attempted for your item with reference RO387710137GB in GERMANY before 14:27 on 16/09/14."

 

Δες το εδώ https://www.royalmail.com/track-your-item

 

Αν λοιπόν το δέμα πήγε Γερμανία, παρακάτω γράφει ότι το κρατάνε 18 μέρες και μετά το επιστρέφουν στον αποστολέα.

Γι αυτό δεν έχουν πληροφορίες τα ΕΛΤΑ. Το δέμα δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα.

Μεγάλη αδικία για σένα. Αν δεν έχεις αξιολογήσει ακόμα τον πωλητή, στείλε του μηνυμα και πες του για όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το ebay έκρινε υπερ του πωλητή, γιατί όταν βάζω το tracking number σου, παιρνω το εξής status

" A delivery was attempted for your item with reference RO387710137GB in GERMANY before 14:27 on 16/09/14."

 

Δες το εδώ https://www.royalmail.com/track-your-item

 

Αν λοιπόν το δέμα πήγε Γερμανία, παρακάτω γράφει ότι το κρατάνε 18 μέρες και μετά το επιστρέφουν στον αποστολέα.

τωρα εχω μπερδευτεί εντελως! Στην Γερμανια γιατι? είμαι λιγο ασχετη κ ισως μου διαφευγει κατι αλλα εχω την εντυπωση ότι ο πωλητης είναι στην Αγγλια. Ναι το ebay μου εστειλε το εξης

"Απόφαση:

Η υπόθεση αυτή έχει αποφασιστεί υπέρ του πωλητή. Σχόλια: Έχουμε λάβει πληροφορίες εντοπισμού από τον πωλητή που δείχνει το προϊόν παραδόθηκε στην διεύθυνση σας." δεν βλεπω τι μπορω να κανω....

Σ`ευχαριστω κ για το link δεν ηξερα καν ότι υπαρχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

magdalhnh καταρχήν σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου. Δεν νομιζω ότι ανοιξα πολύ νωρις την υποθεση στο ebay, το εκανα αφοτου ειχε παρελθει η ημερομηνια που θα επρεπε να ειχε παραδοθεί  το αντικειμενο. μου εστειλε μια φωτο με το number  tracking

στην οποια μου λεει τα εξης

 

"status: delivery attempted

a delivery was attempted for your item reference RO387710137GB in Greece before 08:36 on 10/09/14

if the addressee does not collect it or make an arrangement to have it redelivered, it will be returned to the sender in the UK.

Last update: 10 september 2014  08:36am"

 

Νίκο το πληρωσα κατευθείαν την ημερα που εκανα και την παραγγελια 12 Αυγουστου 2014

Δυστηχώς είναι μεγάλη ιστορία με εσένα.  Τα συστημένα της αγγλίας τα φέρνει η acs courier μέσω εξωτερικής ταχυμεταφορικής εταιρείας( GLS) όπου εδώ στην ελλάδα συνεργάζεται με την acs.

Μπήκα στο gls-group.eu έβαλα τον αγγλικό αριθμό αποστολής και μου έβγαλε τον αριθμό της acs courier όπου σύμφωνα με αυτό έχουν γίνει 3 προσπάθειες παράδοσης ανεπιτυχώς και έχει πάει πίσω.

Ο Ελληνικός αριθμός της acs είναι 6206897723 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής. Να του πεις να το ξαναστείλει για αυτό κέρδισε το paypal ο πωλητής. Αλλά εάν είναι να το ξαναστείλουν να το παρακολουθείς έτσι ή ζήτα από εδώ βοήθεια. Γενικώς η acs να ξέρεις ότι είναι κάποιες φορές που είναι να σου σπάσει τα νεύρα κτλ γιατί πολύ πιθανόν να μην είχες λάβει χαρτάκι acs  κτλ  γιατί πολύ απλά βαριούνται αυτοί που δουλεύουν στην acs  σωστά?

 

ότι άλλο χρειαστείς πες μας για  να σε βοηθήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς είναι μεγάλη ιστορία με εσένα.  Τα συστημένα της αγγλίας τα φέρνει η acs courier μέσω εξωτερικής ταχυμεταφορικής εταιρείας( GLS) όπου εδώ στην ελλάδα συνεργάζεται με την acs.

Μπήκα στο gls-group.eu έβαλα τον αγγλικό αριθμό αποστολής και μου έβγαλε τον αριθμό της acs courier όπου σύμφωνα με αυτό έχουν γίνει 3 προσπάθειες παράδοσης ανεπιτυχώς και έχει πάει πίσω.

Ο Ελληνικός αριθμός της acs είναι 6206897723 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής. Να του πεις να το ξαναστείλει για αυτό κέρδισε το paypal ο πωλητής. Αλλά εάν είναι να το ξαναστείλουν να το παρακολουθείς έτσι ή ζήτα από εδώ βοήθεια. Γενικώς η acs να ξέρεις ότι είναι κάποιες φορές που είναι να σου σπάσει τα νεύρα κτλ γιατί πολύ πιθανόν να μην είχες λάβει χαρτάκι acs  κτλ  γιατί πολύ απλά βαριούνται αυτοί που δουλεύουν στην acs  σωστά?

 

ότι άλλο χρειαστείς πες μας για  να σε βοηθήσουμε.

καταλαβα! ετσι εξηγειται.. βρε παιδια με εντυπωσιασατε ειστε πολύ οργανωμένοι εδώ, μπραβο! Επειδή δεν εχω ιδεα πως γινεται ολο αυτό μπορεις να μου πεις βημα, βημα τι πρεπει να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

1ον στέλνεις μήνυμα τον πωλητή και του λες μπορείς να μου το ξαναστείλεις γιατί εγώ δεν το παρέλαβα μέσω των τοπικών ταχυδρομείων και δεν ήξερα πως να το παραλάβω αλλά τώρα έμαθα μέσω ενώ φίλου μου και καλά.? Του τονίζεις όμως εδώ ότι σε ενδιαφέρει το προιόν αυτό, Υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσει να του πληρώσεις τα μεταφορικά πάλι.

 

2ον Αφού γίνει η κουβέντα κτλ κτλ και συμφωνήσει  να το στείλει πάλι θα του τονίσεις να σου δώσει τον αριθμό αποστολής οπωσδήποτε για να μπορούμε να κάνουμε δουλειά και από εδώ.

 

3ον Παίρνεις τον αριθμό αποστολής και μετά από 4-5 ημερούλες μπαίνεις εδώ gls-group.eu και βάζεις τον αγγλικό αριθμό αποστολής και άμα σου βγάλει ότι μπήκε γερμανία τότε μετά από  3 ημέρες μπαίνεις πάλι στο σαιτ αυτό και θα δεις δεξιά στο κέντρο που θα λέει και θα πάρεις το νούμερο της acs.

Reference no
Parcel number:
χχχ
ACS Parcel Number  χχχχ
Reference number

χχχχ

 

4ο βήμα.

Εδώ θέλει λίγο υπομονή και προσοχή. Εφόσον πάρεις τον αριθμό της acs από το gls-group.eu ξεχνάς το gls και ασχολείσαι μόνο με τη acs και παρακολουθείς τον αριθμό μόνο από την acs. Λογικά μόλις μπει στην ελλάδα Την επόμενη ημέρα θα στο φέρουν σπίτι. Εάν δεν στο βγάζει τον αριθμό αποστολής στην acs τότε δεν θα έχει μπει στη ελλάδα.

 

ότι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A κάνουν και τέτοια τώρα οι Κινέζοι? Πρώτη φορά το ακούω!

Για 14 ευρώ που έχει το ρολόι (κοινώς, 1.40 έκπτωση) δεν αξίζει να ασχοληθώ..

 

Ευχαριστώ πολύ chicken32 για την ενημέρωση :)

Τίποτα!

 

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, αλλά αυτό μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό από την πρότασή του. Οπότε θέλει προσοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

1ον στέλνεις μήνυμα τον πωλητή και του λες μπορείς να μου το ξαναστείλεις γιατί εγώ δεν το παρέλαβα μέσω των τοπικών ταχυδρομείων και δεν ήξερα πως να το παραλάβω αλλά τώρα έμαθα μέσω ενώ φίλου μου και καλά.? Του τονίζεις όμως εδώ ότι σε ενδιαφέρει το προιόν αυτό, Υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσει να του πληρώσεις τα μεταφορικά πάλι.

 

2ον Αφού γίνει η κουβέντα κτλ κτλ και συμφωνήσει  να το στείλει πάλι θα του τονίσεις να σου δώσει τον αριθμό αποστολής οπωσδήποτε για να μπορούμε να κάνουμε δουλειά και από εδώ.

 

3ον Παίρνεις τον αριθμό αποστολής και μετά από 4-5 ημερούλες μπαίνεις εδώ gls-group.eu και βάζεις τον αγγλικό αριθμό αποστολής και άμα σου βγάλει ότι μπήκε γερμανία τότε μετά από  3 ημέρες μπαίνεις πάλι στο σαιτ αυτό και θα δεις δεξιά στο κέντρο που θα λέει και θα πάρεις το νούμερο της acs.

Reference no
Parcel number:
χχχ
ACS Parcel Number  χχχχ
Reference number

χχχχ

 

4ο βήμα.

Εδώ θέλει λίγο υπομονή και προσοχή. Εφόσον πάρεις τον αριθμό της acs από το gls-group.eu ξεχνάς το gls και ασχολείσαι μόνο με τη acs και παρακολουθείς τον αριθμό μόνο από την acs. Λογικά μόλις μπει στην ελλάδα Την επόμενη ημέρα θα στο φέρουν σπίτι. Εάν δεν στο βγάζει τον αριθμό αποστολής στην acs τότε δεν θα έχει μπει στη ελλάδα.

 

ότι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ.

eddie σε ευχαριστω παρα πολύ ησουν πολύ κατατοπιστικος! Θα το προσπαθήσω και ελπιζω να το ξαναστειλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eddie σε ευχαριστω παρα πολύ ησουν πολύ κατατοπιστικος! Θα το προσπαθήσω και ελπιζω να το ξαναστειλει

Τίποτα να είσαι καλά και ότι άλλο χρειαστείς στείλε μύνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fefita

Να ξέρεις οτι η υπόθεση αυτη για τον πωλητή και το παυπαλ-εβαυ έχει ηδη κλείσει και είναι δύσκολο εως αδύνατον να ξανά ασχοληθούν, ελπίζεις μόνο στην καλη θέληση του πωλητή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα μια αγόρα από e-bay , πήρα μια θήκη κινητού που κόστιζε 6,50ευρώ μαζί με μεταφορικά.Το κατάστημα είναι από αγγλία.Πλήρωσα μέσω paypal και μου πήρε επιπλέον 1ευρώ.είναι τόσο η ταρίφα και για αντικείμενα μικρού κόστους όπως είναι η θήκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...