Προς το περιεχόμενο

MeriMobiles.com κουπόνι -$10 [ΤΕΛΟΣ-ΑΚΥΡΑ]


terry308

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί όμως και να κερδίσεις με την ίδια λογική.

Πάντως ο φίλος παραπάνω λέει πως επεστράφει ακριβώς το ίδιο ποσό άρα μήπως χρησιμοποιείται η ίδια ακριβώς ισοτιμία σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

Για λιγα sec σε προλαβε το προηγουμενο μου post μου. Ναι βεβαιως μπορεις και να "κερδισεις". Απλα ετυχε στον φιλο παραπανω. Μου εχει τυχει να πληρωσω κατι πχ. 1€ + προμηθεια 0,02 € και να παρω πισω 1,01€ και τη προμηθεια 0,02€. Η διαφορα αυτη δειχνει οτι οφειλεται στην ισοτιμια και οτι δεν παιρνεις πισω ο,τι πληρωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Στην περιπτωση που λες Βασιλη ότι πηρες κατι παραπανω, ηταν τοσο μεγαλη η (ευνοϊκή για σενα) μεταβολη της ισοτιμίας που υπερκερασε τις προμήθειες της visa. Υπερ του ευρω στις μερες που μεσολαβησαν. Εδώ σε οσους μπηκε στην καρτα σας το refund (γιατι εμενα τα αφησαν στο paypal) κατι που εγινε την ιδια μερα με την χρεωση, οι μετατροπες θα γινουν την ιδια μερα με την ιδια ισοτιμία (που ξαναλεω άλλη η fix, άλλη η αγορας και άλλη η πωλησης συναλλάγματος), αρα θα "χρεωθείτε" μονο τις προμηθειες visa/master για την διπλη μετατροπη.

 

εγω που το εκανα μεσω paypal την μετατροπη 7.72ε με χρεωσε στην καρτα και 7,72ε μου επεστρεψε 

 

Εσυ πληρωσες σε ευρω οποτε δεν ειχες προμηθεια συναλλάγματος μεσω της καρτας σου για την μετατροπή. (Σου πηρε διπλασια το paypal - γι' αυτό και 7.72 αντι για 7.54 που θα ηταν με visa η δεσμευση). Ευρω σου πηρε, ευρω σου εδωσε, δεν γινοταν να σου δωσει λιγοτερα. Και τα δολαρια που πηρε, όλα θα τα δωσει πισω το paypal. Η απωλεια που θα υπαρξει σε ολους θα υπαρξει λογω της προμηθειας που κραταει στην μετατροπή συναλλάγματος όχι το Paypal που δεν εκανε μετατροπες, αλλα η τραπεζα (η visa-master card του για την ακριβεια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Δεν διαβασα τα προηγουμενα ποστ)

Παιδιά εγώ για αγορά απο το geekbuying που είχε αντίστοιχα λάθος τιμή κουπονιού για 270€ refund που μου εκαναν για τα 5€ προμήθεια που έχασα απο mastercard πηρα τηλέφωνο στη τράπεζα (Πειραιως) και μου τα πιστωσαν πίσω μετα απο 4 μερες απλα με την ισοτιμια της μέρας που έγινε το refund. Βγήκα κερδισμένος κατα 0.20λεπτα.

 

Για να γίνει αυτό αναφέραμε ως ύποπτη την συνναλαγη. Βασικά αυτό μου είπε ο υπάλληλος της τράπεζας να πω.

 

Τα λεφτά απο το refund είχαν μπει στην κάρτα την επόμενη εργάσιμη και η προμήθεια μετα απο 4 εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε οποιος δεν εκανε μετατροπη συναλαγματος μεσο τραπεζης δεν θα χασει τπτ, σε μενα η τραπεζα  παιρνει 2,5ε και οχι ποσοστο οποτε δεν συμφερει να μην κανω με το paypal για μικρα ποσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σαφως. Το εχουμε γραψει και νωρίτερα.

 

Για την τραπεζα σου τωρα: Σε συμφερει να ανοίξεις άλλο λογαριασμο σε άλλη τραπεζα όμως και να εχεις καλυτερη καρτα για αγορες. ;) Παμε οφτοπικ όμως τωρα. Μην ρωτήσεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση που λες Βασιλη ότι πηρες κατι παραπανω, ηταν τοσο μεγαλη η (ευνοϊκή για σενα) μεταβολη της ισοτιμίας που υπερκερασε τις προμήθειες της visa. Υπερ του ευρω στις μερες που μεσολαβησαν. Εδώ σε οσους μπηκε στην καρτα σας το refund (γιατι εμενα τα αφησαν στο paypal) κατι που εγινε την ιδια μερα με την χρεωση, οι μετατροπες θα γινουν την ιδια μερα με την ιδια ισοτιμία (που ξαναλεω άλλη η fix, άλλη η αγορας και άλλη η πωλησης συναλλάγματος), αρα θα "χρεωθείτε" μονο τις προμηθειες visa/master για την διπλη μετατροπη.

 

Αυτο το εχω απορια. Το εκλαμβανει η τραπεζα ως πωληση/αγορα συναλλαγματος και αρα εχει τις δυο διαφορετικες τιμες (υπερ της) ή επειδη εδω προκειται για αγορα προιοντων και μπαινει ουτως ή άλλως η προμηθεια για τη μετατροπη συναλλαγματος, χρησιμοποιουν καποια φιξ "μεση" τιμη και δεν εχουν δυο διαφορετικες δηλαδη μια στην αγορα του προιοντος και αλλη στο refund;

 

Ετσι οπως το λες φυσικα και ειναι ξεκαθαρο οτι συμβαινει το πρωτο. Απλα δεν ετυχε να το τσεκαρω ποτε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχει σχεση η τραπεζα, η visa κανει την μετατροπή και εφαρμοζει τις ισοτιμίες.

 

Ελα ρε Βασιλη, αφου τα εχουμε συζητησει από παλια και τα ξερεις. πχ http://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-ratesκλπ...; Περασαν χρονια θα μου πεις και ότι δεν "δουλεύουμε" ξεχνιεται, σωστο.

 

Η τραπεζα απλα θα βαλει ένα επιπλέον/ανεξαρτητο 2% επι της τιμης που χρεωνει η καρτα-visa/master ως προμηθεια δικη της. Aυτό που βλέπουμε εμεις (εσυ και εγω) στις συγκεκριμένες χρεωστικες μας δλδ αφου οι πιστωτικες δεν εχουν ή και καποιες άλλες καρτες ή άλλες εχουν 2.5αρια€ κλπ. Το οποιο στην συγκεκριμενη όπως και σε κάθε refund θα το δωσει και πισω - είναι αυτό το 0.02€ που αναφέρεις -+ και στο ποστ σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου δείχνει ότι έγινε refund αλλά το paypal balance είναι ακόμα 0 και ούτε στο λογαριασμό τραπέζης που τα έχω συνδέσει έχουν μπει...

 

Λόγω ΣΚ φαντάζομαι ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προφανως (αν δεις στο paypal φαινεται) εχει γινει refund to credit card. Δεν μπηκαν σε σενα στο paypal ωστε να αλλαξει το balance. Θα τα δεις στον λογαριασμο τραπεζας, όταν γινει η κινηση από τραπεζα. Πειραιως την Τριτη για παράδειγμα. Δεν ξερω οι άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγώ χρεώθηκα παραπάνω κατά 33 ολόκληρα λεπτά:

 

attachicon.gifmemorybytes apath.JPG

 

Οχι οτι εχει καμια ιδιαιτερη σημασια αλλα απο περιεργεια την προμηθεια συναλλαγης δεν στην πιστωσαν ως "Πιστωση εσωτερικου λογαριασμου"; Μου κανει εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...