Προς το περιεχόμενο

H Nvidia παρουσιάζει την GTX 760 με τιμή $249


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτή είναι η επόμενη κάρτα μου,την περίμενα πως και πως για να την πάρω μετά την ξενέρα που έφαγα με την 6850.Ποτέ ξανά amd απο εμένα,καλύτερα nvidia και στα σίγουρα,τέρμα τα πειράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι γιαυτο και οι 2 κονσόλες έχουν amd,η apple βαζει amd πλέον μην κλείσει η nvidia στο τέλος

 

Να και κατι καινουριο...

 

Φιλε μου συγνωμη που θα στο πω αλλα η Apple χρησιμοποιει nvidia!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γκρίνια για τις τιμές στην Ελλάδα, ξεχνάτε πόσο ήταν ο ΦΠΑ το 2009 και πόσο πήγε τώρα. Μια χαρά είναι οι τιμές λίγο υπομονή και ψάξιμο χρειάζεται. Εγώ πάντως την 7970 DC2T την πήρα πριν δυο μήνες 425 ευρώ.

Προχθές την SB ZX από Ελλάδα πάλι 123 ευρώ. Στην Γερμανία ακριβότερη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως υπερβολικό μου φαίνεται το post σου, αλλά δεν αποκλείω να έχεις και δίκιο, απλά το βλέπω δύσκολο.

 

Φαντάζομαι ήδη σε κάποια παιχνίδια θα είναι μπροστά η GTX 760.

Πλάκα μου κάνεις; με 800αρες γίνονται τα περισσότερα τεστ

 

Και αυτό γίνεται για να δοθεί τρελή αβάντα στις πράσινες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@dimosxania μόνο αυτός που το έφτιαξε και κανα δυο άλλοι πιστεύουν αυτό που ανέβασες.. δεν στην πέφτω απλά μην παραπλανήστε..

εαν επρεπε να αβανταρει καποια απο τις δυο εταιριες ο συγκεκριμενος θα αβανταρε την πρασσινη γιατι ααπο αυτην εχει παρει φραγκα με διαφημισεις κλπ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζουμε εποχές ιδιες με αυτες της ΑΤΙ απο 4*** που ειχε χαμηλές τιμες και η nvidia ειχε αρχίσει την κάτω  βόλτα.
Αντε να δουμε την τιμολογιακη πολιτικη της AMD .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κατι καινουριο...

 

Φιλε μου συγνωμη που θα στο πω αλλα η Apple χρησιμοποιει nvidia!

νομιζω οτι ο φιλος αναφερεται στο καινουριο mac pro το οποιο χρησιμοποιει καρτες της amd (firepro)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα μου κάνεις; με 800αρες γίνονται τα περισσότερα τεστ

 

Και να ισχύει, αφού αυτά είναι τα default specs της 7950, έτσι την κυκλοφόρησε.

 

Το ότι κάποιες κλοκάρουν 50% πάνω στον πυρήνα δε σημαίνει ότι στα benchmarks θα θεωρούμε τα 1000MHz ως default και «για πλάκα».

 

Εκτός κι αν θεωρείς ότι όλοι κλοκάρουν, ή ότι είναι υποχρεωτικό να το κάνουν.

 

Ότι είναι κρίμα να έχει κάποιος την 7950 @ stock είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου ιστορία. Το ότι υπάρχουν 32.000 διαφορετικά μοντέλα 7950 και 8.000.000 διαφορετικά BIOS με διαφορετικά ρολόγια δε μου λέει κάτι.

 

Sites όπως το AnandTech, Guru3D, techPowerUp, Overclock3D, LegitReviews, δε μπορούν να κάθονται να ασχολούνται με τις εκατοντάδες διαφορετικές versions της 7950. Συγκρίνουν stock κάρτες με stock κάρτες εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις τις οποίες αναφέρουν επίσης συγκεκριμένα.

 

Όταν κάποιος ψάχνει για κάρτα γραφικών και βλέπει στα άνωθεν sites την 7950, κανείς δεν του εγγυάται ότι αυτή που θα πέσει στα χέρια του θα είναι σταθερή στο 1GHz. Αν «τον κόβεις» εσύ και ο καθένας ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να του κάτσει κομμάτι που δε θα κάνει GHz, ευχαρίστως θα στοιχημάτιζα εναντίον σας.

 

Κι εγώ διάβαζα για 1150/1500 minimum η πλειοψηφία. Το είδα και συνεχίζω να το βλέπω.

 

Εξάλλου είπα και πιο πάνω, δεν κλοκάρουν όλοι, ούτε μπορείς να τους υποχρεώσεις να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να ισχύει, αφού αυτά είναι τα default specs της 7950, έτσι την κυκλοφόρησε.

 

Το ότι κάποιες κλοκάρουν 50% πάνω στον πυρήνα δε σημαίνει ότι στα benchmarks θα θεωρούμε τα 1000MHz ως default και «για πλάκα».

 

Εκτός κι αν θεωρείς ότι όλοι κλοκάρουν, ή ότι είναι υποχρεωτικό να το κάνουν.

 

Ότι είναι κρίμα να έχει κάποιος την 7950 @ stock είναι άλλο θέμα.

ναι αλλά όταν έχουμε μια "εργοστασιακά" κωλοτσιτωμένη/κλοκαρισμένη nvidia όπως είναι πολλές από τη σειρά 7xx δεν υπάρχει πρόβλημα

 

δύο μέτρα και δύο σταθμά , για αυτό πλέον benchmark βλέπω μόνο από linus που δοκιμάζει τις κάρτες αποκλειστικά κλοκαρισμένες , και  έχω μια ρεαλιστική εικόνα του τι συμβαίνει 

 

και μιας και τον ανέφερα , νομίζω ότι έχει βγάλει και βίντεο με την 760, πάω να το δω

 

edit 

 

βεντούζα (από κάποιον που πληρώνεται από την nvidia κιόλας  αποδεδειγμένα όχι κάτω από το τραπέζι ) , τα υπόλοιπα "αντικειμενικά" τεστ τα γράφω.. 

 

 

 

YΓ πρασίνισε το tomb raider και πράσσειν άλογα.. :P

Επεξ/σία από qsis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη δε μιλήσαμε για oc.Έτσι και αλλιώς τσιτωμένες είναι οι nv,δεν έχουν πολύ παραπάνω headroom.

 

Stock κάρτες είναι και στα 900+ οι 7950.Μη τα μπερδεύεις.Ένας χαμός γίνεται με τους χρονισμούς και στις nv,δεν τα χεις δει μου φαίνεται.Στο χέρι των vendors είναι αυτό αν τους δώσουν το πράσινο φως η amd,nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GTX 760 διαθέτει περισσότερα processing cores (1.152 έναντι 960), περισσότερο bandwidth μνήμης (192 GB/S έναντι 144 GB/S) ενώ τα clock speeds παραμένουν τα ίδια.

 

 

από τη στιγμή που χρησιμοποιεί τον πυρήνα των 660ti και 670 να τονίσουμε ότι χρησιμοποιεί λιγότερα processing cores από αυτές τις 2 

 

δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία με την απλή 660 για να συγκριθεί με αυτή όπως πάει να μας πει το άρθρο 

 

το bandwidth , όπως και η συχνότητα του  πυρήνα έχουν ανέβει σε σχέση με την 660ti με την οποία μοιράζεται τον ίδιο πυρήνα (overclock που λέγαμε πιο πάνω )  , η απλή 660 είναι άσχετη 

 

 

@dimosxania μόνο αυτός που το έφτιαξε και κανα δυο άλλοι πιστεύουν αυτό που ανέβασες.. δεν στην πέφτω απλά μην παραπλανήστε..

δεν είχα δει ότι ανεβήκε και πιο πριν το βίντεο , θα πω όμως αυτό που είπα και πιο πάνω

 

μιλάμε για άτομο που έχει επίσημο χορηγό την nvidia και του τα σκάει κανονικά , απλά δεν μαγειρεύει τα νούμερα 

και σε περιπτώση που δεν το είδες ολόκληρο μιλάει για κλοκαρισμένες κάρτες και δίνει αναλυτικά τα settings τους (που είναι σχετικά μετριοπαθή , δεν ανεβάζει στο θεό ) και πάντα δείχνει αναλυτικά σε βίντεο τη μέθοδο που benchαρει 

 

αν τον θεωρείς αναξιόπιστο αυτόν που δε σου δείχνει μέχρι και τη φορολογική του δήλωση και πιστεύεις το κάθε τυχάρπαστο πινακάκι , πάω πάσο 

 

αν θες να δεις βιντεάκια του που του τα χει σκάσει η nvidia και η Intel είναι όταν κάνει διάφορες παρουσιάσεις-προτάσεις και προτείνει αποκλειστικά δικά τους προϊόντα , αλλά όταν μετράει μετράει και σου δίνει πραγματικά αυτό που μετράει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...