Προς το περιεχόμενο

Dark Souls [PS3][Xbox 360]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης τωρα που κατεβηκα blighttown (γαμω τα slowdown εκει μεσα οπως ειπατε, τερμα εκνευριστικο) τα μαγικα μου ειναι πολυ "λιγα" γι αυτα που αντιμετωπιζω απο bonfire σε bonfire. Βρηκα μια bonfire καπου στη μεση και μετα καμια αλλη και εχασα (γιατι ειχα 0 μαγια) μεσα στον βαλτο απο ενα τεραστιο leech (1 shot στο 50% των HP μου). Πρεπει οπως και δηποτε να εχεις μπολικα φυτα για anti-poison και anti-toxic. Το poison το αντιμετωπιζεις οκ, το toxic ομως χεσε μεσα.

 

Τωρα σαν mage level 32 εχω 31 inteligence και 23 attunement μαζι με 15 dexterity. Χρησιμοποιω ενα bandits knife +3 και μισα μισα ninja suit και αρχικα mages ρουχα τα οποια και εχω +1 και +2. Χρησιμοποιω επισης το δαχτυλιδι για equip burden και αναλογα την κατασταση αυτο που σου δινει πισω HP καθως σκοτωνεις ή αυτο που ανεβαζει το poise. Επισης που και που (ειδικα τωρα blightown) το iron ring που σε κανει να περπατας και να τρεχεις νορμαλ σε βαλτους και νερο.

 

Δεν ξερω τι ικανοτητες εχει ενας αντιστοιχος melee χαρακτηρας αλλα τα spells μου ξεκωλιαζουν. Το απλο soul arrow κανει περι τα 160 damage σε εχθρους χωρις magic resist, great soul arrow = 215, heavy = 280, great heavy = 380. Εννοειται οτι στο blightown εχει εχθρους με μεγαλυτερο magic resist αλλα και παλι το damage ειναι εξαιρετικο. Το προβλημα ειναι οτι το μερος ειναι τετοιο που δεν μου επιτρεπει το long casting. Θα δοκιμασω να το παιξω assasin με το invisibility και το magic weapon (ναι ναι το σκοτωσα το κοκκινο golem για να το μαθω) και να χρησιμοποιω long cast spells μονο σαν εναρξη combat.

 

Υ.Γ. Ειπαμε ποσο κακο framedrop εχει στο blightown?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσύ όμως έχεις και υψηλό strength ενώ εγώ μόλις 16...το damage το δικό μου με ένα απλό magic halberd είναι πολύ μικρότερο του drake sword

 

16 str 14 dex έχω σε αυτόν τον char, to magic halberd Κάνει 124 + 133 χωρίς κανένα bonus, τα tables με τα data υπάρχουν στο dark souls official guide της from press,

Δοκίμασε να φτιάξεις ενα magic halberd να δεις και μόνος σου.

 

Πρεπει οπως και δηποτε να εχεις μπολικα φυτα για anti-poison και anti-toxic. Το poison το αντιμετωπιζεις οκ, το toxic ομως χεσε μεσα.

 

Πιο απλό είναι να μην κάνεις τίποτα, τρως το poison, παίζει κανονικά και πίνεις κανένα flask που και που, στο τέλος κάνει run out το poison.

Βολεύει να κάνεις Kindle και τη φωτιά στο βάλτο για να έχεις περισσότερα flask.

Επεξ/σία από ee3509
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 str 14 dex έχω σε αυτόν τον char, to magic halberd Κάνει 124 + 133 χωρίς κανένα bonus, τα tables με τα data υπάρχουν στο dark souls official guide της from press,

Δοκίμασε να φτιάξεις ενα magic halberd να δεις και μόνος σου.

 

 

 

Πιο απλό είναι να μην κάνεις τίποτα, τρως το poison, παίζει κανονικά και πίνεις κανένα flask που και που, στο τέλος κάνει run out το poison.

Βολεύει να κάνεις Kindle και τη φωτιά στο βάλτο για να έχεις περισσότερα flask.

 

τώρα τα παλούκια πέρασαν τα περισσότερα και λέω να περιμένω να πάρω το Moonlight Great Sword από το Crystal Cavern που είναι το καλύτερο sword για μάγο...πιστεύω θα είναι πιο αποτελεσματικό

 

θα το προσπαθήσω όμως τελικά δεν χάνω κάτι γιατί στο σημείο που είμαι βρέχει αγγούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω την αρχικη θεωρια μου οτι στο παιχνιδι παιζει περισσοτερο ρολο το gear παρα οτιδηποτε αλλο. Επαιξα ετσι για πλακα τον knight μου και αντι για level up ειπα να δωσω βαση αποκλειστικα στο enchantment. Τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα. Οχι μονο κοστιζει λιγοτερο απο το κανονικο leveling αλλα δυναμωνεις και περισσοτερο. Ακριβως αντιθετα απο τον μαγο που το inteligence ειναι η βασικη πηγη αυξησης attack power.

 

Χθες το βραδυ μου την πεσανε 3 φορες black phantoms. Σαν μαγος τους εσκισα. Ο δευτερος ειδικα ειχε ενα halbert το οποιο μου εσπαγε την αμυνα με την πρωτη. Τον πολεμησα λοιπον με catalyst + bandits knife με συνδιασμο magic + melee. Ευτυχως δεν ειχε κανενα silence για με αχρηστεψει εντελως. Πολυ αργη επαναφορα εχει το halbert και ετρωγε τα magic arrows στη μαπα. Οι αλλοι ηταν n00bs. Δεν με χαλασαν οι 7 humanity και 1 twin humanities που απεκτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εγινε αλλα ο κοκκινος δρακος στο undead burg εχει τρελαθει. Εχει κανει καταληψη την γεφυρα και ξεφυσαει φωτιες συνεχεια. Μια πεταει και περναει ενα χερι, μετα προσγειωνεται στην γεφυρα, μετα ξαναπεταει κτλ κτλ. Συνεχεια. Δεν μενει ποτε στασιμος. Δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο. Αυτο συμβαινει με τον Knight. Επισης με αυτον στην moonlight butterfly λενε οτι εχει ενα κρυμενο summon sign για μια μαγισα. Εγω δεν βρηκα κατι τετοιο. Υπαρχουν συγκεκριμενοι οροι που το κανουν να εμφανιζεται ωστε να την κανω summon γιατι ο knight απλα δεν μπορει να την παλεψει στα ισια. Η αλλη μου λυση ειναι να κανω summon κανενα phantom και να παρακαλαω να ειναι ranged/ μαγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον κόκκινο δράκο παίζει ένα bug όπου τον σκοτώνεις πηγαίνοντας από πίσω του σε έναν μικρό πύργο όπου ήταν ένας μαύρος ιππότης...από εκεί του πετάς ένα βέλος και ψοφάει δίνοντας σου 10.000...για να τον περάσεις πήγαινε από κάτω από την γέφυρα όπου έχει shortcut (από εκεί πετυχαίνεις και την ουρά του με βέλη αν θες και σου δίνει το drake sword)...γενικά υπάρχουν τρόποι να τον περάσεις και με rushing

 

για την moonlight εγώ την έφαγα μόνος αφού προσπαθείς να κάνεις dodge τα attacks της και μόλις κάτσει πας και την πετσοκόβεις με two handed weapon...εσύ σαν knight σε 2 δόσεις την σκοτώνεις άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες για τον κοκκινο δρακο. Ειμαι αρκετα ποιο μακρια απο αυτο το σημειο. Απλα την ωρα που πηγαινα στην πεταλουδιτσα (επι ευκαιρια την εκανα τσοντα πραγματι σε 2 δοσεις και το club +5 μου) ο κοκκινος δρακος πλεον ΔΕΝ μενει σταθερος ποτε. Να φανταστεις το μερος σειεται και αυτος πεταει φλογες απο ΠΟΛΥ πριν τον φτασω. Αν παω μεσω Undead Parish τον ακουω να τσιριζει και να πεταει φωτιες σχεδον απο τον Blacksmith. Αν παω απο Undead Burg αρχιζει τα δικα του κοντα αμεσως μετα την γεφυρα στο πρωτο boss. Απλα ΔΕΝ σταματαει ποτε. Εννοειται οτι δεν μπορω καν να τον πλησιασω και οι φλογες του πολλες φορες με πιανουν και κατω απο τη γεφυρα αν ειμαι στα πλαγια. Μυριζομαι bug εκτος και αν ειναι φυσιολογικη αντιδραση για καποιο event στο παιχνιδι που ισως ενεργοποιησα.

 

Ξενερωνω που πρεπει να φτιαξω ενα οπλο σαν Holy μονο και μονο για να μπω catacombs. Οποιο και να φτιαξω χανει σχεδον το 1/3 της επιθετικης δυναμης του. Το club +5 μου απο 133 damage πεφτει στα 83... Το broadsword +5 μου το ιδιο. Σκεφτομαι να φτιαξω ενα οπλο αποκλειστικα για catacombs το οποιο δεν ειναι αλλο απο το morning star. Απλα θα χρειαστω παλι souls και mats για να το φτιαξω +5 και μετα να βρω αυτο το green titanite για να το φτιαξω holy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To +5 δεν είναι τίποτα, 9 x titanite shard = 7200 + 6 upgrades μεχρι divine + 1 = 8400 τελική με φπα :P

green shard ρίχνουν οι βδέλες στο swamp του blightown, άμα έχεις του loot δαχτυλίδι απο το sen's fortress even better.

εγω με divine μπήκα catacombs, αλλα το lightning νομίζω βάραγε ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε οπλο ειμαι σιγουρος οτι θα βαραει καλυτερα απο το holy αλλα ο σκοπος μου ειναι να μην ξανασηκωθουν και να παιρνω και τα souls γιατι αλλιως δεν κανεις καθολου farm απο αυτους. Μου φενεται οτι και με τον μαγο θα χρειαστει να κανω το ιδιο (δηλαδη να γυρισω λιγο να φαρμαρω και να κανω κανα enchant τουλαχιστον στο οπλο μου). Υπαρχει αλλος τροπος για να αυξησεις την επιθετικη δυναμη των spells εκτος απο το intelligence? Αυτο γιατι ειναι ελαφρως αδικο να μπορεις να κανεις enchant με melee χαρακτηρες τα οπλα σου και να κερδιζεις αμεσα τα προταιρηματα εναντι του leveling οπου θα σε βαλει και σε μεγαλυτερο επιπεδο για να τρως συχνοτερα (και με ποιο δυνατους) invasion απο black phantoms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες για τον κοκκινο δρακο. Ειμαι αρκετα ποιο μακρια απο αυτο το σημειο. Απλα την ωρα που πηγαινα στην πεταλουδιτσα (επι ευκαιρια την εκανα τσοντα πραγματι σε 2 δοσεις και το club +5 μου) ο κοκκινος δρακος πλεον ΔΕΝ μενει σταθερος ποτε. Να φανταστεις το μερος σειεται και αυτος πεταει φλογες απο ΠΟΛΥ πριν τον φτασω. Αν παω μεσω Undead Parish τον ακουω να τσιριζει και να πεταει φωτιες σχεδον απο τον Blacksmith. Αν παω απο Undead Burg αρχιζει τα δικα του κοντα αμεσως μετα την γεφυρα στο πρωτο boss. Απλα ΔΕΝ σταματαει ποτε. Εννοειται οτι δεν μπορω καν να τον πλησιασω και οι φλογες του πολλες φορες με πιανουν και κατω απο τη γεφυρα αν ειμαι στα πλαγια. Μυριζομαι bug εκτος και αν ειναι φυσιολογικη αντιδραση για καποιο event στο παιχνιδι που ισως ενεργοποιησα.

 

Ξενερωνω που πρεπει να φτιαξω ενα οπλο σαν Holy μονο και μονο για να μπω catacombs. Οποιο και να φτιαξω χανει σχεδον το 1/3 της επιθετικης δυναμης του. Το club +5 μου απο 133 damage πεφτει στα 83... Το broadsword +5 μου το ιδιο. Σκεφτομαι να φτιαξω ενα οπλο αποκλειστικα για catacombs το οποιο δεν ειναι αλλο απο το morning star. Απλα θα χρειαστω παλι souls και mats για να το φτιαξω +5 και μετα να βρω αυτο το green titanite για να το φτιαξω holy.

 

γενικά με τον δράκο παίζουν πολλές bugιές...πχ ένας φίλος μου του έκοωε την ουρά για το σπαθί και απλά σκοτώθηκε μαζί δίνοντας του 10.000 souls...εμένα ερχόταν random, έφευγε, ξαναρχόταν κτλ...σε μια φάση έκανα αυτό που σου είπα από το tower (βέβαια πολλές φορές δεν τον έβλεπες να τον σημαδέωεις παρόλο που ήταν εκεί) και τον σκότωσα

 

catacombs θα πας πάντως πολύ αργότερα...είναι advanced περιοχή

 

Αυτο γιατι ειναι ελαφρως αδικο να μπορεις να κανεις enchant με melee χαρακτηρες τα οπλα σου και να κερδιζεις αμεσα τα προταιρηματα εναντι του leveling οπου θα σε βαλει και σε μεγαλυτερο επιπεδο για να τρως συχνοτερα (και με ποιο δυνατους) invasion απο black phantoms.

 

το dark souls δυστυχώς το έχει αυτό...τα melee έχουν 1002 επιλογές από όπλα που μπορούν να χρησιμοποιήσουν αποτελεσματικά και πολλά armors έναντι των μάγων...είχα πάει τις προάλλες για ένα PvP quest στο forest...εκεί είναι το μοναδικό μέρος όπου δεν υπάρχει περιορισμός level (δλδ μπορεί να πέσεις με υπερτούμπανα)...δεν συνάντησα ούτε έναν μάγο...όλοι μα όλοι τουμπανοπανοπλίες που καλά καλά δεν μπορούσαν να περπατήσουν και τεράστια σπαθιά με φλόγες ή δεν ξέρω εγώ τι και σε πετσόκοβαν με 1-2 hit...ναι οκ ήταν υψηλά levels αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι το 90% είναι plates-pyro (και δεν είναι τυχαία η επιλογή τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα λογο της ελευθεριας που σου δινει το παιχνιδι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα κυριαρχησει στην αρχη τα builts με τα plate για τον λογο του οτι θελουν να δουν και ολες τις πανοπλοιες αυτοι που το προχωρανε. Οπως και στο Demon Souls δηλαδη στην αρχη του. Αργοτερα ομως τα ισχυροτερα builts μας βγηκαν Mage/ katana/ dual weield χαρακτηρες με το αντιστοιχο ομως τιμημα σε skill. Το ιδιο περιμενω να γινει σιγα σιγα και για το Dark Souls.

 

Εμενα δεν με πειραζει τοσο το γεγονος οτι οι melee χαρακτηρες εχουν περισσοτερες επιλογες. Με πειραζει το γεγονος οτι μπορουν να δυναμωνουν χωρις να παιρνουν level οπως χρειαζονται οι mages που ειναι και ο μοναδικος τους τροπος αναβαθμισης των spells. Πρεπει να παιζω τον mage μου με την ιδια τακτικη οπως εναν thief απλα αντι για τοξα θα χρησιμοποιω μαγικα. Απλως πρεπει να παρουμε αποφαση οτι τα μαγικα ειναι απλα συμπληρωμα στο ολο θεμα και οχι κανονικος τροπος παιξιματος. Με αυτην την διαπιστωση τωρα δηλαδη θα πρεπει απλα να ανεβαζω με ιδια μανια το dexterity μου οσο και το intelligence και attunement μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι η μαγεία είναι πιο πολύ support, οι σχεδιαστές έχουν δώσει εκπληκτικό βάθος στο close combat, δεν θα είχε νόημα να τα προσπεράσεις όλα κάνοντας cast απο μακριά.

μέχρι και ο μάγος μπορει να φτιάξει ένα ωραιότατο lightning σπαθί και να κόβει κομμάτια απο οποιοδήποτε mob χωρίς να χρειάζεται level up,

παίζοντας μόνο melee δεν συνάντησα σημείο που να είπα οτι δεν περνάω χωρίς μαγεία (και εχω πάρει το lordvessel),

αντιθέτως αν έπρεπε να κάνω όλες μου τις μάχες με μέτριο melee αλλά δυνατή μαγεία δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα, π.χ. στο δαίμονα με τα δύο σκυλιά,

πότε προλαβαίνεις να κάνεις cast με 3 αντιπάλους και περιορισμένο χώρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο συμφωνω και εγω. Τουλαχιστον ετσι διαπιστωσα. Πρεπει να δωσω βαση στο melee, χρειαζομαι ενα οπλο που να μπορει να ειναι στα μετρα μου. Κατα προτιμηση καποιο μακρυ rapier ή μια katana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ceasless discharge :lol: :lol: :lol:

 

Τα ειπα ολα νομιζω!!

 

Επισης τι super farm πουστια cheat ειναι το μερος στο Darkroot garden (αυτο που ανοιγει με την σφραγιδα που αγοραζεις απο τον blacksmith για 20κ souls). Ακομα και χωρις το cheat, απλα με μαχη να το κανεις ειναι μακραν το καλυτερο σημειο farming που εχω βρει ως τωρα. Την πρωτη φορα μπηκα ανυποψιαστος και εφαγα ενα heavy soul arrow και ενα backstab απο εναν αορατο thief (που επι ευκαιρια δεν μπορεις να τον κανεις target οπως και αλλους αορατους) σε χρονο DT. Βρηκα την πουστια ομως διπλα στα σκαλια και ετσι εκανα farm αρκετες ψυχες για να φταξω εναν καλο melee χαρακτηρα με δυναμεις mage.

 

Τωρα κουβαλαω ενα Uchigatana +6, ειμαι level 48, εχω 6 magic slots (4 ολα τα ειδη soul arrows, 1 enchant weapon, 1 enchant shield), γνωριζω μαγειες που με γλυτωνουν απο ΠΟΛΛΑ souls (οπως repair και remedy), φοραω 2 κομματια απο το σετακι που βρηκα εκει στον ceasless discharge και 2 shadow armor (μονο και μονο για να μην ξεπερασω το 25% burdain) και φυσικα την Grass Shield +6 μου. Ετσι οπως ειμαι τωρα λοιπον ΚΟΒΩ ασχημα, ειτε με spells ειτε χωρις. Η κατανα κανει τρελο damage και ανεβαζω επισης και το dexterity οποτε μπορω για να κανω wield (ή dual weild) το Laito.

 

ΕΚΤΟΣ απο το πουστικο spell που σε κανει overburden και το silence γενικα -οποιονδηποτε- νομιζω πως τον εχω. Αλλοι 2 που μου την επεσαν τους τσοντιασα τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...