Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή εγγύησης ενοικίου .


moldovan20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,εχω εμπορικο καταστημα 17 χρονια,πριν 1,5 χρονο περιπου μετακομισα σε αλλο κτιριο κανοντας συμβολαιο για 3 χρονια,σημερα ομως λογω οικονομικων δυσκολιων θελω να βρω κατι φθηνοτερο,μπορω να φυγω και με τι προυποθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο....

μια βοηθεια παρακαλω αν καποιος γνωριζει

εχει ληξη το συμβολαιο μου εδω και 6 μηνες

εχω απληρωτα περιπου 100 ευρω και η εγγυηση ηταν 340

ζηταω να μεινω 10 μερες μεσα και το κοστος απο τις υπολοιπες μερες (220ευρω)

να το πατσησω με τα εξοδα μου μου που ειναι πολυ λιγοτερα

ειμαι καλυμμενος να σηκωθω και να φυγω χωρις να δωσω αλλα και να παρω μια???

τις εμπειριες και τις γνωσεις σας...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο....

μια βοηθεια παρακαλω αν καποιος γνωριζει

εχει ληξη το συμβολαιο μου εδω και 6 μηνες

εχω απληρωτα περιπου 100 ευρω και η εγγυηση ηταν 340

ζηταω να μεινω 10 μερες μεσα και το κοστος απο τις υπολοιπες μερες (220ευρω)

να το πατσησω με τα εξοδα μου μου που ειναι πολυ λιγοτερα

ειμαι καλυμμενος να σηκωθω και να φυγω χωρις να δωσω αλλα και να παρω μια???

τις εμπειριες και τις γνωσεις σας...

ευχαριστω

Όχι, δεν είσαι καλυμμένος, η εγγύηση δεν συμψηφίζεται με ενοίκια. Η εγγύηση που έχεις δώσει ήταν για πιθανές ζημιές που θα προκαλούσες στο μίσθιο και για πιθανούς απλήρωτους λογαριασμούς, κοινόχρηστα κτλ. Η σωστή διαδικασία είναι να πληρώσεις κανονικά το ενοίκιο μέχρι τη στιγμή που θα φύγεις, μόλις το παραδώσεις να ελεγθεί για ζημιές/φθορές, και όταν με το καλό έρθουν όλοι οι λογαριασμοί μέχρι και την τελευταία ημέρα που ήσουν μέσα να γίνει εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναφερω το θεμα μετα απο καιρο....

μια βοηθεια παρακαλω αν καποιος γνωριζει

εχει ληξη το συμβολαιο μου εδω και 6 μηνες

εχω απληρωτα περιπου 100 ευρω και η εγγυηση ηταν 340

ζηταω να μεινω 10 μερες μεσα και το κοστος απο τις υπολοιπες μερες (220ευρω)

να το πατσησω με τα εξοδα μου μου που ειναι πολυ λιγοτερα

ειμαι καλυμμενος να σηκωθω και να φυγω χωρις να δωσω αλλα και να παρω μια???

τις εμπειριες και τις γνωσεις σας...

ευχαριστω

Τα παραπάνω του Τζόσουα και επίσης το συμβόλαιο δεν λήγει, παρατείνεται η χρονική ισχύς του.

Εκτός και αν δεν έχουν περάσει τρία χρόνια που κατοικείς στο σπίτι, σε αυτήν την περίπτωση είναι παράνομο κάθε εξάμηνο, μονοετές ή διετές συμβόλαιο, αφού σύμφωνα με τον νόμο η ενοικίαση σπιτιού είναι τουλάχιστον τρίχρονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού μου .

Τον Οκτώβριο του 2008 είχαμε κάνει συμβόλαιο για 2 χρόνια και του είχα δώσει εγγύηση 1 ενοίκιο και το σπίτι το πείρα άβαφτο .Τον Οκτώβριο του 2010 ανανεώσαμε το συμβόλαιο για 2 χρόνια . Εγώ όμως πρέπει να ξενοικιάσω και να φύγω . Τον πείρα τηλέφωνο και μου αρνείται κατηγορηματικά να μου επιστρέψει την εγγύηση λέγοντας μου κιόλας αν θέλω να κινηθώ νομικά .

 

Τώρα βλέπω ότι στο συμβόλαιο στο άρθρο 4 γράφει :

 

 

 

Τη μπορώ να κάνω ?

 

Μόνο από αυτό το Post κατάλαβα πόσο μαλ******ς είναι μιας και 6 χρόνια έπαιρνε τα ενοίκια του και τώρα θέλει να τον πας στα δικαστήρια για να πάρεις 200-300-400-500 ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω του Τζόσουα και επίσης το συμβόλαιο δεν λήγει, παρατείνεται η χρονική ισχύς του.

Εκτός και αν δεν έχουν περάσει τρία χρόνια που κατοικείς στο σπίτι, σε αυτήν την περίπτωση είναι παράνομο κάθε εξάμηνο, μονοετές ή διετές συμβόλαιο, αφού σύμφωνα με τον νόμο η ενοικίαση σπιτιού είναι τουλάχιστον τρίχρονη.

Ποιο το νόημα να ορίσουμε χρονικά ένα συμβόλαιο?

Αν πούμε ότι εγώ θέλω να μείνω 10 μέρες παραπάνω πρέπει

Να δώσω πάλι ολόκληρο ενοίκιο και θα περιμένω την εκκαθάριση τον Μάιο του πετρελαίου για να πάρω και την εγγύηση και την διαφορά?

Άρα με αυτή την λογική ο ιδιοκτήτης μπορεί να αξιωσει αλλο 1.5 χρόνο μισθια μέχρι την πάροδο τριετίας στην περίπτωση 1.5 χρόνου συμβολαίου ...

Λίγο δύσκολο το κόβω τέτοιο νόμο και τόσο υπερ του ιδιοκτήτη με αυτή την κρίση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω του Τζόσουα και επίσης το συμβόλαιο δεν λήγει, παρατείνεται η χρονική ισχύς του.

Εκτός και αν δεν έχουν περάσει τρία χρόνια που κατοικείς στο σπίτι, σε αυτήν την περίπτωση είναι παράνομο κάθε εξάμηνο, μονοετές ή διετές συμβόλαιο, αφού σύμφωνα με τον νόμο η ενοικίαση σπιτιού είναι τουλάχιστον τρίχρονη.

Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι, το μισθωτήριο λήγει, απλά απλά στην περίπτωση που κανένας από τους 2 συμβαλλόμενους δεν καταγγείλει τη σὐμβαση θεωρείται σιωπηρή παράταση.

 

Επίσης τα μισθωτήρια του ενός ή των δύο ετών δεν είναι παράνομα. Απλά δεν μπορεί να σπάσει το μισθωτήριο μονομερώς ο ένας από τους δύο πριν περάσει τριετία, ακόμα και όταν έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα.

Ποιο το νόημα να ορίσουμε χρονικά ένα συμβόλαιο?

Αν πούμε ότι εγώ θέλω να μείνω 10 μέρες παραπάνω πρέπει

Να δώσω πάλι ολόκληρο ενοίκιο και θα περιμένω την εκκαθάριση τον Μάιο του πετρελαίου για να πάρω και την εγγύηση και την διαφορά?

Άρα με αυτή την λογική ο ιδιοκτήτης μπορεί να αξιωσει αλλο 1.5 χρόνο μισθια μέχρι την πάροδο τριετίας στην περίπτωση 1.5 χρόνου συμβολαίου ...

Λίγο δύσκολο το κόβω τέτοιο νόμο και τόσο υπερ του ιδιοκτήτη με αυτή την κρίση

Αν θέλεις να μείνεις 10 ημέρες παραπάνω, πρέπει να πληρώσεις το 1/3 του ενοικίου. Όπως έγραψα και παραπάνω η εγγύηση ΔΕΝ συμψηφίζεται με ενοίκια.

 

Και ναι, εφόσον το αφήσεις στον 1,5 χρόνο ο ιδιοκτήτης(με κάποιες προϋποθέσεις) μπορεί να αξιώσει άλλο 1,5 χρόνο μίσθια. Ο νόμος αυτός δεσμεύει εξίσου τον και τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή, ούτε ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει έξωση ούτε ο ενοικιαστής μπορεί να το αφήσει και να φύγει πριν την τριετία. Παράλογο θα τον θεωρούσα μόνο στην περίπτωση που θα ευνοούσε μόνο τον έναν και θα αδικούσε τον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι, το μισθωτήριο λήγει, απλά απλά στην περίπτωση που κανένας από τους 2 συμβαλλόμενους δεν καταγγείλει τη σὐμβαση θεωρείται σιωπηρή παράταση.Επίσης τα μισθωτήρια του ενός ή των δύο ετών δεν είναι παράνομα. Απλά δεν μπορεί να σπάσει το μισθωτήριο μονομερώς ο ένας από τους δύο πριν περάσει τριετία, ακόμα και όταν έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα.

Οπότε τι σημαίνει; Είναι παράνομο, δεν υφίσταται μισθωτήριο του ενός/δύο χρόνων σύμφωνα με τον νόμο.

 

Αν θέλεις να μείνεις 10 ημέρες παραπάνω, πρέπει να πληρώσεις το 1/3 του ενοικίου.

Μόνο αν συμφωνεί ο ιδιοκτήτης, αν δεν συμφωνεί πληρώνεις όλον τον μήνα.

 

Ποιο το νόημα να ορίσουμε χρονικά ένα συμβόλαιο?

Αν πούμε ότι εγώ θέλω να μείνω 10 μέρες παραπάνω πρέπει

Να δώσω πάλι ολόκληρο ενοίκιο και θα περιμένω την εκκαθάριση τον Μάιο του πετρελαίου για να πάρω και την εγγύηση και την διαφορά?

Άρα με αυτή την λογική ο ιδιοκτήτης μπορεί να αξιωσει αλλο 1.5 χρόνο μισθια μέχρι την πάροδο τριετίας στην περίπτωση 1.5 χρόνου συμβολαίου ...

Λίγο δύσκολο το κόβω τέτοιο νόμο και τόσο υπερ του ιδιοκτήτη με αυτή την κρίση

Το τριετές συμβόλαιο βασικά είναι περισσότερο σε όφελος του ενοικιαστή παρά του ιδιοκτήτη. Οι ιδιοκτήτες δεν το ήθελαν.

Το γιατί βαριέμαι να το εξηγώ, σκέψου λιγάκι ή περίμενε κάποιον που δεν βαριέται να σου εξηγήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι, το μισθωτήριο λήγει, απλά απλά στην περίπτωση που κανένας από τους 2 συμβαλλόμενους δεν καταγγείλει τη σὐμβαση θεωρείται σιωπηρή παράταση.Επίσης τα μισθωτήρια του ενός ή των δύο ετών δεν είναι παράνομα. Απλά δεν μπορεί να σπάσει το μισθωτήριο μονομερώς ο ένας από τους δύο πριν περάσει τριετία, ακόμα και όταν έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα.Αν θέλεις να μείνεις 10 ημέρες παραπάνω, πρέπει να πληρώσεις το 1/3 του ενοικίου. Όπως έγραψα και παραπάνω η εγγύηση ΔΕΝ συμψηφίζεται με ενοίκια.Και ναι, εφόσον το αφήσεις στον 1,5 χρόνο ο ιδιοκτήτης(με κάποιες προϋποθέσεις) μπορεί να αξιώσει άλλο 1,5 χρόνο μίσθια. Ο νόμος αυτός δεσμεύει εξίσου τον και τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή, ούτε ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει έξωση ούτε ο ενοικιαστής μπορεί να το αφήσει και να φύγει πριν την τριετία. Παράλογο θα τον θεωρούσα μόνο στην περίπτωση που θα ευνοούσε μόνο τον έναν και θα αδικούσε τον άλλο.

Μπορείς να μου πεις ποιος νομός τα αναφέρει ολά αυτά?

Απο διαφορα που έχω διαβάσει όλοι οι ιδιοκτήτες κλεγονται οτι δεν μπορούν να παρούν τα χρήματα τους ακόμα και σε περιπτώσεις μπαταχτσήδων που μένουν μεσά και δεν πληρώνουν...

Ποιο δικαστήριο θα δικαιώσει ιδιοκτητη για συμβόλαιο που έχει οριστεί χρονος και έχει λήξει προ πολλού...?

Στο κάτω κάτω το συμβόλαιο προϋποθέτει την τήρηση των όσων αναφέρονται εντος αυτού...

Μπορω να επικαλεστω στην αξίωση του ιδιοκτήτη χίλια δυο...

Βεβαια ολα είναι θέμα αποδείξεως...

Αλλά αν ηταν τόσο εύκολα τα πράγματα θα υπηρχαν καιροσκοποι ιδιοκτήτες που θα τρεχαν τους ενοικιαστές στα δικαστήρια για ψυλλου πηδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις ποιος νομός τα αναφέρει ολά αυτά?

Απο διαφορα που έχω διαβάσει όλοι οι ιδιοκτήτες κλεγονται οτι δεν μπορούν να παρούν τα χρήματα τους ακόμα και σε περιπτώσεις μπαταχτσήδων που μένουν μεσά και δεν πληρώνουν...

Ποιο δικαστήριο θα δικαιώσει ιδιοκτητη για συμβόλαιο που έχει οριστεί χρονος και έχει λήξει προ πολλού...?

Στο κάτω κάτω το συμβόλαιο προϋποθέτει την τήρηση των όσων αναφέρονται εντος αυτού...

Μπορω να επικαλεστω στην αξίωση του ιδιοκτήτη χίλια δυο...

Βεβαια ολα είναι θέμα αποδείξεως...

Αλλά αν ηταν τόσο εύκολα τα πράγματα θα υπηρχαν καιροσκοποι ιδιοκτήτες που θα τρεχαν τους ενοικιαστές στα δικαστήρια για ψυλλου πηδο...

Ο χρόνος διάρκειας μίσθωσης κατοικίας είναι τουλάχιστον τριών ετών, σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 1 του ν. 1703/87 όπως τροποποιήθηκε και διατηρήθηκε σε ισχύ με το άρθρο 1 παρ. 5 του ν. 2235/94 ακόμη και στη περίπτωση που συμφωνήθηκε για μικρότερο χρόνο πχ. για δύο έτη.

Η σχετική παράγραφος έχει ως εξής:

"5. Η παράγραφος 1 του άρθρου 2 του ν. 1703/1987 αντικαθίσταται ως εξής:

"1. Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Αν ο συμβατικός χρόνος έχει καθορισθεί μικρότερος της τριετίας και δεν υπάρχει συμφωνία αναπροσαρμογής του μισθώματος για τον υπόλοιπο χρόνο, το καταβαλλόμενο μίσθωμα αυξάνεται με ανάλογη εφαρμογή του άρθρου 1 παρ. 3 του παρόντος νόμου, ως και την 1.1.1997. Μετά την ημερομηνία αυτή, το καταβαλλόμενο μίσθωμα αυξάνεται ετησίως κατά ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του τιμάριθμου του κόστους ζωής, όπως αυτό έχει καθορισθεί από την Τράπεζα της Ελλάδος για τους αμέσως προηγούμενους δώδεκα (12) μήνες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11. Η μίσθωση ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ χρόνου λήγει μόλις περάσει το διάστημα αυτό, χωρίς να απαιτείται τίποτε άλλο. Μάλιστα θεωρείται ότι ανανεώνεται για αόριστο χρόνο όταν, μετά την παρέλευση του συμφωνημένου χρόνου, ο μεν ενοικιαστής εξακολουθεί να χρησιμοποιεί την κατοικία, ο δε ιδιοκτήτης δεν εναντιώνεται.

Πηγή:Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

 

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/63-misthoseis-katoikion.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο δικαστήριο θα δικαιώσει ιδιοκτητη για συμβόλαιο που έχει οριστεί χρονος και έχει λήξει προ πολλού...?

Το δικαστήριο δεν δικαιώνει τον έναν αντίδικο επειδή έτσι του κάπνισε, το δικαστήριο εφαρμόζει τους νόμους. Και τον συγκεκριμένο επίμαχο νόμο στον παρέθεσε ο GreyHorse παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...