Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα από τη Forthnet με σύνδεση 24 Mbps το συγκεκριμένο router και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

1ον) Ενώ αρχικά με άφηνε να μπω στην 192.168.1.254, τώρα κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Μπορείτε να μου πείτε ένα τρόπο να μπω?

2ον) Δεν μπορώ να συνδεθώ στο wifi και το κουμπί που έχει μπροστά αναβοσβήνει με κόκκινο χρώμα. Προσπαθω να μπω από το Sony Ericsson Neo V και ενώ εντοπίζει το ασύρματο δίκτυο, δεν έχει internet.

 

Όπως καταλάβατε οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και γι'αυτό ζητώ τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εταιρεια?custom firmware?forthnet να υποθεσω??

Τελικά κατέβασα το firmware update από την σελίδα της forthnet και δεν λύθηκε το πρόβλημα. Thanks anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Forthnet!

αλλαξε το firmware με ενα που δεν ειναι forthnet αλλα generic.η forthnet νομιζω σε αυτα τα ρουτερ πρεπει να εχει ανοιχτα τα remote.δοκιμασε generic firmware

 

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα από τη Forthnet με σύνδεση 24 Mbps το συγκεκριμένο router και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

1ον) Ενώ αρχικά με άφηνε να μπω στην 192.168.1.254, τώρα κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Μπορείτε να μου πείτε ένα τρόπο να μπω?

2ον) Δεν μπορώ να συνδεθώ στο wifi και το κουμπί που έχει μπροστά αναβοσβήνει με κόκκινο χρώμα. Προσπαθω να μπω από το Sony Ericsson Neo V και ενώ εντοπίζει το ασύρματο δίκτυο, δεν έχει internet.

 

Όπως καταλάβατε οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και γι'αυτό ζητώ τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

a.το μπροστινο λαμπακι ειναι για το wps.β.κλεισε το ρουτερ και ξανανοιξε το και δοκιμασε παλι να μπεις στο μενου.αν δεν μπει καντο hard reset και ξανασεταρε το.επισης εχει βγει και πιο νεο firmware στο site της forthnet.

Τελικά κατέβασα το firmware update από την σελίδα της forthnet και δεν λύθηκε το πρόβλημα. Thanks anyway!

 

 

κρατα το wizard της forthnet αλλα δωσε αυτο το firmware

http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares/TG585v8/R827/Generic/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα το router, κράτησα πατημένο και το κουμπί που έχει πίσω αλλά πάλι δεν με βάζει στο μενού (δοκίμασα και με Mozilla και με Chrome). Κάποια άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε το firmware με ενα που δεν ειναι forthnet αλλα generic.η forthnet νομιζω σε αυτα τα ρουτερ πρεπει να εχει ανοιχτα τα remote.δοκιμασε generic firmware

 

 

 

a.το μπροστινο λαμπακι ειναι για το wps.β.κλεισε το ρουτερ και ξανανοιξε το και δοκιμασε παλι να μπεις στο μενου.αν δεν μπει καντο hard reset και ξανασεταρε το.επισης εχει βγει και πιο νεο firmware στο site της forthnet.

 

 

 

κρατα το wizard της forthnet αλλα δωσε αυτο το firmware

http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares/TG585v8/R827/Generic/

Το δοκίμασα και αυτό αλλά τίποτα πάλι... από κάπου πρέπει να κλείνει το remote αλλά δεν το βρίσκω ρε γμτ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα το router, κράτησα πατημένο και το κουμπί που έχει πίσω αλλά πάλι δεν με βάζει στο μενού (δοκίμασα και με Mozilla και με Chrome). Κάποια άλλη ιδέα?

 

 

ανοιγεις το ρουτερ.περιμενεις να bootarei κανονικα.να γινουν πρασινα το Power ktl ktl.μετα πατας το μικρο κουμπακι με ενα συνδετηρα για 4-5 seconds και το κρατας πατημενο μεχρι να σβησουν ολα τα λαμπακια σχεδον.μετα το αφηνεις και περιμενεις να ξεκινησει.θα εχει χασει τα παντα.αν και παλι δεν μπει ενω βλεπεις τα λαμπακια να ειναι πρασινα ειδικα του Power τοτε κατι γινεται με τα pc.για αρχη δοκιμασε να μπεις με pc και ethernet γιατι μετα απο αυτο με το κουμπακι(hard reset) ο ρουτερ θα εχει χασει ολα τα στοιχεια.αν εχεις forthnet θα σεταριστει μονος του μετα απο λιγα λεπτακια και θα αναψει και το broadband και θα εχεις προσβαση.αν εχεις τα στοιχεια μπορεις να το σεταρεις και μονος σου.an to power μενει πορτοκαλι η κοκκινο τοτε παμε αλλου.και τις Ip στο αυτοματο.και δοκιμη με καλωδιο πρωτα και μετα wireless.και πρωτα δοκιμασε να μπεις στο μενου του ρουτερ να το σεταρεις και μετα στο ιντερνετ γιατι μετα το hard reset θα χαθουν ολα.

 

Το δοκίμασα και αυτό αλλά τίποτα πάλι... από κάπου πρέπει να κλείνει το remote αλλά δεν το βρίσκω ρε γμτ!!

 

 

το remote Κανονικα ειναι στο toolbox αλλα υποτιθεται οτι ειναι απενεργοποιημενο.απο εκει και περα το Remote για cli ειναι μεσα απο το cli και δυσκολα θα το βρεις.οποτε εκει καλου κακου απλα αλλαξε κωδικο στο administrator account να μην μπορει να μπει ο αλλος.δευτερον και βασικο.

ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ TELNET την wan ip σου απο το δικο σου pc γιατι τοτε καταλαβαινει οτι εισαι μεσα απο το δικτυο και για αυτο σου βγαζει username password.ειναι σαν να κανεις telnet 192.168.1.254

και το λεω αυτο γιατι ολα τα thomson απο default εχουν κλειστο το remote και απο cli και απο web.πρεπει να το κανει αλλο ατομο απο μακρια για να δεις αν μπορει να μπει και λογικα δεν μπορει.το λεω διοτι εχω το 784 και δεν μπορω να μπω remote απο μακρια ενω απο lan αν κανω telnet Μπαινω.επισης ακομα και το firmware της forthnet το remote ειναι ανοιχτο μονο για την forthnet οχι για αλλους οποτε αν καποιος ειναι εξω απο το δικτυο σου δεν μπορει να μπει.μαλλον εσυ δοκιμαζες Telnet απο το δικο σου το Pc για αυτο λες οτι σε αφηνει να μπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το Thomson TG585 v8 με την τελευταία έκδοση του firmware της Forthnet (8.2.7.8)

 

Προσπαθώ να μπω με Telntet στο modem για να αλλάξω τους dns servers τη Forthnet και να βάλω τους Open DNS

και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

 

C:\Windows\system32>telnet 192.168.1.254

Σύνδεση με 192.168.1.254...Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα σύνδεσης με τον κεντρικό υ

πολογιστή, στη θύρα 23: Η σύνδεση απέτυχε

 

Δοκιμάζω και με θύρα 80:

 

C:\Windows\system32>telnet 192.168.1.254 80

HTTP/1.0 400 Bad Request

Server:

Content-Type: text/html

Content-Length: 58

 

HTTP/1.0 400 Bad Request: Invalid or incomplete request.

 

Δεν υπάρχει σύνδεση με τον κεντρικό υπολογιστή.

 

Ξέρει κανείς από ποιά θύρα μπορώ να μπώ ή με ποιον άλλον τρόπο για να αλλάξω τους dns της Forthnet;

 

ΥΓ. Με ιδιότητες της κάρτας δικτύου TCP/IP δεν αλλάζουν.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Επεξ/σία από dgtfeargr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Telnet ειναι κομμενο απο το Lan στο firmware Της forthnet>ειτε θα πρεπει να το ανοιξεις κατεβαζοντας το config και κανονας αλλαγες μεσα ειτε θα πρεπει να περασεις generic firmware>βεβαια δεν βρισκω λογο να το κανεις αυτο γιατι α.δεν θα κερδισεις και τιποτα.β.μπορεις πιο απλα να πας στην καρτα δικτυου σου και να βαλεις καρφωτα οποιους dns θες εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Telnet ειναι κομμενο απο το Lan στο firmware Της forthnet>ειτε θα πρεπει να το ανοιξεις κατεβαζοντας το config και κανονας αλλαγες μεσα ειτε θα πρεπει να περασεις generic firmware>βεβαια δεν βρισκω λογο να το κανεις αυτο γιατι α.δεν θα κερδισεις και τιποτα.β.μπορεις πιο απλα να πας στην καρτα δικτυου σου και να βαλεις καρφωτα οποιους dns θες εσυ.

 

Τους έβαλα φίλε μου. Με ποιά εντολή στο DOS μπορώ να δω ποιους DNS χρησιμοποιώ

για να δω αν χρησιμοποιούνται οι OPEN DNS που έβαλα στην κάρτα δικτύου ή οι DNS

της Forthnet;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έβαλα φίλε μου. Με ποιά εντολή στο DOS μπορώ να δω ποιους DNS χρησιμοποιώ

για να δω αν χρησιμοποιούνται οι OPEN DNS που έβαλα στην κάρτα δικτύου ή οι DNS

της Forthnet;

 

Ευχαριστώ

 

 

ipconfig /all

εγω πχ χρησιμοποιω Manual τους dns της forthnet και εχω

 

IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.4

Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0

IP Address. . . . . . . . . . . . : fe80::226:b6ff:fe10:dba1%4

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.254

DNS Servers . . . . . . . . . . . : 194.219.227.2

193.92.150.3

 

αν χρησιμοποιουσα dhcp θα ειχα για dns την Ip του ρουτερ 192.168.1.254

γενικως μην τους αλλαξεις απο το ρουτερ γιατι μπλεκεις με cli και δεν αξιζει.μια χαρα πετυχαινει απο το Tcp ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πρόβλημα με wireless. Βασικά δεν μπορώ να συνδεθώ με το smartphone μου στο wireless του σπιτιού μου.

Πριν απο λίγες ώρες μπορούσα μια χαρά αλλά τώρα όχι. Δεν μπορεί να το βρει (γράφει not in range), μετά απο λίγα λεπτά καταφέρνει και το βρίσκει αλλά μετά απο λίγα δευτερόλεπτα με πετάει και ξαναγράφει not in range). Δοκίμασα και με ένα άλλο κινητό και όντως δεν βρίσκει wireless.

Υ.Γ. Έχω βάλει τον κωδικό του router μου στο smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευνοητο ειναι, στο σημειο που προσπαθεις δεν μπορουν τα κινητα να πιασουν το wifi.

Αν τωρα στο κανει διπλα απο το ρουτερ, τοτε στειλτο για RMA.

Aν στο ιδιο σημειο ησουν μια χαρα πριν ωρες και τωρα οχι, τοτε καποιο εμποδιο παρεμβληθηκε στο μεταξυ. Ειτε ορατο (επιπλο πχ) ειτε αορατο (παρεμβολες απο αλλα ασυρματα δικτυα ή δραστηριοτητες).

 

Θεωρω αυτονοητο οτι ασυρματα τηλεφωνα, φουρνοι μικροκυματων, κινητα τηλεφωνα κλπ δεν βρισκονται διπλα απτο ρουτερ.

Απο κει και περα καλο ειναι να μας πεις σε τι καναλι ειναι το δικτυο σου και σε τι καναλια εκπεμπουν τα υπολοιπα ασυρματα δικτυα που πιανεις στο σπιτι (ειτε κλειδωμενα ειτε ανοιχτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...