Προς το περιεχόμενο

Στις κυλιόμενες σκάλες πάμε καλα?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανεις δεν εβρισε και δεν θα βρισει καποιον οπου και αν καθεται,ειτε δεξια ειτε αριστερα.Επισης,δεν μιλησε κανεις για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ στησιμο/βαδισμα αριστερα/δεξια.(Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα ελπιζω μεταξυ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ή ΜΗ),μιλησαμε για το συνηθες που επικρατει στην χωρα μας,και αυτο ειναι το ΔΕΞΙΑ.Χωρις αυτο να σημαινει οτι απαγορευεται καποιος να τρεξει,να μεινει στασιμος ειτε δεξια ειτε αριστερα.Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο.

 

Συμπερασμα:Δεν απαγορευουμε σε κανεναν ουτε να μην στεκεται αριστερα,ουτε να μην μπορει να τρεξει απο τα δεξια.Απλα αν ακολουθουσαμε το συνηθες που επικρατει στη χωρα μας λογω "δεξιας" θα ηταν καλυτερα.

 

 

και ναι και εσενα θα κραξω και την γιαγια και τον καθε μαλακα που νομιζει οτι μπορει να κανει οτι γουσταρει απλα γιατι νομιζει οτι μπορει!

 

Εγώ ψηφίζω να τους βάλουμε και πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να τους βάζουμε να τις ξανανέβουν.

 

Κατά τα άλλα, το κατά πόσο ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό μη το ορκίζεστε κι όλας.

Όπως μπορεί να σε μαζέψει ο ελεγκτής αν δεν κάθεσαι πίσω από την κόκκινη γραμμή του δαπέδου (το ακούω στο μυαλό μου όπως το λέει ε) ή αν δεν σε νοιάζει το ότι σε όλους τους χώρους του μετρό απαγορεύεται η κατανάλωση φαγητού και ποτού, ε, απ' τα ίδια μεγάφωνα βγαίνει η ίδια φωνή που μας ενημερώνει πως παρακαλούμαστε να στεκόμαστε δεξιά στις κυλιόμενες κλίμακες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυλιόμενη δεν είναι για να κινείσαι. Παρόλ'αυτά, υπάρχουν άνθρωποι που την ανεβοκατεβαίνουν. Αν λόγω ευγένειας και καλής ανατροφής θέλει κάποιος να σταθεί δεξιά, καλώς. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να θυμώνεις και να βρίσεις κάποιον που θα θελήσει να σταθεί στα αριστερά. Δική σου υποχρέωση είναι να του ζητήσεις να κινηθεί προς τα δεξιά για να σε αφήσει να περάσεις, ή να κάνεις αναγκαστικό ζιγκ-ζαγκ. Αν υπάρχει πινακίδα που να υποχρεώνει αριστερή κίνηση, δεξιά στέκεσαι, τότε και μόνο τότε έχεις όλα τα δίκια του κόσμου να τον βρίζεις αυτόν που στέκεται στα αριστερά. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, απλά του ζητάς ευγενικά να σου κάνει χώρο να περάσεις, αν υπάρχει χώρος.

Το να στέκεσαι στα δεξιά στις κυλιόμενες είναι επίσημος κανόνας στην Ελλάδα, όπως το να μην περνάς την κίτρινη γραμμή. 

 

Η συνεργασία του επιβάτη είναι απαραίτητη για τη σωστή λειτουργία των μέσων σταθερής τροχιάς, με κύριο στόχο τη διευκόλυνση των μετακινήσεών του.

Κατά τη μετακίνησή σας στις Γραμμές 1,2,3

  • Ακολουθείτε τις οδηγίες του προσωπικού και τις φωνητικές αναγγελίες.
  • 'Οταν χρησιμοποιείτε τις κυλιόμενες κλίμακες παρακαλείσθε να στέκεστε δεξιά κρατώντας την κυλιόμενη χειρολαβή, να προσέχετε τα μικρά παιδιά κρατώντας τα από το χέρι και να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί καθώς εισέρχεστε και εξέρχεστε από αυτές.
  • Οι ανελκυστήρες προορίζονται για χρήση από άτομα περιορισμένης κινητικότητας.
  • Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας παρακαλείσθε να χρησιμοποιείτε όλο το μήκος της αποβάθρας.
  • Αναμείνατε την αποβίβαση των επιβατών από το συρμό πριν επιβιβαστείτε σε αυτόν.
  • Μην επιχειρείτε να επιβιβάζεστε στους συρμούς μετά το άκουσμα του χαρακτηριστικού ήχου για το κλείσιμο των θυρών.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να στέκεσαι στα δεξιά στις κυλιόμενες είναι επίσημος κανόνας στην Ελλάδα, όπως το να μην περνάς την κίτρινη γραμμή.

 

  

 

Παρακάτω δεν διάβασες την ίδια παράγραφο που κάνεις quote και bold αλλού γι'αλλού;

 

και το λινκ ειναι εδω για οποιον θελει

http://www.stasy.gr/index.php?id=39&L=0

 

να δω τι θα πειτε τωρα οσοι θελετε να στεκεστε αριστερα

Εγώ έχω ήδη πει τι ισχύει όταν υπάρχει κανονισμός.

 

Μόνο να συμπληρώσω κάτι γιατί αναφέρθηκε το εμπορικό. Η ύπαρξη κυλιόμενων σκαλών και διαδρόμων σε ένα εμπορικό κέντρο δεν είναι για να πάει πιο γρήγορα και προφανώς να φύγει και πιο γρήγορα ο πελάτης. Είναι για να χαλαρώσει, να σταματήσει να περπατά και να χαζεύει δεξιά αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

 

Παρακάτω δεν διάβασες την ίδια παράγραφο που κάνεις quote και bold αλλού γι'αλλού;

Η οποια παραγραφος γραφει τι ακριβως? για τους ανελκυστηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

 

Παρακάτω δεν διάβασες την ίδια παράγραφο που κάνεις quote και bold αλλού γι'αλλού;

Ναι. Το αλλού γι' αλλού δεν το καταλαβαίνω. Εκεί το ήθελα το bold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Το αλλού γι' αλλού δεν το καταλαβαίνω. Εκεί το ήθελα το bold.

  

Την διαβασα,το υφος "αλλου γιαλλου" δεν καταλαβαινω που κολλαει..

Και πού ακριβώς γράφει αλλού γι'αλλού στην παράγραφο που έχει γίνει quote;

Και μάλιστα κάνεις bold και απαντάς σε αυτό το σημείο ενώ 3 σειρές παρακάτω γράφω ότι δεν ισχύει όταν υπάρχει οδηγία/πινακίδα;

Υπάρχει πρόβλημα ανάγνωσης ή κατανόησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"'Οταν χρησιμοποιείτε τις κυλιόμενες κλίμακες παρακαλείσθε να στέκεστε δεξιά κρατώντας την κυλιόμενη χειρολαβή, να προσέχετε τα μικρά παιδιά κρατώντας τα από το χέρι και να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί καθώς εισέρχεστε και εξέρχεστε από αυτές.'"

 

Τα μικρα παιδια με το αριστερο χερι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλιστα κάνεις bold και απαντάς σε αυτό το σημείο ενώ 3 σειρές παρακάτω γράφω ότι δεν ισχύει όταν υπάρχει οδηγία/πινακίδα;

Ψεύδεσαι, Greyhorse και scripta manem. Έγραψες πινακίδα μόνο, όχι οδηγία. :P

 

Πέρα από την πλάκα, δεν έχω θέμα κατανόησης κάποιων από αυτά που λες, μάλλον εσύ παρεξηγείς. Η κύρια αγωνία σου εδώ και πόσες σελίδες είναι ότι οι Έλληνες βασίζονται σε έναν εθιμοτυπικό κανόνα και εγώ παρέθεσα σε εσένα και το σύνολο ότι δεν είναι απλά εθιμοτυπικός. Θα μπορούσα να είχα κάνει κάποιο άλλο quote και κάποιο άλλο bold, απλά πήρα το τελευταίο μήνυμα και επέλεξα μια πρόταση, φροντίζοντας να μην είναι out of context και παρέθεσα τον κανονισμό.

 

Το ότι έγραψες παρακάτω ότι "αν υπάρχει πινακίδα κλπ" απλά δεν έχει κάποια σημασία για μένα.

 

Και πού ακριβώς γράφει αλλού γι'αλλού στην παράγραφο που έχει γίνει quote;

Υπάρχει πρόβλημα ανάγνωσης ή κατανόησης;

Απλά ROFL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ψαχνοντας επειτα απο το ανοιγμα του θεματος εδω, στο google, διαπιστωσα οτι πολλοι ειχαν την ιδια απορια στο πως πρεπει να συμπεριφερομαστε στις σκαλες. Αλλα ολοι τους ηταν στην.. απεναντι πλευρα. Υποστηριζαν ολοι τους πως πρεπει να καθομαστε μονο δεξια και οποιος καθεται αριστερα ειναι βλακας.

Ομως θα το παω ενα βημα παραπερα. Θα παω να ρωτησω επισημα καποιον που δουλευει στο μετρο, η θα παρω τηλεφωνο στη γραμματεια να μου πουν γιατι δεξια, και αν επιτρεπεται καποιος να περπαταει πανω στη κυλιομενη.

Μου φαινεται λογικο να βιαζεται καποιος και να χρησιμοποιει τις κυλιομενες, αλλα.. υπαρχει αυτο το αλλΆ.

Εξαντληθηκε πιστευω το θεμα, δεν εχουμε να πουμε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλα το οτι δουλευει καποιος στο μετρο δεν σημαινει οτι ξερει  κιολας :P (και δεν το λεω μονο για το μετρο)

 

πηγα πχ πριν λιγες μερες στα ΕΛΤΑ για ενα δεμα απο αγγλια και μου ελεγε η βλαμμενη που δουλευει χρονια εκει οτι η αγγλια δεν συνεργαζεται με τα ΕΛΤΑ αλλα με την ACS και της εξηγουσα οτι ειναι θεμα εταιρειας και οχι χωρας και αυτη επεμενε!  λιγες μερες μετα ο ταχυδρομος τους μου εφερε το δεμα πισω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...