Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οαεδ ικα μην μπλεκεις τωρα για 2 μηνες...

ή δες αν προσφερουν τσεκ οταν κανεις ανοιγμα λογαριασμου στις τραπεζες.υπηρχε ενα πακετο που οι περισσοτερες τραπεζες τσαμπα ή με ενα παγιο καθε χρονο ειχες μερικα οφελη στα υγειας.

οι οδοντιατροι συνηθως δεν ειναι μεσα στα απλα προγραμματα.ενα ασφαλιστηριο εξωνοσοκομειακο παει 100-300ε το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι, με 2 λογια ειναι απατη. τα εσοδα ειναι ουσιαστικα στο βαθος χρονου αναξια να θεωρηθουν ως "επενδυση", ενω φυσικα σου δημιουργουν εξτρα υποχρεωσεις σε ολη τη διαρκεια του συμβολαιου.

 

ο πατέρας μου έκανε ένα τέτοιο πρόγραμμα. λοιπόν παίζει να πήρε στο τέλος και λιγότερα από όσα πλήρωνε τριάντα χρόνια.

 

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΣ για τέτοια επενδυτικά ή συνταξιδοτικά προγράμματα. ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!!

 

Γενικότερα μακριά από ασφαλιστικές και ψιλά γράμματα. Δικηγόρος είμαι και μέχρι να με πληρώσουν όταν μου σπάσανε το αυτοκίνητο (μικτή φουλ έξτρα είχα) τους είπα ότι αν δε μου δίναν τα 1.000 ΕΥΡΩ ζημία μου θα πληρώνανε στα δικαστήρια 15.000 γιατί θα τους πήγαινα μέχρι τον άρειο πάγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψαχνοντας στο google, βρεθηκα εδω. Διαβασα αρκετα απο το θεμα που εχει ανοιχτει και μπορω να πω πως ημουν και εγω της ιδιας αποψης.Παντα ειχα στο μυαλο μου πως οι ασφαλιστες ,δικηγοροι,γιατροι και γενικα ολοι οι κουστουματοι στην Ελλαδα εχουν καποιο οφελος και δεν θα σου πουν την απολυτη αληθεια με σκοπο να κερδισουν το κατι παραπανω.Μια ασφαλεια,ενα πριμ,ενα φακελακι κοκ. Αλλαξα γνωμη ομως, εχοντας δικο μου ανθρωπο ασφαλιστη και κολλητο δικηγορο. Απλα θελω να πω, πως πολλες φορες αν δεν δεις τα πραγματα εκ των εσω, μαζι με τα ξερα θα καουν και τα χλωρα, οπως συνηθιζεται στην Ελλαδα. Ουτε ο ενας ουτε ο αλλος μου φερθηκαν σπαθι οταν χρειαστηκε,επειδη απλα ειναι "δικοι μου" ανθρωποι. Απλως γουσταρουν αυτο που κανουν και θελουν να το κανουν καλα και σωστα.Δεν ειναι τυχαιο που σε μεγαλο ποσοστο δουλευουν με συστασεις. Καποιος τους συστηνει καπου αλλου, σε καποιον που εκτιμα επειδη εκαναν καλη δουλεια. Με τα πολλα στην χωρα που ζουμε,ολα ειναι αμφιβολα και δυστηχως τους παιρνει ολους η μπαλα.

Επισης διαβασα κατι και για καλυψη γεννας.Δεν αναφερθηκαν καθολου οι οροι που υπαρχουν.Αλλα αν κοιταξεις στο σαιτ τους λεει αναμονη 18 μηνες και για φυσιολογικο τοκετο.Τι εννοουν?Εγω σε 15 μερες γενναω με καισαρικη κατ'επιλογην μου.Δεν θα με καλυψουν?Και δειχνει πως πρεπει να κανεις το ακριβοτερο συμβολαιο απο τα 3 που προτεινει για να εχεις την καλυψη.1600€????? Παμε καλα? Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη!!Με τοσα λεφτα παπαδες σου κανουν αλλου.Και στην τελικη υπαρχει και ο Εοπυ, κατι δινει και αυτος.

Επισης Οδοντιατρικη καλυψη τι εννοει?Απο ατυχημα ή θελοντας να κανεις ενα σφραγισμα?

Τεσπα πολλα μου φαινεται λεω, απλα ειναι τοσα που δεν μας αφηνουν να μαθουμε και αλλα τοσα που μας παραμυθιαζουνε.

Καλο θα ειναι να εμπιστευομαστε καλα αυτον που μας στελνει καπου.Τον φιλο μας που θα μας συστησει εναν γιατρο πχ που εχει παει και εχει δει πως οντως ειναι ανθρωπος στην δουλεια του.Και καλο ειναι προτου κανει καποιος μια ασφαλεια,οποια και ναναι να κανει μια καλη ερευνα αγορας απο 3-4 μεγαλες ασφαλιστικες. Η Εθνικη για παραδειγμα ειναι ελληνικη και μεχρι εκει.Εχει ορια παντου,σε επεμβασεις,εξετασεις,αμοιβες γιατρου αναλογα την εγχειρηση κτλ και καθε χρονο παιρνει τρελες αυξησεις στα ασφαλιστρα.Η Ιντεραμερικαν παλι ελληνικη ειναι,που την εχουν για μεγαλη εταιρεια. Η Ing πουλαει συνταξιοδοτικα χωρις να υφισταται σαν εταιρεια...Τι να λεμε.Τεσπα.Πολυ κοροιδια, αλλα δεν ειναι ετσι με ολους.Αυτο εχω να πω.Προτου κανετε κατι,ψαχτε το πολυ.Και μην ειμαστε προκατελλημενοι.Μην γινεται αυτο που γινεται με το κρατος.Καθε εκλογες τους ιδιους βγαζουμε και τους τρωμε στην μαπα.

Δεν εχει κανεις συμβολαιο με τον Θεο και λεει εγω δεν θα παθω τιποτα,ουτε θα κανω προσευχες για να μην παθω!Καλο θα ταν τα λεφτα που μας κρατανε τα λαμογια για το Ικα, να μην τα διναμε και να επιλεγαμε εμεις την ασφαλιστικη καλυψη που θελουμε να εχουμε.Εδω δεν ισχυει απολυτα πιστευω "οτι πληρωνεις,παιρνεις.."

Σορυ, αν σας ζαλισα.Με πιασε το γαμωτο απλα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Η Εθνικη για παραδειγμα ειναι ελληνικη και μεχρι εκει.Εχει ορια παντου,σε επεμβασεις,εξετασεις,αμοιβες γιατρου αναλογα την εγχειρηση κτλ και καθε χρονο παιρνει τρελες αυξησεις στα ασφαλιστρα.Η Ιντεραμερικαν παλι ελληνικη ειναι,που την εχουν για μεγαλη εταιρεια. Η Ing πουλαει συνταξιοδοτικα χωρις να υφισταται σαν εταιρεια...Τι να λεμε.Τεσπα.

υπαρχει εταιρεια που δεν εχει ορια??!?!μου παν οτι εχει 1%αναπροσαρμογη καθε χρονο και γω στην eurolife 5.5%!

η ιντεραμερικαν δεν ειναι ελληνικη-> http://en.wikipedia.org/wiki/Achmea

ing τι παει να πει δεν υφισταται σαν εταιρεια?!οτι ανηκει στην international life?

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

εγω μεχρι τωρα με το ψαξιμο που ειχα κανει εχω βγαλει τα παρακατω tips για ασφαλιση υγειας..

 

-σε ποια κατηγορια δωματιου θα ναι η νοσηλεια και τι γινετε αν εισαι σε δικλινο και θες μονοκλινο ή λουξ.πληρωνεις μονο διαφορα τιμής δωματιου ή και αυξηση τιμων στα υλικα+εξετασεις.

-αν υπαρχει προγραμμα χωρις περιορισμο στις αμοιβες γιατρων(εχουν πινακα αμοιβων)

-αν δεινει πληρη αποζημιωση για επισκεψη σε γιατρους εκτος δικτυου-πινακα.

-αν περιλαμβανει τα φαρμακα

-οδοντιατρικα+οφθαλμολγικα προγραμματα (αν υπαρχουν)

και σιγουρα αν ειναι ισοβιο και οχι οριο ηλικιας στα 65..

-τα 500-700-1/1,5μυριο που σε καλυπτουν ειναι ανα περιστατικο ή ανα ετος

-αν καλυπτουν τοκετο 100%, οι επεμβάσεις ματιών, πλαστικές επεμβάσεις για παχυσαρκία ή για αισθητικούς λόγους

-αν εχουν ολες οι εταιριες αναπροσαρμογη τιμης καθε χρονο και ποσο %

-φυσικοθεραπειες

-καρκινο-χημειοθεραπειες-αιμοκαθαρση

-οι ξενες εταιρεις που "ασφαλιζουν" ανθρωπους με προβληματα υγειας απλα ειναι γι αυτους που εχουν λεφτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοκετό καλύπτουν οι ξένες εταιρείες αυτές με τα πανάκριβα ασφάλιστρα , αν είσαι φραγκάτος κάνεις συμβόλαιο σε αυτές όχι σε ελληνική, έχουν φοβερές παροχές. Οι ελληνικές απ' όσο γνωρίζω δίνουν ένα επίδομα μετά από κάτι χρόνια συνεχούς ασφάλισης. Πληρώνω μετά πολλών κόπων και βασάνων ένα συμβόλαιο σε Interamerican, θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Περι 'καρτας ελευθερας'

Ρε παιδια, οσοι εχετε ασχοληθει με το θεμα, θελω τα φωτα σας για το εξης:
σε μια ειδικη συνεστιαση απο λέσχη συνταξιουχων, προσεγγισαν τους γονεις μου για το εξης:
http://www.elglife.gr/card/index.html
που ανηκει στην εταιρια http://www.elglife.gr/
Ψαχνοντας βρηκα τα εξης:
http://www.synpe.gr/index.php?option...d=8&Itemid=178

http://www.i-nsurance.gr/upload/paro...lypseisELG.pdf


Απο το site της εμπορικης, αντιγραφω
"Το πόσο χρέωσης, για την ατομική κάρτα είναι 50€ ετησίως ή 4,17€ μηνιαίως. Για την οικογενειακή κάρτα είναι 78€ ετησίως ή 6,5€ μηνιαίως. Οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 23%."
Δεν μπορεσα να εξακριβωσω ομως αν αυτο ειναι το κοστος και για καποιον που γραφεται αυτονομα.


Διαφορα βασικα ερωτηματα γυριζουν στο μυαλο μου, και δεν ξερω αν εχει νοημα να μιλησω μαζι τους.
Βασικα κανω το εν λογω ψαξιμο για λογαριασμο των γονιων, τους ειπα θα ασχοληθω και θα τους πω τη γνωμη μου.

Διαβαζοντας το τι παρεχει, φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο.
Τα ερωτηματα βεβαια, ειναι τα κλασικα...
Αν ειναι αξιοπιστοι, αν κανουν οσα λενε, αν αξιζει σε σχεση με αλλες πιθανες επιλογες κλπ

Αν διαβασει κανεις τα οσα λενε, πραγματικα μοιαζει με πολυ συμφερουσα επιλογη.
Κι αν οντως εχουν κανει συνεργασιες και εχουν πετυχει να εξασφαλισουν τα οσα λενε?
Δεν ξερω.
Εδω ερχεται η ανταλλαγη εμπειριων μεσω του φορουμ.
Φυσικα παντα υπαρχει το ρισκο, να ειναι εδω πχ εκπροσωπος αλλης ασφαλειας και να κατηγορεις τις αλλες κλπ

Γενικα εχω κακη εντυπωση απο τον ασφαλιστικο χωρο. Απο θεματα επαγγελματισμου, και αξιοπιστιας.
Ωστοσο, δεν θελω και να τα 'τσουβαλιαζω' ολα. Αλλα νομιζω οτι οι κακοτοπιες ειναι τοσες πολλες που ειναι ευκολο να την πατησει κανεις.


Οποιος ξερει λοιπον, σχετικα με την 'καρτα ελευθερας', ας πει οτι γνωριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους.

 

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την ασφάλεια ζωής στην ING: Έχω ακούσει ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στις καταβολές αποζημιώσεων από ασφαλιστήρια ζωής στην συγκεκριμένη εταιρεία. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω κάτι για τη συγκεκριμένη αλλά αυτοί που πλασάρουν τις κάρτες υγείας συνήθως δεν είναι ασφαλιστικοί διαμεσολαβητές πιστοποιημένοι με εξετάσεις και με ασφάλιση αστικής ευθύνης οπότε μπορεί να λένε ό,τι γουστάρουν προκειμένου να πουλήσουν .

 

Συνήθως κρύβονται διαφημιστικές πίσω από αυτές που κάνουν συμβάσεις με συγκεκριμένα διαγνωστικά κέντρα.

 

Για αρχή ζήτα τους όρους πριν συμφωνήσεις για οτιδήποτε και ζήτα να μιλήσεις με πιστοποιημένο σύμβουλο ( καλύτερα από κοντά φυσικά αν μένεις εκεί κοντά ).

 

 

 

 

Περι 'καρτας ελευθερας'

Ρε παιδια, οσοι εχετε ασχοληθει με το θεμα, θελω τα φωτα σας για το εξης:
σε μια ειδικη συνεστιαση απο λέσχη συνταξιουχων, προσεγγισαν τους γονεις μου για το εξης:
http://www.elglife.gr/card/index.html
που ανηκει στην εταιρια http://www.elglife.gr/
Ψαχνοντας βρηκα τα εξης:
http://www.synpe.gr/index.php?option...d=8&Itemid=178

http://www.i-nsurance.gr/upload/paro...lypseisELG.pdf


Απο το site της εμπορικης, αντιγραφω
"Το πόσο χρέωσης, για την ατομική κάρτα είναι 50€ ετησίως ή 4,17€ μηνιαίως. Για την οικογενειακή κάρτα είναι 78€ ετησίως ή 6,5€ μηνιαίως. Οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 23%."
Δεν μπορεσα να εξακριβωσω ομως αν αυτο ειναι το κοστος και για καποιον που γραφεται αυτονομα.


Διαφορα βασικα ερωτηματα γυριζουν στο μυαλο μου, και δεν ξερω αν εχει νοημα να μιλησω μαζι τους.
Βασικα κανω το εν λογω ψαξιμο για λογαριασμο των γονιων, τους ειπα θα ασχοληθω και θα τους πω τη γνωμη μου.

Διαβαζοντας το τι παρεχει, φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο.
Τα ερωτηματα βεβαια, ειναι τα κλασικα...
Αν ειναι αξιοπιστοι, αν κανουν οσα λενε, αν αξιζει σε σχεση με αλλες πιθανες επιλογες κλπ

Αν διαβασει κανεις τα οσα λενε, πραγματικα μοιαζει με πολυ συμφερουσα επιλογη.
Κι αν οντως εχουν κανει συνεργασιες και εχουν πετυχει να εξασφαλισουν τα οσα λενε?
Δεν ξερω.
Εδω ερχεται η ανταλλαγη εμπειριων μεσω του φορουμ.
Φυσικα παντα υπαρχει το ρισκο, να ειναι εδω πχ εκπροσωπος αλλης ασφαλειας και να κατηγορεις τις αλλες κλπ

Γενικα εχω κακη εντυπωση απο τον ασφαλιστικο χωρο. Απο θεματα επαγγελματισμου, και αξιοπιστιας.
Ωστοσο, δεν θελω και να τα 'τσουβαλιαζω' ολα. Αλλα νομιζω οτι οι κακοτοπιες ειναι τοσες πολλες που ειναι ευκολο να την πατησει κανεις.


Οποιος ξερει λοιπον, σχετικα με την 'καρτα ελευθερας', ας πει οτι γνωριζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε neXTgen, ειλικρινά σου λέω δε ξέρεις που πας να μπλέξεις!! προσωπικά, δεν έχω να χάσω τίποτα ούτε να κερδίσω είτε κάνεις ασφάλεια είτε όχι! Αυτούς που σου λένε μεγάλες κουβέντες να προσέχεις!!

Μετά από ψάξιμο κατέληξα πως η καλύτερη επένδυση είναι οι προθεσμιακές καταθέσεις και όσον αφορά την υγεία: καλή διατροφή, γυμναστική και να εύχεσαι να μη σου τύχει το χειρότερο...

Σωστος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την ασφάλεια ζωής στην ING: Έχω ακούσει ότι υπάρχουν καθυστερήσεις στις καταβολές αποζημιώσεων από ασφαλιστήρια ζωής στην συγκεκριμένη εταιρεία. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;;

 

Ευχαριστώ.

 

Και υπάρχει λόγος που καθυστερούν. Σε λίγο δεν θα υφίσταται πλέον στην Ελλάδα όπως και μερικές άλλες ασφαλιστικές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ξεροντας πολυ καλα το κοσμο στον οποιο ζω δεν θα εκανα ποτε και για κανενα λογο ιδιωτικη "ασφαλεια" ακομα και αν 100 "ειδiκοι" με διαβεβαιωναν οτι δεν ειναι απατη, δεν εχω να χασω τιποτα κτλ κτλ.

Με το να δινεις αξια σε ιδιωτικη "ασφαλεια" αυτοματος μειωνης την αξια της δημοσιας ασφαλειας. Το υπενθυμιζω αυτο για να καταλαβετε πως χτιζεται το κοσμο γυρο σας και να μην κατηγορειτε αλλους (πολιτικους κτλ).

Ιδιωτικη ασφαλεια κανουν αυτοι που τους περισσευουν. ΟΚ αλλα δεν νομιζω να σας περισσευουν για πολλα χρονια ακομη εκτος και αν εχετε πολλα!! Σε περιπτωση που αδυνατεις να πληρωσεις την "ασφαλεια" σου τι γινετε??

 

http://www.imdb.com/title/tt1053424/?ref_=fn_al_tt_1

Μια ταινια σχετικη με το τοπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doubtful προφανως και εισαι σε μικρη ηλικια και δεν εχεις περασει απο δημοσια και ιδιωτικα νοσοκομεια.

οι μονοι που μειωνουν την δημοσια υγεια ειναι αυτοι που το προκαλουν.οσοι διοικουν ενα κρατος-κοσμο.

αν θες ταινια μη επιστημονικης φαντασιας δες το sicko.

 

για τις καρτες υγειας απλα οπως ολες οι επιχειρησεις δεν βγαινουν πια αποφασισαν να κανουν μαρκετινγκ και μονες τους!μην ξεχαντε οτι δεν παιρνουν εμμεσο δημοσιο χρημα και τους ετσουξε αρκετα φαινετε!!!(κατι κλινικες που ανοιγαν με τομογραφο,αξονικη απεναντι απο ικα/νοσοκομεια...)

μην ξεχνατε αρκετες τραπεζες δεινουν τις ιδιες καρτες και δωρεαν αν εχεις λογαριασμο.

ψαξιμο θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υπάρχει λόγος που καθυστερούν. Σε λίγο δεν θα υφίσταται πλέον στην Ελλάδα όπως και μερικές άλλες ασφαλιστικές....

 

Καλά αυτό το λένε εδώ και πολλά χρόνια για την ING, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα πάει πολύ καλά και δεν έχει λόγο να κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κανεις Ελληνας του εξωτερικου που εχει κανει κατι αντιστοιχο?Ζω εξωτερικο και ψηνομαι να κανω ενα προγραμμα υγειας.Εαν καποιος εχει να προτεινει κατι.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...