Προς το περιεχόμενο

Σε φυσιολογικά επίπεδα επανέρχεται η παραγωγή σκληρών δίσκων, πλην των τιμών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περασμένο Οκτώβριο ύστερα από τα καταστροφικά καιρικά φαινόμενα που έπληξαν την Ταϊλάνδη και τις πλημμύρες στα εργοστάσια παραγωγής σκληρών δίσκων των μεγαλύτερων εταιρειών, η προμήθεια δίσκων έπεσε κατακόρυφα, ενώ οι τιμές τους αυξήθηκαν δραματικά. Αν και όπως ανακοινώθηκε πριν από ορισμένους μήνες η τιμές ξεκίνησαν να έχουν πτωτική πορεία, σύμφωνα με τελευταίες αναφορές ενώ οι επιδράσεις των καταστροφών έχουν σχεδόν περάσει από τα εργοστάσια παραγωγής, η τιμολόγηση δεν έχει επανέλθει σε επιθυμητά επίπεδα. Συγκεκριμένα παρατηρείται το γεγονός ότι οι σκληροί δίσκοι είναι ακόμη ακριβότεροι σε ποσοστό της τάξεως του 75%.

 

Όπως αναφέρεται στην έρευνα οι πλημμύρες αδρανοποίησαν τις αποστολές σκληρών δίσκων στα καταστήματα λιανικής, σε ποσοστό μειωμένο κατά 29.1% σε σύγκριση με τις αποστολές της περιόδου Ιουλίου - Σεπτεμβρίου 2011, όπου μετρήθηκαν 174 εκατομμύρια κομμάτια σκληρών δίσκων. Μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου του 2012 οι αποστολές βρίσκονταν μειωμένες σε ποσοστό της τάξεως του 16.6%. Η εταιρεία ερευνών iSuppli αναφέρει ότι οι μέση τιμή των σκληρών δίσκων μετά από τις πλημμύρες στα εργοστάσια ήταν 28% πιο υψηλές από τα δύο τελευταία τρίμηνα πριν από αυτές. Τονίζεται ότι ο κυριότερος λόγος που καθυστερεί τις τιμές των σκληρών δίσκων να επανέλθουν στα επιθυμητά επίπεδα είναι ότι οι εταιρείες συνάπτουν συμβόλαια σταθερής τιμολόγησης για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Όσο οι κατασκευαστές σκληρών δίσκων παρήγαγαν περιορισμένα κομμάτια την περίοδο της ανασύνταξης των εργοστασίων τους, είχαν ακόμη λιγότερους σκληρούς δίσκους για να προμηθεύσουν στις αγορές λιανικής. Αυτό οδήγησε σε αυξήσεις τιμών που σε ορισμένες περιπτώσεις έφτασαν το 300%.

 

sub-flood-articleLarge.jpg

 

Αν και όπως επισημαίνεται οι επιδράσεις από τις καταστροφές έχουν σχεδόν περάσει, οι κατασκευαστές σκληρών δίσκων συνεχίζουν να διαθέτουν λιγότερα κομμάτια στην αγορά. Για παράδειγμα όπως δήλωσε ο Διευθύνων Σύμβουλος της Western Digital John Coyne, οι πλημμύρες περιόρισαν κατά 90% την παραγωγή σκληρών δίσκων, όμως από το τρέχον τρίμηνο πλέον η εταιρεία έχει τη δυνατότητα να ανταποκριθεί στη ζήτηση των πελατών της. Η WD διέθεσε στα ράφια των καταστημάτων 44.2 εκατομμύρια σκληρούς δίσκους το πρώτο τρίμηνο του 2012, έχοντας καθαρό κέρδος $483 εκατομμύρια δολάρια, με περιθώριο κέρδους 16% σε πωλήσεις $3.04 δισεκατομμυρίων δολαρίων. Η Seagate η οποία δεν είδε τις εγκαταστάσεις της να επηρεάζονται άμεσα από τις πλημμύρες είχε περιθώριο κέρδους 25% από έσοδα $1.146 δισεκατομμυρίων δολαρίων, σημειώνοντας έτσι αριθμό ρεκόρ κερδοφορίας.

 

Link.png Site: arstechnica.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σημαίνει αυτό: ο κυριότερος λόγος που καθυστερεί τις τιμές των σκληρών δίσκων να επανέλθουν στα επιθυμητά επίπεδα είναι ότι οι εταιρείες συνάπτουν συμβόλαια σταθερής τιμολόγησης για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω εδω και 1,5 χρονο σκληρο δισκο αλλα δε παιρνω!

σβησω και στριμωχνω..

χανω εγω αλλα χανουν κι αυτοι!

Τωρα θα μου πεις:

"Σιγα ρε μαγκα τους εκανες τα μουτρα κρεας!!!"

Αλλα 1-1 θα μαζευτουμε πολλοι που θα κανουμε το ιδιο και τοτε εστω και λιγο θα το νιωσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί να διαβάζω ειδήσεις για την ανόρθωση της παραγωγής HDD μετά τις καταστροφές και την -ως επακόλουθο - πτώση των τιμών τους.... χωρίς να βλέπω πτώση. Το μόνο που έχει πέσει είναι η όρεξή μου να πάρω καινούριους σκληρούς και να κρατήσω τους παλιούς μου για backup. Είπαμε, ξέρουμε που ζούμε.

 

Ο μόνος παράγοντας που επιρρεάζει πραγματικά τις τιμές είναι η ζήτηση και το πόσο είναι πρόθυμος είναι να πληρώσει ο καταναλωτής. Τα άλλα όλα είναι ιστορίες για αγρίους...

 

Και δεν αναφέρομαι μόνο στα προϊόντα τεχνολογίας, αλλά γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως παιδια.και εγω εχει ενα χρονο που χρειαζομαι αλλα δεν τους τα δινω σε αυτες τις τιμες.Οταν κατεβουν οι τιμες τοτε θα παρω.Αλλιως το καλο παλικαρι γραφει και σε dvd :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά παντού ακούω ότι δεν πρόκειται να επανέλθουν στα προηγούμενα επίπεδα τιμών...

Δεν μου φαίνεται παράλογο μιας και όταν πέσουν αρκετά θα τρέξουμε πάλι όλοι να αγοράσουμε και να σταθεροποιήσουμε τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω τα γραφω σε DVD. Με 3€ που κοστιζει η δεκαδα, εχω 47GB!

B)

 

 

κι αν κατεβάζει κάποιος 20-22gb .mkv τι κάνει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα γραφω σε DVD. Με 3€ που κοστιζει η δεκαδα, εχω 47GB!

B)

 

...αμ δεν έχεις. Κατ' αρχάς το πραγματικό εγγράψιμο μέγεθος είναι γύυυρω στα 4.35 ανά δισκάκι. Κι αυτό είναι το ΜΕΓΙΣΤΟ δυνατό. Πρακτικά, το ωφέλιμο, είναι περίπου γύρω στα 4 (το υπόλοιπο είναι "φύρα", καθώς πχ εκεί που έχεις κάποια συγκεκριμένα πράγματα, δεν γράφεις -συνήθως- και κάτι "άσχετο", μεγέθους πχ 300ΜΒ...). Και μην ξεχνάμε πως ΕΝΙΟΤΕ καταστρέφονται δισκάκια κατά την εγγραφή...(ίσως όχι τόσα πολλά, πλέον, κι αν όχι 1 στην δεκάδα, "ζημιά" πάντως, υπάρχει...). Συν την ευαισθησία του μέσου, που ΠΡΑΚΤΙΚΑ χαλάνε λόγω περιβαλλοντικών συνθηκών και απρόσεκτης χρήσης (ελάχιστοι είναι αυτοί που τα προσέχουν/χειρίζονται/φυλάνε ως κόρη οφθαλμού).

 

 

Ήτοι, με ένα cake των 10, αγοράζεις ~40GB (στην καλύτερη) εγγράψιμου χώρου. (...τα αγοράζεις πάντως ακριβά : η μέση τιμή από καταστήματα είναι γύρω στα 15-17 η κατοστάδα. Το μισό περίπου δηλαδή απ' ότι λες πως δίνεις). Προϋπόθεση βέβαια πως σώζεις ευμεγέθεις ταινίες ή πλήθως σειρών (βίντεο δηλαδή). Και αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ θα ψάχνεις μια μέρα τα περισσότερα από τα αρχεία που έσωσες, οφείλεις να έχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα αντίγραφο των αναντικατάστατων. Οπότε, σε γενικές γραμμές, δεν έρχονται και τόσο φθηνά, 400GB αποθηκευτικού χώρου...

 

(...για να μην πούμε για το "ζόρι" του γραψίματος, που απαιτεί έναν χρόνο αναμονής, και ΚΑΠΟΙΑ διαδικασία - κι ας μην μιλάμε για σκάψιμο. Παράγοντες ανασταλτικοί, αν προσθέσει κανείς και την ανυπαρξία δυνατότητας επανεγγραφής....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πληκτρολόγιά μας έχουν και ένα πλήκτρο που το λένε delete. Θυμάμαι ακόμη τον πατέρα μου που έκανε "συλλογές" από ταινίες και μουσική. Ατελείωτες βιντεοκασέτες και κασέτες. Ένα σωρό πράγματα που ποτέ κανείς δεν είδε και κανείς δεν άκουσε.

Είμαι σίγουρος πως αν σφιχτείτε λίγο θα βρείτε εκατοντάδες άχρηστων GB στους σκληρούς σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση είναι μια. Μην κρατατε τιποτα και κατεβαζετε με μετρο. Σε κάποια χρονια θα ειναι όλα online και θα τα κανουμε stream αμεσως. Για την ωρα και τα 720p των 2GB max καλα ειναι. Ας νοικιασουμε και τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πληκτρολόγιά μας έχουν και ένα πλήκτρο που το λένε delete. Θυμάμαι ακόμη τον πατέρα μου που έκανε "συλλογές" από ταινίες και μουσική. Ατελείωτες βιντεοκασέτες και κασέτες. Ένα σωρό πράγματα που ποτέ κανείς δεν είδε και κανείς δεν άκουσε.

Είμαι σίγουρος πως αν σφιχτείτε λίγο θα βρείτε εκατοντάδες άχρηστων GB στους σκληρούς σας.

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αμ δεν έχεις. Κατ' αρχάς το πραγματικό εγγράψιμο μέγεθος είναι γύυυρω στα 4.35 ανά δισκάκι. Κι αυτό είναι το ΜΕΓΙΣΤΟ δυνατό. Πρακτικά, το ωφέλιμο, είναι περίπου γύρω στα 4 (το υπόλοιπο είναι "φύρα", καθώς πχ εκεί που έχεις κάποια συγκεκριμένα πράγματα, δεν γράφεις -συνήθως- και κάτι "άσχετο", μεγέθους πχ 300ΜΒ...). Και μην ξεχνάμε πως ΕΝΙΟΤΕ καταστρέφονται δισκάκια κατά την εγγραφή...(ίσως όχι τόσα πολλά, πλέον, κι αν όχι 1 στην δεκάδα, "ζημιά" πάντως, υπάρχει...). Συν την ευαισθησία του μέσου, που ΠΡΑΚΤΙΚΑ χαλάνε λόγω περιβαλλοντικών συνθηκών και απρόσεκτης χρήσης (ελάχιστοι είναι αυτοί που τα προσέχουν/χειρίζονται/φυλάνε ως κόρη οφθαλμού).

 

 

Ήτοι, με ένα cake των 10, αγοράζεις ~40GB (στην καλύτερη) εγγράψιμου χώρου. (...τα αγοράζεις πάντως ακριβά : η μέση τιμή από καταστήματα είναι γύρω στα 15-17 η κατοστάδα. Το μισό περίπου δηλαδή απ' ότι λες πως δίνεις). Προϋπόθεση βέβαια πως σώζεις ευμεγέθεις ταινίες ή πλήθως σειρών (βίντεο δηλαδή). Και αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ θα ψάχνεις μια μέρα τα περισσότερα από τα αρχεία που έσωσες, οφείλεις να έχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα αντίγραφο των αναντικατάστατων. Οπότε, σε γενικές γραμμές, δεν έρχονται και τόσο φθηνά, 400GB αποθηκευτικού χώρου...

 

(...για να μην πούμε για το "ζόρι" του γραψίματος, που απαιτεί έναν χρόνο αναμονής, και ΚΑΠΟΙΑ διαδικασία - κι ας μην μιλάμε για σκάψιμο. Παράγοντες ανασταλτικοί, αν προσθέσει κανείς και την ανυπαρξία δυνατότητας επανεγγραφής....)

1 ζημια στην δεκαδα?

350 εγγραφες συνεχωμενα σε ενα απο αυτα τα φτηκα οπτικα με μετριας ποιοτητας cd.

2μιση χρονια δουλευουν τουλαχιστον 2 φορες την βδομαδα απροβληματιστα.

 

Δεν συμφερει λες ε?

Ενα παλικαρι φιλος παραγωγος εχει κολλημα με τις ταινιες και την μουσικη προφανως.

Επειδη στερεψε απο χωρο ειπε να παει σε αυτην την λυση.

Αποτελεσμα? Αδειασε παραπανω απο τον μισο χωρο 250+ giga και μαντεψε κατι ακομα? αμα χρειαστει να κανει φορματ δεν θα τρεχει να κανει backup γιατι τα εχει ολα στα cd - dvd περασμενα.

Μην κοιτας μονο το πραγμα του οτι ελευθερωνει χωρος αλλα και οτι εχεις για παντα κατι και δεν ανυσηχεις οτι και να γινει στους σκληρους σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...