Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα θελω να παραγγείλω κατι απο το ebay που κοστίζει 18 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά απο Αμερική, ξέρει κανείς αν με πιάνει το τελωνείο και με τι μεταφορική θα έρθει? ευχimage.jpeg.b9f7afdb04bd62d6d25b62fdc5da86c3.jpegαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitrisd87 είπε

καλησπέρα θελω να παραγγείλω κατι απο το ebay που κοστίζει 18 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά απο Αμερική, ξέρει κανείς αν με πιάνει το τελωνείο και με τι μεταφορική θα έρθει? ευχimage.jpeg.b9f7afdb04bd62d6d25b62fdc5da86c3.jpegαριστώ!

Free Economy Shipping, λογικά με USPS -> EΛΤΑ.

Ναι, θα πληρώσεις τελωνείο γιατί δεν έχει προπληρωμένα fees.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill_viper είπε

Free Economy Shipping, λογικά με USPS -> EΛΤΑ.

Ναι, θα πληρώσεις τελωνείο γιατί δεν έχει προπληρωμένα fees.

Γνωρίζεις μήπως το ποσό απο το τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitrisd87 είπε

Γνωρίζεις μήπως το ποσό απο το τελωνείο? 

12€ συν 24% ΦΠΑ επί του ποσού cif (αξία+μεταφορικά) = 16.15€ περίπου

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimitrisd87 είπε

Γνωρίζεις μήπως το ποσό απο το τελωνείο? 

Νομίζω κάπου μπερδεύετε ο φίλος πιο πάνω.

Αν η τελική τιμή ειναι 18€ και στη τιμή ειναι ο Φ.Π.Α  (Vat Included) τοτε θα πληρωσεις μόνο τέλη εκτελωνισμού που για δέμα από 15€ έως και 30€ ειναι 5€ https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf

Αν δεν ειναι ο Φ.Π.Α στη τιμή θα πληρωσεις 4,30€ Φ.Π.Α συν 5€ τέλη εκτελωνισμού, δλδ 9,30€ σύνολο.

CIF ισχύει για δέματα πάνω από τα 150€ (καθαρή αξία δλδ χωρίς Φ.Π.Α.)

ΚΑΝΟΝΙΚΑ - Η νέα διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλλει η ΑΑΔΕ.

Αλλά δυστυχώς δε τηρείται από τα ΕΛΤΑ και όταν κάποιο δέμα έρχεται από τρίτη χώρα κατευθείαν Ελλαδα (χωρίς πρώτα να περασει από καποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα) περνάει τελωνειο.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν πατάω να κανω την πληρωμή προσθέτει και το vat (σε ευρώ ειναι 18,32 Ευρώ) οπότε δεν νομίζω να είναι τόσα πολλά στο τελωνείο, μάλλον ισχύει αυτό που λέει ο sakisgr δηλαδή αντε να είναι +5 ευρώ ακόμα. 

image.jpeg

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Νομίζω κάπου μπερδεύετε ο φίλος πιο πάνω.

Αν η τελική τιμή ειναι 18€ και στη τιμή ειναι ο Φ.Π.Α  (Vat Included) τοτε θα πληρωσεις μόνο τέλη εκτελωνισμού που για δέμα από 15€ έως και 30€ ειναι 5€ https://media.elta.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1_.pdf

Αν δεν ειναι ο Φ.Π.Α στη τιμή θα πληρωσεις 4,30€ Φ.Π.Α συν 5€ τέλη εκτελωνισμού, δλδ 9,30€ σύνολο.

CIF ισχύει για δέματα πάνω από τα 150€ (καθαρή αξία δλδ χωρίς Φ.Π.Α.)

ΚΑΝΟΝΙΚΑ - Η νέα διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλλει η ΑΑΔΕ.

Αλλά δυστυχώς δε τηρείται από τα ΕΛΤΑ και όταν κάποιο δέμα έρχεται από τρίτη χώρα κατευθείαν Ελλαδα (χωρίς πρώτα να περασει από καποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα) περνάει τελωνειο.

Σάκη το λινκ δεν λειτουργεί, αλλα νταξει τον βρήκα τον πίνακα.Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από dimitrisd87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitrisd87 είπε

οταν πατάω να κανω την πληρωμή προσθέτει και το vat (σε ευρώ ειναι 18,32 Ευρώ) οπότε δεν νομίζω να είναι τόσα πολλά στο τελωνείο, μάλλον ισχύει αυτό που λέει ο sakisgr δηλαδή αντε να είναι +5 ευρώ ακόμα. 

image.jpeg

Σάκη το λινκ δεν λειτουργεί, αλλα νταξει τον βρήκα τον πίνακα.Ευχαριστώ!

Βλέπω όμως ο Φ.Π.Α ειναι λίγο για την αξία. Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, μήπως ειναι Φ.Π.Α τις ΗΠΑ και χρεωθείς το υπόλοιπο εδώ. Ίσως οι φίλοι @aces  @draculias που έχουν περισσότερες γνώσεις για αγορές από Ebay θα μπορούσαν να δώσουν τα φώτα τους.

Σε εμένα άνοιγε το link, anyway το ξανά έβαλα από αλλού.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Βλέπω όμως ο Φ.Π.Α ειναι λίγο για την αξία. Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, μήπως ειναι Φ.Π.Α τις ΗΠΑ και χρεωθείς το υπόλοιπο εδώ. Ίσως οι φίλοι @aces  @draculias που έχουν περισσότερες γνώσεις για αγορές από Ebay θα μπορούσαν να δώσουν τα φώτα τους.

Σε εμένα άνοιγε το link, anyway το ξανά έβαλα από αλλού.

Η αλήθεια είναι ότι το ιμπει έχω να το χρησιμοποιήσω από τότε που έγινε η αλλαγη με τους φόρους και λοιπά και πλέον από όσο βλέπω δεν το προτιμούν γιατί δεν μπορείς να βρεις εύκολα άκρη το πόσα θα σου βγει και να είσαι ήσυχος όπως το αλι ας πούμε η το σειν.Δεν ξέρω θα το σκεφτώ αν το παραγγείλω αλλά αν είναι όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω +16,15 σίγουρα δεν με συμφέρει.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω μακάρι να το γράψει. 

Επεξ/σία από dimitrisd87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, επειδή έχω καιρό (pre-COVID) να παραγγείλω από eBay, μια αγορά από Αμερική θα πληρώσω κάτι έξτρα; Η είναι στην τιμή προπληρωμένο τελωνείο; Επισυνάπτω, το τελικό βήμα πριν την πληρωμή.

IMG_7098.jpeg.d7755c6146ffd126019d8a3fea536d21.jpegIMG_7099.jpeg.edd9054dc4f78403ff749c7128dea48e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ktsolkas είπε

Καλησπέρα, επειδή έχω καιρό (pre-COVID) να παραγγείλω από eBay, μια αγορά από Αμερική θα πληρώσω κάτι έξτρα; Η είναι στην τιμή προπληρωμένο τελωνείο; Επισυνάπτω, το τελικό βήμα πριν την πληρωμή.

IMG_7098.jpeg.d7755c6146ffd126019d8a3fea536d21.jpegIMG_7099.jpeg.edd9054dc4f78403ff749c7128dea48e.jpeg

Το vat σωστά στο εχει περασμενο πριν την πληρωμή/checkout αρα οτι επιπλεον χρεωση δασμών γινει στο ελλ.τελωνειο με βάση τον τιμοκαταλογο https://mediaeltaportal.dev.ibserver.gr/images/0/0/idiwtes/4_idika_teli_ektelonismou_gr_07_2021_2_1.pdf αν ερθει με ΕΛΤΑ και όχι με καποια εξπρες ή και κουριερ που εχουν παραπάνω κόστος στο συνολό τους αφού έχουν δικό τους τιμοκατάλογο.

** To eBay int.shipping λογικά ειναι το απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ δηλαδή αφου δεν αναφέρει express/courier. Θα φανεί απο το tracking no. που θα στειλει το κατ/μα με τι έρχεται.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 hour ago, Locke_John said:

Γεια σας.

Σε παραγγελία πριν 11 μήνες που δε παρέλαβα ποτέ, μπορώ να κάνω κάτι ώστε να διεκδικήσω refund ?

Μετά από 11 μήνες σίγουρα όχι, είτε μέσω eBay είτε Paypal

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...