Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή εγγύησης ενοικίου .


moldovan20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού μου .

Τον Οκτώβριο του 2008 είχαμε κάνει συμβόλαιο για 2 χρόνια και του είχα δώσει εγγύηση 1 ενοίκιο και το σπίτι το πείρα άβαφτο .Τον Οκτώβριο του 2010 ανανεώσαμε το συμβόλαιο για 2 χρόνια . Εγώ όμως πρέπει να ξενοικιάσω και να φύγω . Τον πείρα τηλέφωνο και μου αρνείται κατηγορηματικά να μου επιστρέψει την εγγύηση λέγοντας μου κιόλας αν θέλω να κινηθώ νομικά .

 

Τώρα βλέπω ότι στο συμβόλαιο στο άρθρο 4 γράφει :

 

4. ΕΓΓΥΗΣΗ Για την ακριβή εκπλήρωση των όρων της μίσθωσης, ο ``μισθωτής`` κατέβαλλε σήμερα στον ``εκμισθωτή`` το ποσό των ΧΧΧΧΧΧΧ εύρο. Το ποσό αυτό που θα αναπροσαρμόζεται σε κάθε αύξηση του μισθώματος κατά το ίδιο ποσοστό, θα του επιστραφεί μετά την εμπρόθεσμη κατά τη λήξη της μίσθωσης αποχώρηση του από το μίσθιο, την παράδοση του μίσθιου και των κλειδιών του, καθώς και την εκκαθάριση όλων των τυχόν εκκρεμών λογαριασμών. Συμφωνείται ρητά ότι η εγγύηση αυτή δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συμψηφισθεί με τα μισθώματα ή άλλες οφειλές του μισθωτή προς τον ``εκμισθωτή``.

 

Τη μπορώ να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την εγγύηση πάντως πολλοί έχουν θέμα.

δεν τους πάει καρδιά να την επιστρέψουν.

γι αυτό όταν έχουμε σκοπό να φύγουμε αφήνουμε απλήρωτο τον τελευταίο λογαριασμό και του λέμε να κρατήσει την εγγύηση.

αυτό είχα κάνει κι εγώ.

τώρα αν έχεις συμβόλαιο και χρειαστεί να το σπάσεις δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.

αποδείξεις σου έδινε κανονικά για όλο το ποσό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου δεν είναι η εγγύηση, είναι πως έχει δικαίωμα να σου ζητήσει και αποζημίωση αφού σπας το συμβόλαιο... (η εγγύηση είναι σα να του ζητάς και τα ρέστα)

 

Είναι υπέρ του ιδιοκτήτη η κατάσταση αυτή τη στιγμή (και καλά σου λέει, κι εγώ τα ίδια θα σου έλεγα). Η λεπτομέρεια που δε γνωρίζω είναι αν συμψηφίζεται ο χρόνος των 2 συμβολαίων (επειδή είναι στο ίδιο πρόσωπο), πράγμα που σημαίνει πως από τον Οκτώβριο του 2011 (κλείνουν 3 χρόνια) θα μπορείς να φύγεις χωρίς πρόβλημα (αυτό περί συμψηφισμού δεν το γνωρίζω, το υποθέτω, ρώτα). Πάντως ακόμα και αυτό να ισχύει μέχρι τον Οκτώβρη θα πρέπει να πληρώνεις τα νοίκια.

Η μόνη τύχη σου θα είναι να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης σε σπάσιμο του συμβολαίου με προϋπόθεση πχ να του βρεις άλλο ενοικιαστή για να μη χάσει στο μεταξύ κι εσύ να το καταφέρεις αυτό ώστε να μη χάσεις οικονομικά λόγω της συγκυρίας που σε βρήκε. Πάντως έτσι ξαφνικά αυτή τη στιγμή σίγουρα δε μπορείς να τη κάνεις "αναίμακτα".

Καλό είναι να ρωτήσεις δικηγόρο για να πάρεις ΑΣΦΑΛΗ απάντηση για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά δεν του πληρωνεις το τελευταιο ενοικιο...του λες οτι "πατσιζεται" με την εγγυηση και αστον να ψαχνεται rolleyes.gif

 

και πως φευγεις για μικροτερο χωρο, με μικροτερο ενοικιο λογο ελλειψης χρηματων, οποιαδηποτε αρνηση για σπασιμο του συμβολαιου θα οδηγησει σε μη καταβολη ενοικιων μιας και δεν εχεις πλεον χρηματα rolleyes.gif.

 

 

 

αν σε διώξουν απο την πολυκατοικία τι γίνεται... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά πάντως, σύμφωνα μ ό,τι είχε πει ο paredwse σ αντίστοιχη περίπτωση, η εγγύηση είναι κυρίως για να εξασφαλίζει τον ενοικιαστή. Φυσικά εκεί μέσα μπορεί να λέει ό,τι να ναι, αυτό δε σημαίνει πως είναι και νόμιμο. Θα κάνω ένα research και θα Postάρω το σχετικό thread αν το βρω.

 

edit: Αχμ, ψιλοάκυρα τ από πάνω μιας και δε μπόρεσα να βρω κάτι. Αυτό που βρήκα είναι πως ο ελάχιστος χρόνος συμβολαίου είναι 3 έτη. Κάνε αν θες ένα search για συμβόλαιο / ενοικίαση στο μπλα-μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελάχιστος χρόνος συμβολαίου που επικυρώνεται από την εφορία είναι 2 έτη.

 

Το συμβόλαιο καλύπτει τον ενοικιαστή, για να μην μπορέσει αφενός να τον διώξει ο ιδιοκτήτης και αφετέρου να μην του αλλάξει το ενοίκιο κατά την διάρκεια του συμβολαίου.

 

Εάν του έχεις δώσει εγγύηση, μπορείς να ΜΗΝ πληρώσεις τον τελευταίο μήνα.

 

Εάν σου κάνει "νερά" ο ιδιοκτήτης που δεν του πληρώνεις τον τελευταίο μήνα, πες του να κινηθεί νομικά. Αφενός θα ξοδέψει αρκετά παραπάνω από το ενοίκιό σου (εκτός και εάν πληρώνεις πάνω από 500 Ε ενοίκιο) και αφετέρου θα αργήσει τόσο να γίνει κάτι που όταν, και ΕΑΝ γίνει και ΕΑΝ κριθεί ότι του χρωστάς, να του δώσεις το ενοίκιο ΤΟΤΕ και να είναι "όλα καλά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 17. αναφερει τι γινετε αν δεν πληρωσεις τους μηνες που χρωστας.

οποτε αν ξυπναγαν οι ιδιοκτητες και βαζαν εναν μονιμο δικηγορο ή ετησια νομικη καλυψη,οχι μονο την εγγυηση θα πληρωνες αλλα και τους υπολοιπους μηνες που υπεγραψες.Εκτος και αν μπορεις να δικαιολογησεις οχι στα λογια οτι υπαρχει ιατρικο προβλημα ή οικονομικο προβλημα.

δηλ.ειναι πιο σωστο οποτε θελει ενας ενοικιαστης να φευγει επειδη βρισκει κατι καλυτερο και οι ιδιοκτητες να πληρωνουν ξανα μεσιτες,βαψιμο,κοινοχρηστα και ενα 40% στην εφορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο ελάχιστος χρόνος συμβολαίου που επικυρώνεται από την εφορία είναι 2 έτη.

Ο ελάχιστον χρόνος μίσθωσης κατοικίας είναι εκ του νόμου 3 έτη.

 

Το συμβόλαιο καλύπτει τον ενοικιαστή, για να μην μπορέσει αφενός να τον διώξει ο ιδιοκτήτης και αφετέρου να μην του αλλάξει το ενοίκιο κατά την διάρκεια του συμβολαίου.

Το συμβόλαιο καλύπτει και τα δύο μέρη γιατί προστατεύεται και ο ιδιοκτήτης από τον ενοικιαστή που θα φύγει στη μέση της μίσθωσης με απλήρωτα ενοίκια κλπ.

 

Εάν του έχεις δώσει εγγύηση, μπορείς να ΜΗΝ πληρώσεις τον τελευταίο μήνα.

Από πού προκύπτει τέτοιο "δικαίωμα"; Άλλη είναι η λειτουργία της εγγύησης. Συνήθως υπάρχει ρητή απαγόρευση στο μισθωτήριο συμβόλαιο να γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν πλήρωσα τους 2 τελευταίους μήνες και ζήτησα να κρατηθούν από τα χρήματα της εγγύησης.Φυσικά δεν άφησα απλήρωτους λογαριασμούς κλπ και επίσης δεν προξένησα κάποιου είδους ζημιές.Επίσης είχα προβεί σε ενημέρωση αποχώρησης προ 6 μηνών.Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο και το πιο σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελάχιστον χρόνος μίσθωσης κατοικίας είναι εκ του νόμου 3 έτη.

 

Έχω επικυρωμένο συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας, διάρκειας 2 ετών, που επικυρώθηκε από εφορία μέσα στο 2011.

 

Άρα, αυτό που λες δεν ισχύει.

 

 

Το συμβόλαιο καλύπτει και τα δύο μέρη γιατί προστατεύεται και ο ιδιοκτήτης από τον ενοικιαστή που θα φύγει στη μέση της μίσθωσης με απλήρωτα ενοίκια κλπ.

 

 

Από πού προκύπτει τέτοιο "δικαίωμα"; Άλλη είναι η λειτουργία της εγγύησης. Συνήθως υπάρχει ρητή απαγόρευση στο μισθωτήριο συμβόλαιο να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό αλλά:

 

α) Το σπίτι δεν ήταν βαμμένο και η όποια τέτοια εργασία επιβαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη

β) Δεν είπα για δικαίωμα

γ) Η "τακτική" αυτή ακολουθείται γενικότερα, ακόμα και σε "μέση" του συμβολαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Επίσης είχα προβεί σε ενημέρωση αποχώρησης προ 6 μηνών.

δεν εχει σημασια.αυτο που ξερω ειναι οτι οταν καποιος θελει να φυγει θα πρεπει να βρει και ενοικιαστη ή οντως να υπαρχει αδυναμια πληρωμης λογω οικονομικης αδυναμιας ή ιατρικο προβλημα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω επικυρωμένο συμβόλαιο μίσθωσης κατοικίας, διάρκειας 2 ετών, που επικυρώθηκε από εφορία μέσα στο 2011.

 

Άρα, αυτό που λες δεν ισχύει.

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος. Σύμφωνα με το νόμο 1703/1987, "Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει για τουλάχιστον τρία έτη και αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει από 1.7.1997".

 

Το ότι υπάρχει επικυρωμένο συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών δεν λέει τίποτα. Η μίσθωση ισχύει για τρία έτη. Η εφορία δεν ασχολείται, επικυρώνει ό,τι της δώσεις.

 

Το ίδιο και στις επαγγελματικές μισθώσεις: ακόμη κι αν αναγράφεται βραχύτερο χρονικό διάστημα, η επαγγελματική μίσθωση ισχύει για δώδεκα έτη.

 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό αλλά:

 

α) Το σπίτι δεν ήταν βαμμένο και η όποια τέτοια εργασία επιβαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη

β) Δεν είπα για δικαίωμα

γ) Η "τακτική" αυτή ακολουθείται γενικότερα, ακόμα και σε "μέση" του συμβολαίου

α. Γιατί η εργασία αυτή επιβαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη; Αυτό ισχύει μόνο αν έχει συμφωνηθεί ρητά. Αλλιώς αν θες εσύ να βάψεις το ένα δωμάτιο μπλε και το άλλο κίτρινο, γιατί πρέπει να επιβαρυνθεί ο ιδιοκτήτης;

 

β. Επειδή έγραψες ότι "μπορείς να ΜΗΝ πληρώσεις τον τελευταίο μήνα". Τούτο θα γίνει μόνο αν συμφωνούν κι οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...