Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή εγγύησης ενοικίου .


moldovan20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ νοίκιασα ένα σπίτι αρχές Νοέμβρη στα 200 ευρώ. Το νοικιάσαμε πάνω στον πανικό μας γιατί φύγαμε άρον άρον από το προηγούμενο επειδή έληξε το συμβόλαιο.

Σε αυτό λοιπόν το σπίτι (200 ευρώ - 56 τ.μ ) δεν καταφέραμε ποτέ να μείνουμε για διάφορους λόγους

 

Πήρα χτες την ιδιοκτήτρια και της είπα οτι για διάφορους λόγους δεν μπορούμε να μείνουμε.

 

Της είχα δώσει τέλη οκτωβρίου 200 εγγύηση και 200 ενοίκιο για τον Νοέμβριο.

 

Της είπα ότι θα της βάλω την άλλη βδομάδα το ενοίκιο του Δεκεμβρίου γιατί θα το ξενοικιάσουμε γύρω στις 25 Δεκέμβρη

 

Και σκέφτομαι...μήπως της είπα πατάτα?

 

Μήπως θα μπορούσα να της πω να πληρώσω το ενοίκιο του Δεκέμβρη από την εγγύηση?

 

Γιατί το σπίτι κατά πρώτον δεν έχει ζημιές γιατί δεν μείναμε ποτέ.

 

Κατά δεύτερον την γλύτωσα από αρκετά λεφτά τα οποία είναι

 

1) Θα έβαζε καινούργιο πίνακα στο σπίτι (το σπίτι αυτή τη στιγμή έχει πίνακα 40ετίας μέσα) περ. 200 ευρώ κόστος

2) Ληγμένο πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου 50 ευρω κόστος

3) Ήθελε να μας βάλει ντουλαπια στην κουζίνα με πάνω από 400 ευρώ κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ νοίκιασα ένα σπίτι αρχές Νοέμβρη στα 200 ευρώ. Το νοικιάσαμε πάνω στον πανικό μας γιατί φύγαμε άρον άρον από το προηγούμενο επειδή έληξε το συμβόλαιο.

Σε αυτό λοιπόν το σπίτι (200 ευρώ - 56 τ.μ ) δεν καταφέραμε ποτέ να μείνουμε για διάφορους λόγους

 

Πήρα χτες την ιδιοκτήτρια και της είπα οτι για διάφορους λόγους δεν μπορούμε να μείνουμε.

 

Της είχα δώσει τέλη οκτωβρίου 200 εγγύηση και 200 ενοίκιο για τον Νοέμβριο.

 

Της είπα ότι θα της βάλω την άλλη βδομάδα το ενοίκιο του Δεκεμβρίου γιατί θα το ξενοικιάσουμε γύρω στις 25 Δεκέμβρη

 

Και σκέφτομαι...μήπως της είπα πατάτα?

 

Μήπως θα μπορούσα να της πω να πληρώσω το ενοίκιο του Δεκέμβρη από την εγγύηση?

 

Γιατί το σπίτι κατά πρώτον δεν έχει ζημιές γιατί δεν μείναμε ποτέ.

 

Κατά δεύτερον την γλύτωσα από αρκετά λεφτά τα οποία είναι

 

1) Θα έβαζε καινούργιο πίνακα στο σπίτι (το σπίτι αυτή τη στιγμή έχει πίνακα 40ετίας μέσα) περ. 200 ευρώ κόστος

2) Ληγμένο πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου 50 ευρω κόστος

3) Ήθελε να μας βάλει ντουλαπια στην κουζίνα με πάνω από 400 ευρώ κόστος

Tυπικα χανεις τουλαχιστον την εγγυηση διοτι σπας μονομερως το συμβολαιο. 

Απο κει και περα ολα τα αλλα ειναι θεμα μεταξυ σας συνενοησης. Πχ το αν δεχεται να αφησεις τον Δεκεμβρη απληρωτο και να κρατησει την εγγυηση ως ανταλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα την βοηθειά σας!!! 

είμαι ιδιοκτήτρια ενός διαμερίσματος 8ετίας, οι προηγούμενοι ενοικιαστές ήταν άριστοι. Αρχές Μαρτίου λοιπόν με ενημερώνουν οτι μέσα Απριλίου θα φύγουν, 24 Μαρτίου δείχνω το σπίτι και είναι 2 ενδιαφερόμενοι που το θέλουν, την ίδια στιγμή, τέλος πάντων διαλέγω τον ένα εκ των δυο. Την επόμενη μέρα το ξαναβλέπουν πρωί και 26.03 κάνουμε συμβόλαιο, μου δίνουν την εγγύηση και γράφουμε στο συμβόλαιο οτι θα μπουν 1.5.2015. Τα προηγούμενα παιδιά φέυγουν στις 18.4 και την ίδια μέρα δίνω κλειδιά στους καινούργιους ενοικιαστές. Το ίδιο βράδυ με παίρνουν τηλ. και μου λένε οτι είδαν το σπίτι χωρίς έπιπλα και δεν τους αρέσει, να τονίσω οτι ήμουν πολύ δεκτική στο να κάνω την οποιαδήποτε αλλάγή, να φτιάξω ότι χρειάζεται κλπ. μου είπαν λοιπόν ότι τα συρτάρια δεν τσουλάνε καλά, οι πόρτες στις ντούλάπες δεν είναι σωστά ρυθμιζμένες κλπ. Την επόμενη μέρα μου επιστρέφει τα κλειδιά και μου ζητάει την εγγύηση, του λέω οτι μου κράτησε ένα μήνα σχεδόν το σπίτι και αν νοικιάσω το σπίτι μέχρι 1/5 που ήταν να μπει θα του την επιστρέψω. Στις 5/5 τον έβαλα να υπογράψει μια δήλωση του νόμου 105 που γράφει οτι για δικούς τους λόγους δεν μπήκε μέσα. Απο εκείνη την μέρα λοιπον με απειλεί οτι θα πάει στην αστυνομία, θα μου κάνει ασφαλιστικά μετρα, οτι του κρατάω την εγγύηση κπλ Η δικηγόρος μου μου είπε οτι σε περίπτωση που ο ενοικιαστής σπάσει τον αρραβώνα χάνει την εγγύηση του και σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης σπάσει το συμβόλαιο πλήρώνει x2 το ποσό της εγγύησης. Εγώ σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να κάνω?

Να επισημένω οτι δεν έστειλα το συμβόλαιο στην εφορία μιας και είχα στην διαθεσή μου 30 μέρες δλδ μέχρι 26.04 και αυτοί 18 μου είπαν οτι τελικά δεν τους αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπε και ο δικηγόρος σου εισαι 100% νομικά καλυμμένη. Φαίνεσαι και συζητήσιμο άτομο και θα πρεπε να λενε και ευχαριστώ...αν ήταν κανας εμμονικός θα μπορούσε να τους πάει δικαστικά και να τους βάλει να πληρώσουν ενοίκια για 3 χρόνια και ας μην έχουν μείνει μέσα ούτε μέρα! Έχεις συμβόλαιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να καταλάβω δεν πιστεύεις τα όσα σου λέει η δικηγόρος σου και ψάχνεις συμβουλές αγνώστων σε ένα φόρουμ;

Ε όσο να πεις, άλλη βαρύτητα έχει η άποψη του μπλα μπλα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα, μένω σε μια γκαρσονιέρα περίπου δυο χρόνια..το συμβόλαιο το κάναμε για δυο χρόνια και λήγει σε δυο μήνες..όμως έχω βρει κάτι πιο οικονομικό και επιθυμώ να φύγω..το συμβόλαιο είναι απλό δίχως να έχει υπογράφει συμφωνητικό..και το σπίτι το έχω αφήσει ακριβώς όπως το πήρα..έχω πληρώσει και αυτόν τον μήνα στου οποίου τις πρώτες ημέρες θα φύγω..δικαιούμαι την εγγύηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, επειδή πρέπει να ξενοικιάσω άμεσα στο επόμενο 10ήμερο και επειδή έχω πληρώσει τον ''τελευταίο'' μήνα δικαιούμαι την εγγύηση που είχα δώσει μαζί με το 1ο ενοίκιο; Το συμβόλαιο ήταν 1 ή 2 χρόνια και έχουν περάσει 2.5 πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Καλησπέρα, επειδή πρέπει να ξενοικιάσω άμεσα στο επόμενο 10ήμερο και επειδή έχω πληρώσει τον ''τελευταίο'' μήνα δικαιούμαι την εγγύηση που είχα δώσει μαζί με το 1ο ενοίκιο; Το συμβόλαιο ήταν 1 ή 2 χρόνια και έχουν περάσει 2.5 πλέον.

Θα πρέπει να διαβάσεις τι ακριβώς προβλέπει το μισθωτήριο. Πάντως κατά κανόνα προβλέπουν ότι η ύπαρξη της εγγύησης είναι για εξασφάλιση του ιδιοκτήτη ότι θα παραδώσεις το μίσθιο σε καλή κατάσταση, ότι θα έχεις τακτοποιήσει κάθε είδους οικονομική εκκρεμότητα (μισθώματα, λογαριασμούς), και γενικά ότι θα έχεις τηρήσει όλους τους όρους του συμφωνητικού. Αν όλα είναι ok, τότε είναι υποχρεωμένος να στην επιστρέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εγγύηση έχει και την έννοια της τήρησης των ορων του συμφωνητικού. Παρόλο που εσύ έμεινες και πάνω από το συμφωνηθέν χρονικό διάστημα δεν έχεις ενημερώσει έγκαιρα ότι θέλεις φύγεις ώστε ο ιδιοκτήτης να μπορεί να βρει νέο ενοικιαστή. Οι δεκα μέρες δεν είναι έγκαιρα οπότε το πιθανότερο να αρνηθεί (και ορθώς) να σου την επιστρέψει λόγω της οικονομικής ζημίας που του προκαλείται.

 

Επεξ/σία από teddy71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω καθώς υπάρχουν νεότερα. Το σπίτι κατασκευάστηκε το 2010 περίπου και κατοικήθηκε πρώτη φορά τέλη του 2016. Στο συμβόλαιο έγραφε ότι ήταν βαμμένο. Μετά από 2.5 χρόνια ο νέος ενοικιαστής που βρέθηκε το ζητάει βαμμένο, να ξαναβαφτεί δηλαδή. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κάποια φθορά και σαφώς το σπίτι δε χρήζει βαψίματος αλλά τεσπα, μετά από αυτό μπορεί ο ιδιοκτήτης να μου κρατήσει την εγγύηση;

Από θέματα λογαριασμών όλα είναι τακτοποιημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Επιστρέφω καθώς υπάρχουν νεότερα. Το σπίτι κατασκευάστηκε το 2010 περίπου και κατοικήθηκε πρώτη φορά τέλη του 2016. Στο συμβόλαιο έγραφε ότι ήταν βαμμένο. Μετά από 2.5 χρόνια ο νέος ενοικιαστής που βρέθηκε το ζητάει βαμμένο, να ξαναβαφτεί δηλαδή. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κάποια φθορά και σαφώς το σπίτι δε χρήζει βαψίματος αλλά τεσπα, μετά από αυτό μπορεί ο ιδιοκτήτης να μου κρατήσει την εγγύηση;

Από θέματα λογαριασμών όλα είναι τακτοποιημένα.

Αν ο τοίχος είναι σε παρόμοια κατάσταση με αυτή που σου παραδόθηκε, προφανώς και όχι..

Τα θέλω του ενοικιαστή δεν είναι δικό σου πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι, εγώ τι κάνω τώρα όμως; Ο ιδιοκτήτης αρνείται να μου δώσει την εγγύηση γιατί και αυτός υποστηρίζει ότι το σπίτι θέλει βάψιμο. Δεν ξέρω αν παίζει και ρόλο αλλά σε αυτά τα 2.5 χρόνια που ήμουν μέσα δεν άναψε ούτε τσιγάρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
50 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Σαφώς και είναι, εγώ τι κάνω τώρα όμως; Ο ιδιοκτήτης αρνείται να μου δώσει την εγγύηση γιατί και αυτός υποστηρίζει ότι το σπίτι θέλει βάψιμο. Δεν ξέρω αν παίζει και ρόλο αλλά σε αυτά τα 2.5 χρόνια που ήμουν μέσα δεν άναψε ούτε τσιγάρο.

To βάψιμο θεωρείται φυσιολογικη φθορά, εκτός εάν έχεις καταστρέψει τον τοίχο με βαριοπουλα ή τον έχεις βάψει σε άλλα χρώματα δύσκολα να καλυφθούν, οπότε και βαραίνει τον ιδιοκτήτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Σαφώς και είναι, εγώ τι κάνω τώρα όμως; Ο ιδιοκτήτης αρνείται να μου δώσει την εγγύηση γιατί και αυτός υποστηρίζει ότι το σπίτι θέλει βάψιμο. Δεν ξέρω αν παίζει και ρόλο αλλά σε αυτά τα 2.5 χρόνια που ήμουν μέσα δεν άναψε ούτε τσιγάρο.

Τον κυνηγάς δικαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...