Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα 24'αρι κλιματιστικό με ταβάνι το χιλιαρικο (με δόσεις χωρις πιστωτική άρα κοτσοβολος).

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/138931-toyotomi--trn-trg-71zr

 

Τι γνώμη έχετε για το από πάνω;

 

Γενικά κάποια αντιπρόταση απο τα διαθεσιμα κλιματιστικά του κότσου σε αυτο το εύρος τιμής;

ενημερωτικα ο κοτσοβος εχει σε τιμη χωμα αυτο το 12αρι http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/131843-panasonic-re12pke?cmicc=skroutz  στα 449ε. Το δινει 80ε φτηνοτερο απο την χαμηλοτερη τιμη του εμποριου!!!  Αν σε βολευει στο χωρο σου μπορεις να παρεις 2 τμχ.  Εχει καλη αποδοση στην θερμανση και στην ψυξη,δυνατη ταχυτητα ανεμιστηρα για αμεση αποδοση και καλυπτει ανετα 30τ.μ.  Toyotomi πρεπει να ξερεις ποια σειρα να παρεις αλλιως θα την πατησεις...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και για τα δυο ή το ενα? εγω το 2012 εβαλα το 12αρι σειρα re στα 520ε οταν οι περισσοτεροι το ειχαν απο 570ε και πανω. Τοτε το 9αρι κατω απο 470ε δεν επεφτε..  εγω εχω δυο 12αρια σειρας re οχι ομως τα ιδια μοντελα.. και εχουν διαφορα στον τροπο λειτουργιας τους οπως και στους θορυβους της εξωτερικης μοναδας.

Για το 1 ήταν η τιμή. Ιούνιος του 2008 όμως. (είδα μόλις την απόδειξη :P)

 

 

....

 

(με έναν από τους 2-3 καλύτερους ιονιστές κλιματιστικών)

 

Τί στο καλό κάνει ο ιονιστής που τόσο καιρό δεν μπορώ να καταλάβω και μου το θύμησες τώρα; Και γενικώς τι είναι; Συσκευή; Φίλτρο; Το βλέπεις πουθενά αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 
 

Τί στο καλό κάνει ο ιονιστής που τόσο καιρό δεν μπορώ να καταλάβω και μου το θύμησες τώρα; Και γενικώς τι είναι; Συσκευή; Φίλτρο; Το βλέπεις πουθενά αυτό;

 

 

Δύο 12άρια κλιματιστικά που αγόρασα το 2012 έχουν ενσωματωμένο ιονιστή. Πρόσθετο εξάρτημα, όχι φίλτρο

αν και μερικά ακριβότερα κλιματιστικά έχουν και ειδικά πρόσθετα φίλτρα που δρουν συμπληρωματικά.

Δεν κάνω αντιγραφή των διαφημιστικών φυλλαδίων, θα σου πω τι κάνει στην πράξη.

 

- Εξαφανίζει τις σωματικές οσμές από υπνοδωμάτια και κοινόχρηστους χώρους.

- Μειώνει δραστικά τις συχνές και πολυήμερες χειμωνιάτικες «βρογχίτιδες».

- Περιορίζει την δημιουργία μούχλας (σε ταβάνια με υγρασία) στο ελάχιστο. (-90% ,εκεί γύρω)

 

Είναι πολλές οι εταιρίες που έχουν κλιματιστικά με ενσωματωμένο «ιονιστή»,

το αν είναι το ίδιο καλοί ή καλύτεροι από το δικό μου δεν γνωρίζω, το δικό μου είναι από τα παλαιότερα

και καταργήθηκε φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ενημερωτικα για οποιον τον ενδιαφερει..

 

μετρητης καταναλωσης ρευματος στην μιση τιμη http://www.e-shop.gr/hama-111908-xavax-green-eco-energy-meter-premium-p-PER.565854?sid=1

 

Ειναι στα 10ε και η προσφορα ισχυει μεχρι τις 27/9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχετε να προτεινετε κανενα καλο 12αρι κλιματιστικο? Οχι πολυ ακρβο, value for money ψαχνω , Εως 400 ευρα βρισκω κατι ?

Inventor σειρα Passion και Alfa . Ο ορισμός του value for money. Ιδιαίτερα οικονομικά σε κατανάλωση αξιόπιστα πολυ καλο after sale suppor και μεγάλη εγγύηση  (10 χρόνια συμπιεστής και 5 χρόνια υπόλοιπα μέρη ). Απο αυτοματισμούς τίποτα δεν τους λείπει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα που το ελεγες και πιο πανω , εσυ νομιζω. Το passion ειναι το πιο εξελιγμενο ?

Ξεφευγουν αρκετα σε τιμη ομω, σχεδον 200 ευρω. Ή δεν υπαρχει κατι αξιολογο πιο φθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα που το ελεγες και πιο πανω , εσυ νομιζω. Το passion ειναι το πιο εξελιγμενο ?

Ξεφευγουν αρκετα σε τιμη ομω, σχεδον 200 ευρω. Ή δεν υπαρχει κατι αξιολογο πιο φθηνα?

https://www.skroutz.gr/s/3204815/Inventor-Avra-A2VI-A2VO-12.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4573257/Inventor-Alfa-A2MVI-A2MVO-12.html

 

Σε σύγκριση με το Alfa το avra φαινεται πιο οικονομικό σε κατανάλωση.

 

Ναι ξεφεύγουν αλλα για μένα κάτι αξιόλογο ξεκινά στα 390-400 ευρώ..... 

 

Απο τα 390 ευρώ και κάτω ... το χάος. 

 

Καταρχάς εξηγησε μου που θα μπει το Aircondition και κατα μέσο όρο την ημέρα πόσο έχεις σκοπο να το καις καθώς και αν θα το καις καθημερινα σε κρύα και σε ζέστες.

Το passion ειναι το πιο εξελιγμενο ?

 

Το passion είναι το πιο οικονομικό σε κατανάλωση απο αυτά που σου πα και νομίζω και το πιο οικονομικο της εταιρίας.

Πιο εξελιγμένο δεν θα το λεγα. Ολα αυτα που σου πα είναι τελευταίας τεχνολογίας . Ελάχιστες  διαφορές έχει το passion με το alfa αλλά το passion έχει ιονιστή και για κάποιους ειναι σημαντικό αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 25 τμ χωρο περιπου θα μπει. Θα το δουλευω κυριως για θερμανση και νομιζω γυρω στο 5αωρο θα δουλευει καθημερινα.

Απο ότι κοιταξα κι εγω μετα τα 400 εμφανιζονται αξιοπρεπη κλιματιστικα. Δεν εχεις αδικο σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 25 τμ χωρο περιπου θα μπει. Θα το δουλευω κυριως για θερμανση και νομιζω γυρω στο 5αωρο θα δουλευει καθημερινα.

Απο ότι κοιταξα κι εγω μετα τα 400 εμφανιζονται αξιοπρεπη κλιματιστικα. Δεν εχεις αδικο σε αυτο.

Για πες μας αν έχει μόνωση το κτήριο και το ύψος που έχει ο χώρος,

στην ψύξη δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά στην θέρμανση είσαι στα όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το avra , ε?

Έτσι όπως το βλέπω και γω το 12αρι σε καλυπτει αλλα 100 % σίγουρος δεν είμαι . 

 

Το σπίτι έχει αλουμίνια; Αθήνα είναι;

 

Απο άποψη οικονομίας  πάμε με αυτή την σειρά: Passion Avra Alfa  (το passion έχει την μεγαλύτερη οικονομία)

Απο άποψη λειτουργιών αυτοματισμών : Passion και Alfa  . Οχι οτι το avra υστερεί ή του λείπουν βασικα χαρακτηριστηκά (ίσα ίσα το avra έχει ifeel τεχνολογία δηλαδή δεύτερο αισθητήρας θερμοκρασίας στο χειριστηριο του κλιματιστικού για να γίνεται καλύτερος έλεγχος της θερμοκρασίας) απλά οι 2 αυτές σειρές έχουν νέους συμπιεστές και νέες αναβαθμισμένες τεχνολογίες. Το avra το βρίσκεις σε πολύ καλή τιμή μιας και το μοντέλο πλέον είναι προς καταργηση και αντικαταστήθηκε απο το passion .

 

Επίσης οι σειρες passion και alfa είναι λίγο πιο δυνατά μηχανήματα (περισσότερα btus ) απο το avra.

 

Απο άποψη αξιοπιστίας μην σε ανησυχεί καθόλου, όταν μπλέκονται οι 2 μεγαλύτεροι κολοσσοί στον κλιματισμό Gree και Daikin  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...