Προς το περιεχόμενο

Η Seagate ανακοινώνει σκληρό δίσκο με χωρητικότητα 8TB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί οι Solid state δίσκοι να έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα έναντι των κλασσικών μηχανικών δίσκων, όμως οι δεύτεροι διαθέτουν ακόμα την πρωτοκαθεδρία όσον αφορά τις διαθέσιμες χωρητικότητες.Η Seagate με το νέο της προϊόν μας το υπενθυμίζει αυτό αφού ανακοίνωσε σκληρό δίσκο με χωρητικότητα 8 TB σε ένα drive slot, κάτι που σημαίνει ότι είναι κατά 2 TB μεγαλύτερος από τον προηγούμενο δίσκο που κατείχε το άτυπο ρεκόρ.

 

Ο 3.5" δίσκος προορίζεται κυρίως για επιχειρήσεις με αυξημένες ανάγκες σε χωρητικότητα, ενώ η Seagate αναφέρει ότι διαθέτει λιγότερα μηχανικά μέρη με καλύτερη συνολικά απόδοση, μικρότερο κόστος ανά gigabyte αλλά και χαμηλότερη ενεργειακή κατανάλωση.

 

Ο νέος σκληρός δίσκος της Seagate ο οποίος δεν έχει ακόμα επίσημη ονομασία, αναμένεται να κυκλοφορήσει στην αγορά το Φθινόπωρο όταν και θα μάθουμε την τελική του τιμή.

 

Link.png Site: Seagate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία να πέσουν και οι τιμές στις μικρότερες χωρητικότητες.Αυτός άραγε θα είναι με αέριο ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο κλάμα που θα πέσει αν χαλάσει μια δισκέτα 1,44 και δεν έχεις backup. Πάντα κάνουμε backup.

 

δεν νομιζω να ειναι το ιδιο ευκολο να παρεις 2η δισκετα για backup της πρώτης, με το να παρεις δευτερο 8tb δίσκο για backup του πρώτου.. λέω εγω τωρα..

προσωπικα αγοραζω δυο δυο τους δισκους για να μπορω να ξεκιναω απευθειας το backup. (σε αυτη την χωρητικοτητα βεβαια δεν παιζει, αλλα οι 3tb ειναι μια αρκετα συμφερουσα αγορα ακομα και αν παρεις και 2ο για αντιγραφο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναν seagate δισκο ειχα απο το 2005-6 και μολις πριν 2 μηνες χαλασε...!

Καμμία σχέση οι δίσκοι της εποχής εκείνης με τους σημερινούς.

Οι σημερινοί είναι για τα μπάζα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία σχέση οι δίσκοι της εποχής εκείνης με τους σημερινούς.

Οι σημερινοί είναι για τα μπάζα.

 

Ισχυει, εγω εχω εναν WD 250GB εδω και 6 χρονια και δεν επαθε τιποτα και ουτε ειχα bad sectors.

Αρχιζω να πιστευω οτι οσο μεγαλωνει η χωρητικοτητα στο ιδιο μεγεθος (3,5") τοσο πιο πιθανον μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα να πεσει η αποδοση και πιο πιθανον να βγαζει bad sectors

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει, εγω εχω εναν WD 250GB εδω και 6 χρονια και δεν επαθε τιποτα και ουτε ειχα bad sectors.

Αρχιζω να πιστευω οτι οσο μεγαλωνει η χωρητικοτητα στο ιδιο μεγεθος (3,5") τοσο πιο πιθανον μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα να πεσει η αποδοση και πιο πιθανον να βγαζει bad sectors

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ή αν έχουν ρίξει δραματικά την ποιότητα.

Αλλά μάλλον ισχύει το δεύτερο καθώς οι δίσκοι της Hitachi εξακολουθούν να αντέχουν περισσότερο από τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίστε τα Windows να μην σταματάνε τους δίσκους, στα power options, κάθε λίγο και λιγάκι όπως κάνουν default για εξοικονόμηση ενέργειας και θα δείτε πόσο θα ανέβει η βιωσιμότητα των δίσκων.

 

Επίσης όποιος έχει πολύ σοβαρά και πολύτιμα αρχεία που δεν θέλει να χάσει, η μόνη πραγματικά αξιόπιστη μέθοδος backup είναι το cloud.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...