Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi IR Night Vision


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mετάνιωσα την ώρα και την στιγμή που την αγόρασα. Απαράδεκτη λειτουργία, απαράδεκτες εφαρμογές, ασυμβατότητες ανάμεσα στις διάφορες "γεύσεις", περιορισμοί....

 

Δεν ακουμπώ ξανά προϊόν της xiaomi μετά από αυτό το αίσχος. Υπόψιν ότι ακόμα και όταν "λειτουργούσε απρόσκοπτα" (πριν κλατάρει επειδή της έκανα reset για να την χρησιμοποιήσω με άλλο κινητό), ήταν πολύ συχνά τα μικρά προβλήματα (πχ καθυστερήσεις κι επανειλημμένες προσπάθειες μέχρι να "συνδεθεί" σ'αυτήν το κινητό).

 

Πήρα την Dlink ενός φίλου και η λειτουργία της ήταν μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με αυτό το.... πράγμα. Σύνδεση ΚΑΘΕ φορά με την πρώτη, αναβαθμίσεις firmware [προαιρετικές και] στρωτές, καλύτερη εικόνα (όχι ξεπλυμένα χρώματα), web browser λειτουργικότητα, απλή σύνδεση με ένα email κι έναν κωδικό, γενικά βρήκα την υγεία μου.

Η xiaomi cam ειναι χωρις υπερβολή χειρότερη εμπειρία μου με gadget....

 

ΥΓ: Και ναι, δεν ειμαι παράλογος, φυσικά δεν περιμένω πρώτης τάξης υποστήριξη σε προϊον που δεν πωλείται επίσημα στην Ευρώπη. Αλλά να απενεργοποιεί την κάμερα μεσω firmware update πάει πολύ...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το φίλο gtoul απολυτα,βεβαια επειδή σιγά σιγά θα βρούμε τη λύση θα ήθελα αν κάποιος καταφέρει να τελέσει τη διαδικασία που προαναφέρθηκε και να μας τα παρουσιάσει βήμα βήμα η μέσω youtube  να το κάνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η xiaomi cam ειναι χωρις υπερβολή χειρότερη εμπειρία μου με gadget....

Την ίδια άποψη απέκτησα και εγώ μετά από αγορά REDMI 3 και YI ants camera.  Καλή ιδέα και υλικό αλλά το λογισμικό είτε είναι για άλλη αγορά ή δεν παίζει καλά.

 

Για δοκιμάστε αυτό όταν η Κινέζα σας πει ότι η κάμερα είναι μόνο για Κίνα: (γράψτε το test στην SD) και κάντε boot.

test.zip

Επεξ/σία από papars
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ίδια άποψη απέκτησα και εγώ μετά από αγορά REDMI 3 και YI ants camera.  Καλή ιδέα και υλικό αλλά το λογισμικό είτε είναι για άλλη αγορά ή δεν παίζει καλά.

 

Για δοκιμάστε αυτό όταν η Κινέζα σας πει ότι η κάμερα είναι μόνο για Κίνα: (γράψτε το test στην SD) και κάντε boot.

 

θα το δοκιμασω σημερα, ευχαριστουμε (ελπιζω να μην μας βλεπεις απο το σπιτι σου)

 

 

παντως εγω για τα προιοντα της xiaomi εχω απο τις καλυτερες εντυπωσεις για το bugdet που ζητανε

μαλλον δεν εχετε πεσει σε χειροτερα παιδια :P :P :P :P :P

και εχω παρει πολυ πραμα... απο καμερες και κινητα μεχρι πολυπριζα και λαμπες

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------

 

edit δουλευει το test.zip του φιλου papars

Επεξ/σία από Agathoklis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω σημερα, ευχαριστουμε (ελπιζω να μην μας βλεπεις απο το σπιτι σου)

 

 

Βίτσια δεν έχω τέτοια αλλά είμαι πολύ σίγουρος ότι αν θέλουν οι Κινέζοι (xiaomi κλπ κατασκευαστές) μας βλέπουν άνετα.

 

Σε προσωπικό συμβάν μου έτυχε γνωστής μάρκας καταγραφικό καμερών να μιλάει με κινέζικο IP ακόμα και με όλες τις δικτυακές λειτουργίες ανενεργές.  Μάλιστα γράφηκε και άρθρο πάνω σε αυτό το θέμα.

Ανάλυση των πακέτων έδειχνε αποστολή Login / password / local IP και άλλα προσωπικά δεδομένα.  Στην συγκεκριμένη περίπτωση το IP, κατά την διάρκεια της διαπίστωσης ήταν ανενεργό (DNS error) και μετά από επικοινωνία με τον κατασκευαστή βγήκε λογισμικό που το διόρθωνε (?).

 

Εδώ και λίγο καιρό ακούω την κάμερα του κινητού μου να κάνει autofocus απλά ακουμπισμένο στο τραπέζι και δεν μπορώ να βρω ποια εφαρμογή είναι υπεύθυνη.  Και συμβαίνει ακόμα και αν wifi/data είναι off.  Δεν βλέπω να περνάει data έξω αλλά είναι για να ανησυχείς. 

 

Όσο για την xiaomi ναι, η ποιότητα είναι άριστη για τα χρήματά της αλλά θέλει δουλειά ακόμα.

 

Στο θέμα τώρα.  Βγήκε EU version http://www.geekbuying.com/item/-Official-E-U--Edition-YI--Home-Camera-HD-720p-Smart-WiFi-IP-Camera-Night-Vision--Motion-Detection--Video-Monitor-IP--Network-Surveillance--Home-security---White-365045.html

Ίσως βρω χρόνο να ασχοληθώ γιατί οι Κινέζικες δεν παίζουν με το EU app αλλά μάλλον είναι επιλογή από την πλευρά της xiaomi (και όχι της κάμερας). Πιθανόν να μην την προσθέτει στο λογαριασμό σου αν δει ότι είναι CN version.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ίδια άποψη απέκτησα και εγώ μετά από αγορά REDMI 3 και YI ants camera.  Καλή ιδέα και υλικό αλλά το λογισμικό είτε είναι για άλλη αγορά ή δεν παίζει καλά.

 

Για δοκιμάστε αυτό όταν η Κινέζα σας πει ότι η κάμερα είναι μόνο για Κίνα: (γράψτε το test στην SD) και κάντε boot.

Τα αρχεία του zip τα βάζουμε χύμα στην sd ή σε κάποιο folder;

Γιατί σε μένα δεν βλέπω home/cloud στην sd,το δημιουργώ μόνος μου και τα ρίχνω μέσα;

Επεξ/σία από pedrojay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία του zip τα βάζουμε χύμα στην sd ή σε κάποιο folder;

Γιατί σε μένα δεν βλέπω home/cloud στην sd,το δημιουργώ μόνος μου και τα ρίχνω μέσα;

το ξεzipαρεις , διαλεγεις το φακελο και το αντιγραφεις στην sd

δεν ξερω αν πρεπει η sd να ειναι format πιο πριν γιατι εγω αυτη που χρησιμοποιησα ηταν καινουργια

 

 

p9ogb8X.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια SD σε FAT32 - μπορεί να έχει και άλλα αρχεία μέσα.  Απλά αντιγράφεις τον κατάλογο test στον αρχικό κατάλογο της SD.  Στο 1ο boot θα γίνει η αλλαγή και μετά αλλάζει το όνομα του αρχείου στην SD ώστε να μην γίνεται σε κάθε reboot η διαδικασία.  Οπότε αν θέλετε να το κάνετε σε άλλη κάμερα με την ίδια SD, διαγράψτε και ξαναπεράστε το test.

 

Με το παραπάνω τρικ πέρασα την international version (1.8.5.1N) που βρήκα να κυκλοφορεί και συνδέθηκα με αυτή.  Έχει αγγλική ομιλία αλλά είναι πολύ κακή η ποιότητα του ήχου και της διαλέκτου (κινεζο-αγγλικά).  Αν βρω νεότερη international θα την δοκιμάσω.

Επεξ/σία από papars
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks,το είχα δοκιμάσει και με το test folder αυτούσιο στην sd και με χύμα τα αρχεία πριν ρωτήσω,αλλά δεν δούλεψε.Θα κάνω πάλι μια δοκιμή το απόγευμα και θα ενημερώσω.

 

Στο μεταξύ,έχω εδώ και καιρό θέμα με τα notifications τα οποία δεν είναι καθόλου αξιόπιστα.Άλλες φορές έρχονται στο λεπτό,άλλες κάνουν μισή έως και 5-6 ώρες.Οπότε δεν μπορώ να βασιστώ καθόλου σε αυτά.Επειδή συνέπεσε με το τελευταίο update του κινέζικου app,έκανα downgrade στο πρηγούμενο apk που είχα κρατήσει και όλα δούλευαν μια χαρά,αλλά μετά από 1-2 μέρες κάνει πάλι τα ίδια.Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι όταν είμαι στο wifi που είναι η κάμερα και το τεστάρω,έρχονται γρήγορα.Αλλά όταν είμαι στο σπίτι π.χ,αργούνε πάρα πολύ,και τότε είναι που τις χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια SD σε FAT32 - μπορεί να έχει και άλλα αρχεία μέσα.  Απλά αντιγράφεις τον κατάλογο test στον αρχικό κατάλογο της SD.  Στο 1ο boot θα γίνει η αλλαγή και μετά αλλάζει το όνομα του αρχείου στην SD ώστε να μην γίνεται σε κάθε reboot η διαδικασία.  Οπότε αν θέλετε να το κάνετε σε άλλη κάμερα με την ίδια SD, διαγράψτε και ξαναπεράστε το test.

 

Με το παραπάνω τρικ πέρασα την international version (1.8.5.1N) που βρήκα να κυκλοφορεί και συνδέθηκα με αυτή.  Έχει αγγλική ομιλία αλλά είναι πολύ κακή η ποιότητα του ήχου και της διαλέκτου (κινεζο-αγγλικά).  Αν βρω νεότερη international θα την δοκιμάσω.

 

εδω η 1.8.6.1B_201604071154  International version

http://www.xiaoyi.com/home/firmware/index_us.html?version=1

Επεξ/σία από newworld
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω δοκιμάσει αυτή την έκδοση και μάλλον το αρχείο είναι λάθος στην παραπάνω σελίδα.  Τα μηνύματα είναι στα κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο αρχείο για όταν η Κινέζα σας πει ότι η κάμερα είναι μόνο για Κίνα: (γράψτε το test στην SD) και κάντε boot.

 

Η διαφορά με το παλαιό είναι ότι κάνει patch το υπάρχον αρχείο /home/cloud και δεν αντιγράφει άλλο από παλαιότερη έκδοση.

 

Φυσικά έχει νόημα να το δοκιμάσετε σε original firmware και όχι μετά το προηγούμενο patch.

test2.zip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε η σωστότερη σειρά από ότι καταλαβαίνω ειναι

να κατεβάσουμε το τελευταίο *.apk από το φίλο maddoctor, μετά να βάλουμε το τελευταίο firmware που ουσιαστικά αχρηστεύει τη κάμερα και απλα να περάσουμε το πατσακι ονόματι τεστ2 και να μπουταρουμε για να σταματήσει να λέει ότι δουλεύει μονο κινα καταλαβα καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετάνιωσα την ώρα και την στιγμή που την αγόρασα. Απαράδεκτη λειτουργία, απαράδεκτες εφαρμογές, ασυμβατότητες ανάμεσα στις διάφορες "γεύσεις", περιορισμοί....

 

Δεν ακουμπώ ξανά προϊόν της xiaomi μετά από αυτό το αίσχος. Υπόψιν ότι ακόμα και όταν "λειτουργούσε απρόσκοπτα" (πριν κλατάρει επειδή της έκανα reset για να την χρησιμοποιήσω με άλλο κινητό), ήταν πολύ συχνά τα μικρά προβλήματα (πχ καθυστερήσεις κι επανειλημμένες προσπάθειες μέχρι να "συνδεθεί" σ'αυτήν το κινητό).

 

Πήρα την Dlink ενός φίλου και η λειτουργία της ήταν μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με αυτό το.... πράγμα. Σύνδεση ΚΑΘΕ φορά με την πρώτη, αναβαθμίσεις firmware [προαιρετικές και] στρωτές, καλύτερη εικόνα (όχι ξεπλυμένα χρώματα), web browser λειτουργικότητα, απλή σύνδεση με ένα email κι έναν κωδικό, γενικά βρήκα την υγεία μου.

 

Η xiaomi cam ειναι χωρις υπερβολή χειρότερη εμπειρία μου με gadget....

 

ΥΓ: Και ναι, δεν ειμαι παράλογος, φυσικά δεν περιμένω πρώτης τάξης υποστήριξη σε προϊον που δεν πωλείται επίσημα στην Ευρώπη. Αλλά να απενεργοποιεί την κάμερα μεσω firmware update πάει πολύ...

Αν διάβαζες μερικές σελίδες πριν θα έβλεπες την άποψη μου για αυτο το αστείο αντικείμενο. Χρησίμευεσε πάντως η βαςη της για σφήνα σε πόρτα.

 

Απαράδεκτη - ενα χρονο πριν την πήρα και συνεχίζει το ίδιο βιολί η xiaomi. Αφού δε μας θελει σαν αγορά, γιατι ασχολούμαστε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...