Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi IR Night Vision


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίεργο, δε μου τη βγάζει ακόμη. Ίσως αργότερα.

Χρησιμοποιώ πάντα την εφαρμογή Yi home από το κινέζικο store.

Ενημερωτικά πάντως είδα ότι έβγαλαν και νέο μοντέλο στα 1080p.

Επεξ/σία από nikgl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίεργο, δε μου τη βγάζει ακόμη. Ίσως αργότερα.

Χρησιμοποιώ πάντα την εφαρμογή Yi home από το κινέζικο store.

Ενημερωτικά πάντως είδα ότι έβγαλαν και νέο μοντέλο στα 1080p.

Με human detection,καταμετρηση,ενεργοποιηση με ηχο (κλαμα μωρου) και αλλες ανεσεις ΑΛΛΑ και αλλο ευρος τιμης.

 

Αλλο τα ~25$ αλλο τα 120$+

 

Θα στοκαρω καμια 10αρια 720αρες να υπαρχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου τη βγάζει διαθέσιμη. Έχω την έκδοση 1.8.6.1Α_201602241619 και μου βγαίνει μήνυμα ότι είναι η τελευταία.

Έχω την αίσθηση ότι κυκλοφορούν 2 διαφορετικές εκδόσεις hardware στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

παρέλαβα σήμερα απο banggood,

εγκατάσταση και σύνδεση οκ.

έκδοση εφαρμογής 2.10.0.6_20151105 μου εμφανίζει αναβάθμιση σε 2.10.1.3_20160308, αλλά δεν την έκανα.

έκδοση firmware  1.8.5.1k-201508311131 μου εμφανίζιε αναβάθμιση σε 1.8.6.Β_201603181307 αλλά δεν την έκανα.

 

έχω το εξής πρόβλημα οι ειδοποιήσεις έρχονται ανα 10 λεπτά.

παρακολουθώ την κάμερα από τις 23:30,

ειδοποίηση είχα 23:40, 23:50, 00:00, 00:10, μετά από κάθε ειδοποίηση παρόλου υπήρχε κίνηση δεν ερχόταν ειδοποίηση αμ δεν περνούσε ένα δεκάλεπτο

επίσης δοκίμασα 00:26 και μετά δεν ερχόταν ειδοποίηση αν δεν πήγαινε 00:36+

 

Γενικά ειδοποίηση έρχεται δέκα λεπτά μετά απο την τελευταία ειδοποίση...

Συμβαίνει σε κάποιον άλλον αυτό;

αν οχι ποιο firmware έχει;

 

μέχρι τώρα φαίνεται πως υπάρχουν 2 προσφατα firmware 

@sb68s        1.8.6.Α_201603181307

και αυτό που μου εμφανίζει 1.8.6.Β_201603181307

 

τώρα διάβασα στα  https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=el&rurl=translate.google.com&sl=zh-CN&tl=en&u=http://bbs.xiaomi.cn/t-12722116&usg=ALkJrhgRDGIJRdIMzwzvoRfRp7870uF-OA

σχόλια με google translate ¨οχι και καλά σχόλια για την 1.8.6.Β_201603181307 '

 

κάτι τελευταίο απο ελληνικο forum

 

tkvkp:Καλημέρα σε όλους. Μετά την τελευταία αναβάθμιση του Firmware της κάμερα στην 1.8.6.1B_ κλπ, δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω 3G/4G πάρα μόνο μέσω WiFi. Υπάρχει τρόπος να κάνω downgrade; Εαν ναι, που θα βρω το προηγούμενο Firmware; Ευχαριστω.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Επεξ/σία από petrosm4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά, η κάμερα καταγράφει κίνηση ανά δεκάλεπτο, για 6sec στο κινητό ή 1min στην κάρτα sd εάν έχει.

 

Καταγραφει συνεχεια καθε φορα που πιανει κινηση απλα αυτα τα βιντεακια δεν μπορεις να τα δεις απο το κινητο τα βλεπεις μονο μεσα στην sd. Τα αλλα βιντεακια των 6 δευτερολεπτων που ερχονται στο κινητο τα καταγραφει ανα 10 λεπτα.

Επεξ/σία από petrosm4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ανάγκη τα φώτα σας, γιατί δεν βγάζω άκρη...

 

Έχω αγοράσει δύο κάμερες yi night vision από gearbest.

Είχα περάσει official firmwares και στις δύο και μάλιστα έχω κάνει και τις προτεινόμενες αναβαθμίσεις. Τώρα "φοράνε" το 1.8.6.1B_201603181307 firmware.

Το πρόβλημα που αντιμετώπιζα και εξακολουθώ να αντιμετωπίζω είναι ότι εξακολουθούν να έχουν ώρα Κίνας.

Πιο συγκεκριμένα, αν θέλω να δω μία εγγραφή πχ στις 10:00 θα πρέπει να κάνω scroll στο timeline και να το πάω στις 05:00.

Το περίεργο είναι ότι αυτό συμβαίνει όταν χρησιμοποιώ την εφαρμογή yi home camera.

Όταν χρησιμοποιώ την mi home η ώρα είναι η σωστή.

Δοκίμασα στην μία και άλλαξα firmware και έβαλα από εδώ  το 1.8.6.1A_201602241619 CN.zip . Το αποτέλεσμα το ίδιο. 

 

Και ρωτάω: τι κάνω λάθος; 

Θέλω official firmware με σωστή ζώνη ώρας και yi home app στα αγγλικά ή ελληνικά.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει ποια και από που θα τα κατεβάσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου καλημέρα,

προσωπικά έχω χάσει τη μπάλα με τα firmware. Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Yi Home μόνο. Σε μένα μετά την έκδοση firmware 1.8.6.1Α_201602241619, δεν βγάζει καμιά νεότερη προς αναβάθμιση. Έχω πει και παλιότερα ότι μάλλον υπάρχουν διάφορες εκδόσεις της κινέζικης έκδοσης!

Για το θέμα ώρας: Με την έκδοση Yi Home 2.10.1.3_20160308, ;έχω ώρα του application σωστή (δηλαδή παίρνει την ώρα του κινητού) και επίσης timeline το ίδιο. Όμως το timestamp (δηλαδή η "τυπωμένη" από την κάμερα ώρα, παραμένει Κίνας). Δε με πειράζει όμως αφού τη δουλειά μου την κάνω με τις άλλες ώρες.

Προσοχή! αυτό δε μου συνέβαινε πάντα, αλλά μετά την έκδοση firmware 1.8.5.1N_201512212009

Τότε, όταν είχα βάλει εκείνο το firmware, είχα διαπιστώσει ότι είχα πλέον ώρα κινητού αλλά δε μπορούσα να πλοηγηθώ στο timeline. Αμέσως θυμήθηκα ότι είχα μπει κάποτε αρχικά με telnet στην κάμερα, είχα πειράξει το timezone της ώρας με εντολές linux για να συμβαδίζει με την ελληνική.

Έτσι λοιπόν ξαναμπήκα πάλι με telnet, έδωσα timezone μηδενικό (που παραδόξως οι κινέζοι έχουν θεωρήσει ώρα Κίνας) και έφτασα στο τελικό αποτέλεσμα που νομίζω ότι ήταν όπως θα έπρεπε εξαρχής.

 

Ελπίζω να βοήθησα στο να καταλάβεις.

 

Προσθήκη:

Είχα κάνει τα παρακάτω:

 

telnet <xxx.xxx.xxx.xxx> (ip της κάμερας)

login: root

password: 1234qwer

echo "GMT+0:00" > /etc/TZ

 

Ακόμη και αν κάνεις reset ή βάλεις νέο firmware, το timezone της κάμερας παραμένει.

Υπάρχει και το σχετικό νήμα Link.png Site: εδώ .

Όποιος κάνει τα παραπάνω, είναι με δικό του ρίσκο. 

Επεξ/σία από nikgl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για να δουμε μεγαλύτερα τον 6" videο πρεπει να βγαλω την sd απο την καμερα και να την βαλω στο λαπτοπ; επισης μου εμφανιζει διαθεσιμες ενημερωσεις αλλα οποτε προσπαθω να τις εγκαταστησω, τις κατεβαζει αλλα μετα δειχνει να τις εγκαθιστα αλλα στο τελος βγάζει μηνυμα πως απετυχε.τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikgl σ'ευχαριστώ πολύ! Με telnet λύθηκε το πρόβλημα.

Μου είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να φταίει το ότι είχα αλλάξει τη ζώνη ώρας μέσω telnet, αλλά δεν ήμουν σίγουρος για δύο λόγους.

Πρώτον γιατί με την εφαρμογή smart home η ώρα ήταν σωστή και όλα δούλευαν σωστά και

δεύτερον γιατί πίστευα ότι με την αναβάθμιση firmware η ρύθμιση αυτή γινόταν πάλι η default.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι, οι σωστές εντολές είναι:  

 

telnet open<xxx.xxx.xxx.xxx> (ip της κάμερας)

login: root

password: 1234qwer

echo "GMT+0:00" > /etc/TZ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση

 

Γιατι δεν συγκεντρώνει κάποιος τα προβληματα που αντιμετωπιζετε και να στειλετε ενα email στην Xiaomi ωστε να δουμε και οι υπολοιποι τι απαντηση θα δωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...