Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μετραει την καταναλωση του inverter; Θα το εχω μονιμα στη πριζα; Μετραει μεση και στιγμιαια καταναλωση;

 

Μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλες συσκευες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και μετραει την καταναλωση του inverter; Θα το εχω μονιμα στη πριζα; Μετραει μεση και στιγμιαια καταναλωση;

 

Μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλες συσκευες;

Για να καταλάβεις εγώ έχω αυτό και το χα πάρει για να κάνω μετρήσεις στο δικό μου ινβέρτερ. :   http://www.e-shop.gr/hama-111908-xavax-green-eco-energy-meter-premium-p-PER.565854

 

Το έχω μόνιμα επάνω στο κλιματιστικό τώρα το καλοκαίρι για να έχω τον έλεγχο της κατανάλωσης και να ξέρω πάνω κάτω πόσο θα μου έρθει το ρεύμα.

Μετράει μεγιστη και ελάχιστη ισχύς που έχει τραβήξει η συσκευή που μετράς καθώς και την στιγμιαία ισχύς. Υπολογίζει την συνολική κατανάλωση κ.α 

Ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε συσκευή.

Οταν το βάλεις στο ινβερτερ θα δεις οτι η στιγμιαία ισχύς μεταβάλεται συνεχώς. όταν πρωτοανοίξεις το κλιματισιτκό θα δείς μεγάλη κατανάλωση και ύστερα ενώ πιάσει θερμοκρασία ο χώρος θα δεις ότι θα έχει πέσει στα μισά η κατανάλωση η και πιο κάτω. Αυτο είναι το πλεονέκτημα των ινβερτερ. Αμα βάλεις όμως το μετρητή σε συμβατικό κλιματιστικό θα δείς ότι καίει όλη την ώρα σταθερά στη μέγιστη ισχύς και κάποια στιγμη δεν θα καίει  σχεδόν καθόλου  (κάτω απο 50 watt ) on off που είπαμε.

 

Και κάτι άλλο που πολλοί το καταλαβαίνουν λάθος. Ενα ινβερτερ έχει πλεονεκτήματα σε σχέση με ενα συμβατικό (πολιτισμένη αθόρυβη λειτουργία καλύτερη διατήρηση της θερμοκρασίας στον χώρο ) και είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία απο ενα συμβατικό on off σίγουρα αλλα το πόσο οικονομικό είναι άλλο θέμα. Ενα πολύ απλό και φθηνό ινβερτερ σε συγκριση με ενα αντίστοιχο on off μπορεί να έχει πολύ μικρή διαφορά εξοικονόμησης ενεργειας τόσο μικρή που δεν κάνει την διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ. Πολλοί νομίζουν ότι επειδή πηραν ενα φθηνό ινβερτερ ότι πήραν κάτι σουπερ οικονομικό . Αυτό που δείχνει το πόσο οικονομικό είναι ενα κλιματιστικό είναι οι ενεργειακές κλάσεις αλλα πιο συγκεκριμένα σου δείχνουν  οι συντελεστες cop eer (πλέον scop seer)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inverter έχω. Θελω να ρωτήσω. Ξοδεύει πολύ ρεύμα το άναψε-σβήσε της συσκευής; Για παράδειγμα θέλω πριν κοιμηθώ να το ανάβω για κανά 20λεπτό. Να το ανάβω τότε ή να το κρατάω ανοιχτό συνεχόμενα από πριν (συνήθως το κλείνω πάνω στο δύωρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι γνωστή εταιρεία στην Ελλάδα και δεν γνωρίζω καν τι support έχει.Γενικά όταν αγοράζουμε μια συσκευή πέρα απο την αξιοπιστία μας ενδιαφέρει και η υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης . Το μόνο σίγουρο είναι πως το μηχάνημα δεν είναι οικονομικο σε λειτουργία και καίει αρκετά.Κάνει αρκετό θόρυβο και δεν έχει όλες τις ευκολίες που έχουν άλλα μηχανήματα Για τα λεφτά του είναι οκ . 
Αν το πήρες απλά ίσα ίσα να κάνεις την δουλειά σου δηλαδή να το καις μια στο τόσο για λίγη ώρα σε κανα καύσωνα οκ. Αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς αρκετά τότε για μένα λάθος επενδυση απο θέμα κατανάλωσης. 
Με 150 ευρώ παραπάνω επαιρνες κλιματιστικό που δεν συγκρίνεται καν με το AUX ούτε σε λειτουργίες ούτε σε κατανάλωση ούτε σε αξιοπιστια και εγγύηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργειακή κλαση Α λέει πάντως, άσχημα είναι;

 

Εγώ προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τα Panasonic που έχω αλλά δε βγάζω άκρη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει αν ξέρει; Τι ενεργειακής κλάσης είναι και πόση ονομαστική απόδοση BTU σε κρύο και ζέστη έχουν; 

 

RE9HKE (9αρι λέει)

RE18HKE (18αρι λεει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργειακή κλαση Α λέει πάντως, άσχημα είναι;

 

Εγώ προσπαθώ να βρω πληροφορίες για τα Panasonic που έχω αλλά δε βγάζω άκρη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει αν ξέρει; Τι ενεργειακής κλάσης είναι και πόση ονομαστική απόδοση BTU σε κρύο και ζέστη έχουν; 

 

RE9HKE (9αρι λέει)

RE18HKE (18αρι λεει)

Ναι για την σημερινή τεχνολογία κλιματισιτκών θεωρείται ασχημα .Η κατώτερη κλάση ενός σύγχρονου κλιματιστικού είναι η Α .

Οκ το θες απλα να το βάλεις σε ενα εξοχικό όπου θα το καις μόνο το Σ/Κ που θα πηγαίνεις και όταν πηγαίνεις? Ναι οκ βάλε Α κλάση αντε το πολύ Α+  .Αν το θες για περισσότερη χρήση για μένα Α+ και πάνω.

 

Βρήκα όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για τα panasonic . Δεν αναφέρει ενεργειακές κλάσεις αλλα χονδρικά το 9άρι με κάτι υπολογισμούς που κάνα πρόχειρους είναι Α+ κλάσης και το 12 άρι Α κλάση   πιθανολογώ. 

 

http://www.kaelte-bast.de/dateien/pana/th/2008/sm_cs-re9.12hke.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργειακή κλαση Α λέει πάντως, άσχημα είναι;

 

RE9HKE (9αρι λέει)

 

 

 

Όχι δεν είναι άσχημα το Α και Α+, αν έγινε σωστή επιλογή κλιματιστικού και έχουν τοποθετηθεί σωστά.

Το δικό σου είναι άριστη επιλογή (σχέση τιμής-ποιότητας).

 

Αν δεν είναι σωστά τοποθετημένο το κλιματιστικό και δεν ξέρει να το δουλεύει σωστά ο χρήστης,

τα κλιματιστικά κλάσης Α και  Α++ θα έχουν την ίδια ή παραπλήσια κατανάλωση ρεύματος τελικά (για πολλούς και διάφορους λόγους), αλλά για το Α θα έχεις διαθέσει σχεδόν τα μισά λεφτά.

Τα Α++ και Α+++, για να αφήσουν κέρδος (κατανάλωση ρεύματος) θέλουν μελέτη πριν την εγκατάσταση, τον καλύτερο ψυκτικό στην τοποθέτηση, επιδέξιο χρήστη και να λειτουργήσουν πάνω από 6-7 χρόνια χωρίς να πάθουν βλάβη (απόσβεση διαφοράς τιμής).

Ενδείκνυνται περισσότερο για σπίτια που θέλουν να έχουν την ίδια σταθερή θερμοκρασία όλο το 24ωρο, άρα να λειτουργούν σε 24ωρη βάση.

Ο μόνος που κερδίζει σίγουρα, είναι ο έμπορος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil

να σαι καλά, εντομεταξύ βλέπω λέει Cooling 8870BTU (μας δουλεύουν; 9άρι πλήρωσα :P ) Το άλλο που έχω είναι 18άρι βέβαια, αλλά δε πειράζει. Κάπου εκεί θα κυμαίνεται κι εκείνο λογικά.

 

filipN

Καλά για την τιμή-ποιότητα δε ξέρω, για την τιμή μόνο να σου πω ότι ήταν υπερβολικά πολλά τα χρήματα! Αλλά βέβαια πριν 5ετία  και βάλε. Ειδικά για το 18αρι! Φοβάμαι να πω και την τιμή κιόλας  :X Έχω απογοητευτεί πάντως από τα 9άρια λόγω μίας μυρωδιάς που βγάζουν σχεδόν από την αρχή! (τα έχω αναφέρει σε άλλο θέμα παλαιότερα), για τρομερό θόρυβο από τον συμπιεστή (καλά θα φταίει η στερέωση στον τοίχο μάλλον γιατί μόνο στο ένα 9άρι έχω πολύ προβλημα) και για το ότι δεν έχουν λειτουργία Fan!

 

Δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω πως πρέπει να τα χειρίζεσαι για να έχεις την καλύτερη οικονομία και απόδοση, αλλά γενικώς εγώ δε το ξεζουμίζω. Δηλαδή το ανοίγω για αρκετές ώρες και σε θερμοκρασίες 26-27 και πολλές φορές 28. Στο αυτόματο ο ανεμιστήρας ή σπάνια στην πρώτη σκάλα. 

Το χειμώνα που μας πέρασε τα λιώσαμε όλα πάντως! Πολλές ώρες λειτουργίες, αλλά το 18αρι φαινόταν να μην αποδίδει μερικές φορές ή κάποιες ώρες από τις πολλές που λειτουργούσε! Δηλαδή ο ανεμιστήρας του μέσα πολλές φορές δούλευε ενώ δε μας έβγαζε ζεστό αέρα! (ήταν στο αυτόματο)

 

Συμπέρασμα δικό μου; Δε πα να 'ναι και γαμώ τις ποιότητες; Πεταμένα λεφτά για μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dare-Devil

να σαι καλά, εντομεταξύ βλέπω λέει Cooling 8870BTU (μας δουλεύουν; 9άρι πλήρωσα :P ) Το άλλο που έχω είναι 18άρι βέβαια, αλλά δε πειράζει. Κάπου εκεί θα κυμαίνεται κι εκείνο λογικά.

 

filipN

Καλά για την τιμή-ποιότητα δε ξέρω, για την τιμή μόνο να σου πω ότι ήταν υπερβολικά πολλά τα χρήματα! Αλλά βέβαια πριν 5ετία  και βάλε. Ειδικά για το 18αρι! Φοβάμαι να πω και την τιμή κιόλας  :X Έχω απογοητευτεί πάντως από τα 9άρια λόγω μίας μυρωδιάς που βγάζουν σχεδόν από την αρχή! (τα έχω αναφέρει σε άλλο θέμα παλαιότερα), για τρομερό θόρυβο από τον συμπιεστή (καλά θα φταίει η στερέωση στον τοίχο μάλλον γιατί μόνο στο ένα 9άρι έχω πολύ προβλημα) και για το ότι δεν έχουν λειτουργία Fan!

 

Δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω πως πρέπει να τα χειρίζεσαι για να έχεις την καλύτερη οικονομία και απόδοση, αλλά γενικώς εγώ δε το ξεζουμίζω. Δηλαδή το ανοίγω για αρκετές ώρες και σε θερμοκρασίες 26-27 και πολλές φορές 28. Στο αυτόματο ο ανεμιστήρας ή σπάνια στην πρώτη σκάλα. 

Το χειμώνα που μας πέρασε τα λιώσαμε όλα πάντως! Πολλές ώρες λειτουργίες, αλλά το 18αρι φαινόταν να μην αποδίδει μερικές φορές ή κάποιες ώρες από τις πολλές που λειτουργούσε! Δηλαδή ο ανεμιστήρας του μέσα πολλές φορές δούλευε ενώ δε μας έβγαζε ζεστό αέρα! (ήταν στο αυτόματο)

 

Συμπέρασμα δικό μου; Δε πα να 'ναι και γαμώ τις ποιότητες; Πεταμένα λεφτά για μένα...

Μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι σε ενδιέφερε το 12άρι :P

Τα panasonic θεωρούνται αξιόπιστα μηχανήματα αλλά για μένα αδιάφορα απο άποψη τιμής και τεχνολογίας που φοράνε.

Ο θόρυβος στο 9αρι θα μπορούσε να είναι λόγο συντονισμού της εξωτερικής μονάδας (μπορεί να χρειάζεται αποσβεστήρες στις βάσεις)

Η "ιδανική" θερμοκρασία για να έχουμε συνθήκες άνεσης και οικονομία είναι 26-27 βαθμούς. 

Όσο για το 18άρι που λες ότι δεν απέδιδε αν αυτό το συμπεραίνεις επειδή κάποιες στιγμές κατα την λειτουργία του σου βγάζει σχεδόν χλιαρό αέρα κατα την λειτουργία του στην θέρμανση δεν θεωρείται πρόβλημα απλά μπορεί να έκοψε πολύ ο συμπιεστής του επειδή έπιασε την θερμοκρασία στο χώρο .Αν τώρα θες να μου πεις ότι τις πολύ κρύες μέρες δεν σου βγάζει τόσο ζεστό αέρα (για μεγάλο χρονικό διαστημα) ή νιώθεις ότι ζορίζεται να πιάσει την θερμοκρασία στο χώρο τότε πολύ πιθανον το 18άρι δεν είναι για τον χώρο σου.

 

Για βέλτιστη οικονομία ανεμιστήρας στο auto και θερμοκρασία απο 26 και πάνω.

 

Όσο για τo πόσα λεφτά έδωσες σε πληροφορώ ότι για το δικό μου 9άρι προπερσυ έδωσα 750 ευρω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 9αρια καλά μου φάνηκαν τα 650 που ειχαμε δώσει. Για το 18αρι όμως πήγε τα διπλάσια. Και θα μου πεις τώρα αφού είναι το διπλάσιο μηχάνημα... Ελα όμως που δε το θεωρώ δικαιολογία αυτό για να έχει διπλάσια τιμη. Τέλος πάντων είναι μεγαλος και περιεργος ο χώρος που έχουμε το 18αρι. Πιστεύω δεν αρκεί. Οταν λεω δεν έβγαζε ζεστό αέρα εννοώ οτι καθοσουν ακριβως απο κάτω του και μπορεί να κρυωνες κιόλας... Και απο τη στιγμη που ο συμπιεστής είχε κόψει και ο ανεμιστήρας ηταν αυτόματο μάλλον ήταν μαλάκια του μηχανήματος που δούλευε ακόμα ετσι. Θα μπορούσε απλα να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η panasonic είναι στις 5 καλύτερες κατασκευάστριες κλιματιστικών παγκοσμίως, βγάζει αξιόπιστα μηχανήματα

αλλά δεν ενσωματώνει γρήγορα σε αυτά τεχνολογίες αιχμής-στα φτηνότερα τουλάχιστον- ούτε έχει την κορυφαία ποιότητα κατασκευής.

Ίσως όμως σε αυτή τη νοοτροπία να οφείλεται ότι σπάνια αναφέρονται βλάβες ή παράπονα πελατών για άλλα θέματα, όπως η κατανάλωση.

Παράδειγμα.

Πριν δύο χρόνια, χειμώνα, λόγω της απαγορευτικής τιμής του πετρελαίου, αγόραζαν πολλοί ένα συγκεκριμένο 9άρι,

άλλης νεώτερης εταιρίας, κυρίως γιατί είχε μεγάλη εγγύηση και διαφήμιζε:

1. κατανάλωση, Θέρμανση 540(W) με COP 5,09. (COP = power output / power input).

2. Απόδοση Θέρμανση (Btu) 9.383 (2.456 - 16.377).

Κανείς δεν σκέφτηκε ότι το COP 5,09 αναφέρονταν στην ονομαστική ισχύ 9.383 (Btu)και όχι τη μέγιστη16.377

και η κατανάλωση 540(W) σε απόδοση 9.383(Btu), κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και όχι πάντα.

Αποτέλεσμα,

σε χώρους 14-18 τμ ή με μέτρια μόνωση, κατανάλωνε σχεδόν όσο ένα άλλο συγκεκριμένο 9άρι με απόδοση στη

Θέρμανση 9900 ( 3070-12630) Btu/h, αρκετά χαμηλότερο COP αλλα κατά 270 ευρώ φτηνότερο (760 --> 490 ευρώ)

και με πολύ καλύτερη ποιότητα αέρα.(με έναν από τους 2-3 καλύτερους ιονιστές κλιματιστικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η panasonic είναι στις 5 καλύτερες κατασκευάστριες κλιματιστικών παγκοσμίως, βγάζει αξιόπιστα μηχανήματα

αλλά δεν ενσωματώνει γρήγορα σε αυτά τεχνολογίες αιχμής-στα φτηνότερα τουλάχιστον- ούτε έχει την κορυφαία ποιότητα κατασκευής.

Ίσως όμως σε αυτή τη νοοτροπία να οφείλεται ότι σπάνια αναφέρονται βλάβες ή παράπονα πελατών για άλλα θέματα, όπως η κατανάλωση.

Παράδειγμα.

Πριν δύο χρόνια, χειμώνα, λόγω της απαγορευτικής τιμής του πετρελαίου, αγόραζαν πολλοί ένα συγκεκριμένο 9άρι,

άλλης νεώτερης εταιρίας, κυρίως γιατί είχε μεγάλη εγγύηση και διαφήμιζε:

1. κατανάλωση, Θέρμανση 540(W) με COP 5,09. (COP = power output / power input).

2. Απόδοση Θέρμανση (Btu) 9.383 (2.456 - 16.377).

Κανείς δεν σκέφτηκε ότι το COP 5,09 αναφέρονταν στην ονομαστική ισχύ 9.383 (Btu)και όχι τη μέγιστη16.377

και η κατανάλωση 540(W) σε απόδοση 9.383(Btu), κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και όχι πάντα.

Αποτέλεσμα,

σε χώρους 14-18 τμ ή με μέτρια μόνωση, κατανάλωνε σχεδόν όσο ένα άλλο συγκεκριμένο 9άρι με απόδοση στη

Θέρμανση 9900 ( 3070-12630) Btu/h, αρκετά χαμηλότερο COP αλλα κατά 270 ευρώ φτηνότερο (760 --> 490 ευρώ)

και με πολύ καλύτερη ποιότητα αέρα.(με έναν από τους 2-3 καλύτερους ιονιστές κλιματιστικών)

Νειώθω ήδη μ@λ@κ@ς και ξέρω για πιο μοντέλο αναφέρεσαι Gree Hansol . Αυτό που λες στέκει και λογικά έχεις δίκιο αλλά και πάλι είναι ενα ιδιαίτερα οικονομικό μηχάνημα απλα όπως είπες ίδια δουλειά έκανες και με φθηνότερο . Anyway... με ενδιέφερε πάντως η 10 ετής εγγύηση και η 5ετής στις πλακέτες . 

 

 

Edit: Αν και στέκει αυτό που λες και πάλι δεν ξέρουμε πως συμπεριφέρονται οι καμπύλες των  cop και eer συγκριτικά με άλλα μοντέλα ίσως το Hansol να πλεονεκτεί σε αντίξοες συνθήκες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 9αρια καλά μου φάνηκαν τα 650 που ειχαμε δώσει.

και για τα δυο ή το ενα? εγω το 2012 εβαλα το 12αρι σειρα re στα 520ε οταν οι περισσοτεροι το ειχαν απο 570ε και πανω. Τοτε το 9αρι κατω απο 470ε δεν επεφτε..  εγω εχω δυο 12αρια σειρας re οχι ομως τα ιδια μοντελα.. και εχουν διαφορα στον τροπο λειτουργιας τους οπως και στους θορυβους της εξωτερικης μοναδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα 24'αρι κλιματιστικό με ταβάνι το χιλιαρικο (με δόσεις χωρις πιστωτική άρα κοτσοβολος).

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/138931-toyotomi--trn-trg-71zr

 

Τι γνώμη έχετε για το από πάνω;

 

Γενικά κάποια αντιπρόταση απο τα διαθεσιμα κλιματιστικά του κότσου σε αυτο το εύρος τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...