Προς το περιεχόμενο

Στις κυλιόμενες σκάλες πάμε καλα?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

πηγαινε δεξια στο λονδινο με το αμαξι κνα δουμε ποση ωρα θα σου παρει να τρακαρεις :P 

 

ΥΓ: ειχα ξεχασει οτι ειναι αναποδοι εκει στο Αγγλια αλλα αυτο το μνο που αλλαζει ειναι οτι καθονται αριστερα για να περνανε απο δεξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσάς που δεν σας αρέσει η κατάσταση στις σκάλες, πάρτε τον ανελκυστήρα να γλυτώσουμε όλοι :)

 

Δεν ξερω για ποια ομαδα αναφερεσε, αλλα ως προς εμενα, το σκεφτηκα ως εξης:

 

Πολυ ωραιο επιχειρημα. Οντως, μπορουμε να το κανουμε. Αλλα παιρνει περισσοτερο χρονο συνηθως απο τις σκαλες. Αυτοαναιρουμαι με αυτη τη σκεψη αλλα επισημα, μου την ειπες ασχημα μολις. Επειδη ισως ειμαι οικολογος, μου φαινεται πως το ανσασερ χαλει περισσοτερο ρευμα απο τις σκαλες, και για αυτο δεν παιρνω συνηθως. Και οπτικα δεν ειναι οτι καλυτερο καποιος νεος χωρις κινητικο προβλημα να ανεβοκατεβενει με ανσασερ.

 

Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις. Με εχετε καλυψει αρκετα ολοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Αλλα παιρνει περισσοτερο χρονο συνηθως απο τις σκαλες.

 

ναι αλλα εσυ δεν βιαζεσαι και για αυτο εισαι στασιμος στις κυλιομενες οποτε ο χρονος δεν ειναι παραγοντας για σενα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαστε Αττικη οδο πας με 80 και στην αριστερη λωριδα και μου κλεινεις το δρομο ενω εγω ερχομαι με 100! δεν υπαρχει αλλος δρομος  να παω! και στην τελικη αν υπαρχει αλλος δρομος πηγαινε εσυ! τοσο απλα!

 

ωραια δειξε μου το νομο τοτε που να σου δινει το δικαιωμα να μου μπλοκαρεις το δρομο!

 

οι  κανονικες σκαλες ειναι εκει αφου δεν βιαζεσαι πηγαινε ΕΣΥ απο εκει και ασε τις κυλιομνες για εμενα που θελω να παω πιο γρηγορα! τοσο απλα!

 

και ναι και εσενα θα κραξω και την γιαγια και τον καθε μαλακα που νομιζει οτι μπορει να κανει οτι γουσταρει απλα γιατι νομιζει οτι μπορει!

 

αν καποιος εχει τη βαλιτσα του αριστερα ειναι "παρανομο" μπροστα πρεπει να την εχει! 

 

αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι οτι ισχυει για το αμαξι ισχυεια και για τη μηχανη και το ποδηλατο, και το σκαφος, και τα ποδια και ο,τι αλλο μπορεις να σκεφτεις! 

 

αυτο το πραγμα που καθομαστε και συζηταμε για αυτονοητα πραγματα με ξεπερναει!

 

Εννοούσα ότι υπάρχει ολόκληρος νόμος στα αυτοκίνητα που σου απαγορεύει να είσαι στην αριστερή λωρίδα και να μπλοκάρεις την κυκλοφορία σε αντίθεση με τις κυλιόμενες που δεν υπάρχει κανένας νόμος.Να τους κάνουμε μήνυση μήπως?

 

Οκ.Η γιαγιάκα λοιπόν που θα είναι με το 'Π' εκεί πάρτης το και κράξτην που σε εμπόδισε.

Το ίδιο και για τον ανάπηρο.

Το ίδιο και για κάποιον που έχει κλείσει τον "δρόμο" επειδή έχει κάποια μεγάλη κούτα εκεί κτλπ.

Λες και εσύ που είσαι υγιής και δεν κουβαλάς κάτι βαρύ πάνω σου δεν έχεις άλλη επιλογή να πας από αλλού...

 

Σου ξαναλέω ότι στις κυλιόμενες δεν πας πιο γρήγορα.Εκτός αν σπρώχνεις κόσμο στην σειρά.

Μάλλον δεν έχεις δει τι τσούρμο μαζεύεται όταν βγαίνεις από μετρό/προαστιακό

 

Χμ ωραία που ισχύει και για τα πόδια αυτό που ισχύει για τα αυτοκίνητα.Την επόμενη φορά που θα με περάσει από δεξιά μου κοπέλα που έρχεται από αντίθετη κατεύθυνση στο πεζοδρόμιο θα την κουτουλίσω.

 

Υ.Γ.Δεν ασχολούμαι άλλο ρε σπεκτ.Είσαι τρόσο κράχτης τύπος που κράζεις όλους και τα πάντα.

Χαλάρωσε λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ δεν χάνουμε κάτι με το να καθόμαστε δεξιά και να μην μπλοκάρουμε τον άλλο που βιάζεται αλλα τίθεται και υπο συζήτηση.

η φάση μου θυμίζει ενα γνωστό μου που μπορεί να πει τη μεγαλύτερη ακυρίλα απλά για να διαφωνήσει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ρε φιλε να εισαι στις κυλιομενες  και να ΑΚΟΥΣ το τρενο/μετρο που θες να παρεις οτι ερχεται (και να βλεπεις και κοσμο να βγαινει απο αυτο που θες να παρεις πχ) και να βιαζεσαι να το παρεις,

 

και αλλο να ανεβαινεις τις κυλιομενες πχ προς την "επιφανεια", στον κοσμο των λεωφορειων πχ που δεν ξερεις αν εχει ερθει η οχι το λεωφορειο σου η το ταξι που θα παρεις πχ η οχι.

 

Εκει η βιασυνη ειναι ακατανοητη. Οποιος βιαζεται μπορει ανετα να τρεξει με πιο γρηγορο ρυθμο στις στατικες σκαλες και να "προλαβει" (για την δευτερη περιπτωση) λεμε τωρα..

 

Και οχι, LongTom, στην Αθηνα υπαρχουν παντου στατικες σκαλες. Η αν δεν υπαρχουν παντου, αναφερομαι στα ΜΜΜ της Αθηνας.

 

Εχει νοημα να καθεσαι στα δεξια της κυκλοφοριας στο οδικο δικτυο, αλλα οταν υπαχουν στατικες σκαλες ακριβως διπλα, και τρεχεις στις κυλιομενες, ειναι ενα θεμα που αξιζει να το ερευνησουμε..

 

Πολύ φασαρία για το τίποτα. Αν δεν θες να κάθεσαι στα δεξιά πήγαινε από αριστερά και ανέβα να μην κλίνεις τον χώρο. Δεν βρίσκω κάτι κακό να περιμένει ο κόσμος στα δεξιά και από αριστερά να περνάνε κάποιοι άλλοι που απλά θέλουν να πάνε με τα πόδια για τον οποιονδήποτε λόγο και όχι να στέκονται ακίνητοι. Το τι κατανοείς εσύ ως βιασύνη δεν έχει και τόσο σημασία για τον άλλον. Και για ποιον λόγο δηλαδή να πάει στην στατική σκάλα όταν μπορεί να πάει στην κυλιόμενη από αριστερά όπου η ταχύτητά του θα είναι αυτή της σκάλας συν την δική του ενώ στην στατική θα πρέπει να τρέξει ακόμη ποιο γρήγορα; Άμα είσαι στην ομόνοια και το σύνταγμα που έχει ένα σωρό μέσα μεταφοράς από πάνω δεν μπορείς να ξέρεις αν ο άλλος τρέχει για να προλάβει είτε το τρένο είτε το λεωφορείο. Επίσης σε σταθμούς μετρό που υπάρχει αρκετή πολυκοσμία γεμίζει όλη η σκάλα δεν πηγαίνουν μόνο δεξιά, όταν δεν είναι πολύς ο κόσμος συνήθως προτιμούν το δεξιά και οι υπόλοιποι ανεβαίνουν από αριστερά. Σιγά τα αυγά δηλαδή, διδακτορικό στον τρόπο τοποθέτησης και το savoir vivre για τις κυλιόμενες σκάλες θα κάνουμε....

 

ΥΓ: Όσο για συγκρίσεις με οδική κυκλοφορία στους δρόμους, αμάξια, ΙΧ, γιαγιάδες κτλ, ουδέν σχόλιο. Απλά ψάχνουμε αιτίες για να διαφωνούμε και να γκρινιάζουμε για όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η γιαγια με το Π δεν μπορει καν να ανεβει στις κυλιομενες γιατι θα πεσει! + οτι ακομη και Π να εχει αυτο δεν την καθιστα ανικανη να κατσει στην δεξια μερια !

ο αναπηρος παει μονο με το ασανσερ γιατι αυτος και αν δεν μπορει να παει απο τις κυλιομενες

 

στο ξαναλεω! ο μονος λογος που στις κυλιομενες δεν παω πιο γρηγορα ειναι γιατι υπαρχουν τοσα ζωα που μου κλεινουν το δρομο ενω δεν θα πρεπε! 

 

μαλλον δεν εχεις παει σε μετρο με πραγματικα πολυ κοσμο για να ξερεις!! 

 

και για να σου δωσω αλλο ενα παραδειγμα για να καταλαβεις οτι αν ολοι ακολουθουσαμε καποιους κανονες αγραφους και μη θα εκανε τη ζωη μας πιο ευκολη!

 

εστω οτι εισαι στην Ερμου. αν ολοι οσοι ανεβαιναν ηταν στα δεξια ενω αυτοι που κατεβαιναν ηταν στα αριστερα θα κερδιζες χρονο και θα γλυτωνες και να χτυπησεις καποιον που κατεβαινει και χαζευει την βιτρινα! και σκεψου του αυτο οταν ο κοσμος ειναι πολυ περισσοτερος και σε μικροτερο δρομο!

 

αν πας σε καμια χωρα στο εξωτερικο με παααρα πολυ κοσμο θα δεις πως ειναι ο καθενας εκει που πρεπει να ειναι και ετσι υπαρχει καλυτερη ροη στην κινηση!

 

τελος να σου δωσω αλλο ενα παραδειγμα για το θεμα μετα ποδια! εστω οτι παλι ανεβαινεις την ερμου και υπαρχει ενα τεραστιο κυμα ανθρωπων μαζι σου!γιατι να καθυστερησετε εμενα που θελω να την κατεβω και στην κατευθυνση μου δεν εχει καθολου κοσμο?

 

και πριν απαντησεις σκεψου γιατι οταν εχει παρα πολυ κινηση δεν ξεκινουν τα αυτοκινητα να μπαινουν στο αλλο ρευμα που ειναι ελευθερο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκυρο τελειως/ καταλαβες λαθος. Δεν θελω να ειμαι φιτ. Θελω να χαλαρωνω στις κυλιομενες και οχι να σκεφτομαι τον "βιαστηκο"..

Η δεξια πλευρά δεν σε χαλαρώνει δηλαδή?

Χαχαχαχχαχα το καλυτερο κομματι του νηματος.

 

 

νταξ. Πιστευω οτι ο ts τρολλαρει. Δεν πιστευω οτι νοημων ον θα εμπαινε στο κοπο να κανει τοση ιστορια απο το να κατσει δεξια. Παντως εχει πλακα το νημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτείνω τοσο στις κυλιομεμες οσο και στις κανονικες να βαλουμε λωρίδες όπως στους δρομους κ να βγαζουμε κ φλας για προσπεραση, το οποιο όμως κανει δεν θα βγαζει γτ κλασσικα ειμαστε Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα που τιθεται στον τιτλο του θεματος πρεπει να γινει sticky στο μπλα μπλα και να το πουμε στα διαφορα ακυροτρολαροθεματα που ανοιγουν κατα καιρους!

 

Υ.Γ Παντως η μεγαλυτερη φαση την εχει ο Nicoc89.Πρεπει να ειναι ο μοναδικος τυπος στο φορουμ,για να μην πω στην Ευρωπη,που οτι θεμα και αν ανοιξει καποιος,σε οτι θεματολογια και αν ανηκει,παντα ο Nicoc89 θα εχει περασει απο το σταδιο του εκαστοτε TS.

Δηλαδη παντα θα υπαρχει μια περιπτωση αναλογη που την εχει ζησει/περασει ο ιδιος ή καποιος συγγενης/φιλος κτλ.. Εγχειρηση προκειται? Αναλογη περιπτωση θα εχει περασει ο ιδιος,τρακαρισμα ειναι? αναλογο τρακαρισμα και ο ιδιος,καποιο συμβαν σε καποιον ts? θα το εχει περασει και εκεινος..

Μονο για αστροναυτη δεν εχω διαβασει ακομα κατι και να βγει να πει "γνωστος/φιλος/ξαδελφος/αδελφος μου μπλα μπλα" :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά παιδιά παιδιά.  Δεν χρειάζεται να βιάζεται κάποιος για να προλαβει κατι οταν θελει να ανεβει γρήγορα τις κυλιομενες. Χρειάζεται απλα να ΘEΛΕΙ να ανεβει γρήγορα τις κυλιομενες,  δεν ειναι απαραίτητο να το αιτιολογησει σε κάποιον που του μπλοκάρει τον δρόμο.  

 

Βέβαια το χειρότερο επίσης είναι να ειναι δυο ατομα δεξια και αριστερά και να έχουν πιασει την παρλα. Κανε. Υπομονή. Μέχρι. Να. Βγεις. Και. Θα. Τα. Πειτε. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το χειρότερο επίσης είναι να ειναι δυο ατομα δεξια και αριστερά και να έχουν πιασει την παρλα. Κανε. Υπομονή. Μέχρι. Να. Βγεις. Και. Θα. Τα. Πειτε. 

 

Κολλάς στο μποτιλιάρισμα ...και ο απο πίσω σου κάνει "εχμ..με συγχωρείτε να περάσω"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ δεν χάνουμε κάτι με το να καθόμαστε δεξιά και να μην μπλοκάρουμε τον άλλο που βιάζεται αλλα τίθεται και υπο συζήτηση.

 

Δεν είπα το αντίθετο.

Μου την σπάει η γκρίνια και το κράξιμο για τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ. Πιστευω οτι ο ts τρολλαρει. Δεν πιστευω οτι νοημων ον θα εμπαινε στο κοπο να κανει τοση ιστορια απο το να κατσει δεξια. Παντως εχει πλακα το νημα.

 

Το ερωτημα που τιθεται στον τιτλο του θεματος πρεπει να γινει sticky στο μπλα μπλα και να το πουμε στα διαφορα ακυροτρολαροθεματα που ανοιγουν κατα καιρους!

 

Ευχαριστω που σας εφτιαξα τη διαθεση.

Ομως, παρτε για παραδειγμα το εξης:

Ειστε στη μπλε γραμμη (3) και κατεβαινετε Μοναστηρακι (η στον Κεραμεικο), και θελετε να ανεβειτε τα επιπεδα. Οσοι βιαζονται, και να θελουν δεν μπορουν να πανε απο τις κυλιομενες, με το στριμωξιδι κοσμου που υπαρχει.

 

Εκει πχ, αν ειναι ολοι τους αναγκασμενοι να κατσουν δεξια για να περασουν καποιοι αλλοι, τοτε ολοι τους θα καθυστερησουν. Εκει που η σκαλα θα παιρνει 20 ατομα το λεπτο πχ, με το σκεπτικο σας, θα παιρνει 10 το λεπτο. Η αρχη των κυλιομενων ειναι να ανεβαινεις ευκολα και ξεκουραστα τα επιπεδα.

 

Αν ισχυε αυτο που λετε μερικοι ρε παιδια, σοβαρα τωρα, γιατι τις κυλιομενες τις φτιαξανε ετσι ωστε στο ενα σκαλι να καθονται το max 2 ατομα??

Αφου την τεχνολογια την εχουμε, γιατι το πλατος των κυλιομενων δεν το κανανε στα 2 μετρα πχ, ωστε να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι? Για ξανασκεφτειτε λιγο.. Το οτι μεγαλωσαμε με αυτο τον τροπο σκεψης δεν σημαινει οτι ειναι και σωστος.

 

 

Δειτε ενα παραδειγμα:

"Επιπλέον, υπάρχουν και τέσσερις κυλιόμενες κλίμακες πλάτους 4 μέτρων οι οποίες μπορούν να μεταφέρουν περίπου 9.000 επισκέπτες την ώρα."

 

Άγαλμα του Χριστού Λυτρωτή

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A7%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8D_%CE%9B%CF%85%CF%84%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...