Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή εγγύησης ενοικίου .


moldovan20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η διάρκεια που αναφέρεται το συμβόλαιο έχει να κάνει με τη δέσμευση του μισθωτή. έτσι αν λέει 1 χρόνο τότε ο ενοικιαστής είναι δεσμευμένος για ένα χρόνο ενώ ο ιδιοκτήτης είναι εκ του νόμου για 3. δηλαδή δεν μπορεί να βγάλει τον ενοικιαστή (εκτός κάποιων περιπτώσεων) πριν την 3ετία, ενώ ο ενοικιαστής μπορεί να φύγει όποτε θέλει μετά τον πρώτο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος. Σύμφωνα με το νόμο 1703/1987, "Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει για τουλάχιστον τρία έτη και αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει από 1.7.1997".

 

Το ότι υπάρχει επικυρωμένο συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών δεν λέει τίποτα. Η μίσθωση ισχύει για τρία έτη. Η εφορία δεν ασχολείται, επικυρώνει ό,τι της δώσεις.

 

 

και αν αποφασισει ο ενοικιαστης να φυγει πιο νωρις τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η διάρκεια που αναφέρεται το συμβόλαιο έχει να κάνει με τη δέσμευση του μισθωτή. έτσι αν λέει 1 χρόνο τότε ο ενοικιαστής είναι δεσμευμένος για ένα χρόνο ενώ ο ιδιοκτήτης είναι εκ του νόμου για 3. δηλαδή δεν μπορεί να βγάλει τον ενοικιαστή (εκτός κάποιων περιπτώσεων) πριν την 3ετία, ενώ ο ενοικιαστής μπορεί να φύγει όποτε θέλει μετά τον πρώτο χρόνο.

Λυπάμαι αλλά αυτό που γράφεις είναι λανθασμένο. Από πουθενά δεν προκύπτει τέτοια διαφοροποίηση.

 

@Ntinaras: Ο ιδιοκτήτης δικαιούται να ζητήσει αποζημίωση για τον υπολειπόμενο χρόνο της μίσθωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πριν από 2 βδομάδες πίστευα αυτό που έγραψες πριν. Έχοντας μία διαφωνία με γνωστό μου που έλεγε αυτό που έγραψα εγώ πριν, πήρα τηλέφωνο δικηγόρο που ασχολείται με τα της οικίας και επιβεβαίωσε αυτό που έλεγε ο φίλος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος. Σύμφωνα με το νόμο 1703/1987, "Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει για τουλάχιστον τρία έτη και αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει από 1.7.1997".

 

Το ότι υπάρχει επικυρωμένο συμβόλαιο διάρκειας 2 ετών δεν λέει τίποτα. Η μίσθωση ισχύει για τρία έτη. Η εφορία δεν ασχολείται, επικυρώνει ό,τι της δώσεις.

 

Το ίδιο και στις επαγγελματικές μισθώσεις: ακόμη κι αν αναγράφεται βραχύτερο χρονικό διάστημα, η επαγγελματική μίσθωση ισχύει για δώδεκα έτη.

 

 

α. Γιατί η εργασία αυτή επιβαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη; Αυτό ισχύει μόνο αν έχει συμφωνηθεί ρητά. Αλλιώς αν θες εσύ να βάψεις το ένα δωμάτιο μπλε και το άλλο κίτρινο, γιατί πρέπει να επιβαρυνθεί ο ιδιοκτήτης;

 

β. Επειδή έγραψες ότι "μπορείς να ΜΗΝ πληρώσεις τον τελευταίο μήνα". Τούτο θα γίνει μόνο αν συμφωνούν κι οι δύο.

 

Το ότι έχει ισχύ για 3 χρονια σημαίνει ότι μπορείς να έχεις απαιτήσεις (για ληξιπρόθεσμα χρέη κτλ) για 3 χρονια επικαλούμενος την έναρξη του συμβολαίου... και αφορά το ποτε θα ανοίξει μια υπόθεση δικαστικά αν αποφασίσει δηλαδή να ανοίξει μια υπόθεση σχετικά με χρωστούμενα κοινόχρηστα η νοίκια μετά από πχ 3 χρονια και 3 μήνες από την εναρξη του συμβολαίου τότε δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα... ενώ αν το κάνει σε 2 χρονια και πχ 11 μήνες τότε θα μπορεί να κινηθεί δικαστικώς και ας ήταν το συμβόλαιο έστω 6μηνo ...

 

[δεν σημαίνει δηλαδή πως ο ελάχιστος χρόνος που υποχρεούσαι να μένεις σε ένα σπίτι είναι 3 χρονια]

 

 

Το κάθε συμβόλαιο (οι οροι του) έχει νομική ισχύ ανεξαρτήτως του προσυμφωνημένου χρόνου μίσθωσης....

 

 

Η εγγύηση είναι ένα χρηματικό ποσο που επιστρέφεται... αποτελεί εγγύηση τόσο για το ότι ο ενοικιαστής (το πρώτο καιρό) θα είναι σωστός στις υποχρεώσεις του (ότι δεν θα "το σκάσει" τον πρώτο μηνα ας πούμε)όσο και για το ότι με το πέρας της μίσθωσης το μίσθιο θα βρίσκεται στην κατάσταση στην οποια ενοικιάστηκε.. κάθε τυχούσα ζημια αφαιρείται από την εγγύηση και αν την υπερκαλύψει ο ιδιοκτητης έχει το δικαίωμα να ζητήσει αποζημίωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ιδιοκτήτης έχω γενικά να πω ότι στα λόγια συνήθως υπάρχει μια συννενόηση. Δηλαδή αν μου πει ο άλλος σε 6 μήνες φεύγω, ΟΚ δεν θα τον κυνηγήσω κι'όλας. Απο την άλλη αν μου πει φεύγω αύριο και επέστρεψε μου και την εγγύηση προφανώς και υπάρχει πρόβλημα.

 

Το νομικά σωστό είναι να του καταβάλλεις όλα τα μισθώματα μέχρι την λήξη του συμβολαίου και εφ'όσον δεν υπάρχουν άλλες εκκρεμότητες απο τη μεριά σου (λογαριασμοί, ζημιές) τότε και μόνο να επιστρέψει το ενοίκιο.

 

Να σημειώσω εδώ ότι δεν υπάρχουν μόνο ιδιοκτήτες λαμόγια, αλλά και πολύ κακοί ένοικοι. Μπορώ να πώ ότι οι περισσότεροι εντελώς αυθαίρετα και μονομερώς αποφασίζουν να πατσίσουν την εγγύηση με το τελευταίο ενοίκιο...και φυσικά αφήνουν λογαριασμούς απλήρωτους και ζημιές και τους ψάχνεις στην άλλη άκρη της Ελλάδος. Συχνά πυκνά μπορώ να πώ...ότι οι ζημιές και οι λογαριασμοί υπερκάλυπταν σε σημαντικό βαθμό την εγγύηση...και άντε βγάλε άκρη.

 

Καιρός λοιπόν να μάθουμε να είμαστε σωστοί όλοι απο την πλευρά μας. Σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση, το ελάχιστα ηθικά σωστό, είναι να αφήσεις την εγγύηση - θα έπρεπε να το πρότεινες ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο,ιδιοκτητης δεν εισαι?

Τωρα εαν σου αφησει ο αλλος το σπιτι χωρις ζημιες και απλα του εχει τυχει κατι ρε παιδι μου και πρεπει να φυγει τι θα κανεις?

Εμενα εαν αυριο με απολυσουν απο την δουλεια τι θα κανω?θα τα μαζεψω και θα φυγω για την πολη μου.πες οτι θα το πω 1 εβδομαδα πιο μπροστα στο ιδιοκτητη οτι θα φυγω χωρις να εχει ληξη το συμβολαιο.και τοσα χρονια του πληρωνα τα ενοικια στην ωρα τους και δεν αφησω απληρωτους λογαριασμος.τι θα εκανες,θα την εδινες πισω την εγγυηση η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μισό, τί είναι ο κάθε ιδιοκτήτης, υπηρεσία πρόνοιας; Άμα φύγεις εσύ σε μία εβδομάδα και μείνει το σπίτι ανοίκιαστο πχ για 2 μήνες μέχρι να βρει νέο ενοικιαστή, δε χάνει ο ιδιοκτήτης εξαιτίας σου; Το συμβόλαιο δεν είναι μόνο για να μη σε διώχνουν, είναι και για να ξέρει ο ιδιοκτήτης τί εισοδήματα θα έχει το επόμενο διάστημα (για τα οποία φορολογείται, η εφορία δε ψάχνει να δει μήπως τον κοροϊδεύει ο εκμισθωτής). Επίσης το ότι κάποιος νοικιάζει ένα σπίτι δε σημαίνει πως είναι πλούσιος και "ντάξει μωρέ, κι αν δε του δώσω εγώ το νοίκι και φύγω όποτε γουστάρω και αφήσω και απλήρωτα, σιγά, αρκεί να σώσω το τομάρι μου". Ξέρω ανθρώπους που το ενοίκιο που εισπράττουν είναι το βασικό εισόδημά τους, οπότε αν ο κάθε ενοικιαστής πράττει του κεφαλιού του και δεν τηρεί τα συμφωνημένα τους δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω...δεν ειπα οτι πρεπει να το δεχτει ο ιδιοκτητης.Ρωτησα τι θα εκανε.δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.

Και εγω γνωριζω ατομα που εχουν σαν βασικο εισοδημα.Αλλα τι θα προτιμουσες,να ειχες καποιον που να σε πιστολιαζε με τα ενοικια (πολυ συχνο φαινομενο) η καποιον που ηταν ενταξει στις υποχρεωσεις του?και αμα το σπιτι το νοικιαζες εσυ την επομενη μερα απο την στιγμη που εφευγε ο αλλος???

Τεσπα ολες οι λυσεις βρισκονται μεσω διαλογου εαν ειναι και οι προθυμοι να μιλησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά που λέτε τώρα ρε παιδιά... δηλαδή τι είναι η εγγύηση? χάρισμα για να "καπορωσει" κάποιος ένα σπίτι?? τα σκάμε extra στον ιδιοκτητη "για το καλο" για να πάει γουρλίδικα η χρονια??

 

 

ΦΥΣΙΚΑ και η εγγύηση πρέπει να επιστραφεί!!! (εφόσον δεν υπάρχουν ζημιες και εκκρεμείς λογαριασμοί)

 

Η αντιστροφη διαδικασία από το ενέχυρο είναι! παίρνεις από τον άλλο λεφτά και για εγγύηση του δίνεις κάτι πχ το κινητό σου... όταν του επιστρέφεις τα λεφτά στην ώρα τους αυτός σου δίνει πίσω την εγγύηση (το κινητο).. δηλαδή δεν χρειάζεται να είσαι και εισαγγελέας για να καταλαβαίνεις κάποια πράματα..

 

 

Τέλος σε πιο νομο λέει ότι πρέπει να καταβάλλονται όλα τα μισθοματα που απομένουν μέχρι την λήξη του συμβολαίου εάν ο μισθωτής αποφασίσει να φύγει πριν την λήξη??

 

Η δήλωση του χρονικού διαστήματος είναι περισσότερο ασφάλεια για τον ενοικιαζόμενο για να μην μπορεί να σε πετάξει έξω ο ιδιοκτητης στα καλά του καθουμένου και αφού πληρώνεις τα ενοίκια -πχ επειδή παντρεύτηκε η κόρη του και θέλει να της το δώσει-

 

Το συμβόλαιο δεν έχει κρατική ισχύ οι συμβαλλόμενοι είναι 2 ιδιώτες = είναι ιδιωτικό συμφωνητικό = δεν έχει καμια διαφορα (νομική) από την ενοικίαση ενός δωματίου σε ξενοδοχείο.. η ενος αυτοκινήτου..

 

 

απλά πρακτικοί λόγοι είναι που το κάνουν να φαίνεται σαν διαφορετική διαδικασία...

 

(τα λεφτά που δίνεις συνολικά ο χρόνος που μένεις ο λόγος που νοικιάζεις κτλ)

 

Και δεν υπάρχει καν υποχρέωση (πέραν της ηθικής) στο να πληρώνεις τακτικά τα νοίκια σου... μπορείς να χρωστάς έως 6 μήνες χωρίς να μπορεί να σου κάνει τίποτα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά αυτό που γράφεις είναι λανθασμένο. Από πουθενά δεν προκύπτει τέτοια διαφοροποίηση.

 

@Ntinaras: Ο ιδιοκτήτης δικαιούται να ζητήσει αποζημίωση για τον υπολειπόμενο χρόνο της μίσθωσης.

 

δηλαδη πρεπει με το ζορι να μεινει ο ενοικιαστης 3 χρονια? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά που λέτε τώρα ρε παιδιά... δηλαδή τι είναι η εγγύηση? χάρισμα για να "καπορωσει" κάποιος ένα σπίτι?? τα σκάμε extra στον ιδιοκτητη "για το καλο" για να πάει γουρλίδικα η χρονια??

 

ΦΥΣΙΚΑ και η εγγύηση πρέπει να επιστραφεί!!! (εφόσον δεν υπάρχουν ζημιες και εκκρεμείς λογαριασμοί)

 

Όταν φύγει ο ενοικιαστής πριν τη λήξη του συμβολαίου αυτό αποτελεί ΖΗΜΙΑ για τον ιδιοκτήτη. Δηλαδή ΧΑΝΕΙ ΛΕΦΤΑ με ΔΙΚΗ ΣΟΥ υπαιτιότητα.

 

Οπότε προφανέστατα κρατά την εγγύηση η οποία φυσικά είναι μόλις 1-2 ενοίκια ενώ ο άλλος έχει ακόμα 6 μήνες συμβόλαιο).

Ιδιαίτερα όταν φύγει ο ενοικιαστής χωρίς να ειδοποιήσει προκειμένου ο ιδιοκτήτης να φροντίσει να βρει άλλον ενοικιαστή.

 

Τέλος σε πιο νομο λέει ότι πρέπει να καταβάλλονται όλα τα μισθοματα που απομένουν μέχρι την λήξη του συμβολαίου εάν ο μισθωτής αποφασίσει να φύγει πριν την λήξη??

 

Η δήλωση του χρονικού διαστήματος είναι περισσότερο ασφάλεια για τον ενοικιαζόμενο για να μην μπορεί να σε πετάξει έξω ο ιδιοκτητης στα καλά του καθουμένου και αφού πληρώνεις τα ενοίκια -πχ επειδή παντρεύτηκε η κόρη του και θέλει να της το δώσει-

 

Το συμβόλαιο δεν έχει κρατική ισχύ οι συμβαλλόμενοι είναι 2 ιδιώτες = είναι ιδιωτικό συμφωνητικό = δεν έχει καμια διαφορα (νομική) από την ενοικίαση ενός δωματίου σε ξενοδοχείο.. η ενος αυτοκινήτου..

 

Τι λες ρε μεγάλε...και ο ιδιοκτήτης πως προστατεύεται ο οποιος σου παραχωρεί τη περιουσία του για ένα διάστημα; Δεν είναι ιδιωτικό συμφωνητικό είναι ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ και έχει και παραέχει νομική ισχύ. Μάλιστα το καταθέτεις και στην εφορία.

 

Και δεν υπάρχει καν υποχρέωση (πέραν της ηθικής) στο να πληρώνεις τακτικά τα νοίκια σου... μπορείς να χρωστάς έως 6 μήνες χωρίς να μπορεί να σου κάνει τίποτα!

 

Γι'αυτό να μην απορείς που νοικιάζουν στους φοιτητές όλες τις τρώγλες...οι οποίοι είναι οι συνήθεις ύποπτοι για διάφορες ατασθαλίες.

 

δηλαδη πρεπει με το ζορι να μεινει ο ενοικιαστης 3 χρονια? :confused:

 

Όπως είπα...αν γενικότερα υπάρχει καλή διάθεση και συνεννόηση τα βρίσκουν οι δυο πλευρές. Αν όντως σε απέλυσαν απο τη δουλειά σου και δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις φυσικά είναι θεμιτό να σπάσεις το συμβόλαιο (και φυσικά να αφήσεις την εγγύηση). Αλλά όχι έκατσες 2 μήνες...βρήκες κατι καλύτερο, το έκανες @$#@λο και ζητάς και επιστροφή της εγγύησης

 

Πες μου ρε φίλε ότι θα φύγεις σε 2 μήνες να προλάβω να βρω άλλον και το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις την εγγύηση για να καλύψει μερικώς το κενό μέχρι να βρει άλλον ενοικιαστή. Θα μπορούσε κάλλιστα να το είχε νοικιάσει σε κάποιον άλλον ο οποίος δεν θα την έκανε σε 1 μήνα.

Ο λόγος γενικότερα που οι περισσότερες υποθέσεις δεν πάνε δικαστήριο...είναι γιατί ο άλλος δεν έχει να πληρώσει έτσι κι αλλιώς. Δηλαδή θα πας, θα κερδίσεις και θα του χρεώσουν του αλλουνού 24 ενοίκια + δικαστικά έξοδα...ε δεν θα τα πάρεις ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλημέρα!

καλημερα!στις 24 οκτωβριου έλαβα προκαταβολή εγγύησης 500 ευρώ για ενοίκιο οικίας.οι κοπέλες θα έμπαιναν μέσα στις 25 Νοεμβρίου. Δεν είχαμε υπογράψει συμβόλαιο θα υπογράφαμε μόλις θα έδιναν και το υπόλοιπο ποσό της εγγύησης.2 μέρες πρίν άλλαξαν γνώμη.έχω το δικαίωμα να κρατήσω την προκαταβολή εφόσον εμένα το σπίτι τελικά μετά απο αγγελία-πάλι-νοικιάστηκε για τις 15 Δεκεμβρίου? ρωτάω γιατί τους έχω δώσει απόδειξη που γράφει μόνο προκαταβολή ενοικίου. τίποτε άλλο. η δικηγόρος μου λέει πως εχω το διακαίωμα εφόσον με δική τους ευθύνη το σπίτι έμεινε ανοίκιαστο κοντά δυο μήνες και πως αν προχωρήσουν θα τους ζητήσουμε και άλλα. εμένα εχθές με πήρε ο δικηγόρος τους και με ρωτούσε για ποιον λόγο δεν τα επιστρέφω. τελικά τι μπορώ να κανω?αν τα επιστρέψω το δάνειο εκείνου του μήνα θα πληρωθεί απο την τσέπη μου. ευχαριστώ εκ των

προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η δικηγόρος η δική σου έχει δίκιο και το κρίνω αυτό από το γεγονός πως ο δικηγόρος ο δικός τους όταν σε πήρε σε ρώτησε «γιατί τα κρατάς» και δε σου είπε αμέσως βάσει κάποιας λογικής/νόμου το «γιατί δεν έχεις δικαίωμα να τα κρατάς», άρα απλά σε βολιδοσκοπούσε να δει πόσο ενημερωμένος είσαι για να σε ψαρώσει να τα δώσεις πίσω.

 

Αφού έχεις δικηγόρο, εμπιστεύεσαι τη δικηγόρο σου. Η επιλογή αν θα τα δώσεις πίσω, αφού η δικηγόρος σου σου λέει πως σε καλύπτει, είναι καθαρά προσωπική σου και μάλλον ηθικής τάξης. Δηλαδή θα επιλέξεις μεταξύ του να τους τα δώσεις πίσω αφού τελικά δε χρησιμοποίησαν το σπίτι σου ή να τα κρατήσεις για να τα ωφεληθείς για το χρονικό διάστημα που πέρασε. Είναι στο χέρι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. η αλήθεια είναι πως δεν έχω όρεξη χρόνο και χρήμα για να τρέχω στα δικαστήρια για αυτό και κάνω εδώ την ερώτηση.εκείνος επέμενε στον χρόνο ας πούμε που έμεινε ανοίκιαστο το σπίτι.όντως έμεινε μήνες παρα 10 μέρες ανοίκιαστο.του είπα να μιλήσει με την δικηγόρο μου αλλά δεν την πήρε.αυτό που με προβληματίζει είναι πως δεν έχουμε κάνει συμβόλαιο.εχει απλά μια απόδειξη είσπραξης προκαταβολής ενοικίου απο εμένα.όσι για την δικηγόρο δεν είναι οτι δεν την εμπιστεύομαι αλλα ειναι αδελφή του πεθερού μου και φοβάμαι μήπως το έχει πάρει πατριωτικά το όλο θέμα και τελικά πάμε για μαλλι και βγούμε κουρεμένοι ποι λένε.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...