Προς το περιεχόμενο

που πηγε το αεροπλανο?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πηραν οι νεφελιμ και σκοπευουν να ξεκινησουν πολεμο εναντιων των ελλοχιμ και το φυλανε σε μια σπηλια κατω απο την γη στο σημειο οπου κοιμαται και ο μαρμαρωμενος βασιλιας .

αμ τι ανοιγουμε θεμα λες και ειμαστε ολοι ειδικοι δω μεσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτη νομίζω ξέρει που έπεσε:

Κόρτνεϊ Λαβ: «Νομίζω ότι βρήκα πού έπεσε το μαλαισιανό αεροπλάνο»

http://www.tanea.gr/news/world/article/5098702/kortnei-lab-nomizw-oti-brhka-poy-epese-to-malaisiano-aeroplano/

 

Μάλλον της άφησε καλό stash ο Κερτ πριν αφήσει τον μάταιο τούτο κόσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο ειδών ραντάρ. Αυτά που έχουν πχ τα αεροδρόμια, που στέλνουν σήμα και το αεροπλάνο απαντάει στο σήμα και λαμβάνουν το σήμα. Αυτά πάνω από γη. Σε υπερπόντια ταξίδια, όπου δεν πιάνει το σήμα του ραντάρ, χρησιμοποιείται κάτι άλλο, βασικά το αεροπλάνο δίνει σήμα στον δορυφόρο που ακριβώς βρίσκεται. Η λειτουργία όμως αυτή μπορεί να διακοπτεί από τον πιλότο ή λόγω κάποιας βλάβης. Πάνω από ωκεανό σε μεγάλες αποστάσεις δεν χρησιμοποιείται το ραντάρ για την εύρεση της θέσεως ενός αεροπλάνου.

 

Χμμ, τα ραντάρ που είχαν αναπτύξει οι άγγλοι στον Β' παγκόσμιο, για να εντοπίζουν τα γερμανικά αεροπλάνα, πως ακριβώς δουλεύανε?

Έστελνε σήμα το ραντάρ, το λάμβανε το γερμανικό αεροσκάφος, και απαντούσε?

 

Seriously?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Radar

 

Το άλλο που περιγράφεις, GPS λέγεται, όχι ραντάρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω την εκδοχη της αδερφης μου (που ηταν καμμενη -καλά, και γω- με το lost).

Καταρχην εφοσον πιανουν τα κινητα σημα, υποστηριζει πως δεν επεσε στη θαλασσα και ειναι καπου στη στερια.

Τα 4 κλεμμένα διαβατηρια  τα πηραν τρομοκρατες μιας νεας τρομοκρατικης οργανωσης και αυτοι επενέβησαν στο αεροπλάνο.

Ενας απο αυτους αναγκασε το πιλοτο να κλεισει το συστημα εντοπισμου και πηρε όμηρο το αεροπλανο οπως ειναι σε άλλη χωρα.

Περιμενουν πότε θα ναι η καταλληλη ευκαιρια για ενα νεο τρομοκρατικο χτυπημα που φυσικά οπλο θα ναι το αεροπλάνο με ολους τους επιβαίνοντες μεσα.

Αυταααα.

 

Α και αν γινει αυριο μεθαυριο καμια ταινια στο σινεμα, θελω πενυματικα δικαιωματα.+-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω την εκδοχη της αδερφης μου (που ηταν καμμενη -καλά, και γω- με το lost).

Καταρχην εφοσον πιανουν τα κινητα σημα, υποστηριζει πως δεν επεσε στη θαλασσα και ειναι καπου στη στερια.

Τα 4 κλεμμένα διαβατηρια  τα πηραν τρομοκρατες μιας νεας τρομοκρατικης οργανωσης και αυτοι επενέβησαν στο αεροπλάνο.

Ενας απο αυτους αναγκασε το πιλοτο να κλεισει το συστημα εντοπισμου και πηρε όμηρο το αεροπλανο οπως ειναι σε άλλη χωρα.

Περιμενουν πότε θα ναι η καταλληλη ευκαιρια για ενα νεο τρομοκρατικο χτυπημα που φυσικά οπλο θα ναι το αεροπλάνο με ολους τους επιβαίνοντες μεσα.

Αυταααα.

 

Α και αν γινει αυριο μεθαυριο καμια ταινια στο σινεμα, θελω πενυματικα δικαιωματα.+-

Tα αλλα δεν ειναι για αναλυση στο παρον φορουμ, αλλα αυτο με τα κινητα επειδη εχει να κανει και με τη θεματολογια του insomnia, εχει απαντηθει πολλες φορες. Οταν ενα κινητο μπει σε διαδικασια roaming-περιαγωγης, πολλες φορες κανει αυτα τα κολπα. Να χτυπαει 2 φορες δηλαδη, και μετα να μπαινει τηλεφωνητης.

 

Συν οτι αν μιλαμε για αεροπειρατια με σκοπο το τρομοκρατικο χτυπημα, προφανως οι αεροπειρατες δε θα τους εχουν σε περιοχη που πιανουν κινητα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω την εκδοχη της αδερφης μου (που ηταν καμμενη -καλά, και γω- με το lost).

Καταρχην εφοσον πιανουν τα κινητα σημα, υποστηριζει πως δεν επεσε στη θαλασσα και ειναι καπου στη στερια.

Τα 4 κλεμμένα διαβατηρια  τα πηραν τρομοκρατες μιας νεας τρομοκρατικης οργανωσης και αυτοι επενέβησαν στο αεροπλάνο.

Ενας απο αυτους αναγκασε το πιλοτο να κλεισει το συστημα εντοπισμου και πηρε όμηρο το αεροπλανο οπως ειναι σε άλλη χωρα.

Περιμενουν πότε θα ναι η καταλληλη ευκαιρια για ενα νεο τρομοκρατικο χτυπημα που φυσικά οπλο θα ναι το αεροπλάνο με ολους τους επιβαίνοντες μεσα.

Αυταααα.

 

Α και αν γινει αυριο μεθαυριο καμια ταινια στο σινεμα, θελω πενυματικα δικαιωματα.+-

τους εχουν ναρκωσει ή τους σκοτωσανε για να μην χαλανε τσαμπα φαι/νερο?

 

τεσπα εγω νομιζω οτι απλα επεσε καπου.αυτα τα περι τρομοκρατιας δεν τα νιωθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριγωνο βερμουδων λεγεται και ειναι 10000κμ μακρια

το ήξερα απλά το πέταξα σαν τεστ γνώσεων 

είμαι υπερήφανος που έστω και ένας ήξερε για την τοποθεσία της πύλης.  B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβραιομασονοι Σιωνιστες  εκαναν αεροπειρατεια και το προσγειωσαν σε μυστικη βαση προσκυνημενων .Σιγουρα ειναι απο πισω η CIA και τα αμερικανακια  και μεριδιο ευθυνης εχει και η Μερκελ .

Δεν τα θα καταφερουν ομως δεν θα περασει ετσι ευκολα αυτο ,ο ελληνισμος και οι Ελληνες θα την βρουν την ακρη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω την μαλακια μου

 

1.αν το θελουν για τρομοκρατικο χτυπημα...πρεπει πρωτα να το προσγειωσουν (2,5χλμ ασφαλτινου διαδρομου) + να βρουν καυσιμα να του βαλουν εκ νεου ..+ να ταισουν 239 στοματα...και αυτο γιατι δεν τους συμφερει να τους σκοτωσουν και να πανε το αεροπλανο κενο για το χτυπημα..μολις το αντιληφθουν οτι ειναι αδειο θα το καταριψουν στα γρηγορα..αρα θελουν τον κοσμο για "ομηρους" .Εκτος και αν κρατησουν μερικους..δεν αποκλειεται.

2.αν ειχε πεσει σε θαλασσα θα ειχανε βρει συντριμια ή κηλιδες απο τα καυσιμα ή οτιδηποτε..

3.να εχει πεσει σε καποιο απομονωμενο σημειο σε ξηρα....πολυ πιθανο..αλλα για να μην δει κανεις μα κανεις τιποτα...θα πρεπει ναναι σε ΠΟΛΥ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΟ σημειο..πανω σε καμμια κορφη κανενος βουνου....

4.να προσθαλασσωθηκε ομαλα σε θαλασσα και να βυθιστηκε...επισης πιθανο....

 

δεν μου ρχονται αλλες ιδεες :)

 

σιγουρα καποιος/καποιοι που ξερανε απο αεροπλανα το πηγανε καπου..που και πως και γιατι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω πεφτουν αεροπλανα σε ξηρα και δεν τα βρισκουν μετα απο χρονια, περιμενεις να το βρουν μεσα στον Ινδικο ωκεανο πχ, ειδικα οταν οι Μαλαισιανοι στελνουν τις ερευνες σε αλλο σημειο καθε μερα με τις πληροφοριες που δινουν?

Θυμιζω οτι την af447 που ηξεραν ακριβως σε ποιο σημειο χαθηκε βαση στιγματος, τους πηρε 3-4 μερες να βρουν συντριμια και 2 χρονια να βρουν το αεροσκαφος. Εδω δεν ξερουν που εχει χαθει, οι αρχες τη μια μερα λενε Νοτια της Κινας, την αλλη Ινδονησια, την αλλη Ινδικο Ωκεανο και την αλλη Αυστραλια, κι εμεις περιμενουμε μεσα στο 1/5 της γης να βρουν την πετρεολοκηλιδα μεσα σε 2-3 μερες και με λαθος ερευνες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μπορεί κάποιος από τους "ειδικούς" να μου εξηγήσει γιατί οι τρομοκράτες θα πάρουν πάρουν ένα αεροπλάνο σαν το 777 που θέλει τη μάνα του και το πατέρα του να το χειριστείς / προσγειώσεις / ξανααπογειώσεις κλπ κλπ (και δε περνά και απαρατήρητο) να το πετάξει πάνω από όλη την Ινδιά και αλλα 4-5 κράτη

 

και να μη πάρει ένα "κακόμοιρο" Τu-134/154" από καμιά "-ισταν-ο-χώρα" (που μέχρι να σηκώσει αεροπλάνο να το "αναχειτήσει" θα πρέπει να πάει 1-2 μνημόνια) που προσγειώνεται και σε απίθανα αεροδρόμια και καίει "μαζούτ" που λέει ο λόγος ...

 

δηλαδή τι μπορούν να κάνουν με το 777 που δε μπορούν να το κάνουν με το Tu-134 ? ή μήπως δε βολεύονται ή τους πειράζει ο θόρυβος.

 

Ειδικος δεν ειμαι βεβαια, αλλα εχοντας πολλες γνωσεις απο εξομοιωτες πτησης και εχοντας πεταξει δεκαδες ωρες με το συγκεκριμενο τυπο Boeing (777) στο P3D, δεν ειναι και τοσο δυσκολο να χειριστεις το 777 ακομα και σε manual πτηση διχως αυτοματοποιημενα οργανα. Οι απογειωσεις/προσγειωσεις φυσικα απαιτουν γνωσεις αλλα και παλι το 777 μπορει να σου προσφερει μια αυτοματοποιημενη σχετικα προσγειωση. 

Οσοι γνωριζουν απο αεροπλανα και δεν παιζουν το παιχνιδι των τρισκαταρατων ΜΜΕ και της μεγαλυτερης μαστιγας που εχει χτυπησει ποτε τη Γη (δημοσιογραφοι), ξερουν πολυ καλα τι εχει συμβει στο αεροπλανο και ποια ειναι τα ρεαλιστικα σεναρια:

1) Ουκρανοι/Τσετσενοι/Μαλαισιανοι (Βαλτε οτι θελετε) εξτρεμιστες περασαν βομβες στο αεροπλανο και εγινε φυλλο και φτερο πανω απο τον ωκεανο.

2) Οι ιδιοι ανελαβαν προσωρινα τον ελεγχο, εκλεισαν τα οργανα εντοπισμου και ειτε επεσε στον ωκεανο απο αυτους ειτε μετα απο μαχη με πληρωμα/επιβατες.

 

Ολα τα αλλα ειναι παραμυθια της χαλιμας. Επισης ειναι αδυνατο να επαθε βλαβη και να επεσε διοτι διαθετει συστημα που στελνει δεδομενα βλαβων. Επομενως θα ειχε καταγραφει η οποια βλαβη. Απο οσο ξερω δεν μπορει να απενεργοποιηθει το συστημα αυτο με το χερι. Τελος μην ξεχνατε οτι ο Ωκεανος δεν ειναι η Λιμνη Πλαστηρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να έπεσε απο μηχανικη βλάβη το θεωρω σχεδόν απίθανο. αν συνέβαινε κατι τετοιο απλά οι πιλότοι θα ενημέρωναν οτι ξερετε παιδιά πέφτουμε και είμαστε εδώ. κατι τέτοιο δεν έγινε.

 

το να έσκασε στον αέρα απο βόμβα η δε ξέρω γω τι, πάλι το θεωρω απίθανο μιας και όπως αναφέρουνε οι πηγές τα δυο συστήματα εντοπισμού της θέσης/ταυτότητας που διαθέτει το αεροπλάνο κλέισανε με 15 λεπτά διαφορά. αυτό είναι πάλι περίεργο αφού αν είχε γίνει αεροπειρατεία και είχαν κανα πιλότο μαζί θα τα έκλειναν ταυτόχρονα. εκτός και αν ήτανε νουμπαδες ξέρω γω ή απλά δε θέλανε να τους παρουνε χαμπάρι.δε ξερω. το άλλο που μπορει να έγινε να τα τα κλείσανε ταλημπανηδες και μετά απλά να το ρίξανε που βέβαια απιθανο και αυτό μιας και τους αρέσει να το κάνουνε σοου το θέμα. έτσι απλά κανενας δε θαβλεπε τιποτα και απλά θαχανε παρει 250 ατομα στο λαιμο τους.

 

τώρα το να το πήρανε ταλιμπανηδες και να θελουνε να το ρίξουνε πουθενα προυποθέτει ότι το κατεβασανε σε αεροδιαδρομο 2.5-3km και κανένας δε τους πήρε χαμπαρι, στρατιωτικά ρανταρ και παει λέγοντας. πράγμα λίγο απίθανο μιας και σε αφγανισταν και πακισταν γίνεται της πουτανας απο γιανκηδες. + με το που ξανασηκωθεί στον αέρα και περάσει οποιαδήποτε χώρα το πιασανε τα ραντάρ (θα φαίνεται ως άγνωστο αντικείμενο με κλειστο transponder) = σηκώθηκαν μαχητικά και το ρίξανε πριν το καταλάβουνε. ετσι εξηγείται βεβαια γιατι θα το πηρανε γεμάτο 250 ατομα.

 

δε ξέρω αν αληθευει οτι πανω ήτανε καμια 25αριά άτομα συγκεκριμένης εταιρίας ή το άλλο που διαβασα οτι 4 ατομα που ητανε πανω είχανε να κατοχυρώσουνε μια πατέντα την 4η μερα μετα την εξαφάνιση, και είχανε βαλει ως ορο οτι αν ψοφάγανε και οι 4 θα περναγε σε μια τάδε εταιρια. πρέπει ναναι ραδιο αρβύλα για chain mail βλέπω κάπου αλλου. δε μπορώ να βρω κανα σοβαρό site που να το επιβεβαιώνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απογειωσεις/προσγειωσεις φυσικα απαιτουν γνωσεις αλλα και παλι το 777 μπορει να σου προσφερει μια αυτοματοποιημενη σχετικα προσγειωση. 

 

Στο χιθρου κανω και εγώ αυτοματοποιημένη προσγείωση (που λέει ο λόγος) .... στα βουνά του Πακιστάν δε νομίζω

 

 

wikipedia Tu-134

 

The Tupolev Tu-134 (NATO reporting nameCrusty) is a twin-engined airliner, similar to the French Sud Aviation Caravelle and the later-designed American Douglas DC-9, and built in the Soviet Union from 1966 to 1984. The original version featured a glazed-nose design and, like certain other Russian airliners (including its sister model the Tu-154), it can operate from unpaved airfields.

 

 

Εγώ πάντως αν έκλεβα αεροπλάνο να το παω στο πακιστάν σε "χωράφια" αυτό θα έκλεβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα είπε όλα ένας φίλος παραπάνω: μετά την 11η Σεπτεμβρίου τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί. Φοβάμαι πως οι πτήσεις θ΄αλλάξουν σε πολλά μετά από αυτό το συμβάν. Καλή δύναμη σε όσους είχαν δικούς τους ανθρώπους μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...