Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

Σε λαπτοπ εχει win8.1.

Εχουμε τρεις λογαριασμους , μπαμπας,μαμα,παιδι,

Το παιδι ειναι μικρο και ανοιγει τον υπολογιστη μπαινει στο λογαριασμο του βλεπει τα βιντεακια του και οταν βαρεθει παταει το κουμπι power που το εχουμε ορισει να κανει τερματισμο και σβυνει ο υπολογιστης.

 

Οταν τον ανοιξουμε ξανα παει και συνδεεται στο λογαριασμο παιδι και συνεχιζει και παιζει τα βιντεο απο εκει που σταματησε.

Πως γινεται οταν ενας χρηστης κανει τερματισμο ή signout να κλεινουν και οι εφαρμογες του και επισης να μην κανει auto log on?

 

Ειδα στο παραπανω νημα οτι απαντιεται το atuto log on αλλα πως γινεται στον τερματισμο / signout να κλεινουν εφαρμογες (πχ firefox,chrome,app games)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρήκα ένα tip, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί: 

 

Στη StartScreen (modernUI) δίνω win+z ---> customize και γυρνάει όλη η startscreen σε edit mode για να κάνω μαζικές μετακινήσεις χωρίς να κρατάω το control και μαζικά rename στα groups. Φυσικά έτσι δεν εμφανίζει μενού στο δεξί κλικ, όπως ακριβώς γινόταν πρίν το 8.1 update.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα tip, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί: 

 

Στη StartScreen (modernUI) δίνω win+z ---> customize και γυρνάει όλη η startscreen σε edit mode για να κάνω μαζικές μετακινήσεις χωρίς να κρατάω το control και μαζικά rename στα groups. Φυσικά έτσι δεν εμφανίζει μενού στο δεξί κλικ, όπως ακριβώς γινόταν πρίν το 8.1 update.

Να σε καλα και βαριεμε καθε φορα να πατω πανω στην οθονη για να εχω αυτη την δυνατοτητα.

Ποσο αχρηστη κινηση ηταν,να φυγουν αυτη την δυνατοτητα απο το δεξι κλικ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μενα.

Αν είναι ευκολο μια βοηθεια;

Θελω να βαλω το δικο μου εικονιδιο φακελου και να αλαξουν ολοι οι φακελοι και υποφακελοι του συστηματος! (σε win 8.1)

Απ ότι διαβαζω στο google πρεπει να ανοιξω τον file explorer ως admin αλλα δεν γνωριζω πολλα και δεν δοκιμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρωτη φορα σημερα εβαλα windows 8

 

Πως μπορουμε να αλλαξουμε τον τροπο αλλαγης γωσσας απο ελληνικα σε αγγλικα με πληκτρα ?

 

Οταν ξεκιναει ο υπολογιστης εχει προεπιλεγμενο ελληνικο πληκτρολογιο . Πως αλλαζει αυτο ?

 

Η καθε σελιδα δεν εμφανιζεται σε ολη την οθονη και φαινεται οπως στην παρακατω συνημμενη εικονα

 

Οταν ξεκιναει μου ζηταει κωδικο για το ονομα που εχω δωσει για Microsoft λογαριασμο

 

 

Μπορω να το παρακαμψω αυτο ?

 

Οταν εγκαθιστω ενα προγραμμα σαν κατοχος του μου βγαζει το παραπανω email και οχι το ονομα μου που εχω δωσει στον υπολογιστη

 

Αυτα και ...θα επανελθω

 

Ευχαριστω.

post-40980-0-18723200-1411302300_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρωτη φορα σημερα εβαλα windows 8

 

1. Πως μπορουμε να αλλαξουμε τον τροπο αλλαγης γωσσας απο ελληνικα σε αγγλικα με πληκτρα ?

 

2. Οταν ξεκιναει ο υπολογιστης εχει προεπιλεγμενο ελληνικο πληκτρολογιο . Πως αλλαζει αυτο ?

 

3. Η καθε σελιδα δεν εμφανιζεται σε ολη την οθονη και φαινεται οπως στην παρακατω συνημμενη εικονα

 

4. Οταν ξεκιναει μου ζηταει κωδικο για το ονομα που εχω δωσει για Microsoft λογαριασμο

 

 

Μπορω να το παρακαμψω αυτο ?

 

Οταν εγκαθιστω ενα προγραμμα σαν κατοχος του μου βγαζει το παραπανω email και οχι το ονομα μου που εχω δωσει στον υπολογιστη

 

Αυτα και ...θα επανελθω

 

Ευχαριστω.

 

1. Alt + Shift

2. Στο μενού των γλωσσών ανέβασε τα Αγγλικά ώστε να είναι πάνω από τα Ελληνικά.

3. Αν είναι μόνο στο insomnia, δες τέρμα κάτω στη σελίδα εκεί που λέει Πλήρης Οθόνη Στυλ: On - Off.

4. http://www.pcsteps.gr/18652-%CE%B5%CE%AF%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ .Και για να αλλαξουμε τον συνδασμο πληκτρων σε ctrl+shift πως γινεται ?

 

Όχι δεν είναι μονο στην insomnia αυτή η μερικη καλυψη οθονης

 

Με ιδια αναλυση οθονης στα 7 εχω μεγαλυτερη καλυψη της τρεχουσα σελίδας από ότι στα 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ .Και για να αλλαξουμε τον συνδασμο πληκτρων σε ctrl+shift πως γινεται ?

 

Όχι δεν είναι μονο στην insomnia αυτή η μερικη καλυψη οθονης

 

Με ιδια αναλυση οθονης στα 7 εχω μεγαλυτερη καλυψη της τρεχουσα σελίδας από ότι στα 8

 

Γι αυτά δε γνωρίζω κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα!

Να ρωτησω... υπαρχει καποιος συνδιασμος πληκτρων στο πληκτρολογιο ετσι ωστε να κλεινει ή να μπαινει σε αναμονη το pc? Αν οχι, ξερει κανεις κανενα προγραμμα που να το κανει αυτο? πιο πολυ για stand by με ενδιαφερει, αλλα αν κανει και τα 2 δεν με χαλαει φυσικα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ .Και για να αλλαξουμε τον συνδασμο πληκτρων σε ctrl+shift πως γινεται ?

 

Όχι δεν είναι μονο στην insomnia αυτή η μερικη καλυψη οθονης

 

Με ιδια αναλυση οθονης στα 7 εχω μεγαλυτερη καλυψη της τρεχουσα σελίδας από ότι στα 8

 

Έχεις ελέγξει αν οι ρυθμίσεις που φαίνονται στα συνημμένα, είναι ίδιες;

post-88018-0-84367800-1411395171_thumb.jpg

post-88018-0-92822900-1411395172_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ .Και για να αλλαξουμε τον συνδασμο πληκτρων σε ctrl+shift πως γινεται ?

Γιάννη κοίταξε εδώ: Control Panel ---> Clock, Language, and Region ---> Language ---> Advanced settings , για να αλλάξεις την εξ'ορισμού γλώσσα. Εκει θα βρεις και το Change Language bar hot keys για αλλαγή του alt+shift.

 

 

Καλησπερα στην παρεα! Να ρωτησω... υπαρχει καποιος συνδιασμος πληκτρων στο πληκτρολογιο ετσι ωστε να κλεινει ή να μπαινει σε αναμονη το pc? Αν οχι, ξερει κανεις κανενα προγραμμα που να το κανει αυτο? πιο πολυ για stand by με ενδιαφερει, αλλα αν κανει και τα 2 δεν με χαλαει φυσικα. Ευχαριστω!

1. Θα φτιάξεις ένα shortcut (συντόμευση) στο dekstop ή αλλού. Μέσα θα βάλεις ένα από τα παρακάτω:

για Sleep:
rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0

για Shutdown:
Shutdown.exe -s -t 00

2. Θα του δώσεις ένα όνομα ότι θέλεις. Στο τέλος θα δεις ένα έτοιμο εικονίδιο στο desktop

3. Πάτησε δεξι κλικ πάνω του --> properties και βάλε τον κέρσορα στο πεδίο "shortcut key". Πάτησε τα πλήκτρα που θέλεις πχ. Ctrl+Shift+F12 θα τα δεις στο πεδίο, οκ και τελείωσες.

4. Δοκίμασέ το! Μπορεις να αλλάξεις εικονίδιο πάλι από το properties (ιδιότητες) του shortcut.

 

 

Edit: Αν έχεις ενεργοποιημένο το hibernate αντί για sleep κάνει hibernation. Χμμμ.. :unsure:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Προσπαθώ να δημιουργήσω ένα windows 8.1 usb installation media γιατί θέλω να εγκαταστήσω από την αρχή τα windows 8.1

Χρησιμοποίησα αυτό το link (http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media)

Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί αυτό το link μου λέει το εξής μόλις ολοκληρώσω την πληκτρολόγηση του product key:

 

This product key didn't work. Please check it and try again

 

Καμιά ιδέα παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα λαπτοπ που αγοραστικε απο πολωνια. εχει win8 γνησια.

το προβλημα μου ειναι οτι ειναι στα πολωνικα.

πως μπορω να το κανω να ειναι στα ελληνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι τα pro έχω την εντύπωση ότι έχουν κλειδωμένη γλώσσα.

Δεν παίρνω όμως και όρκο, ας πουν οι γνώστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...