Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για μενα παρε μεγαλυτερη μπαταρια και κυριοτερο μπαταρια που να μπορεις να ρυθμιζεις τα volt.

Αυτες οι κλασσικες 650αρες χωρις ρυθμιση σε volt χανουν πολυ σε αισθηση.

 

Δεν εχω πολλες προτασεις γιατι δεν εχω δοκιμασει πολλες (και τωρα πλεον το εχω ξαναγυρισει στο κανονικο...) αλλα αυτην που δοκιμασα ειναι καλη

Vision eGo Spinner 1300mAh

 

Καμια σχεση με τις απλες ego. Ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος ομως. Υπαρχει και 650αρα spinner νομιζω βεβαια πιο μικρη, kαι αυτη με ρυθμιζομενα volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιγραμματικά, κάποιοι από τους νέους κανόνες της Ε.Ε. για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, από μέλος του e-kapnisma:
 

Όριο νικοτίνης: 20mg/ml.

Όριο χωρητικότητας υγρού στους ατμοποιητές: 2ml (καλά αυτό πιστεύω ότι παρακάμπτεται πολύ εύκολα).
Όριο χωρητικότητας στα μπουκαλάκια που αγοράζουμε: 10ml (ξεχάστε την συμπυκνωμένη νικοτίνη που αγοράζετε και αραιώνετε).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Για μενα παρε μεγαλυτερη μπαταρια και κυριοτερο μπαταρια που να μπορεις να ρυθμιζεις τα volt.</p>

<p>Αυτες οι κλασσικες 650αρες χωρις ρυθμιση σε volt χανουν πολυ σε αισθηση.</p>

<p> </p>

<p>Δεν εχω πολλες προτασεις γιατι δεν εχω δοκιμασει πολλες (και τωρα πλεον το εχω ξαναγυρισει στο κανονικο...) αλλα αυτην που δοκιμασα ειναι καλη</p>

<p>Vision eGo Spinner 1300mAh</p>

<p> </p>

<p>Καμια σχεση με τις απλες ego. Ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος ομως. Υπαρχει και 650αρα spinner νομιζω βεβαια πιο μικρη, kαι αυτη με ρυθμιζομενα volt.</p>

 

Θα χτυπησω τον αλλο μηνα η 1300αρα η καποιο μοντ,μαλλον καποιο της innokin.

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παλικάρια, πήρα και εγώ πριν 2 μέρες ένα τέτοιο μαραφετάκι, αλλά το πιπάκι, atomizer όπως στο καλό το λένε, μάλλον είναι φόλα ( το πήρα απο το focalprice για να μην μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι και μετά δεν μου αρέσει ).

Αυτό που έχω είναι τύπου C4, αλλά σκέφτομαι να πάρω απο τα μέρη μου, αυτό http://www.vapeclub.gr/index.php?id_product=233&controller=product.

Τι γνώμη σας θέλω κι αν μου προτείνεται κάτι άλλο, απο το ίδιο κατάστημα παρακαλώ, γιατί είναι πολύ κοντά μου το φυσικό κατάστημα.

 

Edit Η μπαταρία που πήρα είναι 900 και μετά απο δυο μέρες , τώρα την έβαλα για φόρτιση. Καλά είναι απο διάρκεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα πριν μια βδομάδα αυτό http://www.vapeclub.gr/index.php?id_product=322&controller=product και είμαι μέχρι στιγμής απόλυτα ευχαριστημενος μέχρι τώρα. Το μόνο αρνητικό είναι το βάρος του λόγο του υλικού του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα πριν μια βδομάδα αυτό http://www.vapeclub.gr/index.php?id_product=322&controller=product και είμαι μέχρι στιγμής απόλυτα ευχαριστημενος μέχρι τώρα. Το μόνο αρνητικό είναι το βάρος του λόγο του υλικού του. 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αποφασισμένος, whatever it takes, να κόψω το κάπνισμα. Καπνίζω πολύ, φάση τώρα που έχει γίνει 16 γραμμάρια ο καπνός, παίζει να τον τελειώσω σε μία μέρα.

Ψάχνω για τον πιο ανώδυνο τρόπο. Έχω διαβάσει για φαρμακευτικά υποκατάστατα (τσίχλες - τσιρότα) κλπ., δεν με πείθουν ιδιαίτερα.

 

Ένας πελάτης στο μαγαζί μου έδωσε να δοκιμάσω από αυτό, και μπορώ να πω πως με ενθουσίασε η αίσθηση, αν καλύπτει και την ανάγκη νικοτίνης που θα έχω τις πρώτες μέρες, φαίνεται η καλύτερη λύση.

 

Να πω κάπου εδώ, πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο, τουλάχιστον αισθητικά μου φαίνεται κάπως γελοίο, ενώ οι επιπτώσεις στην υγεία είναι ακόμα ερωτηματικό.

Πράγμα που σημαίνει πως το υπολογίζω μόνο ως μέθοδο διακοπής του κανονικού τσιγάρου για όσο το δυνατόν μικρότερο χρονικό διάστημα.

 

Ερώτηση, μιας και το thread είναι αρκετά παλιό ώστε να υπάρχουν εμπειρίες από κάποιους, μπάζει από πουθενά το σκεπτικό μου;

Αξίζει να πάρω το μαραφέτι ώστε να μην φάω τα δάχτυλά μου τον πρώτο δύσκολο καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liopyr έχω κλείσει 6μηνο. Αν έχεις την όρεξη να κάνεις μια προσπάθεια πιστεύω θα τα καταφέρεις να σταματήσεις το τσιγάρο καταρχήν (το κόψιμο δεν με έχει απασχολήσει προς το παρόν). Κι εγώ όπως οι περισσότεροι φέρνω στο μυαλό μου εμένα τον ίδιο για μέτρο (αν μπορώ εγώ μπορεί ο καθένας). Αν το πάρεις ζεστά και είσαι λίγο φόρουμ τρολ θα τα καταφέρεις πιο εύκολα.

Το σετάκι δεν είναι άσχημο, μπορείς να βρεις και ξεχωριστά τα κομμάτια βέβαια αν θες. Για υγρό, πες στο μαγαζί τι τσιγάρα έκανες και θα σου δώσουν κάτι αντίστοιχο σε ισχύ.

 

Για το θέμα της υγείας, δεν είναι τα πράγματα όσο μετέωρα φαίνονται. Γίνονται έρευνες και τα αποτελέσματα είναι υπέρ του ατμίσματος σε σχέση με το τσιγάρο.

 

Θα μπορούσα να σου ζαλίσω τον έρωτα αλλά δε θα το κάνω (ήδη έχω κόψει το post 4 φορές) γιατί οι ατμιστές λόγω χαράς έχουν μια τάση να πλατιάζουν :-). Είναι το σύνδρομο του "θέλω να σε σώσω με το ζόρι" που από προσωπική εμπειρία βλέπω ότι δεν βοηθάει ιδιαίτερα, πρέπει να τα ανακαλύψεις όλα σιγά σιγά.

 

Ότι απορία έχεις και αν θες περισσότερες πληροφορίες για οτιδήποτε ρώτα, να κάνουμε και κάνα bump το thread! Άμα θες να ασχοληθείς μόνος σου, μπες στο e-kapnisma.gr είναι μια καλή πηγή για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απ'όσα πρόλαβα να διαβάσω δεν συγκρίνεται καν το πόσο βλαβερό είναι το κανονικό τσιγάρο σε σχέση με το ηλεκτρονικό, για την ακρίβεια δεν είναι γνωστό αν είναι καν ουσιαστικά βλαβερό το ηλεκτρονικό, απλά επειδή μακροπρόθεσμα εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να είναι γνωστές οι συνέπειες, κρατάς επιφυλάξεις.

 

Όπως και να'χει, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το κάπνισμα θα το κόψω, δεν έχω αμφιβολίες γι'αυτό, το έχω πάρει απόφαση, το μόνο που μένει είναι το πόσο θα με ταλαιπωρήσει η διαδικασία.

 

Θα πάρω υγρό με ισχυρή δόση νικοτίνης αρχικά, θα την μειώσω σταδιακά μέχρι να μην την χρειάζομαι. (that's the plan).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είναι το σκεπτικό σου, τον ρυθμό μείωσης κτλ θα τον ορίσεις εσύ. Αν μπεις στην διαδικασία να φτιάχνεις και δικά σου υγρά μπορείς να ρίχνεις και την νικοτίνη μονάδα μονάδα άμα θες. Παρεπιπτόντως για υγρό, προτείνω μαγαζί με δοκιμαστήριο έτσι; Να πάρεις κάτι που θα σου κάθεται καλά εξαρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πακέτο καλό είναι, αλλά σε συμβουλεύω να πας σε ένα μαγαζί της nobacco να το δεις απο κοντά, γιατί θα σου έρθει σπίτι και μπορεί να πάθεις σοκ από το μέγεθος της μπαταρίας και να ντρέπεσαι να κυκλοφορείς με αυτό (με μικρότερο μέγεθος και το πρώτο σχόλιο που ακούω σχεδόν πάντα είναι ότι είναι τεράστιο).

για τα υγρά, αν πας σε κάποιο μαγαζί και ζητήσεις να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις και αρνηθεί, απλά φύγε και πες το και σε εμάς να μη πατήσουμε ποτέ. Θα πας σε ένα μαγαζί θα αράξεις και θα δοκιμάσεις όσα θέλεις. Δε παίζει ρόλο μόνο η νικοτίνη, αλά και η γεύση και τα συστατικά του υγρού. Στο μαγαζί όσο δοκιμάζεις να ρωτάς πόσο νικοτίνη και πόσο γλυκερίνη έχει το υγρό και θα καταλάβεις τι σου κάνει και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξει αυτό με τον καιρό. Και τα τσιγάρα έχουν γεύση ειδικά τα πρώτα της μέρας, ή αυτά που κάνεις μετά από κάποιες ώρες που είσαι "καθαρός" απλά είναι μπλεγμένα πολύ με γεύση καμένου, κάτι που το κατάλαβα με το άτμισμα. Τον πρώτο καιρό όλα σου φαίνονται νορμάλ αλλά καθώς επιστρέφει η γεύση σου αρχίζεις και έχεις προτιμήσεις. Τέλος πάντων δοκιμαστήριο όπως λέει και ο vitamine για σιγουριά. Θα δεις τι συμβαίνει με τον καιρό με την γεύση και την όσφρηση σου.

 

Από 'κει και πέρα χονδρικά η γλυκερίνη (vg) και η προπυλενογλυκόλη (pg) καθορίζουν το 1)ντουμάνι και το 2)χτύπημα στον λαιμό αντίστοιχα (χτύπημα δίνει και η νικοτίνη και το άρωμα ανάλογα τι είναι). Τα υγρά βγαίνουν με διάφορες αναλογίες. 50/50, 70/30, 100/0 κτλ, είναι κι αυτός ένας λόγος να δοκιμάσεις δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος το είδα από κοντά, δεν με πειράζει γιατί ούτως η άλλως θα ντρέπομαι να το χρησιμοποιώ έξω.  :-D

Γενικά η χρήση εκτός σπιτιού φαντάζομαι πως θα είναι -->τσέπη --> τζούρα στα κλεφτά μόνο αν χρειαστεί  -->τσέπη.

 

Γεύσεις θα δοκιμάσω, αφού έχουν να κάνουν με το πόσο "βαρύ" φαίνεται (υπάρχει nobacco σχετικά κοντά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...