Προς το περιεχόμενο

Dark Souls [PS3][Xbox 360]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λες το BOSS στο Demons Ruins...εγώ νόμιζα ότι ήταν πιο advanced περιοχή και την έκανα skip για πιο μετά :-(

 

έχω κάνει παύση σε ένα παλουκοσημείο τώρα και έχω πλακώσει το Skyrim για να χαλαρώσω και λίγο από την ένταση του DS :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεψε με ειναι advanced περιοχη. Μονο τον "ceasless discharge" θα μπορεσεις να βγαλεις με λιγο υπομονη μιας και ειναι boss τυπου Dragon God στο Demon Souls. Απο εκει και περα πως σε φενεται να τα βαζεις ταυτοχρονα σαν απλα mobs με Taurus και Capra demons??? Με κινδυνους στο terain παντου? Λαβα παντου? Ακριβως :-D, μεινε μακρια απο εκει μεχρι αργοτερα. Και εγω μετα το boss μολις εκανα μια μικρουλα εξερευνηση γυρισα πλατη και την εκανα σαν αερας λεμε.

 

Συμφωνω για την ψυχολογικη πιεση που ασκει παντως το παιχνιδι. Στα demon ruins παιζει να εκανα ξεροκαταπημα καθε βημα. Δεν συζηταω την παπαρια που εκανα (να κανω equip το δαχτυλιδι που δεν χανεις τιποτα στον θανατο σου) στον λυκο και εχασα 67κ souls. Εγω και η περιεργεια μου για εξερευνηση....μονο boss δεν περιμενα και μαλιστα δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια βγηκε patch το οποιο στρωνει πολλα πραγματα. Ξερει κανεις αν βγηκε για PS3 το patch ακομα? Για το X360 ειναι confirmed αλλα δεν ειδα τιποτα στο PS3 ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι απο εσας ασχολειστε ακομα με το παιχνιδι? Τι διαολο γινεται εκει πανω στο Anor Londo απο PvP? Με εχουν ξεκωλιασει κανονικα μιλαμε αν και το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το lag. Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος 5 μετρα μακρια μου μπορει να με κανει ανετα backstab ενω εγω ουτε να τον χτυπησω δεν μπορω με normal hits (και ας φενεται οτι κανει επαφη το σπαθι μου). Με οσους καταφερα και παλεμα ελαφρα νορμαλ ηταν κατι ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ χεσε μεσα. Απο τον εναν εχασα επειδη εκανε reflect το ιδιο μου το Soul Spear και εφαγα 670 HP damage στη μαπα (πραγματικα υπαρχει spell ή miracle ή pyro που να κανει reflect τα spells?).

 

Τα χαρακτηριστικα μου παντως ειναι ως εξης και μαλλον απο αποψη εξοπλισμου δεν φτουρανε και πολυ εκει πανω γιατι καταλαβα οτι το μερος ειναι open PvP που σημαινει οτι μπορω να τα βαλω εγω (σαν level 70 first play) με καποιον που ειναι level 80+ και με gear που γαζωνει. Επισης πουστικο Anor Londo ειναι γεματο με silver knights και εννοειται οτι αν στην πεσουν (και θα στην πεσουν αν εισαι human form) εχεις και το dark phantom που θα σκιζει σιγουρα και φυσικα τα mobs. 14 προσπαθειες να φτασω στο boss σαν human για να κανω summon τον Solaile ή αλλους παικτες, και τις 14 μου/ μας την επεσαν και σφαγιαστηκαμε. Εχασα καμια 30 humanity με αυτον τον τροπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ανοίξει όλα τα shortcut το κοντινότερο fire απο την πόρτα του boss είναι πολύ κοντά (3 knights μόνο), επίσης μέχρι 4 άτομα μπορούν να συνδεθούν σε multiplayer οπότε όσα sign βλέπεις για summon τα πατάς, και έτσι θα εμφανιστούν λιγότερα phantoms, αν δεν την παλεύεις μπορείς να παίξεις το boss σε offline, πιστεύω ο solaire πάλι εκεί θα είναι. Εμένα δεν μου την είχαν πέσει εκεί πάντως, αν και μια προσπάθεια χρειάστηκε με 1 summon + solaire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να την παλεψες νωρις στη ζωη του παιχνιδιου εσυ γι αυτο. Εγω παντως δεν μπορεσα να υσηχασω απο τα invasions. Καλη ιδεα να το κανω παντως σε off-line και αργοτερα που θα παιζω online να βαλω κανενα σοβαρο PvP item να φορεσω (hornets ring παραδειγμα). Παντως φιλε τωρα τετοια ωρα να παιξεις στο anor londo θα συνατησεις ΤΕΡΑΤΑ για PvP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θελω να πω οτι το εβγαλες οταν δεν ειχε πολυ κοσμο το παιχνιδι ακομα και δεν ηταν ολοι σιγουροι για το πως λειτουργει το PvP ακομα. Τωρα ομως ολοι μαλλον ξερουν τι παιζει. Ποσο level εχεις τον χαρακτηρα σου τωρα και με τι stats/ gear και set-up? Εχεις δοκιμασει καθολου PvP προσφατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καιρό να παίξω, στο crystal cave είμαι στο scaleless boss, γύρω στο 54 με faith build, έχω ένα divine halberd +9, ένα lightning reinforced club +5, κανα δυο αρκέτα ανεβασμένα όπλα ακόμα, μια eagle shield + 10, γενικά στο πρώτο playthrough το divine δεν ξέρω αν θα ξεπεράσει σε damage to lightning, μάλλον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα...για να μην σε απογοητευσω πολυ θα σε πω απλα οτι εισαι οτι πρεπει για να σε φαρμαρουν humanity στο PvP :-D Εχεις το αβανταζ του Gods Wrath miracle αλλα δεν θα σε σωσει εναντιον medium-καλων+ παικτων. Εγω τωρα εχω βαλει στοχο να αναβαθμισω καποια σετακια μακρια απο το Gold Hem (αυτο που βρισκεις στον Ceasless Discharge και ειναι οτι καλυτερο για αρκετο διαστημα) αλλα τωρα βλεπω οτι δεν φτουραει μπροστα σε αναβαθμισμενα αλλα σετ.

 

Παντως 2 τροπους καταλαβα οτι εχουμε ουσιαστικα για να κανουμε PvP. Αν βγαλουμε εκτος τους cheaters (ναι υπαρχουν τελικα αρκετοι απο αυτους, κριμα που δεν χανουν level αν/οταν χανουν) ή θα εισαι ΤΕΡΑΣ με super armor points, halbert ή αλλο μεγαλο sweeping οπλο και pyro/ miracles ή σουπερ light με sorcery/ pyro και πας για backstabs και ripostes κατα προτιμηση με καποια katana η ενα καλο μαχαιρι. Καταφερα κερδισα ορισμενα τσογλανια ενω φορουσα Ninja set με +2 και +3 κομματια (πανακριβο το καθε upgrade επι ευκαιρια) με hornets ring και wolf ring ή chloranthe αναλογα την περισταση.

 

Επισης μεγαλη μαγκια ορισμενα spells τα οποια δεν εχουν σχεδον καμια χρηση στο PvE αλλα στο PvP πραγματικα ειναι για πολυ γελιο. Με ειχε κανει invade καποιος εκει μπροστα στον πινακα στο Anor Londo και ειχα το spell που με μεταμορφωνει σε αντικειμενο του χωρου. Βαζω γρηγορα γρηγορα το δαχτυλιδι που δεν κανεις καθολου θορυβο και castaro αυτο το spell οπου με μετετρεψε σε βαζο. Αυτος εκανε τη βολτα του ψαχνωντας με και του την επεσα με ενα bakcstab που ηταν ολο δικο του. Το να μην ακους τιποτα απο τον αντιπαλο ειναι μεγαλη πουστια καθως δεν μπορεις να αναγνωρισεις σημαδια. Ειδικα απο τα μεγαλα spells με μεγαλο cast time ειναι καταπληκτικο, μεχρι να δει την λαμψη απο το cast το πιθανοτερο ειναι οτι θα το φαει στη μαπα. Εξτρα καλα αποτελεσματα αν εχεις και το spell ή το δαχτυλιδι που σε κανει διαφανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχουμε massive patch incoming και οι devs μαζευουν ψηφους για ποσες απο τις αλλαγες που σκεφτηκαν θελουμε να γινουν πραγματικοτητα. Εδω εχουμε τις αλλαγες.

 

#1. Resistance stats improved, with diminishing returns based on resistance level instead of over-all defence and include lightning resistance

#2. Attunement increase casting speed instead of dexterity

#3. Resistance adds poise points in the same pattern as attunement

#4. Minimum stat increase in the face of diminishing returns is 1 point every level (at S and A scaling, every second level at B scaling, every third C, fourth D and fifth E.)

#5. Attunement yields a total of 15 attunement slots at level 99

#6. Strength increases max equip burden

#7. Dark wood grain ring requires 25% or less equip burden gives flip, 50% or less gives fast roll

 

Προσωπικα τις βρισκω εξαιρετικες ολες τις αλλαγες και ψηφισα για "all of them" οπου εχουν και τις περισσοτερες ψηφους. Ουτε καν γνωριζα οτι το dexterity μειωνει το casting time (45 dex cap για φουλ cast time). Αμα το ηξερα θα αναβαθμιζα το dexterity πολυ νωριτερα. Ευχαριστο το γεγονος οτι αναγνωριζουν οτι το μοναδικο caster built που αξιζει ειναι ο pyromancer. Σαν sorcerer αρχισα να αλλαζω και να χρησιμοποιω pyromancy ολο και περισσοτερο. Τα εχω μοιρασμενα τωρα μισα μισα αλλα μαλλον θα προτιμησω pyromancy οσο παω.

 

95 level κυριως sorcerer και πριν λιγο το τερματισα πρωτη φορα σαν dark lord και περασα στο NG+. O τελικος με εκανε και εφτυσα αιμα λεμε. Καθολου ευκολο αν εισαι κυριως μαγος. Τα tank θα τα καταφερουν ΠΟΛΥ καλυτερα. Εμενα μου εσπαγε την αμυνα με την πρωτη και μετα ετρωγα στη μαπα τη δευτερη ή αν αποφασιζε και την τριτη οπου και πηγαινα απατος. Τον καταφερα ομως κανοντας χρηση τα διαφορα pillars και ριχνοντας spells.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω patch !

 

Τα προβλήματα διορθώθηκαν στην αρχή. Δεν είναι Blizzard το παιχνίδι να τους γλύφουν όλους. Dark Souls είναι και σε όποιον αρέσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και διορθωθηκαν, εχει απειρα θεματα ακομα το παιχνιδι με bugs και χοντα προβληματα balancing. Δεν ειναι 100% single player για να μη μας ενδιαφερουν τα patch. Το συγκεκριμενο patch ειναι περα για περα καλοδεχουμενο. Για ριξε ενα ματι στις αλλαγες για τους μαγους και θα καταλαβεις. Χωρια πολλα απο τα bugs που μπορει να φτιαξουν (ειδικα για τα covenants που ορισμενα απο αυτα ειναι εντελεως σπασμενα και δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...