Προς το περιεχόμενο

Στις κυλιόμενες σκάλες πάμε καλα?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Υπάρχει κάποιο κρατικό έγγραφο που να λέει ότι έχεις το δικαίωμα να μου κλείνεις το δρόμο Όταν βιάζομαι;

 

Αν έχουμε φτάσει σε σημείο που πρέπει να υπάρχει νόμος για απλά καθημερινά αυτονόητα πράγματα το έχουμε χάσει το παιχνίδι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελλάδα νομίζω όλοι είμαστε γενικά πιο χαλαροί και αν και κάθομαι πάντα δεξιά στη σκάλα σπάνια βλέπω άτομα να τρέχουν στην αριστερή λωρίδα.... οπότε δε νομίζω ότι είναι τόσο πρόβλημα όσο πχ στο Λονδίνο ή σε καμιά Νέα Υόρκη όπου μπορεί να σε μαχαιρώσουν αν κλείσεις τον αριστερό διάδρομο....

 

Αντίθετα πιστεύω θα άξιζε ένα τόπικ για τους εξής άθλιους που δεν αντέχω :  

 

1) Αυτούς που κάθονται μπροστά στη πόρτα και κάνουν σαν λυσσασμένοι να μπουν μέσα χωρίς να αφήνουν τους μέσα να βγουν  (κάνουν όπως σε κάτι υπερκαταστήματα της αμερικής που ανοίγουν 6 το πρωί και έχουν τρελές προσφορές)

 

2) Αυτούς που ξαπλώνουν πάνω στη κεντρική κολόνα στο μετρό με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πιαστείς χωρίς να ακουμπήσεις κάποιο μέρος του σώματός τους.(εκτός αν είσαι 2 μέτρα)....(ειδικά αυτούς μου ρχεται να τους σφάξω γιατί ενώ κανονικά μπορούν να πιαστούν μέχρι και 10 άτομα από τη κολόνα με αυτό που κάνουν δε μπορεί να πιαστεί κανένας.... και δεν θέλω να ακουμπάω τα μαλλιά σου ή την ιδρωμένη σου πλάτη.... (εκτός αν είσαι τρελό μωρό...) και το χειρότερο είναι ότι δε το καταλαβαίνουν... πας και πιάνεσαι και εσύ και τους ακουμπάς και δεν στροφάρει ο εγκέφαλος να ξεκολλήσουν και να πιαστούν με το ένα χέρι σαν άνθρωποι...

 

3) Αυτοί που πρέπει όπως και δήποτε να φτάσουν μπροστά μπροστά στην πόρτα πριν αυτή ανοίξει (λες και είναι πολύ πιθανό να μείνουν μέσα... )  . Το θέμα είναι ότι σε αναγκάζουν να μετακινηθείς και να αφησεις το πράγμα από το οποίο κρατιέσαι ενώ το όχημα είναι εν κινήσει με αποτέλεσμα να κινδυνεύεις να πέσεις.... Εγώ πια τους το λέω ότι όταν το όχημα σταματήσει θα κουνηθώ ευχαρίστως αλλά εν κινήσει δε πρόκειται να ξεπιαστώ για να φτάσεις εσύ να κολλήσεις τη μούρη σου στο τζάμι...

 

Είναι και οι γιαγιάδες που βγαίνουν στο κυνήγι της θέσης να κάτσουν αλλά εκεί δείχνω μια κατανόηση λόγω της ηλικίας τους και ότι θα κουράζονται εύκολα (έχουμε και εμείς παππούδες και μπορούμε να το σεβαστούμε)  αλλά κάποιες είναι τραγικές γιατί ενώ το παίζουν ανήμπορες κλπ κάνουν κάτι φοβερά σπριντ σλαλομ και αλματα που θα ζήλευαν  και αθλητές για να κάτσουν ( δε με νοιάζει για την θέση καθώς ποτέ δεν κάθομαι απλά τρως κάτι γερά σπρωξίματα από κάποιες...) 

 

Ουφ τα έβγαλα και ξαλάφρωσα...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σωστα αναφερθηκε πιο πανω, αυτοι που τρεχουν, δεν τους παει συνηθως το μυαλο να πανε απο τις στατικες σκαλες, ακομα και αν στις κυλιομενες εχει ουρα. Τιποτε αλλο.

 

Ηξερα οτι θα φαω και κραξιμο αλλα ειναι ηταν μια ενδιαφερον απορια μου που δεν την ειχα ξανασυζητησει καπου αλλου.

την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις μετρό κάνε μια δοκιμή να ανέβεις περπατώντας από τις κυλιόμενες vs στατικές. Ο συνδυασμός ταχύτητας-κόπου είναι συντριπτικά υπέρ των κυλιόμενων.

 

Αυτό πάντως είναι ένα από τα ζητήματα πολιτισμένης συμπεριφοράς σε πολυσύχναστα μέρη στα οποία υστερούμε γενικώς σαν χώρα. Χωρίς κανένα κόστος για εσένα διευκολύνεις τους συνανθρώπους σου που θέλουν να πάνε πιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

βασικα πρεπει να πατε σε κανενα Χονκ Κονκ, Νεα Υορκη, Λονδινο που εχει περισσοτερο κοσμο και εκει το να κατσεις αριστερα προκαλει πραγματικα "μποτιλιαρισμα" (και εννοειται οτι εκει παιζει σπρωξιμο δεν εχει αστεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θα κανω το αλλο. Θα σταμπαρω εναν που τρεχει απο αριστερα, θα τον παρω απο πισω, και θα δω οταν ανεβει στην επιφανεια τι ακριβως θα κανει. (Θα περιμενει το λεωφορειο; Θα αναψει τσιγαρο; Θα προλαβει κατι;) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι χανουμε το χρονο αυτο επειδη ζουμε σε χωρα καθυστερημενων αουγκανων το εχεις υπολογισει?

 

Κάτι κατάλαβες λάθος μάλλον.

Τι σου φταίνε οι άνθρωποι που περιμένουν στην σειρά και θέλουν να πάρουν τις κυλιόμενες?

 

 

Έπρεπε να είναι όπως στο εξωτερικό στους ππδηλατοδρομους που δεν έχει μαλακιες. Είσαι στο δρόμο Μου οπότε σε πατάω και φταις κιόλας

 

Άλλο άκυρο παράδειγμα...

 

 

 

Υπάρχει κάποιο κρατικό έγγραφο που να λέει ότι έχεις το δικαίωμα να μου κλείνεις το δρόμο Όταν βιάζομαι;

 

Αν αναφέρεσαι στα αυτοκίνητα, ναι υπάρχει.Ολόκληρος νόμος μάλιστα.

Για όλα υπάρχει νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θα κανω το αλλο. Θα σταμπαρω εναν που τρεχει απο αριστερα, θα τον παρω απο πισω, και θα δω οταν ανεβει στην επιφανεια τι ακριβως θα κανει. (Θα περιμενει το λεωφορειο; Θα αναψει τσιγαρο; Θα προλαβει κατι ;) :P

χαχαχα ωραίος...Ηρακλής Πουαρό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) δεν μου φταινε αυτοι που περιμενουν στη σειρα μου φταινε αυτοι που περιμενουν στο μερος που δεν πρεπει (αριστερη μερια)!

Αμα καποιος δεν βιαζεται να ανεβει δεν θα εχει προβλημα να περιμενω 1λεπτο στην ουρα για να ανεβει στην ΔΕΞΙΑ μερια της σκαλας

 

2) δεν ειναι ακρυο απλα δειχνει τον σταρχιδισμο που επικρατει στην Ελλαδα

 

3) αρχικα αναφερομαι στις κυλιομενες και επισης δειξε μου λιγο τον νομο που σου δινει το δικαιωμα να μου ΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ τον δρομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι βιάζονται. Οπως και να χει θα κάνουν πιο γρήγορα ανεβαίνοντας τα σκαλιά μιας κυλιόμενης σκάλας απ΄ότι μιας σταθερής.

Ναι οι καλοί τρόποι ορίζουν να στέκεσαι δεξιά ωστε να περάσει άνετα ο βιαστικός. Δε ξέρω ποιος και πότε όρισε τον συγκεκριμένο "νόμο" αλλά ισχύει...

 

Στη χώρα μας πιάνεις δεξιά αν θες να πας με το πάσο σου, αριστερά αν θες να προσπεράσεις.

Ισχύει είτε οδηγάς σε λεωφόρο, είτε περπατάς σε πεζοδρόμειο, είτε σε σκάλα.

Κυκλοφοριακή αγωγή λέγεται το συγκεκριμένο και υπάρχει για να εξυπηρετούμαστε όλοι.

 

Δυστυχώς δεν είναι η μόνη παιδεία που λείπει από τις νέες γενιές. 

 

 

/sc

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν μου φταινε αυτοι που περιμενουν στη σειρα μου φταινε αυτοι που περιμενουν στο μερος που δεν πρεπει (αριστερη μερια)!

Αμα καποιος δεν βιαζεται να ανεβει δεν θα εχει προβλημα να περιμενω 1λεπτο στην ουρα για να ανεβει στην ΔΕΞΙΑ μερια της σκαλας

 

2) δεν ειναι ακρυο απλα δειχνει τον σταρχιδισμο που επικρατει στην Ελλαδα

 

3) αρχικα αναφερομαι στις κυλιομενες και επισης δειξε μου λιγο τον νομο που σου δινει το δικαιωμα να μου ΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ τον δρομο

 

1)Άρα κατάλαβες λάθος το ποστ μου.

 

2)Είναι άκυρο σαν το άλλο που είπε ο billdanos με τα αυτοκίνητα.Αν βιάζεσαι υπάρχει και άλλος δρόμος να πας.Υπάρχουν οι στατικές σκάλες.Δεν σου απαγορεύει κανείς να πας απο εκεί.Για ποιο λόγο υπάρχουν αυτές δηλαδή?

(Δεν λέω ότι είναι σωστό να κάθεται ο άλλος από αριστερά, αλλά δεν είναι "έγκλημα" αυτό που κάνει.)

Αν μια γιαγιά δηλαδή κλείσει τον "δρόμο" (για διάφορους λόγους) θα την ρίξεις κάτω για να περάσεις?

Αν ένας έχει βάλει βαλίτσα εκεί (εγώ την βάζω στην πίσω σκάλα) θα την ρίξεις κάτω για να περάσεις?

 

3)Λάθος το εξέφρασα.Εννοούσα ότι δεν υπάρχει απλά κρατικό έγγραφο αλλά νόμος.

 

Σωστό αυτό που λέει ο madsc αλλά δεν θα βρίσεις τον άλλο επειδή σε προσπέρασε από δεξιά στο πεζοδρόμιο.

Άλλο με οχήματα και άλλο πεζός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις μετρό κάνε μια δοκιμή να ανέβεις περπατώντας από τις κυλιόμενες vs στατικές. Ο συνδυασμός ταχύτητας-κόπου είναι συντριπτικά υπέρ των κυλιόμενων.

 

Αυτό πάντως είναι ένα από τα ζητήματα πολιτισμένης συμπεριφοράς σε πολυσύχναστα μέρη στα οποία υστερούμε γενικώς σαν χώρα. Χωρίς κανένα κόστος για εσένα διευκολύνεις τους συνανθρώπους σου που θέλουν να πάνε πιο γρήγορα.

 

Αυτό ακριβώς. Και θα ήθελα να συμπληρώσω κ εγώ το εξής:

Επειδή πάντα ανεβαίνω από αριστερά της κυλιόμενης και επειδή πάντα μερικοί θα βρεθούν να ρωτήσουν και να πουν ότι αυτή η λογική δεν έχει νόημα. Ενα θα σας πω ... αν είσαι στο μετρό Αθήνας τέρμα κάτω αποβάθρα (τουλάχιστον 3 επίπεδα) και θες να πας γρήγορα πάνω...αν ανέβεις με τα σκαλιά απλά θα σου έχει φύγει η γλώσσα και θα έχεις πεθάνει από την κούραση αν ανέβεις πάνω. Ανεβαίνοντας από αριστερά με την κυλιόμενη μπορεί να γλιτώσεις το πολύ 3 δευτερόλεπτα αλλά θα ανέβειςσαν άνθρωπος και όχι σαν πτώμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειμαστε Αττικη οδο πας με 80 και στην αριστερη λωριδα και μου κλεινεις το δρομο ενω εγω ερχομαι με 100! δεν υπαρχει αλλος δρομος  να παω! και στην τελικη αν υπαρχει αλλος δρομος πηγαινε εσυ! τοσο απλα!

 

ωραια δειξε μου το νομο τοτε που να σου δινει το δικαιωμα να μου μπλοκαρεις το δρομο!

 

οι  κανονικες σκαλες ειναι εκει αφου δεν βιαζεσαι πηγαινε ΕΣΥ απο εκει και ασε τις κυλιομνες για εμενα που θελω να παω πιο γρηγορα! τοσο απλα!

 

και ναι και εσενα θα κραξω και την γιαγια και τον καθε μαλακα που νομιζει οτι μπορει να κανει οτι γουσταρει απλα γιατι νομιζει οτι μπορει!

 

αν καποιος εχει τη βαλιτσα του αριστερα ειναι "παρανομο" μπροστα πρεπει να την εχει! 

 

αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι οτι ισχυει για το αμαξι ισχυεια και για τη μηχανη και το ποδηλατο, και το σκαφος, και τα ποδια και ο,τι αλλο μπορεις να σκεφτεις! 

 

αυτο το πραγμα που καθομαστε και συζηταμε για αυτονοητα πραγματα με ξεπερναει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν καταλαβαινετε ειναι οτι οτι ισχυει για το αμαξι ισχυεια και για τη μηχανη και το ποδηλατο, και το σκαφος, και τα ποδια και ο,τι αλλο μπορεις να σκεφτεις!

 

Μονο στο Λονδινο θα πηγαινω απο δεξια, για να σου την σπασω, ετσι επειδη φερνεις ακυρα παραδειγματα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...