Προς το περιεχόμενο

επιχορηγηση ανεργων με επιταγες καταρτισης training voucher


hammerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο το αποδεικτικο συνεχομενης ανεργιας που λες δεν μου το παν καν οταν πηγα να δωσω βεβαιωση καταρτισης

για να το περασει στο συστημα..

καρτα δεν εβγαλα γτ ανανεωσα την παλια και εγινε ιστορια μετα απο 1 μηνα που ξαναπηγα και τελικα μου βγαλαν αλλη

που ετσι και αλλιως θα εβγαζαν σαν να πηγα αμεσως μετα τη ληξη του σεμιναριου..

 

Δεν αναγνωριζεται ως χρονος ανεργιας ο μηνας της καταρτισης, μας το χαν πει ξεκαθαρα απο πριν οτι

θα κοπει το παλιο δελτιο ανεργιας και θα μαστε ολοι μιας μερας ανεργοι με το που τελιωσουμε το σεμιναριο..

 

Το μονο που μου πε η υπαλληλος του οαεδ ειναι οτι να κρατησω την παλια μπας και αναγνωριστει...οτι να ναι..

 

Θα επρεπε ομως να δινουν ενα χαρτι για το ικα ωστε να φαινομαστε σαν συνεχομενοι ανεργοι

Τωρα ειναι σαν να δουλεψαμε ενα μηνα και μας διωξανε και ξαναγιναμε νεοι ανεργοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12. Προκειμένου για άνεργο υποψήφιο που είχε ενταχθεί σε πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης του ΟΑΕ∆: α) βεβαίωση του ΚΕΚ στην οποία να αναφέρεται η ημερομηνία έναρξης και λήξης της συμμετοχής του στο πρόγραμμα ή σε περίπτωση που δεν έχει λήξει, το χρονικό διάστημα παρακολούθησης του προγράμματος και β) βεβαίωση του ΟΑΕ∆ από την οποία να προκύπτει η ημερομηνία εγγραφής του στα σχετικά μητρώα ανέργων και η παραπομπή του σε ΚΕΚ για την παρακολούθηση προγράμματος επαγγελματικής κατάρτισης.

 

 

 

Αυτο ειναι το αποσπασμα απο την προκυρηξη που σου λεω. Φυσικα και μετρανε τον χρονο παρακολουθησης ως ανεργια. ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΙΛΑΩ. Δεν ξερω τι γινεται στις αλλες περιπτωσεις. Οταν πηγα να βγαλω την βεβαιωση συνεχομενης ανεργιας στον Οαεδ, η υπαλληλος που με εξυπηρετουσε δεν το γνωριζε και το επιβεβαιωσε η διπλανη της.

Αρκει ξαναλεω να τελειωσες πχ. σημερα το προγραμμα καταρτισης και να βγαλεις την επομενη καρτα ανεργιας αυριο. Η βεβαιωση εχει ισχυ 5 μερες και πρεπει καθε φορα που χρειαζεσαι να βγαζεις καινουργια. Χρειαζεται να κρατας κ το χαρτι που σου εδωσαν απο το Κεκ με τις ημερομηνιες παρακολουθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασες δηλαδη καποιες ενοτητες και αρνουνται να σου δωσουν το πτυχιο? Κανει νομιζω γυρω στις 20 ημερες να βγει το κανονικο πτυχιο και μεχρι τοτε σου δινουν βεβαιωση αν τη χρειαστεις και τη ζητησεις. Τα δικα μας ειχαν ερθει σε δυο βδομαδες αν θυμαμαι καλα. Μπορουσες βεβαια να παρεις και βεβαιωση πιο πριν αν χρειαζοσουν αποδεικτικα. Εαν εχεις τελειωσει αρκετο καιρο πισω επρεπε να εχεις παρει το πτυχιο μεχρι τωρα. Για δοκιμασε να επικοινωνησεις με αυτους που εκδιδουν το πτυχιο που επρεπε να παρεις και οχι το ΚΕΚ. Στην περιπτωση μου ηταν η Vellum.

Δεν εχω μαθει απολυτως τιποτα για τα χρηματα. Στον Οαεδ μου λενε οτι δεν εχουν ιδεα, στο Κεκ να κοιταζω τον λογαριασμο μου να δω ποτε θα μπουνε, δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Ψαχνω γυρω γυρω ατομα που εχουν τελειωσει την πιστοποιηση πριν κανα δυο χρονια, τιποτα. Κανεις δεν λεει τιποτα. Πηραν αρκετα ατομα την επιταγη και τωρα και πριν χρονια και δεν υπαρχει κανεις να βγει να πει, ναι πηρα λεφτα σε τοσο καιρο ή με κοροιδεψανε και δεν πηρα φραγκο? Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται και γιατι τοση σιγη ιχθυος.

 

Μπορεις να βγαλεις αποδεικτικο συνεχομενης ανεργιας απο τον Οαεδ, αρκει να εβγαλες αμεσως μετα που τελειωσες το προγραμμα την καινουργια καρτα. Απο ο,τι ξερω ισχυει μονο για προκυρηξεις καθως τη χρονικη διαρκεια που παρακολουθουσες στο Κεκ την θεωρουν χρονο ανεργιας.

Ξερω γιατι εχω βγαλει. Δεν τη δεχονται ομως σε εφοριες, Ικα και τετοια.

ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΟΣΕΙ ΑΠ ΟΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ  ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΤΥΧΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΡΘΑΝ ΑΚΟΜΑ..ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΤΙΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ  ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΕΧΟ ΑΠΟΓΟΙΤΕΥΤΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΟ ΕΙΜΟΥΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΙ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΠΟΥ  ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eleni κάτι δεν πάει καλά εδώ. σου λένε μαλακίες.

 

αποκλείεται να μην έχουν έρθει τα πτυχία. αν επιτρέπεται με ποιο φορέα συνεργάστηκε το κέντρο;

τα πτυχία μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ έπρεπε να τα είχατε πάρει. οι άλλοι καταρτιζόμενοι τα πήρανε;

 

επίσης κατα 99% (μπορώ να το σιγουρέψω αν θέλεις) όταν το ΚΕΚ στέλνει τα χαρτιά με το που τελειώνουν τα μαθήματα, πρέπει να στείλει και αντίγραφα των πτυχίων. όσοι δεν έχουν πάρει πτυχία, μια βεβαίωση ότι συμμετείχαν στις εξετάσεις 2 φορές χωρίς επιτυχία.

 

άρα αν δεν έχουν έρθει τα πτυχία αυτοί τι στείλανε; για πάρε τηλέφωνο και ρώτησε τους.

 

επίσης παιδιά να ξέρετε ότι τα ΚΕΚ δεν ευθύνονται για την καθυστέρηση της πληρωμής σας. αρκεί να τα έχουν κάνει όλα σωστά. αν δε πληρωθούν οι καταρτιζόμενοι δε πληρώνεται ούτε το ΚΕΚ. αυτά πάνε μαζί.

οπότε πιστέψτε με κάνουν ότι μπορούν για να μπούνε τα λεφτά. όχι επειδή σας αγαπάνε αλλά γιατί δεν έχουν πληρωθεί και αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eleni κάτι δεν πάει καλά εδώ. σου λένε μαλακίες.

 

αποκλείεται να μην έχουν έρθει τα πτυχία. αν επιτρέπεται με ποιο φορέα συνεργάστηκε το κέντρο;

τα πτυχία μέσα σε 2 εβδομάδες το πολύ έπρεπε να τα είχατε πάρει. οι άλλοι καταρτιζόμενοι τα πήρανε;

 

επίσης κατα 99% (μπορώ να το σιγουρέψω αν θέλεις) όταν το ΚΕΚ στέλνει τα χαρτιά με το που τελειώνουν τα μαθήματα, πρέπει να στείλει και αντίγραφα των πτυχίων. όσοι δεν έχουν πάρει πτυχία, μια βεβαίωση ότι συμμετείχαν στις εξετάσεις 2 φορές χωρίς επιτυχία.

 

άρα αν δεν έχουν έρθει τα πτυχία αυτοί τι στείλανε; για πάρε τηλέφωνο και ρώτησε τους.

 

επίσης παιδιά να ξέρετε ότι τα ΚΕΚ δεν ευθύνονται για την καθυστέρηση της πληρωμής σας. αρκεί να τα έχουν κάνει όλα σωστά. αν δε πληρωθούν οι καταρτιζόμενοι δε πληρώνεται ούτε το ΚΕΚ. αυτά πάνε μαζί.

οπότε πιστέψτε με κάνουν ότι μπορούν για να μπούνε τα λεφτά. όχι επειδή σας αγαπάνε αλλά γιατί δεν έχουν πληρωθεί και αυτοί.

απο το εσπα  ειναι αυτα τα λεφτα μου ειπαν τορα μιλαμε για τα  λεφτα απο το  προγγραμακαταρτισισ τπε...δεν ξερω τι γινετε αλληθεια...μου ειπαν απλα στα κεκ οτι αν βρω καποια δουλεια τοτε θα μυο δοσουν τιν βεβαιωση που λεσ...σε κανεναν δεν δοσανε τα λεφτα εμαθα οτι δοσανε μονο σε αυτουσ που πιραν ολεσ τισ ενοτιτεσ τορα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια σημερα μπηκαν τα 500€..

 

δεν υπηρξαν κανενος ειδους κρατησεις...

 

αρα λογικα θα μπουν σε ολους σταδιακα πιστευω μεχρι τελος του μηνα να ειμαστε ολοι οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοφαγωτα hammerd! Ελπιζω να μην ισχυει το αλλο που ακουσα οτι Ιανουαριο πληρωνονται αυτοι που τελειωσαν Σεπτεμβρη, Φεβρουαριο αυτοι που τελειωσαν Οκτωβρη και εμας του Νοεμβρη θα μας πανε τον Μαρτιο, γιατι καηκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε, αλλα να εισαι παντα ετοιμος για το χειροτερο σεναριο..εγω ειχα ακουσει οτι θα πληρωθουμε oλοι ιουνιο 13 !!!

μια χαρα μου ρθε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και εγώ είμαι ένας από τους ανέργους που τελείωσε τον Οκτώβριο και ακόμη περιμένω τα λεφτά! Έχω αγανάκτηση ποια! Ξερό μονό ότι από το κεκ που πιγενα πληρώθηκαν μονό βενζίνες σε αυτούς που πιγεναν σε σεμινάριο με αυτοκίνητο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και εγώ είμαι ένας από τους ανέργους που τελείωσε τον Οκτώβριο και ακόμη περιμένω τα λεφτά! Έχω αγανάκτηση ποια! Ξερό μονό ότι από το κεκ που πιγενα πληρώθηκαν μονό βενζίνες σε αυτούς που πιγεναν σε σεμινάριο με αυτοκίνητο  

μασ κοροιδεθοθν αυτο καταλεβω εγω καποιοι τα εχουν παρει τα λεφτα και εμεισ απλα καθομαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που εχω τελειωσει σιβιτανιδειο μου μπηκαν και οι 2 δοσεις που επρεπε να παρω.Η δευτερη δε μπηκε 31/12/12 :Ρ

 

 

btw εχω τελειωσει απο εκει καλοκαιρι του '12(ιουνιο νομιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...