Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια να ρωτησω κατι!! ειμαι αναμεσα σε κλιματιστικο τογιοτομι 9αρι με ενεργειακη κλαση α+ και σε 12αρι με ενεργειακλη κλαση α.και τα 2 ειναι inverter. το χρειαζομαι για δωματιο περιπου 32 ττετραγωνικά μετρα!τι μο προτεινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω κατι!! ειμαι αναμεσα σε κλιματιστικο τογιοτομι 9αρι με ενεργειακη κλαση α+ και σε 12αρι με ενεργειακλη κλαση α.και τα 2 ειναι inverter. το χρειαζομαι για δωματιο περιπου 32 ττετραγωνικά μετρα!τι μο προτεινετε??

Σαφως το 12αρι και δεν ξερω αν καλυπτει τοσα τετραγωνικα μηπως χρειαζεσαι 16αρι το 9αρι δεν κανει με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ!! η mediamarkt εστειλε αλλο απ αυτο της παραγγελιας και προσπαθω να βρω λυσεις!

ΔΕΣ αυτο....

 

http://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως το 12αρι και δεν ξερω αν καλυπτει τοσα τετραγωνικα μηπως χρειαζεσαι 16αρι το 9αρι δεν κανει με τιποτα.

Κάπως αυθαίρετο αυτό που είπες. Ούτε καν στοιχεία του χώρου που πρέπει να εγκατασταθεί δεν σου έδωσε η κοπέλα..... Κατά 90  % δεν θα κάνει το 9άρι αλλά δεν είναι απαραίτητο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να ρωτησω κατι!! ειμαι αναμεσα σε κλιματιστικο τογιοτομι 9αρι με ενεργειακη κλαση α+ και σε 12αρι με ενεργειακλη κλαση α.και τα 2 ειναι inverter. το χρειαζομαι για δωματιο περιπου 32 ττετραγωνικά μετρα!τι μο προτεινετε??

εχω ακουσει πολλα παραπονα για toyotomi και samsung. για μενα μακρια. κοιτα σε inventor,gree,hitachi,panasonic

εχω ακουσει πολλα παραπονα για toyotomi και samsung. για μενα μακρια. κοιτα σε inventor,gree,hitachi,panasonic

sorry... το διαβασα γρηγορα και λαθος καταλαβα. Αν το 12αρι αποδιδει ονομαστικα στην θερμανση πανω απο 14000btu ok. Συνηθως τα περισσοτερα αποδιδουν απο 12500 εως 13500btu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως αυθαίρετο αυτό που είπες. Ούτε καν στοιχεία του χώρου που πρέπει να εγκατασταθεί δεν σου έδωσε η κοπέλα..... Κατά 90  % δεν θα κάνει το 9άρι αλλά δεν είναι απαραίτητο αυτό.

Τις εδωσα ενα σαιτ που εχει καποιες παραμετρους(που μενει αν εχει διπλα τζαμια κ.τ.λ) που βοηθα να αποφασισεις ποσα BTU χρειαζονται αλλα το 9αρι 100% δεν κανει για 33 τετραγωνικα τωρα αν ειναι αυθαιρετο και χαζο αυτο που εγραψα καποιοι ειδικοι θα την διαφωτισουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παιδια!!δεν μου κανει το 9αρι με τιποτα!!το 12 αρι εχει αποδοση 14000!αυτο θα ξαναπαραγγειλω!μια συμβουλη μακρια απο media markt!παρηγγειλα 12 αρι για να σταλει κρητη εφεραν 9αρι  ενω ειιχα πληρωσει το 12αρι και τωρα δεν παραδεχονται τ λαθος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παιδια!!δεν μου κανει το 9αρι με τιποτα!!το 12 αρι εχει αποδοση 14000!αυτο θα ξαναπαραγγειλω!μια συμβουλη μακρια απο media markt!παρηγγειλα 12 αρι για να σταλει κρητη εφεραν 9αρι  ενω ειιχα πληρωσει το 12αρι και τωρα δεν παραδεχονται τ λαθος!!

εγω τα θεωρω ακριβα.. το ειχε σε προσφορα? εκανες ερευνα αγορας..?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει καμιά σοβαρή επιχείρηση που να κάνουν μελέτη για κλιματισμό (σπιτιού) και όχι απλά τρύπες σε όποιον άδειο τοίχο βρουν όπως οι περισσότεροι;  Δηλαδή να σου πουν πόσες μονάδες χρειάζεται, τί ισχύος η καθεμία, πού ακριβώς θα μπουν και γιατί, αν θα έχουν κοινή εξωτερική μονάδα (και αν γίνεται), γενικά να το έχουν το θέμα.

 

Και να είναι και οικονομικοί φυσικά. 

 

Θεσσαλονίκη, ε.

 

Thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει καμιά σοβαρή επιχείρηση που να κάνουν μελέτη για κλιματισμό (σπιτιού) και όχι απλά τρύπες σε όποιον άδειο τοίχο βρουν όπως οι περισσότεροι;  Δηλαδή να σου πουν πόσες μονάδες χρειάζεται, τί ισχύος η καθεμία, πού ακριβώς θα μπουν και γιατί, αν θα έχουν κοινή εξωτερική μονάδα (και αν γίνεται), γενικά να το έχουν το θέμα.

 

Και να είναι και οικονομικοί φυσικά. 

 

Θεσσαλονίκη, ε.

 

Thanx.

Να ξέρεις μόνο η μελέτη απωλειών χώρου είναι μερικά 100αρικα  ευρώ αν δεν απατώμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικό το βρίσκω.  Δεν είπαμε να μου βγάλει τις θερμίδες με υποδιαστολή, αλλά να ξέρει τί του γίνεται.  Δηλαδή αν στάξω 1000-1500 για μονάδες από μια επιχείρηση θα μου ζητήσει άλλα Χ00 ευρώ για μελέτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...