Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορειται να μου πειτε πιο ηλεκτρονικο τσιγαριο να διαλεξω καπνιζω αρκετα και θελω να το ελατοσω εκανα μια προχειρη ερευνα και βρηκα τα 

http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-cigs/2516-01-01-0868-nobacco-set-mini-more-triplo-asimi-detail

http://www.alterego.gr/alter-ego-t-650mah-starter-kit.html

http://www.nobacco.gr/el/e-shop/e-cigs/2568-01-01-0906-nobacco-set-epsilon-s-bdc-650-mayro-detail

κλεινω προς το τριτο τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το εχω πει πολλες φορες και θα συνεχιζω να το λεω (για καλο ε). Απο τη στιγμη που δεν ειστε ηδη χρηστες του η.τ. και ξεκινατε τωρα, πρωτη κινηση ειναι να επισκευθειτε καταστημα και να δοκιμασετε γευσεις. Και οχι μια μερα, αν δειτε οτι δε σας αρεσει κατι, η σας αρεσει μια δυο, πατε και αλλη μερα, και ξαναδοκιμαστε. Το 99,99% του η.τ. και το αν θα το συνεχισεις ή θα το πεταξεις περα, ειναι καθαρα θεμα γευσης.

Ειναι αλλαγη ολοκληρης της ζωης σας μην το παιρνετε χαλαρα ουτε να διαλεγετε με βαση τις εικονες του ιντερνετ. Μονο η προσωπικη επαφη με το οποιοδηποτε καταστημα προσφερει δοκιμη στα υγρα, και παραλληλα να σου δειξει 2-3 μπαταριες και ατμοποιητες, θα σε φερει πιο κοντα στο να κοψεις το διαολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σετακι απο 3 μπαταριες με επιλογη βολτ http://www.fasttech.com/products/0/10007111/1579800-ego-vv-ego-t-lcd-ego-c-twist-1100mah-batteriesστα 19 ευρω

 

σετακι απο 8 ατμοποιητες http://www.fasttech.com/products/0/10004692/1361100-ce4-electronic-cigarettes-flat-mouth-atomizer-1στα 4.90

 

φορτιστης http://www.fasttech.com/products/0/10003751/1270407-usb-charger-for-ego-electronic-cigaretteστα 1.80

 

συνολο 25.70

πολυ περισσοτερα και πολυ καλυτερα απο αυτα που βλεπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σετακι απο 3 μπαταριες με επιλογη βολτ http://www.fasttech.com/products/0/10007111/1579800-ego-vv-ego-t-lcd-ego-c-twist-1100mah-batteriesστα 19 ευρω

 

σετακι απο 8 ατμοποιητες http://www.fasttech.com/products/0/10004692/1361100-ce4-electronic-cigarettes-flat-mouth-atomizer-1στα 4.90

 

φορτιστης http://www.fasttech.com/products/0/10003751/1270407-usb-charger-for-ego-electronic-cigaretteστα 1.80

 

συνολο 25.70

πολυ περισσοτερα και πολυ καλυτερα απο αυτα που βλεπεις

δεν μπορω να ψωνισω απο το εξωτερικο θελω απο ελλαδα

 

Το εχω πει πολλες φορες και θα συνεχιζω να το λεω (για καλο ε). Απο τη στιγμη που δεν ειστε ηδη χρηστες του η.τ. και ξεκινατε τωρα, πρωτη κινηση ειναι να επισκευθειτε καταστημα και να δοκιμασετε γευσεις. Και οχι μια μερα, αν δειτε οτι δε σας αρεσει κατι, η σας αρεσει μια δυο, πατε και αλλη μερα, και ξαναδοκιμαστε. Το 99,99% του η.τ. και το αν θα το συνεχισεις ή θα το πεταξεις περα, ειναι καθαρα θεμα γευσης.

Ειναι αλλαγη ολοκληρης της ζωης σας μην το παιρνετε χαλαρα ουτε να διαλεγετε με βαση τις εικονες του ιντερνετ. Μονο η προσωπικη επαφη με το οποιοδηποτε καταστημα προσφερει δοκιμη στα υγρα, και παραλληλα να σου δειξει 2-3 μπαταριες και ατμοποιητες, θα σε φερει πιο κοντα στο να κοψεις το διαολο.

καλα εσυ εισαι αλλου νταλου που λενε και στο χωριο μου

λες να μην το εχω κανει αυτο που λες?

και οχι μια αλλα 10 φορες απλα ηθελες να το πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να ψωνισω απο το εξωτερικο θελω απο ελλαδα

 

καλα εσυ εισαι αλλου νταλου που λενε και στο χωριο μου

λες να μην το εχω κανει αυτο που λες?

και οχι μια αλλα 10 φορες απλα ηθελες να το πεις

 

Δε χρειαζεται να εισαι εριστικος, ουτε εγραψες καπου οτι εχεις ηδη δοκιμασει γευσεις και μπαταριες, μια προχειρη ερευνα λες οτι εκανες, και στην τελικη το μηνυμα μου δεν απευθυνοταν αποκλειστικα σε εσενα, αλλα γενικοτερα σε ολους οσους θελουν να ξεκινησουν τωρα.

Δυστυχως, εχοντας 3 χρονια σχεδον (παρα 3 μηνες) η.τ., εχω δεκαδες πλεον γνωστους οι οποιοι, αλλοι με προχειρη ερευνα, αλλοι μεσω ιντερνετ, αλλοι γιατι δεν ηξεραν τι αγοραζαν και νομιζαν οτι ως δια μαγειας θα κοψουν το τσιγαρο, σπαταλησαν εκατονταδες ευρω, και το πολυ ενα μηνα μετα το αφησαν στην ακρη γυρνωντας στο κλασσικο τσιγαρο.

Αν λοιπον νομιζεις οτι ειμαι αλλου νταλου, απλα αγνοησε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζεται να εισαι εριστικος, ουτε εγραψες καπου οτι εχεις ηδη δοκιμασει γευσεις και μπαταριες, μια προχειρη ερευνα λες οτι εκανες, και στην τελικη το μηνυμα μου δεν απευθυνοταν αποκλειστικα σε εσενα, αλλα γενικοτερα σε ολους οσους θελουν να ξεκινησουν τωρα.

Δυστυχως, εχοντας 3 χρονια σχεδον (παρα 3 μηνες) η.τ., εχω δεκαδες πλεον γνωστους οι οποιοι, αλλοι με προχειρη ερευνα, αλλοι μεσω ιντερνετ, αλλοι γιατι δεν ηξεραν τι αγοραζαν και νομιζαν οτι ως δια μαγειας θα κοψουν το τσιγαρο, σπαταλησαν εκατονταδες ευρω, και το πολυ ενα μηνα μετα το αφησαν στην ακρη γυρνωντας στο κλασσικο τσιγαρο.

Αν λοιπον νομιζεις οτι ειμαι αλλου νταλου, απλα αγνοησε με.

 

δυστηχως οι πιο πολλοι δεν εχουν μελετησει το θεμα ΗΤ.

και εγω οταν ξεκινησα το ατμισμα εκανα λαθη αλλα ας ακουσουν καποιους που ασχοληθηκαν για να μην χασουν χρημα...

 

ενταξει δεν τους στειλαμε σε μοντ με την μια... αλλα δεν ειναι τοσο απλο θεμα η επιλογη γιατι ευκολα γυρνας στο ΚΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρωτησα καποια συγκεκριμενα πραγματα και δυστηχως δεν με βοηθησε κανεις  μου δωσανε Link απο το εξωτερικο που δεν με βοηθησανε και ο αλλος αμεσως με ειρωνευτικε και τσαντιστικε κιολας οταν του την ειπα.

κριμα 

απλα πραγματα πιο τσιγαρο να επιλεξω και γιατι 

να παρω ολοκληρω σετ η να παω να παρω και μια μπαταρια ξεχωριστη

το topic ειναι μονο για τους ατμιστες η και για αυτους που θελουν να γινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφερεσαι σε μενα, ουτε σε ειρωνευτηκα, αλλα ουτε και τσατιστηκα, καπου κανεις λαθος ως προς το πως ερμηνευεις αυτα που διαβαζεις. Τελος παντων...

 

Για την ερωτηση σου, δε θα διαλεγα με τιποτε το πρωτο γιατι εχει μικρες μπαταριες, και απο τα αλλα δυο, θα πηγαινα στο 3ο γιατι εχει πιο καλο ατμοποιητη (για μενα).

 

Τωρα, τα γιατι, ειναι σχετικα, εγω ας πουμε παρολο που σου προτεινα αυτο, ειμαι 3 χρονια με αυτοματες μπαταριες, κουμπι δεν το μπορω με τιποτε, καποιος αλλος μπορει να σου πει να παρεις μια veve με ρυθμιζομενη ενταση, αλλος να παρεις τον ταδε ατμοποιητη και παει λεγοντας.

 

Δυστυχως σε αυτον τον τομεα, ειναι σαν να αλλαζεις μαρκα τσιγαρου, οτι κατσει στον καθενα ειναι, το οποιο μπορει να ειναι τλειως διαφορετικο στησιμο με καποιον αλλον.

 

Για μενα, για αρχη ξεκινα με το 3ο πακετακι (να σου μεινουν και οι φορτιστες), και αν καταφερεις και το συνεχισεις, μετα βλεπεις για το μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας, αν εισαι 3 χρόνια με η.τ., κάπου το'χεις χάσει το στοίχημα της διακοπής λήψης νικοτίνης. Εκτός αν δεν πρόκειται για προσπάθεια διακοπής αλλά για απλή μετάβαση σε άλλο μέσο.

 

Θυμάμαι ότι διάβαζα αυτό το θρεντ το περασμένο φθινόπωρο που έκοψα καπνό και άτμιζα για 2 μήνες, μέχρι που το κοψα εντελώς το ρημάδι. (όχι δεν ήταν εύκολο,αλλά έβαλα τα δυνατά μου).

 

Ας είναι καλά όσοι έγραψαν σ' όλες αυτές τις σελίδες κάτι χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας, αν εισαι 3 χρόνια με η.τ., κάπου το'χεις χάσει το στοίχημα της διακοπής λήψης νικοτίνης. Εκτός αν δεν πρόκειται για προσπάθεια διακοπής αλλά για απλή μετάβαση σε άλλο μέσο.

 

Θυμάμαι ότι διάβαζα αυτό το θρεντ το περασμένο φθινόπωρο που έκοψα καπνό και άτμιζα για 2 μήνες, μέχρι που το κοψα εντελώς το ρημάδι. (όχι δεν ήταν εύκολο,αλλά έβαλα τα δυνατά μου).

 

Ας είναι καλά όσοι έγραψαν σ' όλες αυτές τις σελίδες κάτι χρήσιμο.

 

Δεν εβαλα ποτε τετοιο στοιχημα :)

Μου αρεσε το τσιγαρο, η διακοπη του εγινε καθαρα για αναπνευστικους λογους, η νικοτινη που παιρνω πλεον ειναι ελαχιστη, και μου αρεσει η ολη φαση και οτι εχω κατι να απασχολουμαι αντι του τσιγαρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μιας και πλέον και ο καπνός είναι ασύμφορος λέω να γυρήσω για όσο είμαι σπίτι στο ηλεκτρονικό τσιγάρο (μιας και ειναι περιοδος με αρκετό διάβασμα)

Κάνω έναν 20άρι craven το 24ώρο rizzla γαλάζια σουάν κίτρινο, τι έχετε να πρωτείνετε από σετ; παραγγελία από internet ελλάδα.


ποσό που μπορώ να διαθέσω 60-70ευρώ

απαίτηση να φέρνει όσο δυνατότερα γινετε στον craven και ζόρικες ρουφιξιές. μετά από λίγο ψάξιμο λένε πως Υγρο golden Margy απο nobacco 12-18 mg φέρνει και είναι ίδιο με craven

/cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και βαρέθηκα τις ego μπαταρίες, είπα να το γυρίσω σε μοντάκι (χωρίς, προς το παρόν, να κοιτάξω προς επισκευάσιμο).

 

VlvJ2it.jpg

 

Ανυπομονώ να δοκιμάσω να ατμίσω στα 25+W :D Πρώτα σχόλια μετά από λίγη χρήση :)

 

itsgosu ό,τι και να σου πούμε, ειδικά οι γεύσεις είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Golden Margy έκανα πέρσυ και όντως φέρνει σε craven αν και δεν θα τον έλεγα ίδιο. Βρες κάποιο κατάστημα στην περιοχή σου που έχει υγρά για δοκιμές (αν είσαι Αθήνα πέρνα από replacesmoke) και αφού δοκιμάσεις κρίνεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κ εγω τον πονο μου...

Κανω περιπου 1 χρονο Η/Τ και τωρα τελευταια δεν ξερω γιατι αλλα η γευση που μου βγαζει δεν ειναι η ιδια παντα με αποτελεσμα να με ενοχλει στον λαιμο. Δεν το ευχαριστιεμαι πλεον...

Κανω παντα υγρο Latakia και εχω vision spinner 1300 ρυθμιζομενη και τον GEMINI MINI (TYΠΟΥ vivi nova) DUAL COIL 2.0 ohm

Την μπαταρια την εχω περιπου 4 μηνες κ αντισταση για το Η/Τ αλλαζω καθε 15 ημερες περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κ εγω τον πονο μου...

Κανω περιπου 1 χρονο Η/Τ και τωρα τελευταια δεν ξερω γιατι αλλα η γευση που μου βγαζει δεν ειναι η ιδια παντα με αποτελεσμα να με ενοχλει στον λαιμο. Δεν το ευχαριστιεμαι πλεον...

Κανω παντα υγρο Latakia και εχω vision spinner 1300 ρυθμιζομενη και τον GEMINI MINI (TYΠΟΥ vivi nova) DUAL COIL 2.0 ohm

Την μπαταρια την εχω περιπου 4 μηνες κ αντισταση για το Η/Τ αλλαζω καθε 15 ημερες περιπου

 

1 χρόνο τώρα κάνεις το ίδιο υγρό; Αν ναι, μάλλον το συνήθισες. Δοκίμασε να αλλάξεις υγρό για ένα μικρό χρονικό διάστημα.
 
Εγώ που γούσταρα τόσο πολύ τον FA Virginia έρχονται μέρες μετά από μιας βδομάδας+ άτμισμα που ατμίζω και τον σιχαίνομαι. Κάνω διάλλειμα με Desert Ship για μιά δυό μέρες και όλα οκ.
 
Λοιπόν, δεν υπάρχει τρόπος να περιγράψω την εμπειρία μου με το σετάκι Supreme + Delta. Η σύγκριση γίνεται αναγκαστικά με Spinner 900ρα και Thor/Gemini Mini και υγρά FA Virginia και Desert Ship (VG, 9mg/ml) μιας και αυτό το setup χρησιμοποιώ εδώ και σχεδόν δυο χρόνια. Πληροφοριακά, με τις Spinner άτμιζα στα 4.8V, δηλαδή στα 11W (οι κεφαλές του Gemini είναι στα 2.1Ω).
 
Είχα και παλιότερα μοντάκι (το πρώτο lava) αλλά λόγω μεγέθους τελικά δεν ευδοκίμησε. Και το «λόγω μεγέθους» είναι τραγικά ειρωνικό για τον εξής λόγο:
 
Είναι τεράστιο. ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙ-Ο. Και με τον Delta πάνω γινεται ακόμα πιο κουμούτσα. Για κάποιον που ντρεπόταν να βγάλει τη Spinner στην καφετέρια, μάλλον η χρήση του έξω θα είναι πρόκληση. Καλύτερα, ίσως, γιατί έτσι θα ατμίζω λιγότερο έξω, από την άλλη κάποιος (ακόμα και εγώ) που ντρέπεται να το χρησιμοποιήσει σε καφέ από φόβο σχολιασμού κ.λπ. πιο εύκολα θα ζητήσει τράκα ή θα ανοίξει πακέτο... 
 
Η ποιότητα κατασκευής είναι εντυπωσιακή και δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Είναι στιβαρή κατασκευή, από ανοξείδωτο ατσάλι κάτι που επιβεβαιώνεται και από το βάρος της. Σίγουρα δεν κινδυνεύει από μια μικρή (ίσως και μεγαλύτερη) πτώση, αν και αυτό δεν είναι κάτι που θα ήθελα να τεστάρω :P
 
Η οθόνη ευανάγνωστη, αλλά μόνο μέσα στο σπίτι. Ή έξω, το απόγευμα και το βράδυ. Στο φως του ήλιου είναι επιεικώς άχρηστη. Οι πληροφορίες που διαθέτει προς προβολή είναι μπόλικες: Επίπεδο μπαταρίας, ημερομηνία/ώρα, μετρητή εισπνοών(συνολικές/υπολειπόμενες στη μπαταρία και συνολικές/alarm), μετρητής δευτερολέπτων εισπνοών (συνολικά/alarm), ένδειξη watt/volt και ohm. Το alarm που γράφω είναι το όριο δευτερολέπτων ή εισπνοών το οποίο μπορείτε να ρυθμίσετε εσείς. Υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα να βάλετε το δικό σας λογότυπο στο κάτω μέρος.
 
Το μενού είναι αρκετά πολύπλοκο, παίρνει κάποια ώρα να το συνηθήσετε, αλλά το πρόγραμμα myVapors της Joyetech, αν και κακογραμμένο, απλοποιεί εντελώς τη διαδικασία ρύθμισης απλά συνδέοντας τη συσκευή με τον υπολογιστή.
 
Ο Delta είναι εξίσου τεράστιος, από ανοξείδωτο ατσάλι και δεξαμενή από pyrex. Η τιμή του είναι ιδιαίτερα τσιμπημένη και φτάνει, σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνά αυτή των επισκευάσιμων! Έχει χωρητικότητα υγρού 6ml, υπεραρκετή για τον μέσο ατμιστή που θα βγάζει μια με μιάμιση μέρα. Έχει ρυθμιστή εισαγωγής αέρα, και γεμίζει πανεύκολα χωρίς διαρροές προς το drip tip. Η στάθμη του υγρού ελέγχεται εξίσου εύκολα από τρια παραθυράκια. Οι κεφαλές του έχουν τρεις αντιστάσεις στα 1.4Ω πράγμα που σημαίνει πως θέλει αρκετό ρεύμα, γιαυτό και ταιριάζει περισσότερο με ηλεκτρικά μοντάκια στα 11+W/4+V αλλιώς θα υπολειτουργεί.
 
Παρέα με τον Delta, το eVic δίνει τη δυνατότητα ατμίσματος έως 25.7W, ενώ ο ίδιος ο ατμοποιητής αντέχει μέχρι 30W! Κάτι όμως που για τον μέσο ατμιστή (ίσως ακόμα και για τον προχωρημένο) είναι περιττό. Δοκίμασα πάντως και στα 25.7W/6V... Αισθητά περισσότερος ατμός, αλλά αφενός η γεύση είτε χανόταν είτε παραμορφωνόταν σε επίπεδο που μου έδειχνε ότι καίγεται το υγρό, αφετέρου ακόμα και το πλαστικό drip tip ανέβαζε υπερβολική θερμοκρασία σε σημείο να μη μπορώ να το ακουμπήσω με τα χείλη μου.
 
Προσωπικά ευχαριστιέμαι άτμισμα μεταξύ 12.5W και 15.5W. Με διαφορετικό υγρό, π.χ. λιγότερο παχύρρευστό, ίσως μπορούσα να φτάσω τα 20W, αλλά και πάλι υπάρχει το θέμα της θερμοκρασίας. Και της διάρκειας της μπαταρίας βέβαια.
 
Η μπαταρία (Sony US18650 VTC4 2100mAh) κάνει αρκετή ώρα να φορτίσει με τον φορτιστή της εταιρείας αλλά άνετα βγάζει μια ημέρα. Με την πρώτη ευκαιρία θα την αλλάξω με μια ή δυο VTC5 στα 2600mAh. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα εξωτερικό φορτιστή, βαρβάτο υπέρ το ότι φορτίζει μέσα στο σώμα του evic ενώ υποστηρίζεται η λειτουργία pass through, μπορείτε να ατμίζετε δηλαδή την ώρα που φορτίζει.
 
Η τιμή του τώρα είναι αρκετά τσιμπημένη. Με διάφορες προσφορές μπορείτε να βρείτε το Supreme στα €110 και τον Delta γύρω στα €30. Δύσκολα θα βρείτε μεταχειρισμένο. Το θέμα είναι αν αξίζει γενικά μια τέτοια επένδυση. Για εμένα ναι, αξίζει, μόνο όμως για τον «προχωρημένο» ατμιστή που ξέρει ακριβώς τι ζητάει, θέλει αυξημένη τάση και ισχύ χωρίς να ανησυχεί για έξτρα μπαταρίες, και έχει στο μυαλό του την μετάβαση σε επισκευάσιμους στο άμεσο μέλλον. Αν και το τελευταίο δε θα το θεωρούσα απαραίτητο, ο Delta ως εργοστασιακός κάνει εξαιρετική δουλειά. 
 
Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για μοντάκι, κάτι που εξ'αρχής αποκλείω για έναν νέο ατμιστή.
 
Το θέμα είναι, αυτό που είπα και εγώ την πρώτη φορά που έβαλα τον ατμοποιητή επάνω. «Τώρα πως στο διάολο βγαίνουμε με αυτό έξω;» :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...