Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπερβολικό το βρίσκω.  Δεν είπαμε να μου βγάλει τις θερμίδες με υποδιαστολή, αλλά να ξέρει τί του γίνεται.  Δηλαδή αν στάξω 1000-1500 για μονάδες από μια επιχείρηση θα μου ζητήσει άλλα Χ00 ευρώ για μελέτη;

 

Προφανώς θα σου κάνουν μια προσεγγιστική εκτίμηση απωλειών με βάση τα τετραγωνικά και την παλαιότητα του σπιτιού και θα σου πούνε τι ίσχυος μηχάνημα θέλει ο κάθε χώρος. Για να γίνει μια αναλυτική μελέτη ψυκτικών απωλειών θα πάρει τουλάχιστον 300 ευρώ. Δεν κάθεται κανένας να κάνει αναλυτική μελέτη για σπίτι που θα τοποθετηθούν μονάδες split με συγκεκριμένη ισχύ από το εργοστάσιο κατασκευής τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για κλιματιστικό στα 12000BTU τι μάρκες  προτείνεται? Toyotomi αξίζει η καλύτερα για Invertor?

Inventor .

 

Αναλογα τι budget διαθέτεις και αν έχεις σκοπό να το δουλεύεις πολλές ώρες καθημερινά ή όχι μπορω να σου προτεινω καποια μοντέλα. 

Πες μου τι θες απο το κλιματιστικο . Ψυξη ή θερμανση ή και τα 2? Να χει πολλά φίλτρα και ιονιστή ή όχι να είναι ιδιαιτερα οικονομικό; Να είναι αθόρυβο ;  

Θεωρώ δεδομένο ότι επελεξες μέγεθος κλιματιστικού σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor .

 

Αναλογα τι budget διαθέτεις και αν έχεις σκοπό να το δουλεύεις πολλές ώρες καθημερινά ή όχι μπορω να σου προτεινω καποια μοντέλα. 

Πες μου τι θες απο το κλιματιστικο . Ψυξη ή θερμανση ή και τα 2? Να χει πολλά φίλτρα και ιονιστή ή όχι να είναι ιδιαιτερα οικονομικό; Να είναι αθόρυβο ;  

Θεωρώ δεδομένο ότι επελεξες μέγεθος κλιματιστικού σωστά.

 

Στα 450-600 max. Και για ψύξη και για θέρμανση. Φίλτρα και Ιονιστή αν γίνεται αλλιώς σ δεύτερη μοίρα. Θόρυβο να μην κάνει και σαν αεροπλάνο. Μου προτειναν και το Daikin. Το μέγεθος για 12000BTU αν και είδα μερικά ότι έχουν μέγιστο τα 14000-15000 παρότι ονομάστική στα 12000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 450-600 max. Και για ψύξη και για θέρμανση. Φίλτρα και Ιονιστή αν γίνεται αλλιώς σ δεύτερη μοίρα. Θόρυβο να μην κάνει και σαν αεροπλάνο. Μου προτειναν και το Daikin. Το μέγεθος για 12000BTU αν και είδα μερικά ότι έχουν μέγιστο τα 14000-15000 παρότι ονομάστική στα 12000

H daikin πλέον είναι εκτός ανταγωνισμού μιας και δεν μπορεί να ανταγωνιστεί σε τεχνολογία-τιμή άλλες εταιρίες του χώρου . Για να πάρεις ενα daikin Α+++ θες διπλάσια λεφτά απο ένα μιας αλλης εταιρίας του χώρου εξίσου αξιόπιστη. Εγω προσωπικά daikin θα πρότεινα μόνο αν τα λεφτά δεν ήταν το πρόβλημα και  μας ενδιέφερε η τεχνολογία αιχμής.

 

Σε αυτά τα λεφτά που λες με ιονιστή και όσο πιο οικονομικό γίνεται σε κατανάλωση και με τεράστια εγγύηση προτείνω αυτό : 

https://www.skroutz.gr/s/4582132/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-12.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακούσει παρα πολύ καλα λόγια και για τα Gree με 10 χρόνια εγγυηση μάλιστα (το διαφημίζουν κιολας καπου το πήρε το αυτί μου).

 

Ξερω οτι γενικά βγαζει επαγγελματικά κλιματιστικά και εχει 6-7 χρόνια που αρχισε να παιζει μπαλα με τα split και ειναι πολυ Value for money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ακούσει παρα πολύ καλα λόγια και για τα Gree με 10 χρόνια εγγυηση μάλιστα (το διαφημίζουν κιολας καπου το πήρε το αυτί μου).

 

Ξερω οτι γενικά βγαζει επαγγελματικά κλιματιστικά και εχει 6-7 χρόνια που αρχισε να παιζει μπαλα με τα split και ειναι πολυ Value for money

Στα λεφτά που διαθέτει τα Gree (τουλάχιστον αυτα που φέρνει ο εισαγωγέας στην Ελλάδα υστερούν (κυρίως σε κατανάλωση) απο τα αντίστοιχα μοντέλα της inventor . Αναμεσα σε Gree  και inventor αν μιλάμε για το κορυφαίο μηχάνημα τότε σίγουρα Gree μιας και υπερτερει . 

Επίσης η εγγύηση της Gree είναι ίδια με της inventor γιατί απλά τα inventor είναι κατασκευής Gree (όπου Gree=Daikin σε αρκετά πράγματα πλέον)

 

H gree δεν παίζει απλά μπάλα. Παίζει μπαλάρα στην παγκόσμια αγορά τόσο σε αριθμό κατασκευης μονάδων όσο και σε αναπτυξη τεχνολογιας πώληση τεχνογνωσίας κτλ κτλ . Για μένα είναι αυτή και η Daikin και πλέον αυτές οι 2 εταιρίες παίζουν μαζί μπαλίτσα. Μοιράζονται εξαρτήματα τεχνογνωσία κοινες γραμμές παραγωγής κοινα ερευνητικά κέντρα κτλ 

 

Ναι αρχικά η Gree έφτιαξε όνομα στον επαγγελματικό εξοπλισμό στην Ελλάδα και τα τελευταία χρόνια έκανε το μπαμ στα split unit (στην χώρα μας αυτό γιατί στο εξωτερικό είναι χρόνια γνωστή)

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακούσει παρα πολύ καλα λόγια και για τα Gree με 10 χρόνια εγγυηση μάλιστα (το διαφημίζουν κιολας καπου το πήρε το αυτί μου).

 

Η εγγύηση για την ακρίβεια είναι 10 χρόνια συμπιεστής και 5 χρόνια τα υπόλοιπα μέρη της μονάδας  (πλακέτες κτλ) πάντα με την προυπόθεση ότι κάνεις ετήσια συντήρηση στο κλιματιστικό σου αλλιώς χάνεται η εγγύηση . 

Εχω gree και μέσα στην συσκευασία είχε τους όρους της εγγύησης . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα mitsubishi 5ετιας και γεμισε νερα η μοναδα μεσα.. Προφανως βουλωσε το σωληνακι.. Ανοιξα το μπροστα καπακι αλλα παραμεσα δεν καταφερα να φτασω..

 

Καποιος καλος τεχνικος θεσσαλονικη που να χει ξαναπιασει mitsubishi υπαρχει;

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οδηγίες λέει ότι προτιμότερη επιλογή για ψύξη είναι η επιλογή ECONO COOL. Πιο οικονομική βασικά από την κλασσική επιλογή ψύξης. Γνωρίζουμε κάτι περί τούτου και την εγκυρότητα του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε πάρει κλιματιστκό samsung aqv09  (8500btu) . Απο την αρχή δε το γούσταρα γιατι ειχα βρει τοτε καποιο panasonic νομιζω ή mitsubishi και τελικά πήραν αυτό και το έμαθα μετα (500+) ευρω πριν δυο χρονια. 

Επίσης εγινε εγκατασταση απο τεχνικό που γνωρίζαμε οποτε δεν ειχε εγγυηση (δεν τον ηθελα προσωπικά).

Απο την αρχη εβγαζε χλιαρό αερα όχι πολυ κρυο αλλα γενικά έκανε καποια δουλειά όχι τιποτα τρομερό.. Δηλαδη εχω δει απο φίλους κατι απλα toyotomi,midea, κτλ να ψωλ* κυριολεκτικά και σε μενα να ιδρώνεις κιολας .

 

Γενικά στην αρχη εκανε κρακ κρακ καθε λιγο (ειχε βαλει κ μικροτερη σωληνα απο οτι ελεγε στο manual) και σταμάγε και ξεκίναγε μετα απο λίγο. Μετα απο κανα 2 μηνες λειτουργιες σταματησε να το κάνει αυτο και δουλευε κανονικά οπως ελεγε και ο τεχνικός δηλαδη συνεχεια αλλα οχι τιποτα ιδιαίτερο.

Επίσης η εσωτερικη μοναδα ετριζε που και που κυρίως η περσίδες οταν γυρίζαν! 

 

Πριν απο μια δυο μερες αρχισε να μη παίρνει μπρος αμέσως αλλα με παρακάλια ηθελε 2 φορες και ηταν μια χαρα μετα μεχρι που σταμάτησε να δουλευει και εκλεινε αμεσως αναβοσβήνοντας ενα λαμπακι..

 

Τωρα ενας θεός ξέρει τι μπορεί να είναι. Πάνω απο 200 ευρώ παντως για επισκευή με τίποτα.. Καλυτερα να δωσω κατι παραπανω και να παρω ενα inventor να γουστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H daikin πλέον είναι εκτός ανταγωνισμού μιας και δεν μπορεί να ανταγωνιστεί σε τεχνολογία-τιμή άλλες εταιρίες του χώρου . Για να πάρεις ενα daikin Α+++ θες διπλάσια λεφτά απο ένα μιας αλλης εταιρίας του χώρου εξίσου αξιόπιστη. Εγω προσωπικά daikin θα πρότεινα μόνο αν τα λεφτά δεν ήταν το πρόβλημα και  μας ενδιέφερε η τεχνολογία αιχμής.

 

Σε αυτά τα λεφτά που λες με ιονιστή και όσο πιο οικονομικό γίνεται σε κατανάλωση και με τεράστια εγγύηση προτείνω αυτό : 

https://www.skroutz.gr/s/4582132/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-12.html

 

 

Τα toyotomi βγάζουν προβήματα και δεντα προτείνεις? Επίσης το Inventor είναι Αμερικάνικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα toyotomi βγάζουν προβήματα και δεντα προτείνεις? Επίσης το Inventor είναι Αμερικάνικο?

 

Ενα toyotomi δικο μας 18000 btu άντεξε 5 χρόνια... Καθε χρόνο συντήρηση (καποιες χρονιές και 2 φορές) και μας πούλησε μεσα στο χειμώνα με τα κρύα... Πεταμένα λεφτα...

Ακριβώς απο δίπλα εχουμε carrefour 14 χρόνια και δε νιώθει τίποτα με σπάνια συντήρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους συντηρηση κάνετε;

Εμείς έχουμε ενα 10 χρόνια με ποτε συντήρηση και οταν ειχε ερθει ο τεχνικός αυτος λεει δε χρειάζεται συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους συντηρηση κάνετε;

Εμείς έχουμε ενα 10 χρόνια με ποτε συντήρηση και οταν ειχε ερθει ο τεχνικός αυτος λεει δε χρειάζεται συντήρηση.

 

Σχολαστικό καθαρισμό κατα βάση... οταν αυτός λεει οτι δε χρειάζεται συντηρηση πιθανώς εννοει συμπλήρωση φρέον που γενικά δε θέλουν τα συγχρονα μηχανήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολαστικό καθαρισμό κατα βάση... οταν αυτός λεει οτι δε χρειάζεται συντηρηση πιθανώς εννοει συμπλήρωση φρέον που γενικά δε θέλουν τα συγχρονα μηχανήματα...

Τωρα περιμένω να ερθει μπας και φτιάξει το samsung. Ο καθαρισμός αν δε γίνει γιατι να μπορει να σε βγαλει εκτος εγγύησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...