Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia Z1 Compact 16gb 199 ευρώ mediamarkt [ΤΕΛΟΣ]


Red21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από ένα κινητό δεν περιμένεις τέλια κάμερα, αλλα απλά "αποδεκτή".. Προσωπικά αν το πάρω στα 8mp θα την αφήσω (που έχει μεγαλύτερη οξύτητα). Έχω φωτογραφικές και όχι λίγες (SLR, mirrorless). Απλά αυτό το έχεις πάντα μαζί σου και θέλεις να βλέπονται, και εντάξει βλέπονται (είδα αρκετά δείγματα). Το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό, αλλα ότι πάω να αλλάξω ένα κινητό (808) που δεν θέλω.. Και μάλλον δεν θα το αλλάξω. 

 

Τες πα.. καλυνύχντα από μένα. Ελπίζω το πρωί να έχει εξαντληθεί να μην το ξανασκεφτώ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ μεγάλο θέμα με την κάμερα το κάνατε. Ακούστε τους χρήστες του κινητού και μην κολλάτε σε όσα διαβάζετε.

Η κάμερά του είναι καλύτερη του Galaxy S3 που είχα πρν. Εντάξει, δεν θα κερδίσετε και σε διαγωνισμό φωτογραφίας, αλλά οι φωτογραφίες του είναι πολύ καλές σε συνθήκες καλού φωτισμού και αποδεκτές σε συνθήκες χαμηλού.

Αυτή η φωτό βγήκε εχθές. Είναι στα 3MP, στο αυτόματο, με επιλογή night scene. Την έβγαλα με το ένα μάτι κλειστό λόγω νύστας και χωρίς να ασχοληθώ καν να κρατήσω ακίνητο το κινητό, την ήθελα για το FB. Αν είχα ασχοληθεί με ISO, EV κτλ., το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο. Αν σας κάνει το παίρνετε, αν όχι, ψάχνετε αλλού. Και, φυσικά, όποιος θέλει να βγάλει καλές φωτογραφίες και προσπαθεί να το κάνει αυτό με κινητό, τότε δεν θέλει πραγματικά να βγάλει καλές φωτογραφίες.

05-04-2015%2005-46-04_zpsokptyy5x.jpg

 

Αν κάποιος μπορεί να ζήσει χωρίς "παντόφλα"  και θέλει ένα ταχύτατο, ποιοτικότατο κινητό που δεν κολλάει πουθενά, ας τρέξει. Η μόνη "παγίδα" του κινητού βρίσκεται στο μέγεθος της οθόνης του. Έτσι όπως έχουμε συνηθίσει τις οθονάρες, θα πρέπει κάποιος να είναι απόλυτα σίγουρος ότι μπορεί να ζήσει με τις 4.3" του Z1c.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι ειναι ο διαδοχος του z1c βασικα. Aλλα αρκετα ακριβοτερο.

 

Ξεχασα να προσθεσω οτι μιλαμε για τηλεφωνο με εξαιρετικοτατη ποιοτητα κατασκευης (αλουμινενιο περιβλημα, σκληρο πλαστικο πισω που παραπεμπει σε γυαλι κλπ). Και γενικα ομορφο.

 

Η καμερα δεν ειναι η καλυτερη βαση κριτικων, αλλα εγω που την χρησιμοποιω τακτικα, δεν εχω δει και κανενα ψεγαδι. Και στο site που δινει ο matrix εχει καποιες example photos, και δεν βρισκω κατι το τραγικο, αλλα anyway ο καθενας με τα δικα του κριτηρια επιλεγει και αγοραζει.

Η προσφορα ειναι εξαιρετικη, οπως και το κινητο imho.

επειδή έχω το Ζ1, να πούμε ότι και το compact όπως και το δικό μου έχουν το λεγόμενο asf (anti shutter film) μπρος πίσω στις γυάλινες επιφάνειες, το οποίο δεν είναι κάτι άλλο παρά μια ζελατίνα για να κρατάει το γυαλί ενωμένο σε περίπτωση που σπάσει

 

η συγκεκριμένη ζελατίνα όμως χαράσσεται πολύ εύκολα και το κινητό γίνεται χάλια και σε περίπτωση που αποφασίσεις να την αφαιρέσεις έχεις τα εξής θέματα

1ον θα πρέπει να βάλεις εκ νέου ζελατίνα γιατί το γυαλί δεν έχει oleophobic coating όπως τα υπόλοιπα κινητά, οπότε το λίπος που θα μαζεύεται θα επηρεάζει τη λειτουργία της οθόνης (και δε θα καθαρίζει με τίποτα)

2ον ενδέχεται να έχεις θέματα με την εγγύηση 

 

τη βλακεία αυτή τη κατάργησαν από το Ζ2 κι έπειτα όπου πλέον πιάνεις απευθείας γυαλί 

 

η τιμή βέβαια είναι πολύ καλή για κινητό με snap 800 και ακόμα και με 2πλασια ανάλυση που έχει το δικό μου "τρέχει" υποδειγματικά για συσκευή με branded firmware (και το επερχόμενο lollipop στα Ζ είναι πάρα πολύ καλό από όσο έχουμε δει στα Ζ3/Ζ2 μέχρι στιγμής) , αλλά το παραπάνω καλό είναι να το έχει κάποιος στο μυαλό του, ειδικά αν δεν είναι ψυχαναγκαστικός με τη συσκευή του (δε τη βάζει δηλαδή σε θήκες και να τη προσέχει σαν εικόνισμα) 

 

αλλά και προσεκτικός να είναι κάποιος τα αραχνιάσματα θα παίξουν...

 

εγώ προσωπικά για μικρό θα κοίταζα το Ζ3c ακόμα και αν ήταν να περιμένω να πέσει κι άλλο η τιμή του 

 

 

όποιος το πάρει απόφαση ότι κάποια στιγμή θα παίξει με ζελατίνες, ας το παρει χωρίς 2η σκέψη 

 

 

ΥΓ όσο για τις φωτό, να πούμε ότι τα sony έχουν γενικά θέμα με το άθλιο software τους, που σε superior auto κάνει τα δικά του και σε χαμηλό φωτισμό ειδικά αν υπάρχουν και άλλες πηγές φωτός τριγύρω ζουρλαίνεται

 

πρέπει κάποιος να παίξει με τις ρυθμίσεις για να βγάλει μια καλή φωτογραφία στο manual

 

όταν υπάρχει καλός φωτισμός η κάμερες είναι παραπάνω από άψογες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Keysmith Το 808 είναι απο τα καλύτερα στο είδος του . Εχει αφήσει ιστορία . Δεν ξέρω αμα θα βγείς ικανοποιημένος απο μια τέτοια αλλαγή . Πάντως αμα το κάνεις και έχεις την δυνατότητα ,δείξε μας μια σύγκριση φωτογραφιών . Είμαι πολύ περίεργος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@qsis, για αυτό το θέμα που αναφέρεις, βάζεις μία ζελατίνα ή (αν είσαι πολύ μερακλής) tempered glass και πίσω και είσαι μια χαρά. Στο δικό μου έχω δει την πίσω πλευρά του γυμνή μόνο όταν αλλάζω τις ζελατίνες!..

 

Καλό, χρυσό και άγιο το 808, αλλά η μιζέρια που βγάζει εν έτει 2015 το symbian είναι σχεδόν αιτία κατάθλιψης. Θυμάμαι πόσο πάλεψα και εγώ να κάνω το Nokia 701 μου να είναι εργονομικό και εύχρηστο και την ανακούφιση που ένοιωσα όταν, επιτέλους, πέρασα σε android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το δικό μου το έκανα σκατά πρώτα, αφαίρεσα το asf και πλέον αλλάζω κάθε κάποιους μήνες ζελατίνα, δοκίμασα και tempered αλλά δε μου άρεσε το πάχος που του έδινε και το πέταξα (αν και το χρυσοπλήρωσα)
 



IMG_20140825_014018_zpsuw7pmx8o.jpg

20141128_194001_zpsxsi5h5fq.jpg 


 
αν το ήξερα ότι θα ασχολούμουν με ζελατίνες δε θα το έπαιρνα γιατί ανέκαθεν είχα γυμνά τα κινητά μου, αλλά τελοσπάντων..

το αναφέρω γιατί ίσως είναι πολλοί που θα χαλαστούν με αυτή τη κατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή τιμή για το τηλέφωνο αυτό.

προσωπικά λόγω συνήθειας και αναγκών, θα προτιμούσα μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη και κάμερα όπως του g2 που πλέον έχει 240 ευρώ


από ένα κινητό δεν περιμένεις τέλια κάμερα, αλλα απλά "αποδεκτή".. Προσωπικά αν το πάρω στα 8mp θα την αφήσω (που έχει μεγαλύτερη οξύτητα). Έχω φωτογραφικές και όχι λίγες (SLR, mirrorless). Απλά αυτό το έχεις πάντα μαζί σου και θέλεις να βλέπονται, και εντάξει βλέπονται (είδα αρκετά δείγματα). Το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό, αλλα ότι πάω να αλλάξω ένα κινητό (808) που δεν θέλω.. Και μάλλον δεν θα το αλλάξω. 

 

Τες πα.. καλυνύχντα από μένα. Ελπίζω το πρωί να έχει εξαντληθεί να μην το ξανασκεφτώ.  

 

καλύτερα μην το πάρεις γιατί προφανώς έχεις άλλες απαιτήσεις για φωτογραφίες

δυστυχώς για σένα, είναι ακόμα διαθέσιμο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα και από μένα.Το συγκεκριμένο κινητό το έχω εδώ και μερικές εβδομάδες και είναι αστέρι.Δεν κολλάει ούτε για αστείο,έχει πολύ ωραία οθόνη και η κάμερα είναι κάτι παραπάνω από πολύ καλή.Δεν συγκρίνεται φυσικά με την κάμερα ενός 930 ή 808 αλλά δεν πρόκειται να απογοητεύσει κανέναν.Πιστεύω για 200 ευρώ αξίζει και με το παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μπράβο στο θεματοθέτη που γνωστοποίησε την προσφορά.

 

Επειδή ήθελα μέχρι πρότεινος να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό ακόμη και στα 240€,πιστεύω ότι τα 199€ είναι αντικειμενικά πολύ καλή προσφορά.

Επίσης τα specs του συγκεκριμένου κινητού και η ποιότητα κατασκευής δεν έχει ανταγωνιστή σε τέτοιες ή και λίγο παραπάνω τιμές.

 

Όμως κάποιοι πρέπει να έρθετε στη θέση χρηστων όπως εγώ,που με τη χρήση που κάνουμε δεν μας λέει κάτι το 1gb ram παραπάνω ή περισσότεροι πυρήνες,από τη στιγμή που κάνουμε ελαφριά χρήση.

Ανήκουμε σε μια κατηγορία χρηστών που τους νοιάζει να μπορούμε ανά πάσα στιγμή να βγάλουμε αξιοπρεπείς φωτογραφίες.

Το συγκεκριμένο κινητό λοιπόν,ενώ στα υπόλοιπα specs είναι άριστο για την τιμή του,στη φωτογραφική πάρά τα πολλά mp που θα προϊδέαζαν για πάρα πολύ καλές φωτογραφίες,δεν...

 

Και αυτό είναι αντικειμενικά παραδεκτό,σε όποιο review και να διαβάσετε.

"Η κάμερα κατώτερη των προσδοκιών,ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού",λένε τα περισσότερα,όπως το ίδιο λένε και πολλοί κάτοχοι.

 

Οπότε εμείς που δίνουμε πολύ έμφαση στην κάμερα δεν...

Καλή η προσφορά,τρομερό κινητό,αλλά όταν υπάρχουν κινητά με 8άρα κάμερα που βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες,απλά δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί έχετε κολλήσει με την κάμερα ρε παιδια???

 

Είπαμε δεν είναι σούπερ αλλά δεν είναι και για πεταμα.... Σε όλα τα υπόλοιπα φυσάει το τηλεφωνο... 199 ευρώ είναι σούπερ.... Δεν βρισκεισ τέτοια συσκευή μέχρι 200 ευρω....σιγουρα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το πλαισιο το εχει στα 199 ευρω (δεν ξερω αν το εχετε ποσταρει)

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/smartphones/Sony/Sony-Xperia-Z1-Compact-Black-1280-1800.htm

 

Εκθεσιακό κομμάτι!....

 

Προσωπική γνώμη.... με τόσα λεφτά περίπου θα πήγαινα στο Samsung A3....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το κινητό το είχα και γω! Είναι απλά ένα μικρό ... τούμπανο!!! :-)
Μπαταρία που δεν τελειώνει με τίποτα, πανέμορφο, άνετο στο κράτημα, δεν φαίνεται στην τσέπη, τρομερή οθόνη με ολοζώντανα χρώματα και εννοείτε όλα τρέχουν νεράκι! ΔΕΝ πρόκειται να δείτε κανένα κόλλημα! Οι φωτογραφίες που βγάζει την ημέρα είναι εξαιρετικές...
Το βράδυ είναι μέτριες μιας και έχει πολύ χαμηλής έντασης φλας! (αυτό για μένα είναι το μόνο αρνητικό, αλλά πόσοι κάθονται στα σκοτάδια να βγάζουν φώτο?)
Αν παίξεις πάντως με τις ρυθμίσεις, μπορεί να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα ακόμα και στο απόλυτο σκοτάδι!

Στα λεφτά αυτά είναι ..... ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ! Σας το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη!

Απλά προσοχή, βάλτε οπωσδήποτε μεβράνη στο πίσω μέρος γιατί είναι πολύ ευαίσθητο σε γρατσουνιές! Στο ebay μπορείτε να βρείτε άφθονες με λιγότερο από 1 ευρώ! Μπροστά φοράει ήδη μεμβράνη εργοστασιακά! (εγά παρ΄όλα αυτά του είχα βάλει και μια μπροστά)
Δείτε εδώ και ένα Ελληνικό review --->> http://www.digitallife.gr/sony-xperia-z1-compact-hands-on-review-67350

 

Όσοι είχατε το iPhone 5s , δείτε και το συγκριτικό αυτό που βγάζει καλύτερο το z1c --->> http://techmaniacs.gr/apple-iphone-5s-vs-xperia-z1-compact/

 

Δείτε και εδώ τι φωτογραφιάρες μπορείτε να βγάλετε με το μικρό --->>> https://www.flickr.com/photos/zambet/sets/72157644637114200/

 

Υ.γ. Άντε , ακόμα δεν το παραγγείλατε?? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...